Baikal MP-155

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #263620

    Υπάρχει περίπτωση να έρθει στην Ελλάδα μέχρι τα Χριστούγεννα;

    Μπαααα δεν νομιζω. Εγω πιστευω απο την επομενη κυνηγετικη περιοδος. Αλλα ενα τηλ στον Κυργια θα μας πεισει. Θα παρω εγω τηλ αργοτερα και θα σας ενημερωσω τι θα μου πει.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    stenema στις #263611

    ξεχασες και το θεμα[b] εμπλοκες[/b], γιατι τα mp-153 εχουν θεμα.

    Και εγω χωρις να εχω πειραξει τιποτα εχω ριξει απο 28-50γρμ χωρις καμια εμπλοκη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    Stefan0s στις #189136

    Αν υπάρχει σωστή ρύθμιση των αερίων σύμφωνα με το εγχειρίδιο του κατασκευαστή και παρουσιάζει εμπλοκές είναι θέμα της αντιπροσωπείας.
    Για να προβώ στην αγορά της mp 153 έριξα με 3 διαφορετικές απο φίλους κυνηγούς οι οποίοι με διαβεβαίωσαν οτι δεν είχαν κανένα θέμα εμπλοκών στα 2-3 χρόνια που κυνηγούσαν με το συγκεκριμένο όπλο και οταν έριξα με τα όπλα τους απο 32 έως 40 γρ δεν είχα κανένα θέμα.
    Με το δικό μου , 3 φορές μέχρι τώρα (περίπου 300 φυσίγγια σύνολο μέχρι τώρα) δεν μου πέταξε το φυσίγγι έξω, αλλα ήταν λάθος δικό μου, πριν καν ''στρώσει'' το όπλο(στα πρώτα 25 φυσίγγια). Απο τότε και μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εργοστασιακή ρύθμιση απο 28 έως 40 γρ (δηλαδή παρόλο που δεν ακολουθώ τις οδηγίες χρήσης αυτό ρίχνει!!!).

    Δεν αμφισβητώ οτι ο φίλος έχει πρόβλημα με εμπλοκές , μπορεί να είναι απο λάθος ρύθμιση (έχει 2 θέσεις σύμφωνα με το εγχειρίδιο , για ελαφριές και βαριές γομώσεις ) και σε αυτή την περίπτωση δεν είναι σωστό να κατηγορούμε το όπλο για τη μη εφαρμογή των οδηγιών του κατασκευαστή.
    Αν πάλι είναι κατασκευαστικό πρόβλημα (πράγμα πιθανό) καλό είναι και αναφέρεται , αλλα σε καμία περίπτωση δε μειώνει την αξιοπιστία της εταιρείας για ένα όπλο που έχει αποδείξει πια την αντοχή και την καλή ποιότητα κατασκευής του (50000 φυσίγγια σε 5 μέρες , έλληνες και ξένοι κυνηγοί χωρίς πρόβλήματα , έλληνες και κυρίως ξένοι σκοπευτές που το προτιμούν για άγώνες σκοποβολής με παγκόσμιες διακρίσεις).Και είναι ένα όπλο με κόστος 560 € στην βασική του έκδοση (πριν κανα 2μηνο που το αγόρασα).

    Είμαι baikalακιας και δεν το κρύβω.Δεν είναι η τέλεια εταιρεία (μάλιστα έχει κάνει χοντρές πατάτες π.χ. με κάποιες παλιές σειρές μονοσκάνδαλων δικάνων κ.α.) αλλα συγκεκριμένα για την mp 153 (και αρκετά άλλα μοντέλα) είναι υπόδειγμα αξιοποιστίας (χωρίς βέβαια να είναι τα καλύτερα όπλα που κυκλοφορούν).

    Επι του θέματος, γίνεται ένα σχετικό σούσουρο σε διαφόρα ρώσικα , αμερικάνικα , γαλλικά και ιταλικά site , αλλα δεν κατόρθωσα να βρώ κάποιο hands on.Αναμένω με ανυπομονησία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #263491

    Το cut -off αν λέμε το ίδιο πράγμα το έχει η beretta τουλάχιστον από την 390 μου και νομίζω και στα καινούργια μοντέλα… ένα μαύρο πλαστικό στην αντίθετη μεριά από την μπίλια που κλείνει το κλείστρο που όταν πιέζεις προς τα μέσα και τραβάς το κλείστρο δεν φέρνει καινούργιο από την αποθήκη αλλά και μένει ανοιχτό. Βγάζεις – βάζεις – πατάς/κλείνεις και ρίχνεις… στην 390 πάντα…

    Το έχει και η 391 αν και δεν κατάλαβα ποτέ την χρήση του…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #263463

    ξεχασες και το θεμα[b] εμπλοκες[/b], γιατι τα mp-153 εχουν θεμα.

    ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΟ ΟΠΛΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΕΝΑ EMAIL ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΩ.

    ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΧΕΡΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΛΟ.

    ΤΟ ΟΠΛΟ ΑΥΤΟ (MP-153) ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΜΠΛΟΚΕΣ ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΡΥΘΜΙΣΗ.

    ΕΜΠΛΟΚΕΣ ΤΗΣ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΛΑ Η ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΣΩΣΤΑ.

    ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΜΠΛΟΚΗ.ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΡΙΞΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 5000 ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΑΠΟ 32γρ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑ ΕΓΩ.

    ΤΥΧΕΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #189167

    να δουμε και ποσο θα κανει
    γιατι λεφτα δεν υπαρχουν
    παντως μια εκπτωτικη πολιτικη στις μεγαλες μαρκες πχ μπενελλι , μπερετα θα εφερνε μεγαλες πωλησεις απορω γιατι δεν το κανουν

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #189173

    λοιπον για να ξεκαθαρησουμε λιγο τα πραγματα,(σιγουρα το δικο μου ειναι ελλατωματικο γιατι εχω φιλο που το εχει και δεν εχει προβλημα.)
    το οπλο εκανε εμπλοκες απο καινουργιο, το πηγα στον εμπορα και σαν ελληνας ξερολας ρυθμισε αυτος το μηχανισμο αεριων λεγοντας μου οτι αυτο ηθελε, μετα ξανα εμπλοκες το στελνω κυργια, ερχετε πισω ξανα εμπλοκες, απελπηστικα και πηγα και πηρα την comfort και υσηχασα, τωρα ομως λογο κρισης πουλησα την benelli και κυνηγαω παλι με το βασανο, τη να κανουμε? παλι να το παω σε οπλουργο και να μου παρει κανα 100σταρικο για ενα οπλο που εχει 300 ευρα αξια, δεν τα δινω, απλα παω με δαυτω και τις ριχνω και μονο ντουφεκιες.
    τωρα για να μην χαλαμε και το post που δεν αφορα αυτο το οπλο, αλλα σε οποιον και να τυχαινε αυτο θα κατηγορουσε το οπλο και με το δικιο του.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #263351

    λοιπον για να ξεκαθαρησουμε λιγο τα πραγματα,([b]σιγουρα το δικο μου ειναι ελλατωματικο[/b] γιατι εχω φιλο που το εχει και δεν εχει προβλημα.)
    το οπλο εκανε εμπλοκες απο καινουργιο, το πηγα στον εμπορα και σαν ελληνας ξερολας ρυθμισε αυτος το μηχανισμο αεριων λεγοντας μου οτι αυτο ηθελε, μετα ξανα εμπλοκες το στελνω κυργια, ερχετε πισω ξανα εμπλοκες, απελπηστικα και πηγα και πηρα την comfort και υσηχασα, τωρα ομως λογο κρισης πουλησα την benelli και κυνηγαω παλι με το βασανο, τη να κανουμε? παλι να το παω σε οπλουργο και να μου παρει κανα 100σταρικο για ενα οπλο που εχει 300 ευρα αξια, δεν τα δινω, απλα παω με δαυτω και τις ριχνω και μονο ντουφεκιες.
    τωρα για να μην χαλαμε και το post που δεν αφορα αυτο το οπλο, αλλα σε οποιον και να τυχαινε αυτο θα κατηγορουσε το οπλο και με το δικιο του.

    Πωπω ρε Αντρεα, εχεις φαει ητα κανονικη ρε φιλε :D . Για βγαλε καμια φωτο την ρυθμιση μπας και μπορεσει κανενας να σε βοηθησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #263346

    λοιπον για να ξεκαθαρησουμε λιγο τα πραγματα,([b]σιγουρα το δικο μου ειναι ελλατωματικο[/b] γιατι εχω φιλο που το εχει και δεν εχει προβλημα.)
    το οπλο εκανε εμπλοκες απο καινουργιο, το πηγα στον εμπορα και σαν ελληνας ξερολας ρυθμισε αυτος το μηχανισμο αεριων λεγοντας μου οτι αυτο ηθελε, μετα ξανα εμπλοκες το στελνω κυργια, ερχετε πισω ξανα εμπλοκες, απελπηστικα και πηγα και πηρα την comfort και υσηχασα, τωρα ομως λογο κρισης πουλησα την benelli και κυνηγαω παλι με το βασανο, τη να κανουμε? παλι να το παω σε οπλουργο και να μου παρει κανα 100σταρικο για ενα οπλο που εχει 300 ευρα αξια, δεν τα δινω, απλα παω με δαυτω και τις ριχνω και μονο ντουφεκιες.
    τωρα για να μην χαλαμε και το post που δεν αφορα αυτο το οπλο, αλλα σε οποιον και να τυχαινε αυτο θα κατηγορουσε το οπλο και με το δικιο του.

    Eαν το εστειλες στον Κυργια και στο εστειλε πισω η ευθυνη ειναι δικη του.Οφειλε να στο στειλει πισω σωστο η να σε ενημερωσει για κατι που ρυθμιζεις λαθος η αν ειναι αστρωτο (μηπως ειναι:D.Γιατι και η benelli αν ειχε προβλημα παλι την πλατη θα σου γυριζε.Αστοχια υλικου συμβαινει σε ολες τις εταιρειες το εχω ξαναγραψει, ακομη και σε διαστημοπλοια.Απο εκει και περα μεγαλες ειναι οι εταιρειες, που τα οπλα τους(τα σωστα) δουλευουν απροβληματιστα για πολλα χρονια και πολλες χιλιαδες βολες, σε αντιθεση με τις αλλες που μετα απο καποια μετρια χρηση, τα οπλα τους αρχιζουν και εχουν φθορες.Για τα απειροελαχιστα μη σωστα οπλα των μεγαλων εταιρειων ευθυνη να δωσουν λυση(μιλαμε για λαθος εργοστασιακο) εχουν οι εκαστοτε αντιπροσωπειες,που δυστυχως δεν ειναι παντα ανταξιες των ονοματων που εκπροσωπουν.Δηλ.ας υποθεσουμε οτι παιρνεις μια benelli και απο ατυχια μια στο εκατομμυριο τη βγαζεις απο το κουτι και ειναι αυτη με το ελαττωματικο ελατηριο…Η σωστη αντιπροσωπεια σου δινει αμεσως λυση.Αν για να μην επιβαρυνθει ενα ελατηριο(που θα το πάρει απο τη μαμα εταιρεια αλλα βαριεται να στειλει φαξ μετα στοιχεια του οπλου) η απο ασχετοσυνη δεν βλεπει τι φταιει και σε στελνει απο τον Αννα στον Καιαφα βρασε ορυζα.Μιλαω γενικα γιατι μπροστα σας δεν ημουνα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #189200

    Δοκίμασες να το λύσεις μόνος σου φίλε andreas.d ; Εννοώ να βγάλεις τον μηχανισμό της βαλβίδας, να καθαρίσεις επιμελώς την κάννη και τις οπές διέλευσης των αερίων, να λύσεις την βαλβίδα και να καθαρίσεις αυτή και το ελατήριό της;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #263341

    Eαν το εστειλες στον Κυργια και στο εστειλε πισω η ευθυνη ειναι δικη του.Οφειλε να στο στειλει πισω σωστο η να σε ενημερωσει για κατι που ρυθμιζεις λαθος η αν ειναι αστρωτο (μηπως ειναι:D.Γιατι και η benelli αν ειχε προβλημα παλι την πλατη θα σου γυριζε.Αστοχια υλικου συμβαινει σε ολες τις εταιρειες το εχω ξαναγραψει, ακομη και σε διαστημοπλοια.Απο εκει και περα μεγαλες ειναι οι εταιρειες, που τα οπλα τους(τα σωστα) δουλευουν απροβληματιστα για πολλα χρονια και πολλες χιλιαδες βολες, σε αντιθεση με τις αλλες που μετα απο καποια μετρια χρηση, τα οπλα τους αρχιζουν και εχουν φθορες.Για τα απειροελαχιστα μη σωστα οπλα των μεγαλων εταιρειων ευθυνη να δωσουν λυση(μιλαμε για λαθος εργοστασιακο) εχουν οι εκαστοτε αντιπροσωπειες,που δυστυχως δεν ειναι παντα ανταξιες των ονοματων που εκπροσωπουν.Δηλ.ας υποθεσουμε οτι παιρνεις μια benelli και απο ατυχια μια στο εκατομμυριο τη βγαζεις απο το κουτι και ειναι αυτη με το ελαττωματικο ελατηριο…Η σωστη αντιπροσωπεια σου δινει αμεσως λυση.Αν για να μην επιβαρυνθει ενα ελατηριο(που θα το πάρει απο τη μαμα εταιρεια αλλα βαριεται να στειλει φαξ μετα στοιχεια του οπλου) η απο ασχετοσυνη δεν βλεπει τι φταιει και σε στελνει απο τον Αννα στον Καιαφα βρασε ορυζα.Μιλαω γενικα γιατι μπροστα σας δεν ημουνα.

    ακου τη ελατωματα εχει το οπλο μου και τα ειχα πει του εμπορα αλλα, στα τετοια του…

    1. εμπλοκες
    2. εχει ντζογο 1-2 χιλιοστα δεξια αριστερα το δαχτυλιδι της καννης γυρω απο την θαλαμη που μπαινει στην βαση.
    3. εκει που εχει τις τρυπες των αεριων η καννη ακριβως απεναντι εσωτερικα παντα εχει δυο σιμαδια σαν να εχει ακουμπησει λιγο το τρυπανι στην καννη, ο εμπορας μου ειπε οτι ειναι καπνα αλλα δεν ειναι.
    4.φτανουν αυτα αν ειχε και αλλα θα ειχα κανει φονο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #189203

    Μπορείς να "ανεβάσεις" καμιά φωτογραφία φίλε andreas.d ; Ο τζόγος που περιγράφεις που εντοπίζεται; Ποιά είναι η "θαλάμη που μπαίνει στη βάση"; Έχεις δοκιμάσει να καθαρίσεις την κάννη εσωτερικά με ορειχάλκινη βούρτσα και ειδικό υγρό για να δείς άν βγαίνει η "κάπνα" που σου είπαν;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #263329

    Μπορείς να "ανεβάσεις" καμιά φωτογραφία φίλε andreas.d ; Ο τζόγος που περιγράφεις που εντοπίζεται; Ποιά είναι η "θαλάμη που μπαίνει στη βάση"; Έχεις δοκιμάσει να καθαρίσεις την κάννη εσωτερικά με ορειχάλκινη βούρτσα και ειδικό υγρό για να δείς άν βγαίνει η "κάπνα" που σου είπαν;

    θα ανεβασω φωτο, τωρα για την καπνα εχω δοκιμασει δεν ειναι καπνα, εβαλα και ενα συρμα γυρισμενο και εχει βαθυλοματακι κατι δεκατα του χιλιοστου το καταλαβενεις και στο χερι οταν βαζω το συρμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #189224

    Δεν ξερω ρε φιλε πραγματικα ειναι μεγαλο ξενερωμα. Παντως (δεν θελω να λεω μεγαλες κουβεντες γιατι οπως λεει και η παριμοια ΄΄εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε΄΄) εγω αν ημουν στη θεση σου με το που θα αγοραζα το οπλο (βασικα ετσι εκανα με το δικο μου) θα το ανοιγα μπροστα του και θα τσεκαρα για τυχον προβληματα). Αν δεν μου το αλαζε με καινουριο τοτε θα γινοταν τις πουτανας απλα. Θα τον απειλουσα οτι θα του κανω μυνηση και ετσι.

    Βρε συ Ανδρεα, μηπως την μπινια στην εχει κανει ο οπλουργος και οχι ο Κυργιας? Εννοω μηπως σου πασαρε κανα μεταχειρισμενο για καινουριο? Αυτος σαν επαγγελματιας τι λεει? Εχεις ακουσει καλα λογια γενικα?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #263250

    Δεν ξερω ρε φιλε πραγματικα ειναι μεγαλο ξενερωμα. Παντως (δεν θελω να λεω μεγαλες κουβεντες γιατι οπως λεει και η παριμοια ΄΄εξω απο το χορο πολλα τραγουδια λενε΄΄) εγω αν ημουν στη θεση σου με το που θα αγοραζα το οπλο (βασικα ετσι εκανα με το δικο μου) θα το ανοιγα μπροστα του και θα τσεκαρα για τυχον προβληματα). Αν δεν μου το αλαζε με καινουριο τοτε θα γινοταν τις πουτανας απλα. Θα τον απειλουσα οτι θα του κανω μυνηση και ετσι.

    Βρε συ Ανδρεα, μηπως την μπινια στην εχει κανει ο οπλουργος και οχι ο Κυργιας? Εννοω μηπως σου πασαρε κανα μεταχειρισμενο για καινουριο? Αυτος σαν επαγγελματιας τι λεει? Εχεις ακουσει καλα λογια γενικα?

    μου ειχε περαση και αυτο απο το μυαλο? ξερω γω τη να πω?

    εγω τοτε την ειδα αλλιως και πηγα και πηρα την comfort,προκιμενου να τρεχω με εξοδικα και μαλακιες, βεβαια αλλες εποχες τοτε χρημα υπηρχε, μια εβδομαδα απογευμα δουλεψα και ειχα παρει την comfort.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων