ΜΕΛΙΣΣΟΚΟΜΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #250623

    [font=”Comic Sans MS”]H "Mελισσοκομια" ειναι για μενα μια επιστημη με πολλες ενδιαφερουσες πτυχες.
    Οσο την "ανακαλυπτεις",τοσο σου κεντριζεται το ενδιαφερον για περισσοτερη μαθηση της δουλειας αυτης.
    [/font]

    Κώστα δεν φαντάζεσαι πόσο ''λεπτή'' δουλειά είναι και πόσο διάβασμα και ψάξιμο θέλει….. Δυστυχώς οι παλιοί δεν λένε τα μυστικά αλλά ευτυχώς που υπάρχουν τα σεμινάρια οι καθηγητες τα βιβλία και τον ίντερνετ και ενημερωνόμαστε! Να θυμάσε ότι για να σου αποδώσει η μέλισσα πρέπει να την ερωτευτείς και να μην την δείς μόνο απο οικονομικής άποψης.. τότε είσαι χαμένος… Μακάρι ο κόσμος να καταλάβει την αξια του ελληνικού μελιού και να το υποστηρίξει δεν φαντάζεται κανείς τι πόλεμο δέχεται το ελληνικό μέλι απο τους επιτήδειους και τις εισαγωγές… και κάτι ακόμα όταν αγοράζεται μέλι να προτιμάτε γνωστούς σας μελισσοκόμους έμπιστους το ελληνικό μέλι μεγάλων εταιριών που αγοράζεται απο το σούπερ μάρκετ καμιά φορά δεν είναι και τόσο ''ελληνικό''…. :D


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    1726
    Billy στις #194669

    Για ριχτε μια ματια στο….www.melireiton.com

    Ειναι καποιος γνωστος που εχει, μαλλον ειχε τις κυψελες του στο Σχιστο, και λεω "ειχε" μια και πριν λιγο καιρου του εκλεψαν 60 κυψελες απ' εκει!!

    Νομιμος καθ' ολα με αδειες Δασαρχειου κλπ.

    Απ' οτι γνωριζω ακομα τρεχει με Αστυνομιες κπλ..χωρις αποτελεσμα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1543
    BERETTA425 στις #198603

    Μεγαλη απωλεια κ μεγαλο τραυμα οι κλοπες κυψελων!Ειναι ενα φαινομενο που εχει παρει μεγαλη εξαρση τελευταια.
    60 κυψελες κλοπη ειναι ενα μεγαλο χρηματικο ποσο στον καθε μελισσοκομο κ φυσικα κ σε αυτον του http://www.melireiton.com
    Δυστυχως υπαρχουν κ τετοιοι που κλεβουν κ δεν σεβοντε τον ιδρωτα του κοσμακη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #233230

    Γεια χαρα στους μελισσοκομους,,παιδια αποφασισα και εγω να ασχοληθω ερασιτεχνικα με τα μελισακια,ειχε και ο παπους μου αλλωστε
    οποτε πρεπει και καποιος να κρατα τις παραδωσεις στην οικογενεια :o εφτιαξα ενα παλιο κουτακι φιλου που το ειχε παρατημενο
    το εκανα σαν καινουριο,αγορασα και αλλο ενα για να βαλω δυο για αρχη και οσο εχω κανα φραγκακι θα βαζω και κανενα ακομα

    Ευτυχως εχω φιλο που ξερει την δουλεια και θα μου μαθη τα κολπα,εχω αρχιση ηδη και παω μαζι του στα μελισσια και κανω δουλειες παρεα του για να μαθαινω στην πραξη
    τωρα λεφτα για παραφυαδες δεν παιζουν :blink: αχ ρουφιανα κριση..οποτε παιδια μαλον θα του ορφανεψω κανενα μελισακι του φιλου :blink:

    αλλα παιζουν και σμηνουργιες αυτη την εποχη,,καθε χρονο βρισκω μερικες,,οποτε φετος θα τσιμπησω καμια αμα ειναι σε ευκολη θεση
    παντος ρε παιδια απο τα λιγα που εχω μαθη ειναι επιστημη η μελισσα,ασε που τις αγαπησα κιολας τις ρουφιανες [τα γονιδια βλεπεις]

    χαρηκα που ανοιχτηκε αυτο το τοπικ για να ρωταμε και καμια απορια,βλεπω παντος οτι διαφερουν οι γνωμες απο μελισσοκομο σε μελισσοκομο
    πχ πηγαμε με ενα φιλο να παρουμε 2 παραφυαδες 5 πλαισιων η καθε μια,,και ο τυπος εβαλε τα τελαρα στην ακρη,,ενω εγω πχ ξερω οτι μπαινουν στην μεση
    θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για αυτο

    Παντος φετος αυτη που πουλανε παραφυαδες εχουν χεστη στην δουλεια και πολυ γουσταρω,αρκετος κοσμος βαζει μελισσια φετος παιδια
    μπραβο γιατι μαλον ξυπναμε σιγα σιγα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #233207

    Καλή αρχή Ηλία :blink: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #233030

    Καλή αρχή Ηλία :blink: .

    Να εισαι καλα ρε φιλε,,κατσε πρωτα να βαλουμε καμια μελισσα στα κουτια να πιανουν δουλεια
    να βγαλουμε και λιγο μελακι για τον μικρο :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #233023

    Να εισαι καλα ρε φιλε,,κατσε πρωτα να βαλουμε καμια μελισσα στα κουτια να πιανουν δουλεια
    να βγαλουμε και λιγο μελακι για τον μικρο :blink:

    Θα τον "μελώσουμε" τώρα που είναι μικρός, για να μας φέρνει να χουφτώνουμε καμιά μπεκάτσα όταν πια θα είμαστε γεροντάκια :blink: .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #232933

    Ηλια καλη αρχη :blink:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    637
    mafiaworld87 στις #201819

    Φιλαράκι καλή αρχή! Άν μπορώ να βοηθήσω κάπου απο άποψη συμβουλών εδώ είμαι ρώτα ότι θές!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #232326

    Φιλαράκι καλή αρχή! Άν μπορώ να βοηθήσω κάπου απο άποψη συμβουλών εδώ είμαι ρώτα ότι θές!

    Eυχαριστω παιδια ελπιζω να πανε ολα καλα,,σε 15 μερες το πολυ πρεπει να εχω βαλει τα 2 πρωτα μελισσακια
    δεν εχω βρει κανα αφεσμο ακομα φετος που τον θελω, ειμαι ατυχος αν και εχω καιρο ακομα B) ,,θα ειχα βρει σιγουρα αλλα δεν γουσταρω να φερνω βολτες κοντα σε ξενα μελισσια
    για να βρω αφεσμους,οποτε μαλον θα αγορασω κανα δυο 5αρες παραφυαδουλες τωρα κοντα για να προλαβω και την βασιλισα στην φουρια της να δυναμωσει το μελεσσακι γρηγορα
    τωρα το εχω ριξει στο διαβασμα και παω και καμια βολτα στα μελισσια του φιλου,αμα εχω καποια απορια σιγουρα θα ρωτησω,,ειμαι τυχερος που εχω και τον φιλο μου
    που ξερει καλα και ειναι και πολυ διαβασμενος,ειναι μεγαλο στηρηγμα για μενα τωρα που ειμαι στην αρχη,,αλλα μου αρεσει να περνω και γνωμες
    οποτε κατι θα ρωτησω σιγουρα :blink: ,,παντος ρε παιδια ακομα και απο παλιους μελισσοκομους ακουω κατι κουφα ωρες ωρες
    ωραια τα μελισσακια σου,ευχομαι να ειναι παντα δυνατα φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #204430

    Γεια χαρα στους φιλους μελισσοκομους του φορουμ..πριν απο 20 μερες αγορασα δυο 3αρες παραφυαδουλες
    και ετσι ξεκινησα και εγω σιγουλια σιγουλια να ασκω την μελισσοκομια στα μελισσακια μου
    τα μελισσακια μου τα αγορασα απο τον τσιμινη και τον ευχαριστω για τις συμβουλες που μου εδωσε
    και θελω να πω οτι ο ανθρωπος ειναι πραγματικος επαγγελματιας και αγαπα αυτο που κανει
    η μελισσουλες ειναι η φυλη κεκροπια η τουλαχιστον οτι εμεινε απο αυτη

    τωρα τους δινω σιροπακι για να τα βοηθησω να χτιζουν πιο γρηγορα,και ολα πανε καλα μεχρι στιγμης
    ο πληθυσμος αυξανετε σταθερα μιας που βγηκανε και καινουριες μελισσουλες απο τον γονο που ειχε
    πριν απο καμια βδομαδα τους εβαλα και το πορτακι στην εισοδο για να την φυλανε καλητερα τωρα που ειναι μικρα σε πληθυσμο
    οπως και ενα νταουν στην οροφη τουςγια την ζεστη που επιασε για τα καλα
    χθες αγορασα και δυο οροφους για να τους εχω ετοιμους οταν τους χρειαστω,,και ελπιζω να τους βαλω συντομα

    εδω κοντα μου εχω ανθοφοριες του καμπου απο λουλουδια και απο ποτιστικα χωραφια,,εχω πευκο και θυμαρι
    αλλα σκεφτομαι να βαλω και στο χωραφι μου φυτα που να μπορουν να τα βοσκανε τα μελισσακια μου
    μιας που θα τα εχω εκει για αρχη,,στην πορια που θα τα αυξησω θελω να πηγενω τα μελισσακια στο χωριο μου στο ελατο
    παντος δεν βιαζομαι και οτι θα κανω θα το κανω σιγα σιγα χωρις βιασυνες γιατι εχω να μαθω πολλα ακομα

    αυτο που εχω να πω ειναι οτι πραγματικα δεν βλεπω την ωρα να παω στα μελισσακια μου,,εκει ηρεμω και γινομαι πραγματικα αλλος ανθρωπος
    επιδη τα εχω στο χωραφι μου απεναντι απο το σπιτι πολλες φορες παω και καθομαι απεναντι τους και τα κοιταω βλεποντας τις μελισουλες μου
    να πηγενοερχονται στην κυψελη χωρις να τις ενοχλω,,και πραγματικα οσο τις μαθαινω τοσο πιο πολυ τις αγαπαω

    διαβαζω βιβλια και ρωταω παλιους μελισσοκομους για διαφορα θεματα, και φυσικα απο συμβουλες και γνωμες ειμαι ολο αυτια παιδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #226738

    Γεια χαρα στους φιλους μελισσοκομους του φορουμ..πριν απο 20 μερες αγορασα δυο 3αρες παραφυαδουλες
    και ετσι ξεκινησα και εγω σιγουλια σιγουλια να ασκω την μελισσοκομια στα μελισσακια μου
    τα μελισσακια μου τα αγορασα απο τον τσιμινη και τον ευχαριστω για τις συμβουλες που μου εδωσε
    και θελω να πω οτι ο ανθρωπος ειναι πραγματικος επαγκελματιας και αγαπα αυτο που κανει
    η μελισσουλες ειναι η φυλη κεκροπια η τουλαχιστον οτι εμεινε απο αυτη

    τωρα τους δινω σιροπακι για να τα βοηθησω να χτιζουν πιο γρηγορα,και ολα πανε καλα μεχρι στιγμης
    ο πληθυσμος αυξανετε σταθερα μιας που βγηκανε και καινουριες μελισσουλες απο τον γονο που ειχε
    πριν απο καμια βδομαδα τους εβαλα και το πορτακι στην εισοδο για να την φυλανε καλητερα τωρα που ειναι μικρα σε πληθυσμο
    οπως και ενα νταουν στην οροφη τουςγια την ζεστη που επιασε για τα καλα
    χθες αγορασα και δυο οροφους για να τους εχω ετοιμους οταν τους χρειαστω,,και ελπιζω να τους βαλω συντομα

    εδω κοντα μου εχω ανθοφοριες του καμπου απο λουλουδια και απο ποτιστικα χωραφια,,εχω πευκο και θυμαρι
    αλλα σκεφτομαι να βαλω και στο χωραφι μου φυτα που να μπορουν να τα βοσκανε τα μελισσακια μου
    μιας που θα τα εχω εκει για αρχη,,στην πορια που θα τα αυξησω θελω να πηγενω τα μελισσακια στο χωριο μου στο ελατο
    παντος δεν βιαζομαι και οτι θα κανω θα το κανω σιγα σιγα χωρις βιασυνες γιατι εχω να μαθω πολλα ακομα

    αυτο που εχω να πω ειναι οτι πραγματικα δεν βλεπω την ωρα να παω στα μελισσακια μου,,εκει ηρεμω και γινομαι πραγματικα αλλος αμθρωπος
    επιδη τα εχω στο χωραφι μου απεναντι απο το σπιτι πολλες φορες παω και καθομαι απεναντι τους και τα κοιταω βλεποντας τις μελισουλες μου
    να πηγενοερχονται στην κυψελη χωρις να τις ενοχλω,,και πραγματικα οσο τις μαθαινω τοσο πιο πολυ τις αγαπαω

    διαβαζω βιβλια και ρωταω παλιους μελισσοκομους για διαφορα θεματα, και φυσικα απο συμβουλες και γνωμες ειμαι ολο αυτια παιδια

    Από τα γραφόμενά σου φαίνεται όντως η αγάπη σου, αλλά και πως καμαρώνεις για τα μελισσάκια σου.
    Εύχομαι να τα πολλαπλασιάσεις χ όσο γουστάρεις. Είναι όντως ωραίο να ασχολείσαι με την μελισσοκομία.
    Αν είχα κάποιον για τα πρώτα βήματα και εγώ θα ασχολούμουν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #204443

    Καλη αρχη Ηλία, απο οτι γνωρίζω στην κηφισιας απέναντι απο το ΚΑΤ εχει σχολή για αυτά και κατι φίλοι μου που είχαν παει είχαν μεινει ευχαριστημένοι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #226726

    Από τα γραφόμενά σου φαίνεται όντως η αγάπη σου, αλλά και πως καμαρώνεις για τα μελισσάκια σου.
    Εύχομαι να τα πολλαπλασιάσεις χ όσο γουστάρεις. Είναι όντως ωραίο να ασχολείσαι με την μελισσοκομία.
    Αν είχα κάποιον για τα πρώτα βήματα και εγώ θα ασχολούμουν.

    Ευχαριστω φιλε να εισαι καλα,,αμα θες να ασχοληθεις με τα μελισσια ψαξε εκει γυρω σου ολο και καποιο μελισσοκομο θα εχεις
    να σε βαλει στο κλιμα,,ειναι καλο να εχεις καποιον μελισσοκομο πιο πολυ για ψυχολογικους λογους, αλλα και να δεις απο κοντα καποια πραγματα
    εγω θεωρω τον εαυτο μου τυχερο για εχω δυο φιλους μελισσοκομους που με τον ενα παμε και για μπεκατσα παρεα πολες φορες
    σε πληροφορω φιλε οτι ο ενας απο τους δυο εμαθε την μελισσοκομια μονος του μεσα απο βιβλια και χωρις να εχει κανενα να του δειξει κατι
    απλα το ειχε μερακι ο ανθρωπος,,αυτος μου εδειξε και εμενα καποια πραγματα στο μελισσοκομιο του,στο οποιο οταν πηγα πρωτη φορα
    πηγα ετσι απλα για παρεα,και τελικα κολλισα φιλε με τις μελισσες απο την πρωτη στηγμη που τις ειδα και εκατσα πανω απο μια κυψελη

    βλεπεις τα γονιδια γραφουν και δεν ξεγραφουν φιλε μου,,ο παππους μου ηταν ο μονος που ασκουσε την μελισσοκομια στο χωριο μου
    και μετα ο μπαρπμας μου, μεχρι που πεθανε ειχε μελισσια,,ετσι και εγω λεω τωρα να παρω σηρα μιας που ειμαι ο μονος απο το σοι μου
    που ενδειαφερθηκε για την μελισσα,,ενα πραγμα που εχω καταλαβει απο την αρχη ειναι οτι οποιος ασχοληθη με την μελισσα
    μονο κερδισμενος θα βγει απο την ασχολια μαζι τους,,και δεν ενοω το να πουλας μελι και να βγαζεις λεφτα
    η μελισσα σου προσφερη πολλα πραγματα που κανουν καλο στην ψυχολογια σου,,και φυσικα αμα τρως και ολα αυτα που σου παραγουν
    οπως βασιλικο πολτο,γυρη,μελι,και προπολη, θα εισαι ενας υγιεις και ευτυχισμενος ανθρωπος

    Καλη αρχη Ηλία, απο οτι γνωρίζω στην κηφισιας απέναντι απο το ΚΑΤ εχει σχολή για αυτά και κατι φίλοι μου που είχαν παει είχαν μεινει ευχαριστημένοι

    Να εισαι καλα μαικ,,την ξερω την σχολη που λες φιλε,, βλεπεις εχω ξεσκιστη να περνω πληροφοριες απο το ιντερνετ για την μελισσοκομια
    αλλα αφου εχω 2 πολυ καλους μελισσοκομους φιλους ελπιζω να μην χρειαστει να παω μεχρι εκει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #226721

    Με το καλό οταν βγάλεις θα δοκιμάσω εε; :lol:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 40 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων