Dangerous Substances?!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 15 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #29130

    Αγορασα σημερα φυσιγγια και πανω στο κουτι γραφει κατι το οποιο τουλαχιστον εγω δεν ειχα υποψη μου. Θα ηθελα την αποψη σας.

    “…cleaning firearms or handling ammunition may result in exposure to lead and other substances KNOWN to cause birth defects, reproductive harm, and other serious physical injury…”

    Εαν κανει διαφορα, το φυσιγγια ειναι επινικελωμενα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #63201

    ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΒΛΑΠΤΙΚΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΤΟΥ κ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΤΩΝ ΦΥΣΙΓΓΙΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΜΥΝΗΣΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ, ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ -ΕΙΔΙΚΑ- ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΥΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ, ΓΙΑ ΑΠΟΛΑΒΗ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΩΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ! ΠΕΡΙΤΡΑΝΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ Η ΑΝΑΓΡΑΦΗ ΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΚΑΝΕΣ ΤΩΝ ΟΠΛΩΝ ΤΟΥΣ Η ΠΡΟΤΡΟΠΗ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΤΕΙ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ! ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #340770

    Συνήθως ο πραγματικός κινδυνος είναι η εκτόνωση των φυσιγγιων σε κλειστούς χώρους όπου ο στυφνικός μόλυβδος (εκρηκτικο που βρισκεται στα καψίλια) όταν εκτονοθεί και μετατραπεί από στερεο σε αέριο, υπάχει μεγάλη πιθανότητα να εισπνεύσεις απο αυτο αλλά δεν είναι και τόσο επικίνδυνο παρά μόνο αν συνηθήζεις να τραβας τζούρες απο την κάννη :D

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #340771

    Χρηστο, Ανδρεα,

    Κατανοω τους λογους,

    ομως αυτο που ‘κτυπα’ εδω ειναι οτι υπαρχουν ουσιες (,αναφερει,) που προκαλουν Γενετικες ανωμαλιες! Η μονες ουσιες που γνωριζω οτι κανουν κατι τετοιο ειναι οι ραδιενεργες.

    Χρηστο, ειναι τα φυσιγγια τα οποια σου ειχα αναφερει σε PM.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #63216

    Και ο μόλυβδος κατατάσεται σε κατηγορία τοξικού και αν μελετήσεις ενα safey data sheet για τον μόλυβδο θα δείς ότι η χρόνια εκθεση προκαλει γενετικές ανωμαλιες.

    Με λίγα λόγια μην πυροβολείτε μεσα στο σπίτι αν σκοπεύετε να κάνετε παιδιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/06/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    749
    old-timer στις #63231

    …καλο…!

    επισης βλαβερη θεωρειται οποιαδηποτε επαφη με τον μολυβδο, δηλ να τον πιανουμε χωρις γαντια, εισπνοη κοντα του κτλ

    ειναι ο λογος που καταργηθηκαν πριν απο χρονια οι μολυβδινοι σωληνες υδρευσης.

    ιστορικοι δε εικαζουν πως ειναι και ο λογος που οδηγησε την Ρωμαικη Αυτοκρατορια στην παρακμη…ως γνωστο στην Ρωμη χρησιμοποιουσαν κατα κορο μολυβδο στο πολυ εξελιγμενο συστημα υδρευσης και αποχετευσης που ειχαν, γεγονος που οδηγησε μακροχρονια την ελιτ (που ειχε μεγαλυτερη επαφη με αυτο) σε γενετικες ανωμαλιες και εκφυλιστικες βλαβες του εγκεφαλου !!!

    το ιδιο προκαλειται απο ολα τα βαρεα μεταλλα, λειτουργει δε αθροιστικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #63233

    ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ, ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΜΟΥΝ ΣΕ ΜΙΚΡΗ ΗΛΗΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΕΡΟΒΟΛΟ, “ΑΠΟΘΗΚΕΥΑ” ΤΑ ΜΟΛΥΒΕΝΙΑ ΣΚΑΓΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΓΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΠΑΝΑΓΕΜΙΣΗ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ. ΑΡΓΑ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ Ο ΜΟΛΥΒΔΟΣ ΕΧΕΙ ΒΛΑΒΕΡΕΣ ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ! ΧΡΗΣΤΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/06/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    132
    Kin στις #63239

    Ηταν νόστιμα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1117
    Hunter.Gr στις #63252

    Δηλώνω ομοιοπαθής με τον Χρήστο.  Μόνο που εγώ αποθήκευα στο στόμα τα σκάγια για την ταχύτατη επαναγέμιση της… σφεντόνας μου.  Χρησιμοποιούσα σφεντόνες για μερικά χρόνια, σε παιδική ηλικία, πριν πάρω αεροβόλο.  Το μαύρισμα στα δόντια μου από τον γραφίτη των σκαγίων έφυγε σιγά-σιγά μετά από χρόνια. Οι υπόλοιπες παρενέργειες των σκαγίων που μασούλαγα, ίσως φανούν αργότερα…

    Τα σφαιράκια του αεροβόλου τα αποθήκευα ένα-ένα στις γρίλιες του “εξαεριζόμενου” λαστιχένιου πέλματος του DIANA Mod.45. Ομως για τα σκάγια της σφεντόνας, η μόνη πρακτική και γρήγορη λύση ήταν το στόμα!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/12/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    103
    DENISLUK στις #63258

    ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΝΟΣΤΙΜΑ…..

    ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ DIANA ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΚΑΤΙ …ΣΑΝ ΛΙΠΑΝΤΙΚΟ, ΗΤΑΝ ΜΟΥΡΛΙΑ….

    ΤΑ GAMO ΗΤΑΝ ΚΑΠΩΣ …ΞΕΡΑ, ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    640
    shotgun1 στις #63273

    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΡΙΣΗ ΚΟΛΛΙΚΟΥ ΣΤΟ ΝΕΦΡΟ,ΠΑΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ κ ΕΞΕΤΑΣΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ =ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΣΑΙ ? ΜΕΝΤΙΟΥΜ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ -ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ-. ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ κ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΕΝΑ ΣΚΑΙ 2,7 . ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΕΡΔΙΚΟΚΥΝΗΓΙ !   ΧΡΗΣΤΟΣ! 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #63275


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από shotgun1 στίς 29 Aυγουστος 2005


    ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΡΙΣΗ ΚΟΛΛΙΚΟΥ ΣΤΟ ΝΕΦΡΟ,ΠΑΩ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ κ ΕΞΕΤΑΣΗ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΡΩΤΑΕΙ =ΚΥΝΗΓΟΣ ΕΙΣΑΙ ? ΜΕΝΤΙΟΥΜ ΕΙΝΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ -ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ-. ΜΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ κ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΕΝΑ ΣΚΑΙ 2,7 . ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΕΡΔΙΚΟΚΥΝΗΓΙ !   ΧΡΗΣΤΟΣ! 


    [/indent]

    Ε, λοιπόν δεν περίμενα ότι θα έρθει τόσο γρήγορα η επιβεβαίωση της ορθότητας αυτού που έγραψα μόλις προ ολίγου, στο θέμα “Δοκιμές φυσιγγίων… απόψεις”!  

    ————————

    Φιλικά, ΣΤΕΛΙΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/12/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    Ray στις #63297

    το περιεργο ειναι οτι πρωτη φορα βλεπω αυτο το warning τυπωμενο πανω σε φυσιγγια!

    Τελοσπαντον.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    2174
    stratri1 στις #63364

    Και εμένα μου αρέσουν τα σφαιράκια του αεροβόλου! Δεν έχω προτίμηση σε κάποια συγκεκριμένη μάρκα. Δεν έχω δοκιμάσει και πολλές.

    Ποιά είναι η πιο νόστιμη ωρε παλικάρια;;; 

    Καλά, να γράψουμε κάποτε τις μα…. που κάναμε ή κάνουμε ακόμα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #63755

     TELIKA OLOI ME TO STOMA KRATAGAME TA SFERAKIA TOU AEROVOLOU!!!OMOIOPATHIS K EGW K THIMAME PWS TA MOLYVAKIA THS DIANA HTAN KALYTERA STHN GEYSH!APO OTI DIAPISTWNW DEN EIMAI O MONADIKOS POU EKANA AYTO ARAGE PAME GIA DIKO MAS CLUB, PEDIA!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 1 έως 15 (από 15 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων