Baikal MP-155

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #263249

    μου ειχε περαση και αυτο απο το μυαλο? ξερω γω τη να πω?

    εγω τοτε την ειδα αλλιως και πηγα και πηρα την comfort,προκιμενου να τρεχω με εξοδικα και μαλακιες, βεβαια αλλες εποχες τοτε χρημα υπηρχε, μια εβδομαδα απογευμα δουλεψα και ειχα παρει την comfort.

    Τελικά σε όποια αντιπροσωπεία και να πας σκούρα θα τα βρεις. Μα να μην υπάρχει κανένας επαγγελματίας.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    76
    stenema στις #263191

    λοιπον για να ξεκαθαρησουμε λιγο τα πραγματα,([b]σιγουρα το δικο μου ειναι ελλατωματικο[/b] γιατι εχω φιλο που το εχει και δεν εχει προβλημα.)
    το οπλο εκανε εμπλοκες απο καινουργιο, το πηγα στον εμπορα και σαν ελληνας ξερολας ρυθμισε αυτος το μηχανισμο αεριων λεγοντας μου οτι αυτο ηθελε, μετα ξανα εμπλοκες το στελνω κυργια, ερχετε πισω ξανα εμπλοκες, απελπηστικα και πηγα και πηρα την comfort και υσηχασα, τωρα ομως λογο κρισης πουλησα την benelli και κυνηγαω παλι με το βασανο, τη να κανουμε? παλι να το παω σε οπλουργο και να μου παρει κανα 100σταρικο για ενα οπλο που εχει 300 ευρα αξια, δεν τα δινω, απλα παω με δαυτω και τις ριχνω και μονο ντουφεκιες.
    τωρα για να μην χαλαμε και το post που δεν αφορα αυτο το οπλο, αλλα σε οποιον και να τυχαινε αυτο θα κατηγορουσε το οπλο και με το δικιο του.

    Πραγματικα ειναι κριμα αντρεα να μην μπορεις να ευχαριστηθεις αυτο το οπλο.μπορει να μην εχει την φινετσα και το γλυκο δουλεμα της benelli αλα αυτο που εχω να πω μετα απο ενα χρονο κατοχης ειναι οτι το οπλο σε κερδιζει με την αξιοπιστια και την αντοχη σε σκληρη χρηση και υπο πολυ αντιξοες συνθηκες.Το καλοκαιρι σκοπευτηριο και το χειμωνα βαλτο,εχω ενα καμο 153 και προσφατα βουτηξαμε παρεα σε ενα καναλι προσπαθωντας να παρουμε ενα παπι που θα το επερνε το ποταμι λογω λαθος υπολογισμου :D αλλαξα ρουχα και συνεχισαμε κανονικα το κυνηγι,μετα στο σπιτι πιστολακι,καθαρισμα λαδωμα και ολα ok.Πολυ καλο το 153,κατι επισης που μου αρεσει σαν επιλογη ειναι και αυτο http://www.kirgias.gr/default.asp?page=det…316&PID=700 ετσι για να ολοκληρωθουμε και σαν κυνηγοι ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #189264

    σαν καταναλωτες πρεπει καποτε να οργανωθουμε και να μην ψωνιζουμε απο εκει που δεν σεβονται τον πελατη εστω και αν δεν εχουν κανει μαλακια σε εμας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    3673
    manosbmw στις #263139

    ακου τη ελατωματα εχει το οπλο μου και τα ειχα πει του εμπορα αλλα, στα τετοια του…

    1. εμπλοκες
    2. εχει ντζογο 1-2 χιλιοστα δεξια αριστερα το δαχτυλιδι της καννης γυρω απο την θαλαμη που μπαινει στην βαση.
    3. εκει που εχει τις τρυπες των αεριων η καννη ακριβως απεναντι εσωτερικα παντα εχει δυο σιμαδια σαν να εχει ακουμπησει λιγο το τρυπανι στην καννη, ο εμπορας μου ειπε οτι ειναι καπνα αλλα δεν ειναι.
    4.φτανουν αυτα αν ειχε και αλλα θα ειχα κανει φονο..

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΑΝΤΡΕΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΠΑΧΥΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΟ.ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.

    Uploaded with ImageShack.us

    ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΔΕΣ ΦΩΤΟ.

    Uploaded with ImageShack.us

    ΤΕΛΟΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΣ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΕΙ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΙ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ.

    1.ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ

    2.ΣΟΥ ΤΟ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΝΕΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΚΛΕΙΣΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΡΙΧΝΕΙ.

    3.Η ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?

    ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΑΙ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #263099

    ΚΑΙ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ ΔΕΣ ΦΩΤΟ.

    [url=”http://imageshack.us/photo/my-images/714/baikal2.jpg/”%5D%5Bimg%5Dhttp://img714.imageshack.us/img714/4416/baikal2.jpg%5B/img%5D%5B/url%5D

    Uploaded with [url=”http://imageshack.us”%5DImageShack.us%5B/url%5D

    ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΑΙ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ.

    πηγα την καννη σημερα σε ενα φιλο οπλοπωλη και μου ειπε οτι κατα 99% οι εμπλοκες οφειλονται στο κοματι της καννης που κουνιεται.
    οπως φαινεται και στη φωτογραφια σου αυτο το κοματι που μπαινει στην βαση. και μου ειπε οτι αν θελω μπορει να το στειλει στον κυργια για επισκευη.
    φυσικα και δεν θα το στειλω. δεν υπαρχη φραγκο, θα το παλεψω μονος μου σε δυο μερες γιατι αυριο παω αεροδρομιο την οικογενεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #189290

    Φίλε andreas.d δώσε μερικές πληροφορίες για το είδος της εμπλοκής που παρατήρησες για να καταλάβουμε όλοι τι μπορεί να συμβαίνει. Οι εμπλοκές (δυσλειτουργίες) του μηχανισμού δεν οφείλονται πάντα στο ίδιο αίτιο – τι παρουσιάζει το όπλο σου και με ποιά φυσίγγια; Το κομμάτι της κάννης που κουνιέται (όπως λές) αντιστοιχεί στην ουρά της κάννης που μπαίνει στην βάση του όπλου; Έχει "μπόσικα" η ουρά της κάννης σε σχέση με την βάση; Ή μήπως εννοείς το δαχτυλίδι της κάννης που είναι μπροστά; Βοήθησέ μας για να σε βοηθήσουμε – άν μπορούμε βέβαια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #262547

    Φίλε andreas.d δώσε μερικές πληροφορίες για το είδος της εμπλοκής που παρατήρησες για να καταλάβουμε όλοι τι μπορεί να συμβαίνει. Οι εμπλοκές (δυσλειτουργίες) του μηχανισμού δεν οφείλονται πάντα στο ίδιο αίτιο – τι παρουσιάζει το όπλο σου και με ποιά φυσίγγια; Το κομμάτι της κάννης που κουνιέται (όπως λές) αντιστοιχεί στην ουρά της κάννης που μπαίνει στην βάση του όπλου; Έχει "μπόσικα" η ουρά της κάννης σε σχέση με την βάση; Ή μήπως εννοείς το δαχτυλίδι της κάννης που είναι μπροστά; Βοήθησέ μας για να σε βοηθήσουμε – άν μπορούμε βέβαια.

    ανεβαζω δυο φωτο που φενεται ο τζογος που εχει το τελικο κομματι της καννης, η διαφορα φενεται στο κενο που αφηνει στην ριγα.

    http://imageshack.us/photo/my-images/213/dsc00118qd.jpg/

    http://imageshack.us/photo/my-images/694/dsc00117pj.jpg/

    θα ηθελα αν καποιος ξερει να μου πει πως να το διωρθωσω μονος μου, γιατι για οπλουργο δεν περισευει μια.
    αν κοψο την ριγα λιγο στο σημειο που μπαινει μεσα στο δαχτυλιδι μετα αυτο θα ξεβιδωσει θα το καθαρισω καλα και να του βαλω LOXEAL 53-14Υγρό τεφλον για σπειρώματα, γιατι αλλιως δεν μπορει να σφιξει, θα παει σε αλλη θεση.

    το κομματι της ριγας που θα κοψω δεν με απασχολει.

    και κατι ακομα αν το αφησω οπως ειναι υπαρχει κινδυνος??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #189501

    Ο "τζόγος" που λές γίνεται αντιληπτός άν δοκιμάσεις να περιστρέψεις την κάννη με το ένα χέρι κρατώντας σταθερή την ουρά της με το άλλο; Μετακινείται (περιστρέφεται) η κάννη σε κάποια κατεύθυνση ή μένει ακίνητη; Το λέω γιατί εξ αποστάσεως και χωρίς την άμεση επαφή με το αντικείμενο εύκολα βγαίνουν λάθος συμπεράσματα. Άν η κάννη κουνιέται και περιστρέφεται υπάρχει θέμα – άν όμως είναι σταθερή στη θέση της τότε αλλάζουν τα πράγματα. Το φινίρισμα και οι ανοχές δεν είναι τα ίδια από εταιρεία σε εταιρεία κι ένα φτηνό όπλο όπως το Baikal δεν περιμένουμε να έχει τις άριστες οπτικά εφαρμογές σε κάθε σημείο του παρά εκεί που μετράει πραγματικά. Εξακολουθείς να μην μας λές για το είδος της εμπλοκής – σαν να είναι "επτασφράγιστο μυστικό". Μην "κολλάς" σε αυτά που σου είπε ο ένας ή ο άλλος "ειδικός" – δεν είναι σίγουρο ότι φταίει "σώνει και καλά" ο "τζόγος" της κάννης για τις εμπλοκές. Άν η κάννη δεν έχει αληθινά ψηλαφητό "τζόγο" παρά μόνο με το μάτι και με το όπλο συναρμολογημένο το κλείστρο έρχεται κανονικά εμπρός και κλειδώνει πάντα στην κάννη ξέχνα αυτή την αιτία που σου είπαν – το πρόβλημα είναι αλλού. Μιάς και δεν σκοπεύεις να πάς σε οπλουργό ζύγισε και σκέψου καλά την κάθε σου ενέργεια πρίν την κάνεις. Άν αρχίσεις να κόβεις ρίγες, να βάζεις τεφλόν σπειρωμάτων και άλλες αλχημείες αλλά στο τέλος δεν διορθώνεται το πρόβλημα γιατί η αιτία είναι αλλού τι θα κάνεις; Θα το "κουτσουρέψεις" εκ νέου; Στο τέλος θα είναι άχρηστο και θα καταντήσει αγγελία για ανταλλακτικά. Μην βιαστείς να κάνεις δραστικές ενέργειες και επεμβάσεις που αλλοιώνουν μόνιμα το όπλο σου άν δεν είσαι 1000% σίγουρος ότι θα του κάνεις καλό και όχι κακό!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #262500

    Ο "τζόγος" που λές γίνεται αντιληπτός άν δοκιμάσεις να περιστρέψεις την κάννη με το ένα χέρι κρατώντας σταθερή την ουρά της με το άλλο; Μετακινείται (περιστρέφεται) η κάννη σε κάποια κατεύθυνση ή μένει ακίνητη; Το λέω γιατί εξ αποστάσεως και χωρίς την άμεση επαφή με το αντικείμενο εύκολα βγαίνουν λάθος συμπεράσματα. Άν η κάννη κουνιέται και περιστρέφεται υπάρχει θέμα – άν όμως είναι σταθερή στη θέση της τότε αλλάζουν τα πράγματα. Το φινίρισμα και οι ανοχές δεν είναι τα ίδια από εταιρεία σε εταιρεία κι ένα φτηνό όπλο όπως το Baikal δεν περιμένουμε να έχει τις άριστες οπτικά εφαρμογές σε κάθε σημείο του παρά εκεί που μετράει πραγματικά. Εξακολουθείς να μην μας λές για το είδος της εμπλοκής – σαν να είναι "επτασφράγιστο μυστικό". Μην "κολλάς" σε αυτά που σου είπε ο ένας ή ο άλλος "ειδικός" – δεν είναι σίγουρο ότι φταίει "σώνει και καλά" ο "τζόγος" της κάννης για τις εμπλοκές. Άν η κάννη δεν έχει αληθινά ψηλαφητό "τζόγο" παρά μόνο με το μάτι και με το όπλο συναρμολογημένο το κλείστρο έρχεται κανονικά εμπρός και κλειδώνει πάντα στην κάννη ξέχνα αυτή την αιτία που σου είπαν – το πρόβλημα είναι αλλού. Μιάς και δεν σκοπεύεις να πάς σε οπλουργό ζύγισε και σκέψου καλά την κάθε σου ενέργεια πρίν την κάνεις. Άν αρχίσεις να κόβεις ρίγες, να βάζεις τεφλόν σπειρωμάτων και άλλες αλχημείες αλλά στο τέλος δεν διορθώνεται το πρόβλημα γιατί η αιτία είναι αλλού τι θα κάνεις; Θα το "κουτσουρέψεις" εκ νέου; Στο τέλος θα είναι άχρηστο και θα καταντήσει αγγελία για ανταλλακτικά. [b][u]Μην βιαστείς να κάνεις δραστικές ενέργειες και επεμβάσεις που αλλοιώνουν μόνιμα το όπλο σου άν δεν είσαι 1000% σίγουρος ότι θα του κάνεις καλό και όχι κακό![/u][/b]

    οι εμπλοκες που κανει ειναι οι εξης.
    1.παιρνει το κλειστρο το φυσιγγι και το παει στραβα στην θαλαμη, αυτη η εμπλοκη ειναι η ποιο συχνη.
    2.δεν παιρνει καθολου φυσιγγι, ριχνη το πρωτο και μετα κλικ.(αδεια η θαλαμη). ποιο σπανια.

    το τζογο τον καταλαβενεις ανετα κουνοντας δεξια αριστερα την ουρα, και με δυο δαχτυλα. αν δεν ηταν η ριγα που λειτουργει και σαν ασφαλεια θα ξεβιδωνε με το χερι ανετα.
    τωρα το υγρο σπειρωματων το σκεφτηκα διοτι καποιος οπλοπολης μου ειπε οτι εκει βαζουν και κολλα, το προβλημα ειναι οτι θα λυπει το κοματι της ριγας που το ασφαλιζει στην ουσια. για να βγαλω τη ριγα και να την ξανα βαλω δεν εχω ιδεα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #262493

    οι εμπλοκες που κανει ειναι οι εξης.
    1.παιρνει το κλειστρο το φυσιγγι και το παει στραβα στην θαλαμη, αυτη η εμπλοκη ειναι η ποιο συχνη.
    2.δεν παιρνει καθολου φυσιγγι, ριχνη το πρωτο και μετα κλικ.(αδεια η θαλαμη). ποιο σπανια.

    το τζογο τον καταλαβενεις ανετα κουνοντας δεξια αριστερα την ουρα, και με δυο δαχτυλα. αν δεν ηταν η ριγα που λειτουργει και σαν ασφαλεια θα ξεβιδωνε με το χερι ανετα.
    τωρα το υγρο σπειρωματων το σκεφτηκα διοτι καποιος οπλοπολης μου ειπε οτι εκει βαζουν και κολλα, το προβλημα ειναι οτι θα λυπει το κοματι της ριγας που το ασφαλιζει στην ουσια. για να βγαλω τη ριγα και να την ξανα βαλω δεν εχω ιδεα.

    Ωραία – τώρα φαίνεται να ξεκαθαρίζει το τοπίο. Την εμπλοκή Νο 1 την κάνει με όλα τα φυσίγγια που δοκίμασες, ελληνικά και ξένα, με όλα τα είδη βυσμάτωσης (ρελιαστό, αστεροειδές κλπ) ή μόνο με κάποια συγκεκριμένα φυσίγγια; Είδες μήπως που "σκαλώνει" το φυσίγγι; Βρίσκει στην είσοδο της θαλάμης και πού; Η εμπλοκή Νο 2 παραπέμπει μάλλον σε πρόβλημα τροφοδοσίας – το κλείστρο έρχεται εμπρός και κλείνει χωρίς να πάρει φυσίγγι ή μένει τελείως πίσω και "κολλάει" εκεί; Έρχεται το επόμενο φυσίγγι από την αποθήκη στη γλώσσα αλλά δεν ανεβαίνει ή δεν έρχεται καθόλου φυσίγγι;
    Νομίζω πώς η ρίγα στα δίκαννα της Baikal είναι κολλημένη με καλάϊ – άν κάνω λάθος άς με διορθώσει κάποιος φίλος που ξέρει καλύτερα. Η αφαίρεση ολόκληρης της ρίγας αλλά και η επανατοποθέτησή της είναι "ζόρικη" δουλειά και ενδείκνυται απόλυτα η επέμβαση καλού οπλουργού. Άν κοπεί/λιμαριστεί μόνο το μικρό κομμάτι που φαίνεται στις εικόνες δεν υπάρχει λόγος να βγεί όλη η ρίγα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #262490

    Ωραία – τώρα φαίνεται να ξεκαθαρίζει το τοπίο. Την εμπλοκή Νο 1 την κάνει με όλα τα φυσίγγια που δοκίμασες, ελληνικά και ξένα, με όλα τα είδη βυσμάτωσης (ρελιαστό, αστεροειδές κλπ) ή μόνο με κάποια συγκεκριμένα φυσίγγια; Είδες μήπως που "σκαλώνει" το φυσίγγι; Βρίσκει στην είσοδο της θαλάμης και πού; Η εμπλοκή Νο 2 παραπέμπει μάλλον σε πρόβλημα τροφοδοσίας – το κλείστρο έρχεται εμπρός και κλείνει χωρίς να πάρει φυσίγγι ή μένει τελείως πίσω και "κολλάει" εκεί; Έρχεται το επόμενο φυσίγγι από την αποθήκη στη γλώσσα αλλά δεν ανεβαίνει ή δεν έρχεται καθόλου φυσίγγι;
    Νομίζω πώς η ρίγα στα δίκαννα της Baikal είναι κολλημένη με καλάϊ – άν κάνω λάθος άς με διορθώσει κάποιος φίλος που ξέρει καλύτερα. Η αφαίρεση ολόκληρης της ρίγας αλλά και η επανατοποθέτησή της είναι "ζόρικη" δουλειά και ενδείκνυται απόλυτα η επέμβαση καλού οπλουργού. Άν κοπεί/λιμαριστεί μόνο το μικρό κομμάτι που φαίνεται στις εικόνες δεν υπάρχει λόγος να βγεί όλη η ρίγα.

    την πρωτη εμπλοκη μου την εχει κανει με ολα σχεδον τα φυσιγγια 32-34 γραμμαρια και το φυσιγγι σκαλωνει στην ακρη της θαλαμης.
    στην δευτερη ανοιγοκλεινη το κλειστρο χωρις να εχει παρει το φυσιγγι και πατας σκανδαλη κανονικα(κανει κλικ). τραβας κλειστρο και το παιρνει.(περιμενει απο κατω).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #189504

    Έχεις δοκιμάσει να ρίξεις βαρύτερες γομώσεις – πάνω από 36 γραμμάρια, ντεμί- μάγκνουμ με 40-42 γραμμαρίων κλπ – είτε στην αρχή που το "έστρωνες" ή μετέπειτα;
    Το όπλο σου έχει θαλάμη Magnum ή Super Magnum;
    Ο 2ος τύπος εμπλοκής που περιγράφεις δείχνει πρόβλημα χρονισμού στον μηχανισμό τροφοδοσίας – ή δεν προλαβαίνει να βγεί σωστά το φυσίγγι από την αποθήκη ή αργεί να το ανεβάσει η "γλώσσα" πρός τα πάνω όταν το κλείστρο επανέρχεται εμπρός. Κάποτε ανέφερες ένα πρόβλημα εμπλοκών όπου βρήκες σκάγια μέσα στο μηχανισμό (σπάνιο αλλά συμβαίνει από φυσίγγια ελαττωματικής βυσμάτωσης) – άν έχουν παγιδευτεί σκάγια μέσα στον μηχανισμό της σκανδάλης τότε είναι πιθανό να συμβεί το οτιδήποτε (ακόμα και ακούσια εκπυρσοκρότηση ή και "πολυβολισμός"- σπάνιο αλλά έχει συμβεί). Θα σε συμβούλευα να λύσεις τελείως το όπλο και να επιθεωρήσεις σχολαστικά τον μηχανισμό της σκανδάλης για την ύπαρξη ξένων σωμάτων. Και μόνο η υποψία ότι μπορεί να έχει παραμείνει εκεί μέσα κάποιο σκάγι είναι αρκετή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    141
    andreas.d στις #262455

    Έχεις δοκιμάσει να ρίξεις βαρύτερες γομώσεις – πάνω από 36 γραμμάρια, ντεμί- μάγκνουμ με 40-42 γραμμαρίων κλπ – είτε στην αρχή που το "έστρωνες" ή μετέπειτα;
    Το όπλο σου έχει θαλάμη Magnum ή Super Magnum;
    Ο 2ος τύπος εμπλοκής που περιγράφεις δείχνει πρόβλημα χρονισμού στον μηχανισμό τροφοδοσίας – ή δεν προλαβαίνει να βγεί σωστά το φυσίγγι από την αποθήκη ή αργεί να το ανεβάσει η "γλώσσα" πρός τα πάνω όταν το κλείστρο επανέρχεται εμπρός. Κάποτε ανέφερες ένα πρόβλημα εμπλοκών όπου βρήκες σκάγια μέσα στο μηχανισμό (σπάνιο αλλά συμβαίνει από φυσίγγια ελαττωματικής βυσμάτωσης) – άν έχουν παγιδευτεί σκάγια μέσα στον μηχανισμό της σκανδάλης τότε είναι πιθανό να συμβεί το οτιδήποτε (ακόμα και ακούσια εκπυρσοκρότηση ή και "πολυβολισμός"- σπάνιο αλλά έχει συμβεί). Θα σε συμβούλευα να λύσεις τελείως το όπλο και να επιθεωρήσεις σχολαστικά τον μηχανισμό της σκανδάλης για την ύπαρξη ξένων σωμάτων. Και μόνο η υποψία ότι μπορεί να έχει παραμείνει εκεί μέσα κάποιο σκάγι είναι αρκετή.

    εριξα πριν μια εβδομαδα πρωτο ντεμι δευτερο και τριτο 56γραμμαρια με τη μια, κανενα προβλημα, και γενικα ποτε δεν εχει κανει κατι με πολλα γραμμαρια αλλα ειναι λιγα τα φυσιγγια, ενω στις τσιχλες που ειναι πολλες οι ντουφεκιες με μικρα γραμμαρια κανει κολπα.
    το οπλο ειναι SuperMagnum.
    σκαγια δεν εχει το εχω καθαρισει και δεν ειχα βρει αλλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #189509

    Πάρε 2-3 κουτιά ντεμί μάγκνουμ (όχι από τα ακριβότερα) και ρίχ' τα όλα μαζί μια μέρα. Άφού πάς για τσίχλες πάρτα σε Νο 7 βάλε πάνω και το μισό τσόκ και ρίξε τα κανονικά κυνηγώντας – άν πάς σε περπατητό βάλε ανοιχτότερο τσοκ (βελτιωμένο κύλινδρο). Άν δεν βρείς τσχίχλες κοτσύφια κλπ ρίξ' τα στις καρακάξες. Βάλε τον μηχανισμό του όπλου να δουλέψει εντατικά και συνεχόμενα – με την χρήση θα στρώσει κι άλλο. Για να δουλεύει καλά τις βαρύτερες γομώσεις θέλει μάλλον ρύθμιση της βαλβίδας για τις ελαφριές – αυτό όμως μετά το "στρώσιμο", άν δεν δουλέψει και τότε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #261921

    στελνω μαιλ στην βαικαλ να μας πουν ποτε θα την φερουν και δεν απαντανε :unsure: :) B)
    κανες ανταλλακτικες θα εχει ή οχι οπως η 153?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων