τι μοντελο ειναι?

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Baikal

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #261049

    ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΕΧΕΙ 2 ΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΤΟ Κ ΚΑΙ ΤΟ Η.
    ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΗ ΔΟΚΙΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΤΩΝ ΒΟΛΩΝ.
    ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΕ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ.

    [font=”Comic Sans MS”]
    Φίλε μου μια μικρή παρατήρηση:

    Το όπλο φέρει τις ακόλουθες σφραγίδες:
    Η εντός ρόμβου = προκαταρκτική δοκιμή Ιζεβσκ
    Η εντός τραπεζίου = τελική δοκιμή Ιζεβσκ
    74 Mpa = πιέσεις καθημερινής χρήσης αντιστοιχούν σε "κανονικά" φυσίγγια κατά CIP (νέες προδιαγραφές μετά το 1995)
    ГИС εντός ρόμβου = σφραγίδα της τράπεζας δοκιμών του Ιζεβσκ (ИЖЕВСК)
    12/70 = Διαμέτρημα όπλου και μήκος θαλάμης σε mm

    Δεν έχει σφραγίδες για δοκιμή σύγκλισης (Κ εντός κύκλου) ούτε άλλο χαρακτηριστικό για όπλο μεγάλης ποιότητας
    [/font]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #261048

    [font=”Comic Sans MS”]με πρόλαβε ο Στέλιος!!! :P [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    jhn στις #190086

    ΚΑΙ ΤΟ Κ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 16012 ΤΙ ΕΙΝΑΙ.
    ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΥΚΛΟ???? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
    ΕΠΙΣΗΣ, Η ΑΣΠΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΒΕΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ. ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΣΥΝΑΤΗΣΕΙ ΣΕ ΒΑΙΚΑΛ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    853
    steve στις #261006

    ΚΑΙ ΤΟ Κ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 16012 ΤΙ ΕΙΝΑΙ.
    ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΥΚΛΟ???? ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.
    ΕΠΙΣΗΣ, Η ΑΣΠΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΒΕΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ. ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΣΥΝΑΤΗΣΕΙ ΣΕ ΒΑΙΚΑΛ.

    [font=”Verdana”]Προφανώς το Κ που λες είναι μέρος του serial number.
    Η σφραγίδα δοκιμής σύγκλισης καννών σαφώς και είναι "Κ εντός κύκλου".
    Τώρα, η ασπίδα με το βέλος, έχω την εντύπωση ότι είναι (ήταν για κάποια χρονική περίοδο, δεν ξέρω από ποτε μέχρι πότε) σήμα του εργοστασίου στο Ιζέβσκ (Izhevsky Mekhanichesky Zavod). Νομίζω ότι τόχω δει σκαλισμένο και στο σκληρό πλαστικό πέλμα σε κάποια παλιά όπλα, αντί του καλλιγραφικού "Baikal", που υπάρχει σε νεώτερα. (Δεν παίρνω και όρκο!!!)

    Αντε μπρε Μάριεεεε! Βοήθα κι εσύ!!! [/font]:P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #261005

    [font=”Verdana”]Προφανώς το Κ που λες είναι μέρος του serial number.
    Η σφραγίδα δοκιμής σύγκλισης καννών σαφώς και είναι "Κ εντός κύκλου".
    Τώρα, η ασπίδα με το βέλος, έχω την εντύπωση ότι είναι (ήταν για κάποια χρονική περίοδο, δεν ξέρω από ποτε μέχρι πότε) σήμα του εργοστασίου στο Ιζέβσκ (Izhevsky Mekhanichesky Zavod). Νομίζω ότι τόχω δει σκαλισμένο και στο σκληρό πλαστικό πέλμα σε κάποια παλιά όπλα, αντί του καλλιγραφικού "Baikal", που υπάρχει σε νεώτερα. (Δεν παίρνω και όρκο!!!)

    Αντε μπρε Μάριεεεε! Βοήθα κι εσύ!!! [/font]:D

    [font=”Georgia”]Τι να βοηθήσω; αφού καλά τα λες!!! Συμφωνώ :P [/font]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    tsixlogiannis στις #190113

    το κ ειναι απο τον αριθμο του οπλου λογικα τον εχει σε βασει μπροστα απο την ασφαλεια στισ καννες και μεσα στην παπια .ετσι ειναι τουλαχιστον το δικο μου.ειναι σοβιετικης ενωσης και κατασκεβαζοντουσαν δεκαετια 80. ειναι πολυ ελαφρυτερο απο το ij27 με καλυτερα ξυλα και καλυτερες ψαθες.στις φωτο φαινεται και το μοντελο

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    189
    pennas στις #190141

    παιδια το οπλο ειναι μιας γνωστης που συχωρεθηκε ο ιδιοκτητης και μου το πασαρε στο σπιτι το εχει για πουλημα
    το δινει το οπλο και εγω το εχω στην ντουλαπα γιατι φοβαται να το εχει σπιτι κανα 200αρι το δινει εχω την εντυπωση

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/01/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    186
    ManGelasakis στις #190672

    αυτό το σηματάκι με το βέλος μέσα στην ασπίδα το έχει και το δικό μου το πλαγιόκαννο. Για τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι γιατί το έχω στο χωριό στο πατρικό μου. Αλλά και εμένα μάλλον είναι της Σοβιετικής Ένωσης γιατί είναι κληρονομιά του παππού που το είχε πάρει πριν γεννηθώ δηλαδή πριν το 1980. Ήθελα να ρωτήσω τι διαφορές έχουν με τα καινούργια Baikal? Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάρω ένα καινούργιο μιας και αυτό έπειτα από ένα βάψιμο στα ξύλα που του έκανα , έτριψα αρκετά το κοντάκι και δεν μου κάθετε καλά πλέον. Αλλά ρωτάω για να δω αν συμφέρει καλύτερα να πάρω καινούργιο ή να του αντικαταστήσω τα ξύλινα μέρη εφόσον βέβαια είναι εφικτό αυτό…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #259494

    αυτό το σηματάκι με το βέλος μέσα στην ασπίδα το έχει και το δικό μου το πλαγιόκαννο. Για τα υπόλοιπα δεν θυμάμαι γιατί το έχω στο χωριό στο πατρικό μου. Αλλά και εμένα μάλλον είναι της Σοβιετικής Ένωσης γιατί είναι κληρονομιά του παππού που το είχε πάρει πριν γεννηθώ δηλαδή πριν το 1980. Ήθελα να ρωτήσω τι διαφορές έχουν με τα καινούργια Baikal? Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάρω ένα καινούργιο μιας και αυτό έπειτα από ένα βάψιμο στα ξύλα που του έκανα , έτριψα αρκετά το κοντάκι και δεν μου κάθετε καλά πλέον. Αλλά ρωτάω για να δω αν συμφέρει καλύτερα να πάρω καινούργιο ή να του αντικαταστήσω τα ξύλινα μέρη εφόσον βέβαια είναι εφικτό αυτό…

    νομιζω στον αυλο καινουρια εχουν αυλο 18,4 ενω τα παλια 18,2 και στις πιεσεις τα παλια ηταν 950η1050bar τα καινουρια στα 1200bar αλλα και τα 2 αντεχουν φυσιγγια καθημερινησ χρησης 600-850bar
    τα μεταλα και τα ξυλα στα παλια ηταν καλητερης ποιοτητας κατα τη γνωμη μου και τελοσ στο βαροσ τα παλια ειναι λιγο ποιο βαρια απο τα καινουρια. :lol:

Επισκόπηση 9 δημοσιεύσεων - 16 έως 24 (από 24 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων