FABARM CLUB

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 350 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Fabarm

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #421210

    samgunner62 wrote:
    Ετσι ακριβως,το ζαχαρωνα και εγω καποτε το Ελος,ωραιο τουφεκι,αμα σκοτωσω τις καραμπινες θα τα κανω ολα ποζε και ενα θαναι αυτο.

    Είναι το χαμηλό προφίλ Σαράντο, για αυτό οι Ιταλοί κατέκτησαν τον κόσμο στα όπλα…

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Οταν πρωτοριξα με ψιλο προφιλ,μαθημενος απ το χαμηλο,κατι δεν μου πηγαινε,παρολο οτι λατρευω το ποζε,κατι με ενοχλουσε,οταν τα ειδα διπλα διπλα το καταλαβα Κωσταντινε,φιλε Greg εχεις καλομαθει χα χα χα,.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #421286

    Καλησπερα στην ομορφη παρεα. Παρακαλω πολυ, θα ηθελα την γνωμη σας για το Axis field.
    Ευχαριστω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #421326

    http://www.fabarm.it/en/products-axis-field-12.htm

    τιμή καταλόγου 2.2οο αλλά μπορεί να το βρεις πολύ πιο φθηνό αν ισχύει ακόμη η προσφορά του γενικού αντιπροσώπου   http://www.touris.eu/

    ίσως και γύρω 1.800 ευρώ. Το συγκεκριμένο όπλο δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου. Απ’ ότι έμαθα από γνωστούς το τσοκάρισμα tula θερίζει μέχρι τα 25 μέτρα. Ο αντιπρόσωπος μου είπε ότι τα Elos Β με το Tula τα έχει ξεπουλήσει. Δεν ξέρω τι κυνήγι κάνεις, αλλά και το Axis βγαίνει με Tula, οπότε έχεις και αυτή την επιλογή αλλά μόνο σε 61 και 66 πόντους κάννη. Σίγουρα έχει όλα τα στοιχεία των Εlos συν επιλογή για ατσάλινη βάση με επικάλυψη τιτανίου αντί για εργάλ με κάλυψη τιτανίου, καλύτερα ξύλα, καλύτερα σκαλίσματα, ρυθμιζόμενη σκανδάλη (ως προς την απόσταση), ρυθμιζόμενη ολίσθηση καννών. Αν αύριο είναι ανοιχτή η Μαλακάσα θα την επισκεφτώ για να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα. Μια φορά  το έπαιξα στο σκοπευτήριο και ήταν και οι πρώτες του τουφεκιές, οπότε δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια. Γενικά όπως έγραψα πιο πάνω εντυπωσιάστηκα από το όπλο αλλά το Elos sporting κι όχι το Axis.  Η λογική λέει ότι το Axis είναι αρκετά καλύτερο και όχι μόνο όσο αφορά το φινίρισμα. Ας μη μένουμε στη λογική όμως αλλά στην πραγματικότητα. Ένας φίλος μου σκοπευτής μου είπε πριν 2 βδομάδες θα αγόραζε το Axis competition αν θυμάμαι καλά. Θα τον ρωτήσω και θα σου πω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #421334

    Φιλε Greg, σε ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση/ενημερωση. Να εισαι καλα, θα αναμενω νεωτερα.
    Καλο βραδυ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #421335

    πήρα κιόλας τηλέφωνο τον φίλο μου, αλλά για άλλους λόγους (χάλασε η συμφωνία και δεν πούλησε ακόμη το παλιό του όπλο) δεν έχει κάνει αγορά το Axis.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #421336

    Οταν πρωτοριξα με ψιλο προφιλ,μαθημενος απ το χαμηλο,κατι δεν μου πηγαινε,παρολο οτι λατρευω το ποζε,κατι με ενοχλουσε,οταν τα ειδα διπλα διπλα το καταλαβα Κωσταντινε,φιλε Greg εχεις καλομαθει χα χα χα,.

    Οταν πρωτοριξα με ψιλο προφιλ,μαθημενος απ το χαμηλο,κατι δεν μου πηγαινε,παρολο οτι λατρευω το ποζε,κατι με ενοχλουσε,οταν τα ειδα διπλα διπλα το καταλαβα Κωσταντινε,φιλε Greg εχεις καλομαθει χα χα χα,.

    Έψαχνα πέρυσι για κάποιο σκοπευτικό, τα επώμισα όλα κανένα με ψηλό προφίλ δεν μου ερχόταν σε σχέση με το χαμηλό. Δεν νομίζω σε μένα να ήταν θέμα συνήθειας διότι δεν είχα μέχρι φέτος ποτέ super poze.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #421344

    Το εχω ακουσει κι εγω για το elos με την tula καννη οτι ειναι πολυ καλο και για κοντα και μακρια.Πιστευω για περπατητα κυνηγια δεν θα παιζεται. Και βεβαια οταν ερθει η ωρα για sp θα κοιταξω και για fabarm. Γιατι η αληθεια ειναι πως εδωσα το 525 μου σε καινουρια κατασταση και το μετανιωσα, αλλα αναγκαστηκα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #421345

    Το εχω ακουσει κι εγω για το elos με την tula καννη οτι ειναι πολυ καλο και για κοντα και μακρια.Πιστευω για περπατητα κυνηγια δεν θα παιζεται. Και βεβαια οταν ερθει η ωρα για sp θα κοιταξω και για fabarm. Γιατι η αληθεια ειναι πως εδωσα το 525 μου σε καινουρια κατασταση και το μετανιωσα, αλλα αναγκαστηκα…

    Η tula κάννη με φετινές δικές μου δοκιμές μέχρι 30γρ στα 25 μέτρα έδινε 1χ1 με πολύ ομοιόμορφη κατανομή.  Στο περπατητό δεν χωράει συζήτηση, όπως και σε πονηρά απογευματινά ή στις μαύρες το πρωί…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    572
    neos_toyfekaleyris στις #421355

    δεν είναι λίγο δεσμευτικό να έχεις μόνιμα τη μια κάννη tula? με ένα τσοκάκι ανοιχτό ή διασποράς δε γίνεται να έχεις παρόμοια αποτελέσματα και ταυτόχρονα την ευελιξία του εναλλάξιμου?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #421376

    δεν είναι λίγο δεσμευτικό να έχεις μόνιμα τη μια κάννη tula? με ένα τσοκάκι ανοιχτό ή διασποράς δε γίνεται να έχεις παρόμοια αποτελέσματα και ταυτόχρονα την ευελιξία του εναλλάξιμου?

    Κοίτα παρόμοια απορία είχα και εγώ. Παίζει σημαντικό ρόλο τι κυνηγάς (προφανώς δεν θα πας για πάππιες). Αλλά όταν για παράδειγμα στο 90% των περιπτώσεων έχεις 4 άστρα επάνω, μούφα ή κάποιο τσοκάκι διασποράς τότε ποιος ο λόγος να σε δεσμεύει. Γενικά επειδή μιλάμε για δίκαννο και η μία κάννη θα πρέπει να είναι ανοικτή είμαι σίγουρος και πως εναλλακτική να είχα το tula δεν θα το έβγαζα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    3347
    ALTAIR_LUSSO στις #421382

    Παίζει σημαντικό ρόλο τι κυνηγάς (προφανώς δεν θα πας για πάππιες).

    Κωνσταντίνος http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    Μια χαρά πας και για πάπιες. Το πολύ-πολύ στο κοπάδι που θα τουφεκίσεις να πέσουν 2-3 και όχι μόνο αυτή που θα σημαδέψεις. Άσε που έχω γνωστό που δεν βγάζει το spreader από πάνω ακόμα και σε ημερήσιο πάπιας.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #421390

    Το εχω ακουσει κι εγω για το elos με την tula καννη οτι ειναι πολυ καλο και για κοντα και μακρια.Πιστευω για περπατητα κυνηγια δεν θα παιζεται. Και βεβαια οταν ερθει η ωρα για sp θα κοιταξω και για fabarm. Γιατι η αληθεια ειναι πως εδωσα το 525 μου σε καινουρια κατασταση και το μετανιωσα, αλλα αναγκαστηκα…

    Φίλε μου τα “σιδερικά μας/εργαλεία μας” για το κυνήγι καλά να σαι και θα τα αποκτήσεις εκ νέου…

    Εσύ να σαι καλά …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    841
    BIRDY στις #421394

    Ετσι ακριβως φιλε μου…Εμεις να μαστε καλα να μπορουμε να χαρουμε τα παντα και φυσικα το κυνηγι μας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    877
    greg21 στις #426988

    Ένα νέο μέλος  προστέθηκε στο Fabarm Club με το Elos C sporting. Περισσότερες πληροφορίες – εντυπώσεις αν θέλει ο ίδιος να μας γράψει…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    67
    proteas78 στις #427011

    Ένα νέο μέλος προστέθηκε στο Fabarm Club με το Elos C sporting. Περισσότερες πληροφορίες – εντυπώσεις αν θέλει ο ίδιος να μας γράψει…

    FABARM ELOS C SPORTING (76cm)
    BENELLI 123 (1η Benelli 70cm *, 2η Manufrance 65cm ***)
    VERNEY – CARRON Sagittaire NT (68cm)

    Καλησπέρα παιδιά κι από εμένα!

    Όπως αναφέρει και o φιλος greg21 πλέον ιδιοκτήτης elos c sporting!

    Μετά την αγορά του νιώθω ότι έκανα μια πάααρα πολυ καλή επιλογή!Το όπλο σαφέστατα σου δίνει την εικόνα ότι αξιζει παραπάνω από τα 1350 € περιπου που ζητάνε ανα τα καταστηματα για την αγορα του.Γενικά η ποιότητα κατασκευής του ειναι παρα πολύ καλη …στιβαρό ,καλοζυγισμένο και ιδιαιτερο αισθητικά απο τον ανταγωνισμό!!

    Στις τουφεκιές με 28 gr είνΑΙ σταθερό και δεν κλωτσάει ιδιαιτερα!Συν ότι έχω την εντυπωση ότι μου συγχωρεί λάθη στη σκόπευση…!εντελώς καινουργιος βλέπετε στο χώρο…

    Αν κάποιος ψάχνει ενα αξιολογο όπλο είτε για κυνηγι ειτε σαν πρωτο οπλο για να ρθει σ επαφη με το σκοπευτηριο σίγουρα στα λεφτά αυτά ειναι ότι πιο καλή επιλογ΄η μπορεί να κάνει κάποιος!Ας μην ξεχνάμε και την 7ετη εγγύηση!Για κυνηγούς βεβαια προτιμήστε το ergal κι οχι το βαρυ…ιδιως αν μιλαμε για περπατητό.Προς το παρόν το όπλο ειναι σφιχτό αλλα ετσι ειναι όλα τα καινούργια!!!χαρά μου να το στρώσω όσο πιο γρηγορα μπορώ!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 256 έως 270 (από 350 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων