FABARM CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 350 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Fabarm

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #403530

    Φαμπαρμακηδες πως καθαριζετε τον μαστο της καννης εσωτερικα; Εχω την xlr5 κι έχει ένα σκαλοπατάκι εσωτερικά ο μαστός που πιάνει πολυ πουρί και δυσκολέυει στο βαλε-βγαλε την καννη. Υπαρχει καποιο σπρει που καθαρίζει πιστόνια-κλειστρα-μαστους κλπ? εγω χρησιμοποιώ το napier gun cleaner clp είναι αλλά σε εκείνο το σημειο δεν βγάζει την κάπνα και γενικα την πολλή κάπνα δεν την αφαιρεί. Ακούω γνώμες απο φαμπαρμακηδες και μη!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #403561

    Φαμπαρμακηδες πως καθαριζετε τον μαστο της καννης εσωτερικα; Εχω την xlr5 κι έχει ένα σκαλοπατάκι εσωτερικά ο μαστός που πιάνει πολυ πουρί και δυσκολέυει στο βαλε-βγαλε την καννη. Υπαρχει καποιο σπρει που καθαρίζει πιστόνια-κλειστρα-μαστους κλπ? εγω χρησιμοποιώ το napier gun cleaner clp είναι αλλά σε εκείνο το σημειο δεν βγάζει την κάπνα και γενικα την πολλή κάπνα δεν την αφαιρεί. Ακούω γνώμες απο φαμπαρμακηδες και μη!!

    Λοιπον εγω χρησιμοποιω το Μ pro 7 το gun cleaner και το M pro 7 το clp.To πρωτο το εχω για τις μολυβδωσεις εσωτερικα στην καννη και για την καπνα,αλλα στο μαστο της καννης…παπαλα!Το δευτερο για γενικης χρησης καλο ειναι.Νομιζω οτι η λυση μας για το μαστο στην xlr ειναι μια μπρουτζινη οδοντοβουρτσα!Πρεπει να παρουμε μια μπας και δουμε φως :mrgreen:.Παλευω με κανονικη οδοντοβουρτσα σκληρη τριχα και κατι γινεται…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #403575

    Κι όμως έχω μπρούτζινη βούρτσα και ουτε αυτή κανει κάτι…μια φορά αναγκαστικα και έξυσα το σκαλοπατάκι με κατσαβίδι γιατι είχε πιάσει πολυ πραμα….με το cleaner m-pro7 περνας και το πιστόνι? το λέω επειδ΄η εχει αυτο το πλαστικό στη μεση μηπως το βλάπτει?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #403577

    Εγώ στη Mossberg, αυτά τα σημεία τα τρίβω με ψιλό ατσαλόμαλλο (συρματάκι κουζίνας για κατσαρόλες) μαζί με καθαριστικό υγρό. Το ίδιο και τη σωλήνα της αποθήκης σε εκείνο το σημείο. Κακά τα ψέματα, μόνο με υγρό καθαρισμού και πανάκι, δεν καθαρίζουν εντελώς.
    Ποιο καθαριστικό υγρό, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Όποιο έχεις ή όποιο σ’ αρέσει. Εγώ χρησιμοποιώ το M-pro 7 gun cleaner, (αυτό έχω βρει καλύτερο απ’ όλα 😉 ), αλλά παλιότερα έχω χρησιμοποιήσει πολλά – Hoppe’s 9, Shooters Choice, G96, Break-free, ακόμη και WD-40 … είναι μερικά που θυμάμαι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #403598

    Κι όμως έχω μπρούτζινη βούρτσα και ουτε αυτή κανει κάτι…μια φορά αναγκαστικα και έξυσα το σκαλοπατάκι με κατσαβίδι γιατι είχε πιάσει πολυ πραμα….με το cleaner m-pro7 περνας και το πιστόνι? το λέω επειδ΄η εχει αυτο το πλαστικό στη μεση μηπως το βλάπτει?

    Η αληθεια ειναι οτι με αυτο το πλαστικο δεν ξερω τι να κανω,αλλα εγω πιστευω οτι δεν παθαινει τπτ γιατι το σημειο αυτο,οταν φευγει το οπλο απο τη εταιρεια ειναι φουλ στα λαδια!Δεν ξερω αν θυμασαι καινουργιο το οπλο σου παντως το δικο μου πιστονι ηταν λαδωμενο και γενικα ειδα οτι  στα καινουργια οπλα ειναι λαδωμενα τα πιστονια.Καποιοι λενε καθολου λαδι,εγω clp παντως βαζω.Eννοω τυπου break free.Οχι δεν βαζω το cleaner στο πιστονι το φοβαμαι!Το cleaner μονο στο μαστο και στη καννη εσωτερικα!Ουτε με τη μπρουτζινη βουρτσα φευγει???Πρεπει η δικια σου να εχει πολυ πραμα…η το δικο σου cleaner ειναι χειροτερο.(μαλλον αυτο ισχυει).Παντως αν ειχα μπρουτζινη οδοντοβουρτσα πιστευω θα το εβγαζε στανταρ το Μ pro 7 γιατι φαντασου οτι το αφηνω 30 λεπτα και το παλευω με την απλη και φευγει αρκετη μαυριλα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #403601

    BIRDY wrote:
    Κι όμως έχω μπρούτζινη βούρτσα και ουτε αυτή κανει κάτι…μια φορά αναγκαστικα και έξυσα το σκαλοπατάκι με κατσαβίδι γιατι είχε πιάσει πολυ πραμα….με το cleaner m-pro7 περνας και το πιστόνι? το λέω επειδ΄η εχει αυτο το πλαστικό στη μεση μηπως το βλάπτει?

    Η αληθεια ειναι οτι με αυτο το πλαστικο δεν ξερω τι να κανω,αλλα εγω πιστευω οτι δεν παθαινει τπτ γιατι το σημειο αυτο,οταν φευγει το οπλο απο τη εταιρεια ειναι φουλ στα λαδια!Δεν ξερω αν θυμασαι καινουργιο το οπλο σου παντως το δικο μου πιστονι ηταν λαδωμενο και γενικα ειδα οτι στα καινουργια οπλα ειναι λαδωμενα τα πιστονια.Καποιοι λενε καθολου λαδι,εγω clp παντως βαζω.Eννοω τυπου break free.Οχι δεν βαζω το cleaner στο πιστονι το φοβαμαι!Το cleaner μονο στο μαστο και στη καννη εσωτερικα!Ουτε με τη μπρουτζινη βουρτσα φευγει???Πρεπει η δικια σου να εχει πολυ πραμα…η το δικο σου cleaner ειναι χειροτερο.(μαλλον αυτο ισχυει).Παντως αν ειχα μπρουτζινη οδοντοβουρτσα πιστευω θα το εβγαζε στανταρ το Μ pro 7 γιατι φαντασου οτι το αφηνω 30 λεπτα και το παλευω με την απλη και φευγει αρκετη μαυριλα!

    Μπορεί να φταίει το gun cleaner το δικό μου ίσως ειναι πιο ηπιο απο οτι χρειάζεται.Θα δοκιμάσω και το καθαρό πετρέλαιο που τυχαινει να έχω στον μαστό της καννης. Το πιστόνι κι εγώ με clp το καθαρίζω και άλλες φορές με σκετο πανάκι, άλλα πάνω απο το πλαστικό στο κομμάτι που είναι επικαλυμμένο με ζιρκόνιο έχει γίνει μαυρο και όσο και να το καθαρίζω παραμένει ετσι. ευτυχώς απο τη μεσα μεριά δεν πιάνει τιποτα και οτι πιάνει καθαρίζει αμεσως επειδή ευτυχως έχει ζιρκονιο και απο μέσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #403731

    Vasilis.B wrote:

    BIRDY wrote:
    Κι όμως έχω μπρούτζινη βούρτσα και ουτε αυτή κανει κάτι…μια φορά αναγκαστικα και έξυσα το σκαλοπατάκι με κατσαβίδι γιατι είχε πιάσει πολυ πραμα….με το cleaner m-pro7 περνας και το πιστόνι? το λέω επειδ΄η εχει αυτο το πλαστικό στη μεση μηπως το βλάπτει?

    Η αληθεια ειναι οτι με αυτο το πλαστικο δεν ξερω τι να κανω,αλλα εγω πιστευω οτι δεν παθαινει τπτ γιατι το σημειο αυτο,οταν φευγει το οπλο απο τη εταιρεια ειναι φουλ στα λαδια!Δεν ξερω αν θυμασαι καινουργιο το οπλο σου παντως το δικο μου πιστονι ηταν λαδωμενο και γενικα ειδα οτι στα καινουργια οπλα ειναι λαδωμενα τα πιστονια.Καποιοι λενε καθολου λαδι,εγω clp παντως βαζω.Eννοω τυπου break free.Οχι δεν βαζω το cleaner στο πιστονι το φοβαμαι!Το cleaner μονο στο μαστο και στη καννη εσωτερικα!Ουτε με τη μπρουτζινη βουρτσα φευγει???Πρεπει η δικια σου να εχει πολυ πραμα…η το δικο σου cleaner ειναι χειροτερο.(μαλλον αυτο ισχυει).Παντως αν ειχα μπρουτζινη οδοντοβουρτσα πιστευω θα το εβγαζε στανταρ το Μ pro 7 γιατι φαντασου οτι το αφηνω 30 λεπτα και το παλευω με την απλη και φευγει αρκετη μαυριλα!

    Μπορεί να φταίει το gun cleaner το δικό μου ίσως ειναι πιο ηπιο απο οτι χρειάζεται.Θα δοκιμάσω και το καθαρό πετρέλαιο που τυχαινει να έχω στον μαστό της καννης. Το πιστόνι κι εγώ με clp το καθαρίζω και άλλες φορές με σκετο πανάκι, άλλα πάνω απο το πλαστικό στο κομμάτι που είναι επικαλυμμένο με ζιρκόνιο έχει γίνει μαυρο και όσο και να το καθαρίζω παραμένει ετσι. ευτυχώς απο τη μεσα μεριά δεν πιάνει τιποτα και οτι πιάνει καθαρίζει αμεσως επειδή ευτυχως έχει ζιρκονιο και απο μέσα.

    Aκριβως το ιδιο και το δικο μου ειναι!Με το καθαρο πετρελαιο και την ορειχαλκινη οδοντοβουρτσα θα γινει δουλεια λογικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #403733

    Θα δειξει…Για τσιχλες τι τσοκ φυσιγγι χρησιμοποιεις;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #403735

    To 3* b&p nike,b&p mb-32(πολυ συγκεντρωτικο) και lambro euromix 8-9.Την περασμενη σεζον εριξα σχεδον αποκλειστικα το euromix και μου αρεσε πολυ..Aυτο στο καρτερι.Αν ειναι πολυ ψηλωμενες βαζω το 2*.Περπατητο αν παω σε κανα κλειστο μερος σχετικα τοτε βαζω το 4*.Περιμενω να διαβασω και τους δικους σου συνδιασμους!ΑΑΑ ξεχασα μου αρεσει και το πυρκαλ αρτεμις γενικα…αν και σε τσιχλα το ριχνω σπανια.. Σε καποια καρτερια με ψηλωμενα πουλια σε 8 νουμερο με 2
    *κενταγε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #403746

    Εγώ δουλευα μέχρι περυσι τα tordo 8 και 9 της nobel.Φέτος το είδα κάπως αλλιώς και δοκίμασα τα βεργίνα λάμπρο ακριβά αλλα γαζώνουν.Χρησιμοποιώ μονο ** αλλά πολλές φορές σε καρτερια που περνούν πιο χαμηλά το ***.Το αρτεμις το είχα δοκιμάσει κι εγώ σε γερακότσιχλες και γάζωνε μετά αλλαξε παρτίδα και δεν μου πολυάρεσε.Με το λαμπρο την έχω καταβρεί τωρα και δεν το αλλάζω και ας εχει 1,20 παραπάνω απο το tordo. Σε φασες το biturbo και για πιο πολυ κρυο το heavy load nobel αλλά και το λαμπρο demi μαγκνουμ.Το καλοκαίρι στα τρυγόνια δουλευα b&p αλλά του χρόνου θα παιξω τα βεργινα 7-8 με ***.Ορτύκια **** και nobel quaglia 9-11 τουφεκια και κάτω…Αυτα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #404024

    βαλτε με και μενα στο κλαμπ με το καινουριο μου γκαγκανι

    XLR 5 COMPOSITE 76αρα αριστερη :mrgreen:

    birdy φιλε ολα καλα με το οπλο,ειδα το φως μου με το αριστερο καταρχην

    😉  3250 βαρος, ζυγισμα σπεσιαλ

    πολυ ομορφο θελω aftermarket τσοκακι εσω εξω θα την κανω τερας

    κανα καλο να παραγγειλω?και μηπως ξερετε αν μπαινουν τα τσοκακια απο

    την velocity την καινουρια που εβγαλαν τωρα γιατι ο randy wakeman ο αμερικανος

    που την εκανε τεστ λεει οτι τα τσοκακια της ειναι πολυ καλα και οτι δεν χρειαζεται αφτερμαρκετ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #404028

    Καλορίζικο και καλοτούφεκο…Αποψη μου μην πάρεις ακόμα after market τσοκ βγαζει ήδη πολυ καλές τουφεκιές με τα δικά της, δοκίμασε την έτσι πιστέυω δεν θα δείς διαφορά με after market τσοκ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Vasilis.B στις #404033

    βαλτε με και μενα στο κλαμπ με το καινουριο μου γκαγκανι XLR 5 COMPOSITE 76αρα αριστερη :mrgreen: birdy φιλε ολα καλα με το οπλο,ειδα το φως μου με το αριστερο καταρχην 3250 βαρος, ζυγισμα σπεσιαλ πολυ ομορφο θελω aftermarket τσοκακι εσω εξω θα την κανω τερας κανα καλο να παραγγειλω?και μηπως ξερετε αν μπαινουν τα τσοκακια απο την velocity την καινουρια που εβγαλαν τωρα γιατι ο randy wakeman ο αμερικανος που την εκανε τεστ λεει οτι τα τσοκακια της ειναι πολυ καλα και οτι δεν χρειαζεται αφτερμαρκετ

    Καλοριζικη και απο εμενα!!Καλες τουφεκιες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    louposst στις #404232

    ΑΛΛΑΓΗ  ΚΑΝΗΣ 71 ΠΟΝΤΟΥΣ TRIBORE  FABARM     ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ    ΜΕ  61  ΠΟΝΤΟΥΣ   ΤΗΛ  6983771007   http://www.louposst@yahoo.gr

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    262
    classicdoubles στις #405052

    ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΝΗΣ 71 ΠΟΝΤΟΥΣ TRIBORE FABARM ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕ 61 ΠΟΝΤΟΥΣ ΤΗΛ 6983771007 http://www.louposst@yahoo.gr[/quote]

    Φίλε louposst, σήμερα ήμουν στο τοπικό τμήμα ασφάλειας για μία έκδοση άδειας κατοχής και έγινε συζήτηση με έναν έμπορο που κλείνει το κατάστημα όπλων που έχει και πουλάει μία κάννη tribore  61 εκ. για fabarm. Επειδή θέλει να τη ξεφορτωθεί μάλλον θα τη δίνει και σε καλή τιμή, οπότε ίσως να μη χρειαστεί να δώσεις και τη δική σου κάννη! Γράψε για τι μοντέλο τη θές γιατί νομίζω ότι για παράδειγμα, από τη H35 titan δεν ταιριάζει στην  H38, λόγω διφορετικού τελειώματος στο σπείρωμα στο τέλος της αποθήκης (αν και δεν είμαι σιγουρος για αυτό που λέω!) Αύριο θα πάω από εκεί να τη δώ μήπως ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος φίλος, οπότε περιμένω μήμυμά σου για το μοντέλο που έχεις εσύ. Καλό βράδυ!

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 196 έως 210 (από 350 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων