Κυνήγι Τσίχλας-Γενικά

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #188757

    Ψηφιζω δικκανο δαγκωτο.Στα μερη που κυνηγαω η καραμπινες δεν φτουρανε απλα γιατι δεν κοβουν οπου κοβουν τα δικκανα.Με 1-3 η Μ-ΙΜ απλα εισαι κυριος του τοπου.Τριτο φυσιγγι και επιτυχια ειναι απλα ουτοπια τις περισσοτερες φορες.Εχεις και δυο καννες με διαφορετικο τσοκ αρα διαφορετικα οπλα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #264493

    Και εγώ ψηφίζω τετράκαννο αυτό . :lol:

    [url=”http://imagerous.com/viewer.php?file=83661691918029501870.jpg”][img]http://imagerous.com/images2/83661691918029501870_thumb.jpg[/img][/url]

    Κυρ Θόδωρε αυτό δεν πιάνεται… :lol:

    Πάντως που ξεφύτρωσαν τόσα δίκαννα… ή οι κάτοχοι αυτογεμών δεν έχουν ψηφίσει ή πραγματικά έχει αρχίζει και αλλάζει το τοπίο στην ελληνική οπλοκατοχή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #188758

    και εγω ψηφιζω διπλο superpose

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    411
    Menios στις #264484

    Δεν υπάρχει μονοδιάστατη απάντηση στην ερώτηση δίκαννο ή καραμπίνα … Στην τσίχλα θα βγεί 50-50… Στο ορτύκι και στη μπεκάτσα 80-20 υπέρ του δίκαννου, αλλά στα παπιά και στο γουρούνι 90-10 υπέρ της καραμπίνας … Ιδιαίτερη σημασία έχει η άποψη όσων έχουν και από τα δύο όπλα….
    Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος που ξεκίνησα το κυνήγι με ένα sp 525, άρα ψήφισα δίκαννο… στο μέλλον που θα αποκτήσω και καμιά καραμπίνα θα έχω πιό ολοκληρωμένη άποψη… :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    218
    Alex.308 στις #188760

    Ωχ παιδια μας φτανουν!Φτιαξτε εναν ακομη λογαριασμο και ξαναψηφηστε!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    183
    gcreator στις #188761

    Αν και ψήφισα το δίκανο, ωστόσο δεν μπορώ να μην παραδεχτώ το ένα (και μοναδικό) πλεονέκτημα που βρίσκω στην καραμπίνα το γρήγορο γέμισμα, ειδικότερα όταν υπάρχει φυσίγγι θαλάμη και απλά γεμίζεις άνετα κ γρηγορα από κάτω….πολύ χρήσιμο σε περάσματα αλλά και στο απογευματινό στο σούρουπο που παιρνάνε σφαίρα τα τσιχλοκοτύφια όλα μαζί…

    Ωστόσο όμως το ένα τσοκ σε κάποιον σε απογευματινό καρτέρι τσίχλας θα τον δυσκολέψει μιας και π.χ. στις 5 θα του περνάνε Μ.Ο. στα 30 μέτρα ενώ στις 5:30 στα 10μέτρα…. και εκεί ειναι που υπερτερούν οι δυό κανες με διαφορετικό τσοκ, π.χ. 2-4 ή 3-5…. και ακομα καλυτερα και δισκάνδαλο, μιας που πιο γρηγορα παει το δάχτυλο στην καταλληλη σκανδαλη παρα στον επιλογέα….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/11/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    2348
    stathis στις #188762

    η καραμπινα ειναι πιο αποτελεσματικη στο περπατητο τσιχλας αλλα στο καρτερι το δικανο ειναι ο βασιλειας.[εγω το ευχαριστηθηκα πολυ φετος και στην φασσα.]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    220
    gio kriti στις #264481

    Δεν υπάρχει μονοδιάστατη απάντηση στην ερώτηση δίκαννο ή καραμπίνα … Στην τσίχλα θα βγεί 50-50… Στο ορτύκι και στη μπεκάτσα 80-20 υπέρ του δίκαννου, αλλά στα παπιά και στο γουρούνι 90-10 υπέρ της καραμπίνας … Ιδιαίτερη σημασία έχει η άποψη όσων έχουν και από τα δύο όπλα….
    Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος που ξεκίνησα το κυνήγι με ένα sp 525, άρα ψήφισα δίκαννο… στο μέλλον που θα αποκτήσω και καμιά καραμπίνα θα έχω πιό ολοκληρωμένη άποψη… :lol:

    εγω παω μονο λαγο με τη 391..τσιχλες με το δικανο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #264468

    ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΑΝ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΔΟΥΛΕΨΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΕΧΩ ΕΝΑ WINCHESTER 21 ΑΛΛΑ ΦΕΤΟΣ ΠΕΡΝΩ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ 302 ΣΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΥΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΩ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑ ΤΙΣ ΤΡΙΤΗΣ ΤΟΥΦΕΚΙΑΣ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΦΙΣΙΓΙΑ. :lol: :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    682
    vickers2 στις #264456

    ψψψψ….αντε ρε δικαννακιδες τσιχλοκυνηγοι παμε γερα να καβαλησουμε τα αυτογεμη… :lol: :lol: κοντευουμε το 50-50…..που σαι ζεντ????? πρεπει να ερθεις κοντα μου σε καρτερι για να αναθεωρησεις τις αποψεις σου…. :lol: :lol: :P καποιος ειπε για οικονομια φυσσιγγιων για το δικαννο..εγω γιατι χαλαω πιο πολλα απο οτι αν κυνηγουσα με καραμπινα,απλη απαντηση γιατι το δικαννο απλα θεριζει κ ριχνω σε οτι περασει ειτε μακρυα ειτε κοντα ειτε τραβερσα…οτι τραβαει η ψυχη του… :)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #264435

    +1 Εκτός και να έχεις σκυλάκι…

    Δεν μου αρέσει να διαφωνώ για τη διαφωνία αλλά με πνίγει το δίκιο μου :lol:

    Μιλάω πάντα για περπατητό στα χωράφια ανάμεσα στα βάτα που κάνουν τα σύνορα… είναι δύσκολο να χάσεις πουλί σκοτωμένο με το κλασικό ένας κυνηγός από εδώ και ένας από εκεί και ο καθένας τουφεκάει μόνο τα δικά του… στο χωράφι πέφτουνε τα πουλιά. Σε αυτό το στυλ έχω πάρει πολλές φορές τσίχλα με το τρίτο φυσίγγι ακόμα και όταν έριχνα με χραπαχρούπα οπότε,με δεδομένο ότι η συντριπτική πλειοψηφία όλων εδώ θα έχουν περισσότερα κυνήγια και πουλιά από εμένα, με παραξενεύει τόση επιμονή ότι είναι non-issue το τρίτο φυσίγγι… τέλος πάντων…

    Η ψηφοφορία έτσι κι αλλιώς σικέ είναι με τόσους που λένε "ψήφισα δίκανο αλλά καλύτερο είναι το αυτογεμές".

    Κλείνοντας να πω ότι αν δεν ασχολούμαστε ιδιαίτερα με κάρπωση – αποτελεσματικότητα (κάποτε για μένα ήταν το α + ω ενώ τώρα πάω να περάσω στη σκοτεινή πλευρά) τότε και εγώ θα ψήφιζα spose… αλλά το ερώτημα εδώ δεν είναι διατυπωμένο έτσι… ή ίσως είναι αλλά το είδα λάθος εγώ… :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    vilanova στις #188786

    S/P ΔΑΓΚΩΤΟ . KATV SPEEDER ΠΑΝΩ ΜΟD KAI KΑΘΑΡΗΣΕΣ. ΠΛΕΩΝΕΚΤΗΜΑ ΔΥΟ ΤΣΟΚ ΚΟΝΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΔΕΝ ΧΑΛΑΣΕ ΚΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #264417

    ΔΙΚΑΝΑΚΙ…
    εκτος αν θελω να καταγραψω κανενα κηνηγη με την καμερα οπου εκει ανακγαστικα περνω την καραμπινα. :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    mixalos στις #264414

    Καραμπινα και Cocker Spaniel.!! :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #188802

    ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΙΡΝΩ ΔΙΚΑΝΟ η ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων