ΒΑΛΤΕ ΤΗΛ ΣΤΑ ΛΟΥΡΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/05/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    126
    flas στις #262011

    [font=”Century Gothic”]Όχι φίλοι μου ξένο σκυλί ΔΕΝ το παίρνεις!
    Αν το αναζητάει ο ιδιοκτήτης του πως θα το βρει;
    Χώρια που μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος
    Το καλύτερο είναι να το γνωστοποιήσεις στο πλησιέστερο χωριό….[/font]

    Χώρια που μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος
    συμφωνώ απολύτως το εχω ζήση αυτό.

    [code]prowler r Posted Σήμερα, 12:55

    Καλά είναι να συζητάμε θεωρητικά αλλά προκύπτουν ένα σωρό πρακτικά ζητήματα……. τα οποία βέβαια θα μπορούσαν να επιλυθούν, όπως σωστά προείπαν οι φίλοι, ΚΥΡΙΩΣ με την αναγραφή του τηλεφώνου (επιμένω στο κυρίως) ή και με το τσιπάκι!

    Το τηλέφωνο το θεωρώ πολύ πιο πρακτικό. Βρίσκεις τον σκύλο, βλέπεις τον αριθμό και καλείς επί τόπου, συνεννοείστε με τον ιδιοκτήτη ("να τον αφήσω εδώ", "να τον φέρω που", να τον πάρω σπίτι" κ.λ.π.), ενώ με το τσιπάκι άντε τρέχα να βρεις κτηνίατρο με σκάνερ!!

    Θα έπρεπε βέβαια όλοι οι ομοσπονδιακοί αλλά και οι Κ.Σ. να είναι εφοδιασμένοι με σκάνερ…..[/code]

    του χρόνου εάν δεν είναι εφοδιασμένη με σκάνερ,δεν τους ψηφίζω.

    μια χρονιά,χάνω την ζινα, (λαγοσκύλο), γύριζε πάντα στο ίδιο μέρος ακόμα και μετά από δύο, και τρις ήμερες. αφήνω την κάσα, και με πήραν, και την κάσα.
    μετά από ένα μήνα, χάνω την μάνα της (λιζα), γύριζε από παντού,και πάντα. αφήνω μια μπλούζα φαιοπράσινη, την βάζω και γύρω, γύρω πέτρες,
    με πήραν και την μπλούζα.
    καταραμένη χρονιά.
    είναι λοιπών και σε τι χέρια θα πέσουν τα ζώα.
    πολλές φορές πέσαν,σε ορειβάτες, και στο δασαρχείο, και σε τσοπάνο (σωστό), που με ένα τηλέφωνο,τα βρίσκαμε.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #261989

    γνωμη μου. το σκυλι δεν το περνεις απο το βουνο. οπως ειπε και ο χημικος, το ταιζεις το ποτιζεις αν μπορεις και το αφηνεις εκει. και αν θελεις, πας και ειδοποιεις το κοντονο χωριο και τους κοντινους κυνηγετικους συλλογους….
    οταν καποιος ψαχνει το σκυλι του (και το σκυλι παντοτε ψαχνει τον ανθρωπο του) τοτε το πιθανοτερο ειναι αργα η γρηγορα να βρεθουν. περνοντας το απο το βουνο, αποκλειεις αυτη την επανενωση :)

    η μοναδικη περιπτωση που ισως θα επερνα ενα τετοιο σκυλι μαζι μου, θα ηταν αν το ζωο αυτο ηταν ενα βημα πριν τον θανατο, λογο ασιτιας… τοτε προφανως ειτε δεν μπορεσε να βρει το αφεντικο του, ειτε το αφεντικο του παρατησε επιτηδες. και παλι ομως ειναι ρισκο. δεν ξερεις τι πραγματικα εχει συμβει.

    παντως, αν καποιος τελικα παρει το σκυλι με σκοπο να το σωσει, καλο ειναι να παει απο το αστυνομικο τμημα πρωτα και μετα να ειδοποιησει τον κοντινοτερο κυνηγετικο συλογο και επισης να κανει και μια επισκεψη σε εναν κτηνιατρο να το σκαναρει μπας και εχει τσιπακι…δεν κοστιζει κατι αυτο.

    πριν 1 μηνα ηρθε στην αυτλη του σπιτιου μου ενα καθαροαιμο γιουρα. με λουρι. αλλα δεν ειχε τηλεφωνο. ειχε μονο κουδουνακι. ηταν πεμπτη. καταλαβα οτι καποιος το εχασε στην διωξη απο την προηγουμενη μερα…
    το σκυλι ηρθε να κρυφτει μεσα στην αυλη μου γιατι το κυνηγησαν τα μαντρωσκυλα του χωριου και παραλιγο θα το επνιγαν. οποτε αναγκαστηκα το κρατησα προσωρινα.
    πηρα τηλεφωνο 2 φιλους εδω απο το αρτεμις να με συμβουλεψουν τι να κανω ωστε να βρεθει γρηγοροτερα ο ιδιοκτητης του, μιας και δεν ειχε κανενα στοιχειο πανω στο σκυλι…

    πηρα τηλεφωνο στον συλλογο, αλλα δεν απαντησε κανεις. ετσι πηρα ενα παιδι που τον ξερουν ολοι στην περιοχη και ξερει και ολο τον συλλογο και του ειπα να τους ενημερωσει αυτος, χωρις να δωσω ΚΑΝΕΝΑ στοιχειο για το σκυλι παρα μονο την ρατσα του!!
    μετα πηρα την αστυνομια αλλα μου ειπαν οτι επρεπε να παω απο εκει γιατι δεν γινεται αυτη η δηλωση απο το τηλεφωνο. την επομενη μερα δεν μπορεσα να παω λογο δουλειας. και ετσι το αφησα για αργοτερα (αυτο θεωρω οτι ηταν λαθος μου), περιμενοντας παραλληλα μηπως και με ειδοποιησει κανεις απο τον κυνηγετικο συλλογο… τελικα με πηρε τηλεφωνο καποιος και μου ειπε οτι το σκυλι ειναι δικο του και οτι θελει να το παρει κτλ. ηρθε στο χωριο, μου το περιεγραψε επακριβως και το σκυλι και τα 2 λουρια που φορουσε και τοτε του το εδωσα. και φυσικα ο ανθρωπος με ευχαριστησε.

    και δειτε πως μπορει να μπλεξει κανεις…

    αν δεν με ειχε παρει τηλεφωνο εκεινη την ημερα να μου το ζητησει, ειχα σκοπο να το δωσω σε ενα φιλο μου που εχει καλυτερες και μεγαλυτερες εγκαταστασεις για τα σκυλια του, να το φυλαει αυτος, γιατι εγω σε 2 μερες θα εφευγα απο το χωριο για ενα 10ημερο και δεν ηθελα να το εχω στο κεφαλι μου το ξενο σκυλι.
    ετσι λοιπον σκεφτηκα να το δωσω στον φιλο μου με την προυποθεση οτι θα αναλαβει αυτος να παει στο τμημα να το δηλωσει, στον κτηνιατρο κτλ κτλ

    αν λοιπον το πηγαινα το σκυλι στο φιλαρακι μου και μετα απο 1 ωρα πχ με επερνε τηλ ο ιδιοκτητης και το ζητουσε, και του ελεγα οτι πλεον το εχει αλλος το σκυλι, σκεφτειτε πως θα του φαινοταν, ιδιαιτερα οταν δεν θα ειχε γινει ακομα η δηλωση στην αστυνομια…
    θα μπορουσαμε να ειχαμε μπλεξει χωρις να υπαρχει καν λογος!!!

    γιαυτο να ξερετε, αν βρειτε καποιο ζωο, καντε την δηλωση στο τμημα ΕΚΕΙΝΗ την ημερα, διαφορετικα μην το παρετε ουτε για 5 λεπτα μαζι σας. και αν το βρειτε στο βουνο, γενικα μην το παρετε το ζωο. μπορει να ψαχνει το αφεντικο του :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #261988

    Χώρια που μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος
    συμφωνώ απολύτως το εχω ζήση αυτό.

    [code]prowler r Posted Σήμερα, 12:55

    Καλά είναι να συζητάμε θεωρητικά αλλά προκύπτουν ένα σωρό πρακτικά ζητήματα……. τα οποία βέβαια θα μπορούσαν να επιλυθούν, όπως σωστά προείπαν οι φίλοι, ΚΥΡΙΩΣ με την αναγραφή του τηλεφώνου (επιμένω στο κυρίως) ή και με το τσιπάκι!

    Το τηλέφωνο το θεωρώ πολύ πιο πρακτικό. Βρίσκεις τον σκύλο, βλέπεις τον αριθμό και καλείς επί τόπου, συνεννοείστε με τον ιδιοκτήτη ("να τον αφήσω εδώ", "να τον φέρω που", να τον πάρω σπίτι" κ.λ.π.), ενώ με το τσιπάκι άντε τρέχα να βρεις κτηνίατρο με σκάνερ!!

    Θα έπρεπε βέβαια όλοι οι ομοσπονδιακοί αλλά και οι Κ.Σ. να είναι εφοδιασμένοι με σκάνερ…..[/code]

    του χρόνου εάν δεν είναι εφοδιασμένη με σκάνερ,δεν τους ψηφίζω.

    μια χρονιά,χάνω την ζινα, (λαγοσκύλο), γύριζε πάντα στο ίδιο μέρος ακόμα και μετά από δύο, και τρις ήμερες. αφήνω την κάσα, και με πήραν, και την κάσα.
    μετά από ένα μήνα, χάνω την μάνα της (λιζα), γύριζε από παντού,και πάντα. αφήνω μια μπλούζα φαιοπράσινη, την βάζω και γύρω, γύρω πέτρες,
    με πήραν και την μπλούζα.
    καταραμένη χρονιά.
    είναι λοιπών και σε τι χέρια θα πέσουν τα ζώα.
    πολλές φορές πέσαν,σε ορειβάτες, και στο δασαρχείο, και σε τσοπάνο (σωστό), που με ένα τηλέφωνο,τα βρίσκαμε.

    μαριε δεν νομιζω οτι πλεον υπαρχει κτηνιατρος που δεν εχει σκανερ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #261987

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ 3 ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΜΑΖΕΨΑ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ.

    ΘΕΟΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΕ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΑΝΤΑΛΑΣΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ
    ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΙΖΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ. ΜΗΝ ΤΡΕΞΕΤΕ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΜΙΑ ΧΙΛΙΟΣΥΖΗΤΗΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.
    ΑΝ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΕΧΕΙ ΤΣΙΠ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.
    ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΣΙΠ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ.

    ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΠΕΡΙΣΤΑΤΡΚΟΥ. ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΛΙΑΡΤΟ ΗΤΑΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΙ.
    ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΣΚΥΛΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΟ ΘΕΟΡΩ ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ. ΤΟ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙΔΙΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ.

    ΣΤΟ ΠΟΙΝΤΕΡ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΣΤΗΝ ΚΩΠΑΙΔΑ ΒΡΗΚΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΥΝΗΓΙ.

    Συγνωμη για τον τροπο γραφης – ειμαι απο κινητο.

    απολυτα σωστος….και βεβαια παιρνεις τον σκυλο ειτε βρισκεται στη κωπαιδια ειτε στο μετσοβο ειτε στην αμαλιαδα….αν βρεθει ο ιδοκτητης του και δεν εχει αμολυσει τον σκυλο στο βουνο τα λεφτα για τα μεταφορικα ωστε να τον παρει πισω ειναι ελαχιστα μπροστα στο σοκ που εχει παθεο μετα τον χαμο του αλλιως τον αφηνεις μεχρι να πεθανει απο αστια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #261984

    απολυτα σωστος….και βεβαια παιρνεις τον σκυλο ειτε βρισκεται στη κωπαιδια ειτε στο μετσοβο ειτε στην αμαλιαδα….αν βρεθει ο ιδοκτητης του και δεν εχει αμολυσει τον σκυλο στο βουνο τα λεφτα για τα μεταφορικα ωστε να τον παρει πισω ειναι ελαχιστα μπροστα στο σοκ που εχει παθεο μετα τον χαμο του αλλιως τον αφηνεις μεχρι να πεθανει απο αστια

    παιδια δεν ειναι ετσι τα πραγματα. σκεψου οτι μπορει το σκυλι μου να πιασει αντι για λαγο ζαρκαδι και να αρχισει μια διωξη πχ μιση ωρα και να παει και 10 χιλιομετρα μακρια. και ξαφνικα να νιωσει οτι χαθηκε. ενα νεαρο σκυλι που θα το παθει αυτο, μπορει να νιωσει ευκολοτερα οτι χαθηκε…
    και εκεινη τη στιγμη να κυνηγας εσυ μπεκατσα εκει κοντα και να το δεις και να νομιζεις οτι το σκυλι ειναι εκει χαμενος για μερες και να το παρεις, με καλη προθεση.
    ε θα κανεις ζημια σε μια τετοια περιπτωση δεν θα κανεις καλο. γιατι εγω θα το ψαχνω να το μαζεψω και αυτο θα ψαχνει τον δρομο να επιστρεψει (και αργα η γρηγορα θα τον βρει)…

    μην περνετε σκυλια απο το βουνο. ειδικα απο το βουνο. το σκυλι που ειναι μερες στο βουνο, θα πεινασει και θα κατεβει στο κοντινοτερο χωριο για να βρει κατι να φαει. αυτο ειναι νομος. ενα σκυλι λοιπον που εχει πραγματικα χαθει η εγκαταλειφθει και που χρειαζεται την βοηθεια μας, ειναι ενα σκυλι που θα το δειτε υπερβολικα αδυνατισμενο να περιφερεται εξω η μεσα σε καποιο χωριο. οχι στο βουνο

    ξερω οτι θελετε να βοηθησετε ενα ζωο που πειναει, αλλα αν το κανετε περνοντας το, δημιουργειτε μεγαλυτερο προβλημα!!!

    βεβαια το τσιπαρισμα του σκυλου ειναι μια καλη λυση αλλα καλως η κακως η μεγαλη πλειοψηφια δεν τα εχει τσιπαρισμενα, οποτε τα σκυλια δεν τα περνουμε απο το βουνο γιατι ετσι δημουργουμε μεγαλυτερο προβλημα απο αυτο που παμε να λυσουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    944
    Stag στις #261938

    φιλοι συναδελφοι κυνηγοι ξεκιναω αυτο το topic με αφορμη ενα περιστατικο που μου ετυχε σημερα.στο πρωινο κυνηγι στην περιοχη ποντοκερασιας κιλκις μαζι με τα σκυλια μου μπλεχτηκε και ενα ποιντερ.το καλεσα,ηρθε και οταν το επιασα ειδα οτι φορουσε πρασινο μπιπερ και λουρακι αλλα δεν ειχε πουθενα τηλ.περιμενα καπου 1 ωρα μηπως και εμφανιστει καποιος αλλα τιποτα.σε αυτη την περιπτωση τι κανεις? να το παρω?και αν στην διαδρομη ρωτησω καποιον κυνηγο και μου πει οτι ειναι δικο του θα πιστεψει τις καλες προθεσεις μου η θα βρεθω και μπλεγμενος?γι αυτο θα ηθελα να παρακαλεσω ολους τους συναδελφους να γραφουν στα λουρια ενα τηλ με μαρκαδορο η ακομα καλυτερα να παρουν λουρακια με τηλ ετοιμα.αγορασα απο την diana καπου στα 6 ευρω το ενα.πολυ μικρο το τιμημα αν σκεφτεις απο τι αγχος γλυτωνεις.

    καλησπερα !!! soko πρεπει να βρεθηκαμε χθες στο ιδιο μερος…!!!.το ποιντερ (αρσενικο) ηρθε μεχρι σε μενα πιο κατω …λειτουργουσε το μπιπερ του…αυτο τωρα ειναι δικοπο μαχαιρι …μπορει να το εντοπισει ο ιδιοκτητης του αμα το ψαχνει αλλα αμα νυχτωσει δεν θα μπορει να κουρνιασει πουθενα και σε εκεινο το μερος γενικοτερα κραταει λυκους..φετος εχω εντοπισει πολλες πατημασιες σε διαφορα σημεια ….χθεσ στο βουνο δεν ειχε πολυ κοσμο..πηγα και ηρθα απο ποντοκερασια και σηναντησα εσας (πρεπει να εισουν με αλλους 2) και αλλα 3 αμαξια. αμα μεινει πανω στον δρομο το σκυλι ισως βρεθει! και εγω το σκεφτηκα να το παρω αλλα θεωρησα οτι πιο πιθανο ειναι βρεθει μεχρι το βραδυ απο τον ιδιοκτητη του εφοσον το ψαξει. πριν δυο χρονια μαζεψα σκυλο σεττερ το οποιο δεν ειχε ουτε λουρια ουτε τιποτε και ηταν μαλλον παρατημενο :unsure: …θεονηστικο μερες….το δηλωσα στην αστυνομια , εβαλα αγγελιες τιποτα…τωρα ειναι σε μια οικογενεια στην ξανθη.
    ενα αριθ. τηλεφωνου, τσιπ πρεπει να εχει ο σκυλος ….
    [/siz

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    892
    QWER στις #261914

    παιδια δεν ειναι ετσι τα πραγματα. σκεψου οτι μπορει το σκυλι μου να πιασει αντι για λαγο ζαρκαδι και να αρχισει μια διωξη πχ μιση ωρα και να παει και 10 χιλιομετρα μακρια. και ξαφνικα να νιωσει οτι χαθηκε. ενα νεαρο σκυλι που θα το παθει αυτο, μπορει να νιωσει ευκολοτερα οτι χαθηκε…
    και εκεινη τη στιγμη να κυνηγας εσυ μπεκατσα εκει κοντα και να το δεις και να νομιζεις οτι το σκυλι ειναι εκει χαμενος για μερες και να το παρεις, με καλη προθεση.
    ε θα κανεις ζημια σε μια τετοια περιπτωση δεν θα κανεις καλο. γιατι εγω θα το ψαχνω να το μαζεψω και αυτο θα ψαχνει τον δρομο να επιστρεψει (και αργα η γρηγορα θα τον βρει)…

    μην περνετε σκυλια απο το βουνο. ειδικα απο το βουνο. το σκυλι που ειναι μερες στο βουνο, θα πεινασει και θα κατεβει στο κοντινοτερο χωριο για να βρει κατι να φαει. αυτο ειναι νομος. ενα σκυλι λοιπον που εχει πραγματικα χαθει η εγκαταλειφθει και που χρειαζεται την βοηθεια μας, ειναι ενα σκυλι που θα το δειτε υπερβολικα αδυνατισμενο να περιφερεται εξω η μεσα σε καποιο χωριο. οχι στο βουνο

    ξερω οτι θελετε να βοηθησετε ενα ζωο που πειναει, αλλα αν το κανετε περνοντας το, δημιουργειτε μεγαλυτερο προβλημα!!!

    βεβαια το τσιπαρισμα του σκυλου ειναι μια καλη λυση αλλα καλως η κακως η μεγαλη πλειοψηφια δεν τα εχει τσιπαρισμενα, οποτε τα σκυλια δεν τα περνουμε απο το βουνο γιατι ετσι δημουργουμε μεγαλυτερο προβλημα απο αυτο που παμε να λυσουμε

    μαλλον δεν εχεις δει σκυλι παρατημενο στο βουνο…να ψαχνει απεγνωσμενα να βρει φαι και καποιον να το παρει….ποιο πανω απο εμενα το λεει και ο δευτερος φιλος που το ειδε νηστικο και μαλλον παρατημενο ευτυχως που το μαζεψε η οικογενει απαο την ξανθη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    sokos76 στις #261896

    [size="2"][b] καλησπερα !!! soko πρεπει να βρεθηκαμε χθες στο ιδιο μερος…!!!.το ποιντερ (αρσενικο) ηρθε μεχρι σε μενα πιο κατω …λειτουργουσε το μπιπερ του…αυτο τωρα ειναι δικοπο μαχαιρι …μπορει να το εντοπισει ο ιδιοκτητης του αμα το ψαχνει αλλα αμα νυχτωσει δεν θα μπορει να κουρνιασει πουθενα και σε εκεινο το μερος γενικοτερα κραταει λυκους..φετος εχω εντοπισει πολλες πατημασιες σε διαφορα σημεια ….χθεσ στο βουνο δεν ειχε πολυ κοσμο..πηγα και ηρθα απο ποντοκερασια και σηναντησα εσας (πρεπει να εισουν με αλλους 2) και αλλα 3 αμαξια. αμα μεινει πανω στον δρομο το σκυλι ισως βρεθει! και εγω το σκεφτηκα να το παρω αλλα θεωρησα οτι πιο πιθανο ειναι βρεθει μεχρι το βραδυ απο τον ιδιοκτητη του εφοσον το ψαξει. πριν δυο χρονια μαζεψα σκυλο σεττερ το οποιο δεν ειχε ουτε λουρια ουτε τιποτε και ηταν μαλλον παρατημενο :unsure: …θεονηστικο μερες….το δηλωσα στην αστυνομια , εβαλα αγγελιες τιποτα…τωρα ειναι σε μια οικογενεια στην ξανθη.
    ενα αριθ. τηλεφωνου, τσιπ πρεπει να εχει ο σκυλος ….[/b][/siz

    ναι φιλε μου. απο τη φωτο με τα επανιελ καταλαβα ποιος εισαι.κριμα που δεν μιλησαμε περισοτερο.να σαι καλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/10/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    nikws7 στις #189736

    ρε παιδιά το να μην το πάρεις από το βουνό εσύ που θες να το επιστρέψεις είναι δίκοπο μαχαίρι.. και αν το βρει κανένας που το κρατήσει η το πουλήσει?

    και εμείς είχαμε βρει ένα το πήραμε, το δηλώσαμε αστυνομία και βρέθηκε ο ιδιοκτήτης κανονικά, βέβαια μιλάμε για μικρές αποστάσεις και μικρή κοινωνία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #261857

    μαλλον δεν εχεις δει σκυλι παρατημενο στο βουνο…να ψαχνει απεγνωσμενα να βρει φαι και καποιον να το παρει….ποιο πανω απο εμενα το λεει και ο δευτερος φιλος που το ειδε νηστικο και μαλλον παρατημενο ευτυχως που το μαζεψε η οικογενει απαο την ξανθη…

    πλακα κανεις τωρα… λες να μην εχω δει γιωργο? καταρχην στο χωριο μου επειδη ειναι ερημια, εκτος απο αυτους που χανουν σκυλια υπαρχουν και πολλοι που ερχονται και τα παρατανε καθε χρονο. εχω βαρεθει να βλεπω παρατημενα και χαμενα σκυλια. αλλα χειροτερο πραγμα απο το να χασεις το σκυλι σου και να μην μπορεις να το βρεις επειδη καποιος το εχει παρει (ειτε με καλη προθεση ειτε με κακη ) δεν υπαρχει!

    και μην σκεφτεστε μονο συμφωνα με τα δικα σας κριτηρια η τα δικα σας μυαλα. νομιζεις οτι οι περισσοτεροι εχουν τσιπακια στα σκυλια τους και οτι αν το παρεις το χαμενο το σκυλι θα βρεις τον ιδιοκτητη του μεσω του τσιπ? μεγαλο λαθος κανεις αν το νομιζεις αυτο γιωργη. οι περισσοτεροι οχι μονο δεν εχουν τσιπακια αλλα δεν ξερουν καν τι ειναι. και υπαρχουν και πολλοι κυνηγοι μιας καποιας ηλικιας που αν τους μιλησεις και για τι τσιπ μπορει να σε κοιτανε σαν να εισαι εξωγηινος. ξερεις ποσοι τετοιοι χανουν σκυλια στο βουνο? και τρεχουν μετα με τα αγροτικα να τα ψαξουν στις πλαγιες. κλασικο φαινομενο. τι αθ του πεις αυτου? πηρα το σκυλι για να στο επιστρεψω? το πολυ πολυ να σε μπινελικιωσει…

    δεν μιλαμε για ενα σκυλι που ειναι παρατημενο κανα μηνα στο βουνο και ειναι σκελετος…το διευκρινησα αυτο εξα αρχης. εξαλου τετοια ζωα σχεδον παντα, κατεβαινουν σε χωρια μπας και φανε τιποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #261853

    ρε παιδιά το να μην το πάρεις από το βουνό εσύ που θες να το επιστρέψεις είναι δίκοπο μαχαίρι.. και αν το βρει κανένας που το κρατήσει η το πουλήσει? αυτο φιλε μου ειναι θεμα μεταξυ του επιδοξου κλεφτη και του ιδιοτητη του σκυλου. ναι να βοηθαμε αλλα δεν μπορουμε να γινουμε και χωροφυλακες…εξαλλου ποτε δεν ξερουμε τι εχει συμβει… ετσι δεν ειναι?

    και εμείς είχαμε βρει ένα το πήραμε, το δηλώσαμε αστυνομία και βρέθηκε ο ιδιοκτήτης κανονικά, βέβαια μιλάμε για μικρές αποστάσεις και μικρή κοινωνία. θα μπορουσατε να το ειχατε παρει, να το δηλωνατε, ο ιδιοκτητης να το εψαχνε και να μην το εβρισκε ποτε. να νομιζε οτι το εχασε για παντα και εσεις να νομιζατε οτι κανατε και καλο :unsure:

    νομιζω οτι ενα σκυλι μπορουμε να το παρουμε μονο οταν ειμαστε 100% σιγουροι οτι εχει πολυ καιρο χαμενο και δεν μπορουν να το βρουν. σε διαφορετικη περιπτωση μαλλον περνοντας το κανουμε μεγαλυτερη ζημια παρα καλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    272
    LAGOKILLER στις #189760

    Καταρχην εαν θελουμε ναμαστε ολοι σωστοι και μετο γραμμα του νομου το σκυλι θα πρεπει να φοραει τσιπακι αναγνωρισης πρωτα απο ολα.Σε αυτο πιστευω οτι συμφωνουμε ολοι.
    Ετσι ο ιδιοκτητης μπορει να διεκδικηση το σκυλι οποιαδηποτε ωρα.
    Κατα δευτερον για να ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα ποτε δεν παιρνουνε το σκυλι απο ΤΟ ΒΟΥΝΟ.Μιλαμε για σκυλια που περιπλανιονται στους δρομους και φαινονται(ξεχωριζουν)οτι ειναι χαμενα.
    Στο βουνο ειναι αλλοι περιπτωση διοτι οντως ισως καποιος να το ψαχνει ακομα και σιγουρα το σκυλι ψαχνει να βρει το αφεντικο του.
    Τα χαμενα σκυλια συνηθως το βραδυ η την αλλη μερα κατεβαινουν στα πλησιεστερα κατοικημενα μερη.
    Και οπωσδηποτε δηλωση σε πανω απο 2~3 αστυνομικα τμηματα και ακομα καλυτερα και στον πλησιεστερο κυνηγετικο συλογο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    755
    ΑΝΤΟΝΙΟ στις #189769

    Στην προηγουμενη εκθεση DIANA υπηρχε καποιο περιπτερο που πουλαγε λουρακια για σκυλους που εγραφες το τηλεφωνο σου μηπως καποιος συναδελφος ξερει καποιο τηλεφωνο η site του προμηθευτη θα ηταν ιδαιτερα χρησιμο για ολους τους φιλους.

    ευχαριστω εκ τον προτερων

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #261801

    ρε παιδιά το να μην το πάρεις από το βουνό εσύ που θες να το επιστρέψεις [color=”#FF0000″]είναι δίκοπο μαχαίρι[/color].. και αν το βρει κανένας που το κρατήσει η το πουλήσει?

    και εμείς είχαμε βρει ένα το πήραμε, το δηλώσαμε αστυνομία και βρέθηκε ο ιδιοκτήτης κανονικά, [color=”#FF0000″]βέβαια μιλάμε για μικρές αποστάσεις και μικρή κοινωνία.[/color]

    Καταρχην εαν θελουμε ναμαστε ολοι σωστοι και μετο γραμμα του νομου το σκυλι θα πρεπει να φοραει τσιπακι αναγνωρισης πρωτα απο ολα.Σε αυτο πιστευω οτι συμφωνουμε ολοι.
    Ετσι ο ιδιοκτητης μπορει να διεκδικηση το σκυλι οποιαδηποτε ωρα.
    Κατα δευτερον για να ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα [color=”#FF0000″]ποτε δεν παιρνουνε το σκυλι απο ΤΟ ΒΟΥΝΟ.Μιλαμε για σκυλια που περιπλανιονται στους δρομους και φαινονται(ξεχωριζουν)οτι ειναι χαμενα.[/color]
    Στο βουνο ειναι αλλοι περιπτωση [color=”#FF0000″]διοτι οντως ισως καποιος να το ψαχνει ακομα και σιγουρα το σκυλι ψαχνει να βρει το αφεντικο του.
    Τα χαμενα σκυλια συνηθως το βραδυ η την αλλη μερα κατεβαινουν στα πλησιεστερα κατοικημενα μερη.[/color]
    Και οπωσδηποτε δηλωση σε πανω απο 2~3 αστυνομικα τμηματα και ακομα καλυτερα και στον πλησιεστερο κυνηγετικο συλογο.

    [font=”Century Gothic”]
    Συμφωνώ με τα παραπάνω…

    Από την άλλη θα 'θελα να 'μουν από μια μεριά να δω την φάση:

    "Αθηναίος" "τσιχλάκιας" βρίσκει στα βουνά του Μετσόβου ένα λαγόσκυλο που πήρε ζαρκάδι και "χάθηκε"….. έμφορτος "φιλοζωικών" συναισθημάτων ο "αστικοποιημένος" φίλος μας αφού βλέπει ότι δεν αναγράφεται τηλέφωνο στο κολάρο αποφασίζει να το "σώσει" και το βάζει στο αμάξι του.

    Στον δρόμο τον σταματά ο γερο κυνηγός που το ψάχνει για να τον ρωτήσει αν είδε τον σκύλο.

    Κι ακολουθεί ο διάλογος:

    "Καλημέρα πατριώτ' μήπους είδις…………. (βλέπει τον σκύλο μέσα στο αμάξι) τι δ'λια ιχει του ζαγαρ' στ' αμάξ' ρεεεεε; που του παένς του σκ'λί ρεεεεε;""
    "Ξέρετε τον βρήκα στο βουνό χαμένο και…."
    "κι τι ρεεεεε; τουν φόρτουσις να τ'ν πας που ρεεεεε;;;;"
    "….κι είπα να τον πάρω να βρω τον ιδιοκτήτη του, τώρα πήγαινα να βρω κτηνίατρο να δει με το σκάνερ αν έχει τσιπάκι και…."
    "Σκανιρ;;;; τσιπακ';;;; εβγα όξου ρε να σι δειξου τι σανιρ-μανιρ κι τι τσιπακ' ιχου ιγού!!! λουπουδυτ'!!!!"

    :unsure: :) B)

    ΕΕΕΕΕ, ΡΕΕΕΕΕ ΓΛΕΕΕΝΤΙΑΑΑΑΑΑ!!!!

    άντε να αποδείξει ο άλλος ότι δεν είναι ελέφας κι είχε "καλές" προθέσεις…

    για αυτό σας λέω, προσοχή πριν "φορτώσετε" ξένον σκύλο στο αυτοκίνητό σας….οι "Βλάχοι" βαράνε άγριαααααααα… :)

    [/font][/color]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #261750

    [size=3][font=”Century Gothic”]
    [color=”#8B0000″]Συμφωνώ με τα παραπάνω…

    Από την άλλη θα 'θελα να 'μουν από μια μεριά να δω την φάση:

    "Αθηναίος" "τσιχλάκιας" βρίσκει στα βουνά του Μετσόβου ένα λαγόσκυλο που πήρε ζαρκάδι και "χάθηκε"….. έμφορτος "φιλοζωικών" συναισθημάτων ο "αστικοποιημένος" φίλος μας αφού βλέπει ότι δεν αναγράφεται τηλέφωνο στο κολάρο αποφασίζει να το "σώσει" και το βάζει στο αμάξι του.

    Στον δρόμο τον σταματά ο γερο κυνηγός που το ψάχνει για να τον ρωτήσει αν είδε τον σκύλο.

    Κι ακολουθεί ο διάλογος:

    [i]"Καλημέρα πατριώτ' μήπους είδις…………. (βλέπει τον σκύλο μέσα στο αμάξι) τι δ'λια ιχει του ζαγαρ' στ' αμάξ' ρεεεεε; που του παένς του σκ'λί ρεεεεε;""
    "Ξέρετε τον βρήκα στο βουνό χαμένο και…."
    "κι τι ρεεεεε; τουν φόρτουσις να τ'ν πας που ρεεεεε;;;;"
    "….κι είπα να τον πάρω να βρω τον ιδιοκτήτη του, τώρα πήγαινα να βρω κτηνίατρο να δει με το σκάνερ αν έχει τσιπάκι και…."
    "Σκανιρ;;;; τσιπακ';;;; εβγα όξου ρε να σι δειξου τι σανιρ-μανιρ κι τι τσιπακ' ιχου ιγού!!! λουπουδυτ'!!!!"[/i]
    :unsure: :) B)

    ΕΕΕΕΕ, ΡΕΕΕΕΕ ΓΛΕΕΕΝΤΙΑΑΑΑΑΑ!!!!

    άντε να αποδείξει ο άλλος ότι δεν είναι ελέφας κι είχε "καλές" προθέσεις…

    για αυτό σας λέω, προσοχή πριν "φορτώσετε" ξένον σκύλο στο αυτοκίνητό σας….οι "Βλάχοι" βαράνε άγριαααααααα… :)

    [/font][/size][/color]

    και εκτος ολων αυτων, σκεφτειτε λιγο και την στεναχωρια που θα εχει εκεινη τη στιμη σκυλος και ιδιοκτητης που δεν ειναι μαζι…και σκεψου οτι την ωρα που βαζεις στο αμαξι σου ενα σκυλι, μπορει 500 μετρα παραδιπλα να ειναι ο ταλαιπωρος και να το ψαχνει…
    κριμα ρε παιδια. οχι σκυλια απο το βουνο.

    φιλε λαγοκιλερ τα ιδια λεμε. με την μονη διαφορα οτι στην πραξη το τσιπακι το εχουν βαλει λιγοστοι. και συνηθως οχι μεγαλης ηλικιας. να ειμαστε ρεαλιστες

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων