Προβλήματα με ένα επανιελάκι

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #264206

    Δεν υπαρχουν 2 τροποι εκπαιδευσης φιλε μου και οποιος σου το ειπε αυτο ειναι ανιδεος και επικινδυνος για να εκπαιδευση ζωα.Η τιμωρια στο κουταβι ειναι ο τροπος για να μαθει τι πρεπει, και τι οχι να κανει ,και ειναι αναποσπαστο κομματι της βασικης εκπαιδευσης καθως κανενα απολυτως ζωο δεν ειναι εκπαιδευμενο απο την φυση του.Οσοι θελουν και αγαπουν τα σκυλια τους καλο ειναι να πανε καποια φορα σε ενα σεμιναριο που γινεται απο επαγγελματιες εκπαιδευτες με την αρογη Κυνηγετικων συλλογων ή καποιων επαγγελματιων εκτροφεων.Να μην ξεχνατε οτι το βασικο σε ολη την διαδικασια ειναι οτι αρχικα πρεπει να εκπαιδευτη ο ιδιος ο ιδιοκτητης του σκυλου και να εκαπιδευεται συνεχως καθ'ολη την διαρκεια ζωης του σκυλου του……

    Υπάρχει η "βρετανική" σχολή που βασίζεται στην επιβράβευση του ζώου όταν αυτό ενεργεί όπως εμείς θέλουμε και όταν είναι ανυπάκουο επαναλλαμβάνουμε την άσκηση μέχρι εμπέδωσης του και υπάρχει και η "γερμανική" σχολή όπου βασίζεται περισσότερο στην τιμωρία και μάλιστα στην αυστηρή τιμωρία. Αυτό εννοώ και είναι 2 τελείως διαφορετικές πρακτικές όπου εάν γνωρίζεις κάποια από της 2 καλά και σωστά έχεις 1 σκύλο απόλυτα υπάκουο.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    157
    anixneftis069 στις #264191

    Υπάρχει η "βρετανική" σχολή που βασίζεται στην επιβράβευση του ζώου όταν αυτό ενεργεί όπως εμείς θέλουμε και όταν είναι ανυπάκουο επαναλλαμβάνουμε την άσκηση μέχρι εμπέδωσης του και υπάρχει και η "γερμανική" σχολή όπου βασίζεται περισσότερο στην τιμωρία και μάλιστα στην αυστηρή τιμωρία. Αυτό εννοώ και είναι 2 τελείως διαφορετικές πρακτικές όπου [u]εάν[/u] γνωρίζεις κάποια από της 2 καλά και σωστά έχεις 1 σκύλο απόλυτα υπάκουο.

    Προσωπικα φιλε μου επειδη εχω διδαχτει αλλα πραγματα τοσο στο εξωτερικο,αλλα και στην ελλαδα ,δεν συμφωνω με την <βρετανικη>-<γερμανικη>σχολη οπως της αποκαλεις παρα μονο με αυτα που εμαθα και δουλεψα-δουλευω πανω σε αυτα,και ομιλω για τροπους εκπαιδευσης καθαρα και μονο με το παιχνιδι και την ενεργη συμμετοχη του ζωου σε ολα τα πραγματα,προσωπικα ως τροπο τιμωριας χρησιμοποιω μονο το <τραβηγμα>στο λουρακι και τιποτε αλλο,τα υπολοιπα ειναι για να ταλαιπωρουντε τα ζωα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #188880

    Ο Dimitris Al.έχει δίκιο γα τις δύο σχολές. Το αξίωμα της Γερμανικής σχολής είναι πως ο σκύλος υπακούει γιατί πιστεύει πως εξαρτάται η ζωή του απ' αυτό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο k. Koehler, εκπαιδευτής στρατιωτικών σκύλων, αλλά και επικεφαλής εκπαιδευτής για τα Walt Disney Studios. Έχει εκδώσει αρκετά βιβλίαγια εκπαίδευση υπακοής, αλλά και σκύλους φύλακες.

    Η άλλη μέθοδος, βρεττανική όπως την αποκαλεί ο Δημήτρης, βασίζεται στην αρχή που γνωρίζουμε όλοι για τα σκυλιά του Παυλώφ. Δλδ στο συνειρμό του σκύλου.

    Όσο για το κολάρο που ανέφερε ο φίλος, δεν είναι όργανο βασανισμού. Είναι η επέκταση του λουριού.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    alektoris στις #262827

    Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα.

    Έχω ένα επανιελάκι 11 μηνών αρσενικό. Είμαι από τη Κύπρο όπου υπάρχει πέρδικα Τσούκαρ έτσι προορισμός του εξαρχής ήταν το συγκεκριμένο θήραμα. Ξεκίνησα με εκπαίδευση στο φτερό και έπειτα συνέχισα με ήμερο θήραμα σε ελεγχόμενο χώρο. Χρησιμοποίησα ορτύκι διότι μου ήταν δύσκολο να βρω πέρδικα. Αφού είδα 2-3 φορές ότι φέρμαρε το ορτύκι είπα να το αρχίσω σιγά σιγά στις πέρδικες. Ενώ το σκυλί έχει αίσθηση του συγκεκριμένου θηράματος , παίρνει ντορό και βρίσκει πουλιά εντούτοις δεν τα φερμάρει αλλά τα ξεσηκώνει. Είναι που είναι πάρα πολύ νευρικά πουλιά δεν τα κρατά σε απόσταση. Μάλιστα έτυχε πολλές φορές να έχει μπροστά του πάρα πολλά πουλιά και δεν τα φέρμαρε αλλά προχώρησε και τα ξεσήκωσε. Δεν ξέρω αν έκανα λάθος που ντουφέκισα τις πέρδικες. Εδώ να σημειώσω ότι από τη στιγμή που θα πιάσει πέρδικα στο στόμα δεν την αφήνει με τίποτα και μάλιστα τρέχει να φύγει όταν τον πλησιάσω να του την πάρω από το στόμα. Πιστεύω ότι δεν αξίζει το κόπο να του τις βρέξω από τη στιγμή που του πέρνω τα πουλιά με διάφορα τεχνάσματα.
    Αξίζει να σας αναφέρω ότι 3-4 φορές είχα βγει και για φραγκολίνες (το γένος francolinous francolinous) με ένα πολύ έμπειρο σκυλί και όταν εκείνο φέρμαρε ο δικός μου ήταν δίπλα μόνο σωματικά. Επίσης όταν μυρίστηκε αρουραίους μέσα σε θάμνους 2-3 φορές φέρμαρε κανονικά αλλά τον πήρα μακρυά.
    Τέλος θα σας παρακαλέσω θερμά να μου πείτε τις απόψεις σας.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Νικόλας

    Αγαπητε φιλε απο την κυπρο θα πρεπει να γνωριζεις (και αυτο ειναι κανονας και ειμαι καθετος σε αυτο) οτι η φερμα δεν μαθενεται η την εχει ενα σκυλι οποιασδηποτε κυνηγετικης ρατσας και αυτο ειναι που το χαρακτηρειζει ως κυνηγ/λο η δεν την εχει και δεν ειναι κυνηγοσκηλο.
    Τωρα στην περιπτοση σου το σκυλακι απο οτι καταλαβα εχει παθος αλλα δεν φερμαρει αυτο υποθετω και δεν θελω να με παρεξηγησεις ισως να υπερεβαλες λιγο οταν ηταν πιο μικρο με την εκπεδευση στα ημερα ορτυκια, αν του εβαζες συνεχεια ημερα και καταφερνε μετα τη φερμα να τα πιανει τοτε το κουταβι κατεγραψε στο μυαλο του οτι αφου μπωρο και το πιανω δεν υπαρχει λογος να το φερμαρω πρωτα.Αυτο υσχηει στην περιπτοση που φερμαριζε μικρο και το εκοψε αργοτεραΑλλη περιπτωση ειναι οταν ενα κουταβι που πρωτοξεκιναει στο τερεν να φερμαρει και την ωρα της φερμας εμεις τρεχουμε προς το μερος του με λαχταρα για να προλαβουμε τοτε το κουταβι πιεζεται πολυ και ριχνεται στο θηραμα και σιγα σιγα κοβει και την φερμα.Ενας τροπος να το διορθωσεις και να σταθερωποιεισει τη φερμα του ειναι να το πας καπου με μια ημερη περδικα κριμενη καλα και μολις κανει την παραμικρη ακινησια να το πλησιασεις ηρεμα να το χαιδεψεις να το ηρεμησης χωρις αποτομες κινησεις και στη συνεχεια να το σπρωξεις ελαφρα αγγιζοντας τα οπισθια του προς το θυραμα αν το κανεις αυτο καθε φορα απο λιγο θα σταθεροποιησει σιγα σιγα τη φερμα του.Αλλος τροπος ειναι η σηχνη επαφη με αγριο θυραμα στην αρχη θα τα ξεπεταει οταν το κανει αυτο δεν θα πυροβολεις για κανενα λογο καποια στιγμη θα συνηδητοποιησει οτι δεν μπορει να πειασει τα πουλια και θα τα φερμαρει τοτε θα ρειξεις και μονο αν αρχισει να εχει σταθερεη φερμα αν φερμαρει για λιγο πηγενε αργα προς το μερος του και αμα τα ξεπεταξει μην δωσης καμια σιμασηα απλος σινεχησε.Και οταν αντιληφθεις οτι το κουταβη κουραστικε η βαρεθηκε μην το πιεζεις παρτο και φυγε μια μιση με μια ωρα την ημερα αρκη και στην ηλικια που ειναι μην το πολυπας στο βραχο πειγενε το μεχρει να δεσουν τα κοκκαλα του καλα στο καμπο σε ισια μερη να κυνηγα και για λιγο ετσι θα φτιαξει πνευμονια και γερο μυοσκελετικο συστημα καλη επιτυχια.

Επισκόπηση 4 δημοσιεύσεων - 16 έως 19 (από 19 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων