Baikal MP-155

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    367
    alekasas στις #422947

    Πολυ ομορφο οπλο. Παντως δεν με βλεπω να την αγοραζω μιας και εχω το σκυλι MP-153. Εχω κυνιγησει απο -15 εως και +35. Ποτε δεν με απογοητευσε σε τιποτα!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #423054

    ωραιο οπλο αντρικο θα λεγαμε απο βαρος?ανακρουση σε σχεση με το παλιο?

    Το βάρος του είναι λίγο μικρότερο από το παλιό. Το ενδιαφέρον, όμως, είναι το καλύτερο ζύγισμά του (δεν είναι έντονα εμπροσθοβαρές, όπως το προηγούμενο). Όσο για την ανάκρουση, δεν ξέρω. Δεν έχω δοκιμάσει το άλλο σε βολή. Ωστόσο, λένε πως είναι αισθητά μικρότερη στο mp155.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #423055

    Πολυ ομορφο οπλο. Παντως δεν με βλεπω να την αγοραζω μιας και εχω το σκυλι MP-153. Εχω κυνιγησει απο -15 εως και +35. Ποτε δεν με απογοητευσε σε τιποτα!

    Υπάρχουν, αναμφισβήτητα, πολύ ομορφότερα (και ασφαλώς καλύτερα) όπλα. Όμως, τούτα εδώ είναι … κούκλες μέσα στη λιτότητά τους. Και είναι αλήθεια, πως, με τον καιρό, οι Ρώσοι τα έχουν ραφινάρει σημαντικά. Ιδίως το καινούριο είναι πιο “εξευγενισμένο” στις γραμμές του από το παλιό, αν και το ίδιο “σκυλί”, όπως λένε. ίδωμεν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    DENNYS στις #427860

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΟ HOBBY.GR ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ 579 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 71ΕΚ. ΚΑΝΝΗ,ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΚΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ LINK ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ?ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΜΠΛΟΚΕΣ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #427951

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,Η ΤΙΜΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΟ HOBBY.GR ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ 579 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 71ΕΚ. ΚΑΝΝΗ,ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΗ.ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΕΜΠΛΟΚΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ LINK ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΧΩΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ?ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΕΜΠΛΟΚΕΣ?

     

    Ρίξε μια ματιά στα σχόλια, στις προηγούμενες σελίδες. Έχουν γραφτεί κάτι λίγα…

    Στις μερικές δεκάδες φυσίγγια που έχω ρίξει (άνω των 28 γρ.) όλα δούλεψαν ρολόι! Τα σχόλια περί εμπλοκών ήταν από πανιστανική σελίδα. Δε γνωρίζω τις λεπτομέρεις των συγκεκριμένων δοκιμών. Όσον αφορά εμένα, όμως, όλα ήταν μέχρι στιγμής ΟΚ. Σύντομα, με την έναρξη της νέας σαιζόν, θα υπάρξει άποψη και από το πραγματικό πεδίο (!). Όσο για το συνθετικό, έχει γραφτεί ότι είναι προτιμότερο του ξύλου στο συγκεκριμένο όπλο. Ενώ τα πλαστικά τους είναι πολύ καλής ποιότητας, τα ξύλινα μέρη τους είναι Β΄ (ή και Γ΄…) Εθνικής. Επιπλέον, παίζει ρόλο, προφανώς, και το είδος του κυνηγιού. Στην πέρδικα, ας πούμε, μπορεί να είναι τέτοια η καταπόνηση και η φθορά του όπλου, που το συνθετικό μοιάζει πολύ καλή επιλογή…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    DENNYS στις #428129

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΛΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΕ ΕΙΧΑΝ ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕΙ ΛΙΓΟ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΜΙΑ ΤΙΜΗ,ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΕ ΚΛΕΒΟΥΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΑΕΡΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/10/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    50
    tolis90 στις #442462

    σκεφτομαι να αγορασω την baikal mp 155 ειναι σκυλι οσο η mp 153
    ας μου πει καποιος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #442497

    σκεφτομαι να αγορασω την baikal mp 155 ειναι σκυλι οσο η mp 153<br>
    ας μου πει καποιος

    Πολύ καλό! Το μόνο “τρωτό” που διαπίστωσα είναι ότι αρχίζει να ξεβάφει στη βάση από τη χρήση (εκεί γύρω από τη στάμπα με τη φίρμα), και το έχω μόλις μερικούς μήνες. Για άλλους, βέβαια, αυτό μπορεί να προσδίδει και γοητεία… Κατά τα άλλα, είναι πιο ραφινάτο από το παλιό, και εξίσου “σκυλί”, όπως λένε και όπως βλέπω και ο ίδιος μέχρι στιγμής.
    Μιλάμε πάντα για την έκδοση pvc. Για το ξύλο δεν ξέρω, αλλά θεωρείται ότι τα ξύλα του Biakal δεν είναι Α΄ διαλογής, ενώ τα πλαστικά του είναι.
    Αυτά τα ολίγα…
    Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    4
    xristos100 στις #452505

    paidia meta apo toso kairo as mas pei kapoios gia to 155….a3izei ?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    Γιώργος στις #452624

    Δωστε καμια πληροφορια παιδια.Για super magnum γνωριζει κανεις αν εχει βγει ή αν θα βγει στο μελλον;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Μπάμπης στις #476090

    Καταρχας καλώς σας βρήκα…

    Αγορασα το 155αρι σε καρυδια την περασμενη εβδομάδα, δεν θα σου μιλησω για εμπλοκες magnum και super magnum, καθως ειμαι νεοτατος κυνηγος και δεν μπορω να βοηθησω με τις γνωσεις μου ασε που υπαρχουν και πολύ εμπειρότερα παιδια εδω μέσα για να βοηθήσουν σχετικά Θα σου πω ομως πως κατέληξα σε αυτό.

    Δυστυχως οι εποχες ειναι δυσκολες και το τελευταίο euro μετράει.. ειχα ταβάνι τα 550 ή θα πηγαινα λοιπόν σε επαναληπτική τυπου MOSSBERG, BENELLI, REMINGTON, MAVERICK ή σε μια ημιαυτόματη καραμπίνα που θα ειναι και αξιοπιστη και φθηνή.

    Επελεξα λοιπόν μετα απο αμετρητο διαβασμα εδω μεσα(ευχαριστω πολύ επ’ ευκαιρίας το e-artemis για αυτό) την Βaikal MP155.

    Θεωρω οτι ειναι μια τιμια επιλογή για αυτα που δίνεις, όσον αφορά τωρα τα φθηνα “ξύλα της” επέλεξα την καρυδιά γιατι μου άρεσε πολύ οπτικά, αν έκανα καλά ή οχι σχετικά μονο ο χρόνος θα δείξει.

    Για την ιστορία η τελική της τιμή ηταν τα 569€.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    Antonis στις #476894

    Καλορίζικη και καλά κυνήγια !!!
    Την δοκίμασες? Με ποια κάνη την πήρες και από βάρος τι λέει?
    Και εγώ για την καρυδιά λέω, άλλα δεν μου αρέσει και τόσο το μεγάλο λάστιχο που έχει στο κοντάκι.

    :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    2
    Μπάμπης στις #476895

    Tην δοκιμασα και μου αρεσε πολύ, την πηρα με την 61 κάνη και το βάρος είναι μια χαρά Για το λάστιχο τωρα όταν θα δεις τι απορροφάει δεν θα το αποχωρίζεσαι…νομιζω ομως οτι βγαίνει και με χωρις λάστιχο..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/01/2015
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    Antonis στις #476896

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>tolis90 wrote:</div>
    σκεφτομαι να αγορασω την baikal mp 155 ειναι σκυλι οσο η mp 153<br>
    ας μου πει καποιος

    Πολύ καλό! Το μόνο «τρωτό» που διαπίστωσα είναι ότι αρχίζει να ξεβάφει στη βάση από τη χρήση (εκεί γύρω από τη στάμπα με τη φίρμα), και το έχω μόλις μερικούς μήνες. Για άλλους, βέβαια, αυτό μπορεί να προσδίδει και γοητεία… Κατά τα άλλα, είναι πιο ραφινάτο από το παλιό, και εξίσου «σκυλί», όπως λένε και όπως βλέπω και ο ίδιος μέχρι στιγμής.
    Μιλάμε πάντα για την έκδοση pvc. Για το ξύλο δεν ξέρω, αλλά θεωρείται ότι τα ξύλα του Biakal δεν είναι Α΄ διαλογής, ενώ τα πλαστικά του είναι.
    Αυτά τα ολίγα…
    Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

    Μετά από 1 χρόνο χρήσης πως είναι τα πλαστικά της και γενικά οι εντυπώσεις σου …

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    orlon στις #476915

    Μετά από 1 χρόνο χρήσης πως είναι τα πλαστικά της και γενικά οι εντυπώσεις σου …

    [/quote]

    Τί να πω;… Το όπλο το έχω λατρέψει! Πέρα από τον αποχρωματισμό που ανέφερα στην αρχή (και που μπορεί να ήταν και τυχαίος), όλα τα άλλα λειτουργούν άψογα. Με μεγάλη γκάμα φυσιγγίων (από ελαφρά μέχρι και βαριά magnum), και σε ποικίλες καιρικές συνθήκες.
    Η κατασκευή είναι πάντα στιβαρή, τα δε πλαστικά του με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο, ακόμη και σε ακραία χρήση (βραχώδεις πλαγιές στην πέρδικα). Ένα μόνο στοιχείο, που με προβλημάτισε στην πορεία, είναι ότι το φαρδύ λάστιχο στο πέλμα, μπορεί μεν να κάνει θαύματα στην απορρόφηση κραδασμών, ωστόσο είναι λίγο προβληματικό στις γρήγορες τουφεκιές. Σε αρκετές δηλαδή περιπτώσεις, στην προσπάθεια γρήγορης επώμισης, σκάλωνε στη μασχάλη. Συνολικά μιλώντας, όμως, είναι ένα όπλο που δεν θα το άλλαζα με τίποτα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 106 έως 120 (από 123 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων