ΒΑΛΤΕ ΤΗΛ ΣΤΑ ΛΟΥΡΙΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #189793

    Kαι τα δυο μου σκυλια εχουν ταμπελακι πανω στο λουρι με το κινητο το δικο μου και της γυναικας μου. Σε 4 διαφορετικες περιπτωσεις τα βρηκα τα σκυλια (οταν ηταν μικρα ακομα και απομακρινοταν…) οταν με πηραν τηλεφωνο αυτοι που τα βρηκαν. Μαλιστα ενας-δυο σχολιασαν το ποσο καλη ιδεα ειναι να εχεις το κινητο σου πανω στο σκυλι. Τσιπακια κλπ ειναι καλη ιδεα, αλλα μεχρι να παει στον κτηνιατρο, να βρει το νουμερο, να ειδοποιησει την εταιρια που κραταει τα στοιχεια και ολα τα σχετικα, εχουν περασει μερες και δεν ξερεις τι γινεται με το σκυλι σου. Για μενα, δεν υπαρχει καλυτερη ιδεα απο το να εχεις ενα τηλεφωνο στο κολλαρο….

    Μπιριγκογκος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    115
    thanos81 στις #261735

    Στην προηγουμενη εκθεση DIANA υπηρχε καποιο περιπτερο που πουλαγε λουρακια για σκυλους που εγραφες το τηλεφωνο σου μηπως καποιος συναδελφος ξερει καποιο τηλεφωνο η site του προμηθευτη θα ηταν ιδαιτερα χρησιμο για ολους τους φιλους.

    ευχαριστω εκ τον προτερων

    Υπάρχουν πλαστικά περιλαίμια σε διάφορα pet shop ΄ή σε καταστήματα με κυνηγετικά συνήθως σε χρωματισμό πορτοκαλί
    ή πράσινο και με κάποιο μαρκαδόρο που δεν σβήνει γράφεις τα στοιχεία σου. Το έχω γράψει εδώ και αρκετό διάστημα και
    ακόμα είναι σε καλή οπτική κατάσταση.

    Φιλικά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #261699

    Kαι τα δυο μου σκυλια εχουν ταμπελακι πανω στο λουρι με το κινητο το δικο μου και της γυναικας μου. Σε 4 διαφορετικες περιπτωσεις τα βρηκα τα σκυλια (οταν ηταν μικρα ακομα και απομακρινοταν…) οταν με πηραν τηλεφωνο αυτοι που τα βρηκαν. Μαλιστα ενας-δυο σχολιασαν το ποσο καλη ιδεα ειναι να εχεις το κινητο σου πανω στο σκυλι. Τσιπακια κλπ ειναι καλη ιδεα, αλλα μεχρι να παει στον κτηνιατρο, να βρει το νουμερο, να ειδοποιησει την εταιρια που κραταει τα στοιχεια και ολα τα σχετικα, εχουν περασει μερες και δεν ξερεις τι γινεται με το σκυλι σου. Για μενα, δεν υπαρχει καλυτερη ιδεα απο το να εχεις ενα τηλεφωνο στο κολλαρο….

    Μπιριγκογκος

    σωστο!

    και φυσικα ολα αυτα ισχυουν με την προηποθεση οτι το σκυλι θα το βρει καποιος σωστος, οχι κανενας κατσικοκλεφτης ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    250
    jimis στις #189821

    Παιδιά ποτέ δεν παίρνουμε σκυλί απ' τον κυνηγότοπο. Το σκυλί ακόμα και αν είναι χαμένο, κάποιος θα το αναζητά. Θα το αναζητά στο βουνό και όχι στο πλησιέστερο αστ. τμήμα. Εκτός των άλλων δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι τις ημέρες και ώρες που βγαίνουμε στο βουνό, είναι ημέρες κυνηγιού. Άρα και ο ιδιοκτήτης του σκύλου θα είναι στο βουνό. Γνωρίζουμε νομίζω ότι ένας ιχνηλάτης πολύ δύσκολα θα χαθεί. Βρίσκει τον δρόμο και επιστρέφει. Μου έχουν κλέψει δύο φορές τα σκυλιά στο βουνό πάνω σε δίωξη και ήμουν για τρεις ημέρες στην ευρύτερη περιοχή και τα αναζητούσα. Ισως να έχετε και εσεις ανάλογες εμπειρίες από σκυλιά που έχουν έστω καθυστερήσει να επιστρέψουν μετά από δίωξη. Για τα πουλόσκυλα δεν έχω εμπειρία αλλά θεωρώ ότι δεν απομακρύνονται σε τέτοια απόσταση, ώστε να μην ακούν σε επίμονο, περιφερειακό και όχι στατικό μετά από κάποια ώρα, κάλεσμα.
    Τηλ. οπωσδήποτε στο περιλαίμιο. Είναι πανεύκολο. Είτε με πόντα, είτε εκεί που κάνουν σφραγίδες και μετάλλια με ελάχιστο κόστος ένα μεταλλικό με το τηλ. και με πριτσίνια πάνω στο λουρί. Προσωπικά γράφω ονοματεπώνυμο και 2 τηλέφωνα. Το τσιπάκι θα πρέπει να θεωρείται απαραίτητο, αν και προσωπικά πιστεύω ότι βοηθά μόνο κατά 5%. Είναι όμως μια άμυνα κατά των κλεφτών.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    sokos76 στις #261674

    Στην προηγουμενη εκθεση DIANA υπηρχε καποιο περιπτερο που πουλαγε λουρακια για σκυλους που εγραφες το τηλεφωνο σου μηπως καποιος συναδελφος ξερει καποιο τηλεφωνο η site του προμηθευτη θα ηταν ιδαιτερα χρησιμο για ολους τους φιλους.

    ευχαριστω εκ τον προτερων

    εχω καπου το τηλ απο αυτον που ζητας.θα το βρω και πολυ συντομα θα το ανεβασω.ειναι απο θεσ/νικη αλλα δεν νομιζω να ειναι προβλημα να τα στειλει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #261657

    [size=3][font=”Century Gothic”]
    [color=”#8B0000″]Συμφωνώ με τα παραπάνω…

    Από την άλλη θα 'θελα να 'μουν από μια μεριά να δω την φάση:

    "Αθηναίος" "τσιχλάκιας" βρίσκει στα βουνά του Μετσόβου ένα λαγόσκυλο που πήρε ζαρκάδι και "χάθηκε"….. έμφορτος "φιλοζωικών" συναισθημάτων ο "αστικοποιημένος" φίλος μας αφού βλέπει ότι δεν αναγράφεται τηλέφωνο στο κολάρο αποφασίζει να το "σώσει" και το βάζει στο αμάξι του.

    Στον δρόμο τον σταματά ο γερο κυνηγός που το ψάχνει για να τον ρωτήσει αν είδε τον σκύλο.

    Κι ακολουθεί ο διάλογος:

    [i]"Καλημέρα πατριώτ' μήπους είδις…………. (βλέπει τον σκύλο μέσα στο αμάξι) τι δ'λια ιχει του ζαγαρ' στ' αμάξ' ρεεεεε; που του παένς του σκ'λί ρεεεεε;""
    "Ξέρετε τον βρήκα στο βουνό χαμένο και…."
    "κι τι ρεεεεε; τουν φόρτουσις να τ'ν πας που ρεεεεε;;;;"
    "….κι είπα να τον πάρω να βρω τον ιδιοκτήτη του, τώρα πήγαινα να βρω κτηνίατρο να δει με το σκάνερ αν έχει τσιπάκι και…."
    "Σκανιρ;;;; τσιπακ';;;; εβγα όξου ρε να σι δειξου τι σανιρ-μανιρ κι τι τσιπακ' ιχου ιγού!!! λουπουδυτ'!!!!"[/i]
    ;) ;) :P

    ΕΕΕΕΕ, ΡΕΕΕΕΕ ΓΛΕΕΕΝΤΙΑΑΑΑΑΑ!!!!

    άντε να αποδείξει ο άλλος ότι δεν είναι ελέφας κι είχε "καλές" προθέσεις…

    για αυτό σας λέω, προσοχή πριν "φορτώσετε" ξένον σκύλο στο αυτοκίνητό σας….οι "Βλάχοι" βαράνε άγριαααααααα… :)

    [/font][/size][/color]

    ;) :( :( :( .Mιλαμε τελοιο :P ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #261654

    κτηινατρος ειδικος σε επεμβασεις και customizing σκυλιων
    αφαιρεση τσιπ , αντικατασταση τατουαζ με τηλεφωνο και ονομα της επιλογης σας, βαψιμο τριχας
    κοτνυμα ποδιων και πλυση εγκεφαλου
    θα γινει αγνωριστος ο σκυλος που βρηκατε στο βουνο

    αποκτηστε το σκυλι των ονειρων σας , χωρις να σας κυνηγαει ο ιδιοκτητης
    ;) ;) :P ;) :(

    εννοειται οτι δεν μαζευουμε σκυλο
    αν ερθει σπιτι μας , τον ταιζουμε αν θελουμε με πιατα εξω απο την αυλη

    κατι gps και λοιπα μπιχλιμπιδια που διαφημιζονται φοραει κανενας?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #189836

    Και τσιπάκι και τηλέφωνο σε “πλάκα”στο λουρί ώστε να καλύψεις όσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να ξαναβρείς το φίλο σου σε περίπτωση απώλειας.

    Χωρίς να εξετάζω το σοβαρό γεγονός αν ο σκυλος χάθηκε η εγκαταλείφθηκε στο βουνό …για εμας που θα τον βρούμε στο βουνο θα πω το εξής:

    Ο σκύλος μόνος του στο βουνό είναι από χέρι, καταδικασμένος σε θάνατο.
    Δε μπορεί να επιβιώσει με ΚΑΜΙΑ δύναμη .
    Και δε θα εντοπίσει το πιο κοντινο χωριο …δε γίνονται αυτo !!!

    Μακάρι να μπορείς να πηγαίνεις να τον ταϊζεις κάθε μέρα . Αλλα αυτό εκτος του ότι είναι υπερβολικά δύσκολο …ακόμα πιο δυσκολο θα είναι να τον εντοπίσεις την επόμενη μέρα.

    Αρκετες φορές έχουμε δει σκύλους στο κυνηγότοπο υποσιτισμένους στο βαθμό … “ένα βημα πριν το θάνατο” …ισως ο πιο μαρτυρικός θάνατος.

    Εγω ειμαι της άποψης να τον πάρεις μαζι.
    Τωρα το ποιος θα πληρώσει τα μεταφορικά αν βρεθει ο ιδιοκτήτης δε το σχολιάζω.

    Δηλαδή αν τον βρει κάποιος …τι θα του πεις ? … – αμαν και τι τον πήρες …με βάζεις στα έξοδα …ας τον άφηνες στο βουνο θα τον έβρισκα εγω ψάχνοντας !!!

    Συνηθως αυτος που εχει χάσει το σκύλο του …και τελικά τον βρίσκει με τη βοήθεια ενός άλλου συναδέλφου κυνηγού …νιώθει τέτοια υποχρέωση που για χάρη του σκύλου του … θα πήγαινε να τον παραλάβει και από την άλλη ακρη της Ελλάδας με τα πόδια (κι όμως υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι …και σε αυτους και μόνο αξίζει να έχουν σκύλο. Οι υπόλοιποι μπορούν να πάρουν ένα “άλλο” συντροφο –κατοικίδιο …ας πάρουν μια μύγα )

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    28/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1093
    Μπιριγκογκος στις #261632

    σωστο!

    και φυσικα ολα αυτα ισχυουν με την προηποθεση οτι το σκυλι θα το βρει καποιος σωστος, οχι κανενας κατσικοκλεφτης ;)

    φιλε, βασικη προϋποθεση ειναι το οτι υπαρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ…Ο κατσικοκλεφτης δεν περιμενει να χαθει το σκυλι για να στο παρει, το παιρνει και την ωρα που κυνηγαει. Αμα ειναι να φοβομαστε και τη σκια μας, τοτε, ας τα κρατησουμε τα σκυλια δεμενα και να μην βγαινει και κανεις και δεν υπαρχει προβλημα κανενα. Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι οποτεδηποτε χαθηκαν τα κουταβια, τα βρηκα και να'ναι καλα οι ανθρωποι που με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι τα εχουν…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #261577

    φιλε, βασικη προϋποθεση ειναι το οτι υπαρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ…Ο κατσικοκλεφτης δεν περιμενει να χαθει το σκυλι για να στο παρει, το παιρνει και την ωρα που κυνηγαει. Αμα ειναι να φοβομαστε και τη σκια μας, τοτε, ας τα κρατησουμε τα σκυλια δεμενα και να μην βγαινει και κανεις και δεν υπαρχει προβλημα κανενα. Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι οποτεδηποτε χαθηκαν τα κουταβια, τα βρηκα και να'ναι καλα οι ανθρωποι που με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι τα εχουν…

    Φίλε Μπιριγκόγκο, δυστυχώς τα πράγματα στην Ελλάδα είναι τελείως διαφορετικά. Η κατάσταση έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο. Υπάρχουν κυνηγοί που αποφεύγουν περιοχές, εξορμήσεις για αυτόν ακριβώς το λόγο. Υπάρχουν άλλοι που δεν μπορούν ούτε στην οικία τους να προστατεύσουν τους συντρόφους τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    492
    sam13 στις #189869

    Αν θέλετε την γνώμη μου Εννοείται ότι ποτέ μα ποτέ δεν παίρνουμε ξένο σκύλο από το βουνό και οι λόγοι είναι διάφοροι. Αυτός που τον έχασε τον ψάχνει απεγνωσμένα και εσύ του στερείς την πιθανότητα να τον βρει. Βλέπω ότι μερικοί φίλοι σαν δικαιολογία λένε για τα σκελετωμένα σκυλιά που οι περισσότεροι μας έχει τύχει να δούμε στο βουνό. Μα φυσικά δεν αναφερόμαστε σε αυτά τα σκυλιά παιδία. Για μένα όταν κάποιος πάρει ένα σκύλο από το βουνό ο οποίος είναι υγιείς και δεν δείχνει υποσιτισμένος κτλ. Δεν διαφέρει σε τίποτα από αυτόν που κλέβει ένα σκύλο από το βουνό. Εγώ έχω και πουλοσκυλα και λαγοσκυλα. Τα λαγοσκυλα μπορεί να βρίσκονται και 1 και 2 χιλιόμετρα μακριά μου (έχουν μεγάλη δίωξη) τι πρέπει δλδ να κάνει κάποιος κυνηγός που θα τα συναντήσει? Να τα πάρει? Τα λαγοσκυλα μου δεν τα έχω χάσει ποτέ ΠΟΤΕ…..η σκύλα μάλιστα όταν επιστρέφει πιάνει τον ντόρο μου και έρχεται στα ποδιά μου… πολλές φορές μάλιστα γαβγίζει και τον ντόρο μου όταν επιστρέφει. Όταν σηκώνουν λαγό μπορεί να τον πάνε και στην απέναντι πάντα μέχρι να τον γυρίσουν. Αν στο δρόμο συναντήσουν έναν καλοθελητή τι θα γίνει? Γι αυτό σας λέω παίδες ποτέ μα ΠΟΤΕ δεν παίρνουμε ξένο σκύλο από το βουνό.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #190026

    Χαμένος σκύλος επέστρεψε σπίτι του με λεωφορείο[/size]
    http://news247.gr/kosmos/paraksena/xamenos…io.1516609.html%5B/url">

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    73
    panzer27 στις #190031

    Παιδια πριν μια βδομαδα στα Κρουσια (όρια Σερρων – Κιλκις) κοντα στο χωριο Κατω Θεοδωρακι προς Σταυροδρομι ειδα ενα Ιταλικο Σπινονε ασπρο πορτοκαλι. Εψαχνε το αφεντικο του. Αποτι μου ειπαν υλοτομοι το ψαχναν καποιοι αλλα δε μπορουσαν να το βρουν. Πληροφοριακα, οποιος ξερει το αφεντικο ας ενημερωσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #261211

    [size=3]Και τσιπάκι και τηλέφωνο σε “πλάκα”στο λουρί ώστε να καλύψεις όσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να ξαναβρείς το φίλο σου σε περίπτωση απώλειας.

    Χωρίς να εξετάζω το σοβαρό γεγονός αν ο σκυλος χάθηκε η εγκαταλείφθηκε στο βουνό …για εμας που θα τον βρούμε στο βουνο θα πω το εξής:

    Ο σκύλος μόνος του στο βουνό είναι από χέρι, καταδικασμένος σε θάνατο.
    Δε μπορεί να επιβιώσει με ΚΑΜΙΑ δύναμη .
    Και δε θα εντοπίσει το πιο κοντινο χωριο …δε γίνονται αυτo !!!

    Μακάρι να μπορείς να πηγαίνεις να τον ταϊζεις κάθε μέρα . Αλλα αυτό εκτος του ότι είναι υπερβολικά δύσκολο …ακόμα πιο δυσκολο θα είναι να τον εντοπίσεις την επόμενη μέρα.

    Αρκετες φορές έχουμε δει σκύλους στο κυνηγότοπο υποσιτισμένους στο βαθμό … “ένα βημα πριν το θάνατο” …ισως ο πιο μαρτυρικός θάνατος.

    Εγω ειμαι της άποψης να τον πάρεις μαζι.
    Τωρα το ποιος θα πληρώσει τα μεταφορικά αν βρεθει ο ιδιοκτήτης δε το σχολιάζω.

    Δηλαδή αν τον βρει κάποιος …τι θα του πεις ? … – αμαν και τι τον πήρες …με βάζεις στα έξοδα …ας τον άφηνες στο βουνο θα τον έβρισκα εγω ψάχνοντας !!!

    Συνηθως αυτος που εχει χάσει το σκύλο του …και τελικά τον βρίσκει με τη βοήθεια ενός άλλου συναδέλφου κυνηγού …νιώθει τέτοια υποχρέωση που για χάρη του σκύλου του … θα πήγαινε να τον παραλάβει και από την άλλη ακρη της Ελλάδας με τα πόδια (κι όμως υπάρχουν και τέτοιοι άνθρωποι …και σε αυτους και μόνο αξίζει να έχουν σκύλο. Οι υπόλοιποι μπορούν να πάρουν ένα “άλλο” συντροφο –κατοικίδιο …ας πάρουν μια μύγα )

    [/size]

    Χρηστο,
    διαφωνω οτι ενα σκυλι χαμενο στο βουνο ειναι καταδικασμενο. τα περισσοτερα θα πανε στο πλησιεστερο χωριο. απορω πως ειπες οτι αυτο δεν συμβαινει. συμβαινει σχεδον παντα!! εδω περα ειδικα ορισμενοι εχουν πλουτισει απο αυτο το πραγμα, χωρις καν να μπουν στον κοπο να κλεψουν ενα σκυλι. απλα μαζευουν αυτα που πλησιαζουν τα χωρια τους. και μιλαω για συνοριακα χωρια ορεινα. ξερεις ποσοι νοτιοι εχουν αγορασει "σκυλι καλο απο σερβια"? αχαχχαχα και ηταν καποιου βορειου συνηθως..? ;)

    τωρα για τον υποσιτισμο που λες, τοτε ναι συμφωνω. αμα το σκυλι που βρεις δεν μπορει να περπατησει γιατι εχει να φαει 25 μερες, ε τοτε ναι παρτο. αλλα αμα ειναι ζωηρο και καλοθρεμενο και το δεις για χαμενο, μην το παρεις. μπορει καποιος να το ψαχνει. και το σκυλι να μην εχει τσιπακι και να κανεις ζημια !! ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3285
    kryptia-e στις #261210

    φιλε, βασικη προϋποθεση ειναι το οτι υπαρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ…Ο κατσικοκλεφτης δεν περιμενει να χαθει το σκυλι για να στο παρει, το παιρνει και την ωρα που κυνηγαει. Αμα ειναι να φοβομαστε και τη σκια μας, τοτε, ας τα κρατησουμε τα σκυλια δεμενα και να μην βγαινει και κανεις και δεν υπαρχει προβλημα κανενα. Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι οποτεδηποτε χαθηκαν τα κουταβια, τα βρηκα και να'ναι καλα οι ανθρωποι που με πηραν τηλεφωνο να μου πουν οτι τα εχουν…

    ναι δεν εχεις αδικο. απλα οι κατσικοκλεφτες κατσιαπλιαδες εδω λειτουργουν ετσι πολλες φορες. ισως στην αγγλια να ειναι αλλιως σε αυτο το θεμα. δεν ξερω… αυτο σου λεει και ο επομενος φιλος αν ειδες ;)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 50 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων