Βουητο στο αυτι

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #267257

    Βλέπω ότι, δυστυχώς, την έχουμε πάθει πολλοί!

    Ακριβως!!!
    Εγω αρχικα επαψα να ακουω τις τσιχλες και
    μετα ηρθε και το βουητο στο αριστερο αυτι.

    [font=”Verdana”]
    Καλά, εγώ τις τσίχλες ούτε που θυμάμαι από πότε έπαψα να τις ακούω!!! Εχω ξεχάσει και τον ήχο τους. Μου λένε πολλοί, μα καλά δεν ακούς το τσι-τσιν? Ποιο τσι-τσιν ρε παιδιά??? :D
    Μόνο με τα μάτια ότι κάμω… :D
    [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #267249

    Αρα ειμαι σε καλυτερο επιπεδο :D Εγω ακουω τα τσιν τσιν.

    Τελικα αν ασχολησαι με το σκοπευτηριο, οι ωτοασπιδες ειναι μονοδρομος. Στο κυνηγι που ριχνεις λιγες τουφεκιες και οχι μαζεμενες, αργει λιγο το προβλημα να παρουσιαστει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    skb 605 στις #187965

    παιδια και εγώ την εχώ πατήσει και υποχρεωτικά βάζω ωτασπίδες στο ένα αυτί που έχω εμβοές

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #266672

    παιδια και εγώ την εχώ πατήσει και υποχρεωτικά βάζω ωτασπίδες στο ένα αυτί που έχω εμβοές

    [color=”#8B0000″][size=3][font=”Century Gothic”]ΠΟΤΕ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΩΤΟΑΣΠΙΔΑ!!!!!

    ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΩΡΙΣ ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΜΙΑ!!!!

    αυτό μου το 'χε πει ΩΡΛ, "παίζει ιστορία" με διαφορά πίεσης του ενός από το άλλο αυτί κ.λ.π. (μου τα 'χε εξηγήσει αναλυτικά αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς την ορολογία)[/font][/size][/color]

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    12190
    Ανώνυμος στις #266669

    [color=”#8B0000″][size=4][font=”Century Gothic”]Στέλιο οι Howard Leight δεν σε βόλεψαν;
    Εγώ τις φοράω συνεχώς!
    [/font][/size][/color]

    Να πω μια ιδέα Μάριε , λέω εγώ τώρα , μήπως το βουητό γίνετε από το ότι δεν έχουν καθαριστεί τα αυτιά από τον γιατρό , και με την ντουφέκια γίνετε χειρότερα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #266665

    [size=4]Να πω μια ιδέα Μάριε , λέω εγώ τώρα , μήπως το βουητό γίνετε από το ότι δεν έχουν καθαριστεί τα αυτιά από τον γιατρό , και με την ντουφέκια γίνετε χειρότερα .[/size]

    [font=”Century Gothic”]
    Όχι κυρ Θόδωρε, μακάρι να ήταν έτσι!!!
    Δες εδώ στο λινκ που παράθεσε παραπάνω ο φίλος:
    http://www.medlook.net/article.asp?item_id=1432[/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #266623

    [size=4]Να πω μια ιδέα Μάριε , λέω εγώ τώρα , μήπως το βουητό γίνετε από το ότι δεν έχουν καθαριστεί τα αυτιά από τον γιατρό , και με την ντουφέκια γίνετε χειρότερα .[/size]

    κανονικα τα αυτια δεν πρεπει να καθαριζονται εσωτερικα σχεδον ποτε. σε οποιον ω.ρ.λ. και να πατε το ιδιο θα σας πει. το κερι υπαρχει για να προστατευει το τυμπανο. ο καθαρισμος του αυτιου απο γιατρο γινεται σε πολυ συγκεκριμενες περιπτωσεις και μονο οταν επιβαλεται. εμεις αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να καθαριζουμε το αυτι μονο εξωτερικα και ποτε χωρις μπατονετα.(βεβαια ουτε και εγω το κανω αλλα λεω πως ειναι το σωστο).το αυτι αυτοκαθαριζεται με το φτερνισμα και το φυσημα της μυτης.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3909
    ΘΕΟΦΑΝΗΣ στις #266620

    τα αυτιά πρέπει να καθαρίζονται απο ωρλ μια ή δύο φορές το χρόνο, σχετικά με την ακοή επωμίζω αριστερά, έχω σπάσει 2 φορές το τύμπανο στο δεξί αυτί λόγο υποβρυχίου ψαρέματος, μερικές φορές έχω ένα ελαφρύ βούισμα στο δεξί αυτί αλλά κατά τα άλλα πρόβλημα ακοής δεν αντιμετωπίζω πλήν του ότι έχω χάσει τις υψηλές συχνότητες 15 – 17 KHz αλλά αυτό είναι κάτι φυσιολογικό, όσο περνάνε δλδ τα χρόνια χάνουμε κάποιες συχνότητες ξεκινώντας πάντα απο τις υψηλές,και ανάλογα τις συνθήκες εργασίας αν δουλεύουμε δλδ σε θορυβώδες περιβάλλον ή ρίχνουμε πολλές τουφεκιές :lol: και έχουμε και κάποια ευαισθησία,αδρανοποιήται το ακουστικό μας νεύρο, αυτό που θέλω να πώ είναι ότι όσοι έχουμε προβλήματα με τα αυτιά μας , καλό είναι να επισκεπτόμαστε τον ωρλ, έστω και για ένα τσεκάρισμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    23
    skb 605 στις #188008

    φιλε μου δέν το ήξερα .σε ευχαριστώ πολύ.παρόλα αυτά εμείς οι κυνηγοι δέν προσέχουμε καθόλου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    268
    basili76 στις #188009

    Ο καθηγητής Ωτορινολαρυγγολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Δ. Κανδηλώρος απαντά ότι πιθανότατα πρόκειται για ακουστικό τραυματισμό (των τριχωτών νεύρων της πρώτης έλικας του κοχλία). Αυτός προκαλείται είτε από έκθεση βραχείας διάρκειας σε έντονο θόρυβο είτε από παρατεταμένη έκθεση σε θόρυβο μικρής έντασης.
    Στις περιπτώσεις αυτές ωφελεί η χορήγηση κορτιζόνης αμέσως μετά την εμφάνιση των συμπτωμάτων.
    Συχνά, το βουητό υποχωρεί μέσα σε λίγες ημέρες μετά τον τραυματισμό. Αν συνεχίζει να υπάρχει τόσον καιρό, το πιθανότερο είναι να παραμείνει, αλλά ο οργανισμός σιγά σιγά θα το αφομοιώσει και δεν θα σας ενοχλεί το ίδιο.
    Θα πρέπει όμως να κάνετε ακουστικό έλεγχο, με ακοόγραμμα, τυμπανόγραμμα, προκλητά ακουστικά δυναμικά και ηλεκτρονυσταγμογράφημα, για να βεβαιωθείτε ότι δεν υπάρχει άλλη αιτία για τις εμβοές.

    Ο καθηγητής Ωτορινολαρυγγολογίας του Πανεπιστηµίου Αθηνών Δηµήτριος Κανδηλώρος απαντά ότι το βουητό είναι σύµπτωµα και όχι πάθηση. Θα πρέπει να κάνετε λεπτοµερή έλεγχο για να διαπιστωθεί η αιτία.
    Εκτός από το απλό ακοόγραµµα και τον κλινικό έλεγχο που θα πρέπει να έχετε κάνει, συνιστάται να υποβληθείτε σε εργαστήριο µεγάλου νοσοκοµείου σε προκλητά δυναµικά εγκεφαλικού στελέχους, ηλεκτρονυσταγογράφηµα, µυογενή αντανακλαστικά (VEMPS) και ενδεχοµένως αξονική τοµογραφία εγκεφάλου (περιλαµβανοµένων των λιθοειδών οστών).
    Εάν δεν βρεθεί κάτι παθολογικό, συνιστάται εξέταση από παθολόγο, γιατί το βουητό µπορεί να οφείλεται και σε µη ακουστικές παθήσεις, όπως είναι η υπέρταση και η αναιµία – αν και τότε είναι συνήθως αµφιτερόπλευρο. Τα αγγειοδιασταλτικά φάρµακα δεν βοηθούν.
    Τελευταία, υπάρχουν προθέµατα (σαν µικρά στιλό) που τοποθετούνται από τον ίδιο τον ασθενή κοντά στο αυτί και παράγουν ορισµένους θορύβους που βοηθούν στην εξοικείωση µε το βουητό. Εχει βρεθεί όµως ότι µπορεί να βοηθήσουν µόνο στο 30% περίπου των ασθενών. Ειδικά για το βράδυ, µπορεί να σας βοηθήσει ένα ήπιο ηρεµιστικό.

    Μερικά άτομα παράγουν υπερβολικές ποσότητες κυψελίδας, που τα αναγκάζει να επισκέπτονται κάθε τρεις μήνες το ωτορινολαρυγγολόγο "προς καθαρισμόν" των αυτιών, που βουλώνουν γρήγορα και κατ’επανάληψη.
    Άλλα άτομα παράγουν κανονική ποσότητα κυψελίδας που αυτοκαθαρίζεται και δεν δημιουργεί βούλωμα των αυτιών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #266591

    Σημερα χρειαστηκε να βαρεσω μια μεγαλη ποσοτητα πυρομαχικων (στρατιωτικου τυπου) και εχω ενοχλησεις απο το δεξι αυτι κυριως λογω του υπερηχητικου κρακ των βολιδων. Δυστυχως δεν εκανα χρηση ωτοασπιδων (για διαφορους λογους). Εχει κανεις καμμια ιδεα τι μπορω να κανω για να φυγει το βουητο- ενοχληση πιο συντομα?

    Φανης

    αφου ακουσα ,μαλλον ειδα αυτα που γραψατε να σας πω και εγω για τις δικες μου εμβοες
    στο δεξι αυτι ηρθαν απο μια εξισωση στο ψαροντουφεκο πριν απο 4 χρονια ο ωρλ μου ειπε πως
    αυτο ηταν η αφορμη και η αιτια ειναι οι τουφεκιες.
    Στο αριστερο αυτι ηρθαν μετα απο 2 χρονια ετσι ξαφνικα μια καλη πρωια και φυσικα ο λογος ειναι ο
    ιδιος.
    Αποτελεσμα βουητο εντονο και στα 2 αυτια οχι τυπου το ακουω οταν το σκεφτομαι αλλα και στο
    μηχανακι επανω να τρεχω το ακουω κανονικα και με φουλ αερα για το βραδυ δεν μιλαμε θελω να πεθανω
    θεραπεια η συνηθεισμενη των γιατρων κορτιζονη.
    αποτελεσμα, μερικη παυση η ελαχιστη ελατωση και με το σταματημα της θεραπειας επαναφορα
    αρκετα κιλα συν και ψυχολογια να τιναξω τα μυαλα μου γιατι εφευγαν και μολις σταματουσα ξαναερχονταν
    4 μηνες κορτιζονη medrol επερνα πρωτα 3 χαπια μετα 2 κτλ
    Συμβουλη μαθαινεις να ζεις με αυτο,προσπαθεις να μην το σκεφτεσαι,ωτοασπιδες παντα στο κυνηγι
    εγω φαντασου που κυνηγω λαγο και τις φοραω για μια και μονο ντουφεκια που αν θα κανω η για
    20 με 30αντα ολη την σαζον,σκοπευτηριο διπλες απο μεσα βαζω σφουγκαρενιες και απο πανω τις ηλεκτρονικες.
    Για μενα οι καλυτερες με διαφορα ειναι η MSA Sordin.
    Καλο κουραγιο Φανη ευχομαι να φυγουν εντελως

Επισκόπηση 11 δημοσιεύσεων - 31 έως 41 (από 41 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων