Κυνήγι Τσίχλας-Γενικά

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 76 έως 84 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #263516

    Και πάλι Χρύσανθε υπάρχει μια σταθερή διαφορά. :D

    Ναι, αλλά ρώτησες για την τσιχλα. Δεν μπορώ να πω οτι γινομαι φανατικός και ξεροκέφαλος με κατι, αλλά απο τοτε που πηρα κοντακι Αγγλέ αναρωτιέμαι, η μπηχτή με καραμπίνα πως ακριβώς γίνεται? Θα μου πείς να έρθω να μου δείξεις, αλλά με το Αγγλέ, όποια θέση και να έχει το δεξί χέρι, η σκανδάλη πατιέται. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη θεση που να χουφτωνει το χέρι. Νιώθω (προσωπική μου εντύπωση για να το κανω παραστατικό) σαν να τουφεκάς με μια ομπρέλα, ή ενα μπαστουνάκι. Τέλος πάντων, όπως βολεύεται ο καθένας.
    Χ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #263507

    Ναι, αλλά ρώτησες για την τσιχλα. Δεν μπορώ να πω οτι γινομαι φανατικός και ξεροκέφαλος με κατι, αλλά απο τοτε που πηρα κοντακι Αγγλέ αναρωτιέμαι, η μπηχτή με καραμπίνα πως ακριβώς γίνεται? Θα μου πείς να έρθω να μου δείξεις, αλλά με το Αγγλέ, όποια θέση και να έχει το δεξί χέρι, η σκανδάλη πατιέται. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη θεση που να χουφτωνει το χέρι. Νιώθω (προσωπική μου εντύπωση για να το κανω παραστατικό) σαν να τουφεκάς με μια ομπρέλα, ή ενα μπαστουνάκι. Τέλος πάντων, όπως βολεύεται ο καθένας.
    Χ

    Όχι μόνο γίνεται αλλά αν σου έρχεται το όπλο μπορείς να πραγματοποιήσεις 3 μπηχτές ταυτόχρονα. Όλα είναι θέμα συνήθειας.

    Άκη που είσαι??? :D ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #263421

    Άσχετο αλλά αυτό το CD Europe που λέει στα Marrochi τι σημαίνει??? Ελπίζω όχι Charles Dailly (spellcheck)… είναι Αμερικάνικα όπλα χειρίστης ποιότητας που σε ξένα φόρουμς τα σχολιάζουν ως πολύ προβληματικά… τύπου αν ισχύουν αυτά καλύτερα baikal δέκα φορές …. ξέρει κανένας φίλος? (ρωτάω γιατί μου αρέσουν τα όπλα σαν όπλα… τα marrochi και αισθητικά πολύ)…

    Για να μην αφήνω ανοιχτό το θέμα και αφού κανένας φίλος εδώ δεν έχει προσθέσει κάτι να πω ότι έψαξα λίγο και βρήκα (με κάθε επιφύλαξη) ότι CD Europe = Classic Doubles Europe, (πουλούσαν με αυτό το όνομα στην Μ. Βρετ.) και άρα καμία σχέση με Charles Daily από ότι βλέπω… Συγνώμη αν κακολόγησα κανενός το όπλο άθελά μου…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    vilanova στις #189177

    Άσχετο αλλά αυτό το CD Europe που λέει στα Marrochi τι σημαίνει??? Ελπίζω όχι Charles Dailly (spellcheck)… είναι Αμερικάνικα όπλα χειρίστης ποιότητας που σε ξένα φόρουμς τα σχολιάζουν ως πολύ προβληματικά… τύπου αν ισχύουν αυτά καλύτερα baikal δέκα φορές …. ξέρει κανένας φίλος? (ρωτάω γιατί μου αρέσουν τα όπλα σαν όπλα… τα marrochi και αισθητικά πολύ)…

    ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ MAROCCHI CD EUROPE SPA . TA OΠΛΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΛΑ ΜΑΛΟΝ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ 'Η ΚΥΝΕΖΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΜΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΟΝΟΜΑΣΙΑ (ΜΙΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ GOOGLE ΔΕΝ ΒΡΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟ ΟΠΛΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΟΚΚΙ ,ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΧΡΑΠΑ ΧΡΟΥΠΑ ΒΡΗΚΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    tsaknis στις #189278

    Το συγκεκριμενο o/u δεν ειναι ενα απλο o/u αλλα ενας συνδοιασμος οπλων(compination gun).Κατασκευαζεται στην Ιταλια και ειναι ατσαλινο.Η βαση του οπλου ειναι τοσο ισχυρη ετσι ωστε μπορει να γινει χρηση και ραβδωτων καννων(ισχυρες γομωσεις).Το οπλο απευθεινεται σε επαγγελματιες κυνηγους σανHighlights:
    εργαλειο για ολων των ειδων κυνηγια.Περισσοτερα στοιχεια. FinnClassic 512s

    Action
    The action is forged from 25CrMo4 steel and milling process made by CNC.
    Trigger
    single trigger with selector button situated on the trigger blade Double trigger on demand. The special design of the trigger guard allows the gun to be fired with gloves on.
    Barrels
    Shotgun barrels: These barrels are manufactured using high elastic steel with a limit of more than 850 mm and closer to 1000 N/mm2. Result: FinnClassic barrels are as strong and safe as science can make them.
    All barrels are safe for shooting with steel. Guns ar subjected to Steel proof test (made by the Italian National Proof House) on special request and at additional cost.

    Rifled barrels: in order to provide best accuracy Lothar Walther from Germany is contracted to machine the rifling. We machine the external profile and complete the monobloc barrel assembly.
    Choke tubes
    The Finn Classic 512 over & under shotgun is supplied with a complete set of 5 choke tubes. Extra long choke tubes (extending 2,5 cm from the muzzle) are also available on request,. These chokes are especially heat treated to withstand the extra stress and wear of use with steel shot ammunition.
    Locking System
    The special locking system is different to all other conventional over & unders. To open the gun the top lever is operated and the top bolt is drawn back to release the barrels and to open the gun. On closing the gun the bolt moves forward and locks with it positioned in the double groves over the barrel and receiver, providing maximum security and safety.
    Patterning
    Point of impact: (for shotgun combination rifle and double rifle): Convergence and point of impact can easily be adjusted. To regulate convergence the ring under the forend is easily accessible. To regulate vertical point of impact use the screw adjustment at the muzzle end, which is marked on the barrel for your guidance.For more information on this subject, please read the instruction manual supplied with the gun.
    Sights
    The shotgun barrels are fitted wit a luminous red front sight and a brass rear sight. Shotgun rifle and double rifles fit a front sight “crest type” and a folding rear sight with adjustment for windage
    Safty
    For extra safety in the field a safety button is located on the top tang. It operates automatically.The cocking indicators are located near the safety bottom. When the action is cocked, both pins protrude and are perceptible on the touch. When a barrel is fired, the appropriate pin drops down. The pins are marked “O” and “U” and indicate respectively the top (Over) and bottom barrel (Under)
    Sling swivels
    quick and easy pull button release allows you to take off the sling with one hand.
    Stock and forend
    Are crafted from selected walnut. Stocks are available with classic straight comb configuration or Montecarlo style. Left-hander versions are also available. For optimum gun fit an adjustable stock is also providing a choice o drop at comb and heel and right and left cast.For Bavarian models (but available on demand also on other models): stock with cheek Bavarian style and schnabel forend.
    Chamber
    all shotguns barrels are magnum chambered 3” – 76mm. On request Supermagnum barrels are available with chamber 3”1/2 – 89mm requirements.
    Stock spacers
    Easy to install and available with different thickness at heel and toe, provide extra stock length or variation of pitch if required.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/06/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    vilanova στις #189287

    ΣΩΣΤΟΣ Ο FINN ΠΟ ΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΣ ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΤΟ VALMET 412 ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ Σ/Π ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ 28 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΩΝ ΚΑΝΝΩΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΛΑΤΖΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΝΤΑΚΙ. ΔΕΣΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΑΙΤ ΤΙΜΕΣ ΜΕΤΑΧΗΡΙΣΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙ ΟΠΛΑΡΑ ΕΙΝΑΙ.
    http://www.gunsinternational.com/VALMET-MO…un_id=100207367

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #189289

    Παιδια δεν εχει σχεση το 412 με το 512.Πολλοι το εχουν παρει για το κλειδωμα του και για το κολπο με τις ραβδωτες καννες.Το οτι παιρνει τετοιες καννες δεν ειναι και κανενα σημαντικο γεγονος αφου πολλα μοντελα οπλων παιρνουν και ραβδωτες καννες επισεις.Το συγκεκριμενο λοιπον καταρχην δεν εχει σχεση η ποιοτητα κατασκευης και τα υλικα επισεις με το κρικοφ που ειναι το μοντελο που μιμουνται.Επισεις αν προσεξτε και τα δυο οπλα θα δειτε οτι το μεν κρικοφ εχει ενα κενο μισου ποντου και ισως λιγο λιγοτερο μεταξυ μπασκουλας και κλειδιου για να παιρνει τα μποσικα που δημιουργουνται απο την φθορα κατα την χρηση ενω το αλλο δεν εχει καθολου κενο.Επισεις εχουν παρουσιαστει σε πολλους χρηστες του 512 προβληματα οπως στην σκανδαλη(μηχανισμο) η κουνηματα του τοσο ανθεκτικου οπλου οπως λεγουν μερικοι.Εγω το ειχα καποτε το οπλο αυτο και το εδωσα οταν διαπιστωσα πολλα απο αυτα που λεγονταν οτι ειχαν σωστη βαση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    38
    tsaknis στις #262992

    Παιδια δεν εχει σχεση το 412 με το 512.Πολλοι το εχουν παρει για το κλειδωμα του και για το κολπο με τις ραβδωτες καννες.Το οτι παιρνει τετοιες καννες δεν ειναι και κανενα σημαντικο γεγονος αφου πολλα μοντελα οπλων παιρνουν και ραβδωτες καννες επισεις.Το συγκεκριμενο λοιπον καταρχην δεν εχει σχεση η ποιοτητα κατασκευης και τα υλικα επισεις με το κρικοφ που ειναι το μοντελο που μιμουνται.Επισεις αν προσεξτε και τα δυο οπλα θα δειτε οτι το μεν κρικοφ εχει ενα κενο μισου ποντου και ισως λιγο λιγοτερο μεταξυ μπασκουλας και κλειδιου για να παιρνει τα μποσικα που δημιουργουνται απο την φθορα κατα την χρηση ενω το αλλο δεν εχει καθολου κενο.Επισεις εχουν παρουσιαστει σε πολλους χρηστες του 512 προβληματα οπως στην σκανδαλη(μηχανισμο) η κουνηματα του τοσο ανθεκτικου οπλου οπως λεγουν μερικοι.Εγω το ειχα καποτε το οπλο αυτο και το εδωσα οταν διαπιστωσα πολλα απο αυτα που λεγονταν οτι ειχαν σωστη βαση.

    Το Krieghof συγκρινεται μονο με οπλα πολυ υψηλης κλασης και τιμης.Το 412 δεν παραγεται πλεον.Το 512 ειναι ενα o/u με ισχυροτατα ατσαλια, σωστοτατο μηχανισμο κλεισιματος,ιταλικο φινιρησμα σε τιμη σχετικα οικονομικη(1200 ευρω περιπου).Εχω στην κατοχη μου 5 οπλα .Ενα απο αυτα εδω και 4 περιπου χρονια ειναι και 512.Δεν μου παρουσιασε το παραμικρο προβλημα.Το δικο σου τι ακριβως σου παρουσιασε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #189381

    επιτρεψτε μου να εχω μια τοποθετιση στο θεμα των οπλων αυτων ,,ενεκα κατοχος 25χρονια ενος 412ς valmet of finland.
    το οπλο σαν ιδεα ξεκινα απο την Αμερικα με το θρυλικοτατο remington mod 32 καπου στα 1932…
    με παυση παραγωγης στα 1944.
    ηταν αλλα και παραμενει ενα οπλο πραγματικος θρυλος στους οπλοφιλους κυκλους..
    φυσικα δεν υπαρχουν αφθονα οπλα στην αγορα της αμερικης αυτη την στιγμη..
    ενας απο τους λογους ,,που το krigoff 80 για αυτους που θελουν κατι σαν remington mod 32 ειναι λιση.
    το kriegoff 80 στην αμερικη ειναι ενα απο τα πλεον δημοφιλη οπλα στης ακρηβης κατηγοριας… ακομα και απο τα perazzi.
    σας παραθετω το λινκ της ρεμινκτον για το οπλο αυτο.

    http://www.remington.com/products/archived…r/model-32.aspx

    καπου στα 1983 η tika valmet παρουσιασε το 412 στην αμερικανικη αγορα.. εχοντας αγορασει το δηκαιωμα χρησης και κατασκευης αυτου του κλειδωματος… αλλα παρουσιασε ενα οπλο που περαν του σχεδον ιδιου ρεμινκτον 32 και στα μεταλα και στην στυβαρη και υψηλη ποιοτητα μεταλλων και μηχανουργικης επεξεργασιας.. και την δυνατοτητα χρησης παρα πολλων καννων…
    αυτο μαζι με την υψηλη ποιοτητα του οπλου το εθεσε στο δε,, gun of the year ,,για δυο συνεχομενα χρονια.!!!!!

    παρ αυτα ,, το valmet 412s σταματα την παραγωγη του απο την tika για αδιευκρινηστους λογους….
    πιστευω προσωπικα πως μαλλον ενοχλουσε συμφεροντα μεγαλητερων στο παιχνιδι.. που λεγετε αγορα οπλων στην Αμερικα.
    και μετα περναει στην… marocci….παρτε κοσμε ολα τα δινω 1000…

    εχοντας το οπλο απο 1984 αγορασμενο απο την Νορβηγια δεν σας κρυβω πως οταν εμαθα οτι σταματησε να παραγετε στεναχωρηθικα… βεβαια οταν μετα απο λιγο εμαθα οτι συνεχιζει αλλα απο την ιταλια..πηγα αμεσως να δω ενα.. 512.. αρκετοι φιλοι μου που ειχαν ριξει το δικο μου 412 θελαν ενα 412..α;λλα οπως ειπα ειχε σταματισει η παραγωγη του ετσι ενα φως στο τουνελ ηταν αυτη η αναγεννηση του 412…. με ονομα 512 marocci italy.
    αλλα ,,αλλα….
    η απογοητευση ηταν μεγαλη!!!!!
    δεν ειχε καμια απολυτως σχεση με αυτο που ειχα στα χερια μου…
    φοβερα κακης ποιοτητος απομιμηση… τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.
    σας παραθετω φωτο απο το 412ς.
    το 412ς το δικο μου .
    και μια απο το remington mod 32 με εκτεταμενα χειροποιητα σκαλισματα.
    φιλικα mark cal20

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 76 έως 84 (από 84 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων