Γιατί άραγε….αργοπεθαίνουν????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #261305

    Για τον ιδιο λογο που αργοπεθαινει, μη πω εχει ηδη πεθανει, το 16αρι σαν διαμετρημα.

    Για ενα λογικο ποσο, ενα δισκανδαλο οπλο, με σταθερα τσοκ, 2-3 ή 3-4, και πιστολε κοντακι, θα με ενδιεφερε και μενα. Παντα σε 16αρι ομως, καθως θεωρω οτι ειναι πολυ πιο αρμονικο σαν οψη. Μιλαω ομως για 16αρι σε 16αρα βαση, και οχι σε 12αρα, κατι που ειναι ακομα δυσκολοτερο να βρεις. ;)


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #261302

    Για τον ιδιο λογο που αργοπεθαινει, μη πω εχει ηδη πεθανει, το 16αρι σαν διαμετρημα.

    Για ενα λογικο ποσο, ενα δισκανδαλο οπλο, με σταθερα τσοκ, 2-3 ή 3-4, και πιστολε κοντακι, θα με ενδιεφερε και μενα. Παντα σε 16αρι ομως, καθως θεωρω οτι ειναι πολυ πιο αρμονικο σαν οψη. Μιλαω ομως για 16αρι σε 16αρα βαση, και οχι σε 12αρα, κατι που ειναι ακομα δυσκολοτερο να βρεις. ;)

    εμενα αργοπεθαινει 1 απο τα 3 πλαγια που εχω γιατι καποιοσ οπλουργοσ που το πηγα μετα απο λαθοσ δικο μου κατεστρεψε εντελος τον μηχανισμο. επειδη τοτε δεν ηξερα το πηγα σε εναν που δεν υξερε και μετα σε 2 καλουσ οι οποιοι καταλαβανε τι ειχε κανει ο πρωτοσ το οπλο δουλευει αλλα μεχρι 28gr και δεν ξερουν ποσεσ τουφεκιεσ θα αντεξει

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/03/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    375
    aggelos2 στις #189973

    Πιστέυω πως λίγο πολύ όλοι έχετε αναφερθεί σωστά στους λόγους που εκλήπει σιγα σιγα το πλαγιοκανο.Σίγουρα είναι το marketing,σίγουρα είναι η ψυχολογία της μάζας (αφού όλοι έχουν καραμπίνες γιατί όχι και εγώ), εδώ να μου επιτρέψετε να κάνω και μια παρένθεση και να πω πως πολοί από εμάς δεν χρειάζοντε πάνω από 2 βολές για να καταβάλουν ένα θήραμα και εν τουτοις έχουν καραμπίνα,Η καραμπίνα για εμενα δεν είναι ότι δέχεται 3 φυσίγγια, απλά είναι πολύ πιο γρήγορη στο γέμισμα,πχ σε ένα κυνήγι που μου αρέσει και είναι το περπατητό τσίχλας κρατώντας ένα φυσίγγι στο χέρι μου και βάζωντάς το στην αποθήκη μετά την 3η βολή έχω πάρει ακόμα ένα θήραμα γιατί κακά τα ψέματα όταν σου πεταχτούν με το ζόρι 7-8 τσίχλες (σε εμάς που έχουμε καεί και δεν υπάρχει δέντρο και για να προγκίξεις πουλιά είναι δύσκολο) ε τότε θέλεις να πάρεις όσα πιο πολλά γίνεται και επιτρέπεται.
    Ο σημαντικότερος για μένα λόγος όμως είναι η έλειψη κυνηγετικής παιδείας που έχουμε "ΤΑ ΜΟΝΤΈΡΝΑ ΧΡΟΝΙΑ" όπου για γενικούς και ειδικούς λόγους που δεν είναι της παρούσης χάσαμε κάθε ταυτότητα, κάθε συνοχή,κάθε ένοια κουλτούρας σαν κοινωνία και επιδοθήκαμε στον ατομικισμό, στην ψευτομαγκιά και στην υποκουλτούρα μας από μικροί.Δεν έχουμε μυηθεί στην ρομαντική "φωτογραφία" του κλασσικού κυνηγού με το δυκαννάκι του που πάει να κάνει το χόμπι του ήρεμος με σεβασμό στο όποιο θήραμα και μ ένα φυσίγγι κάτω από 36 γρ. να βάλει τον εαυτό του στις προκλήσεις που θα συναντήσει.Από την άλλη θα μου πείτε ότι παλιότερα το πλήθος και η συμεριφορά των θηραμάτων να επέτρεπε την χρήση τέτοιων συνδυασμών και τώρα πλέον όχι.Για να είμαι αντικειμενικός θα συμφωνήσω εν μέρη.
    Για σκεφτείτε, εάν ήταν υποχρεωτική η εκπαίδευση πρώτα σε σκοπευτήριο και μετά η εξετάσεις (που θα έπρεπε να είχαν και πρακτικό μέρος) , δεν θα υπήρχαν πολλοί περισσότεροι που θα αγόραζαν δίκαννο και μάλιστα πλαγιόκανο αντί για καραμπίνα επειδή θα είχαν εξασκηθεί και μυηθεί στο όπλο?Πιστεύω σίγουρα πως ΝΑΙ!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #189980

    Το πλαγιοκαννο πεθαινει γιατι αλλιως δειχνεις με το δαχτυλο και αλλιως με τη μπουνια,καπως ετσι ειναι η συγκριση με τα αλλα λειοκαννα δηλαδη εχεις καλυτερη εικονα με τα αλλα,ολα τα αλλα μπορουν να διωρθοθουν,αλλα η σκοπευτικη εικονα θα παραμεινη κατωτερη απο αυτη του σ.ποζε και της καραμπινας.Απο ρομαντισμο και μονο κυνηγαω με το βασιλια των λειοκαννων,αλλα αν ειχα επιλογη ενος οπλου σιγουρα θα ηταν το σ.ποζε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #189987

    ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΙΑΖΕΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΚΑΜΙΑ
    ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΞΑΠΟΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΤΡΑΒΑ!!!!

    [/size]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #189990

    To θεμα ειναι ομως οτι το πλαγιοκανο σαν οψη και σχεδιασμος ειναι πολυ κλασσικο. Αρα, οσοι το προτιμουν, το προτιμουν ΚΑΙ για αυτο το λογο. Οποτε, το να βρεις ενα οπλο καλης ποιοτητας, καλης κατασκευης, και ειδικο για το κυνηγι που το θες, ειναι λιγο δυσκολο.

    Καποιες εταιριες βγαζουν οπλα γενικης χρησεως, χαμηλης τιμης, αλλα με πολυ στανταρ χαρακτηριστικα. Καποιες επισης βγαζουν οπλα καλα ποιοτικα, και απειρως ακριβοτερα, με πιο εξειδικευμενα χαρακτηριστικα στις απαιτησεις καθε πελατη, ή ιδια οπλα με διαφορετικα χαρακτηριστικα.

    Επισης λογω της κλασσικοτητας του σχεδιασμου, οπλα μονοσκανδαλα, με εναλασσομενα τσοκακια και τετοια, ενω σε superpose ειναι αποδεκτα, στα πλαγιοκανα δεν ειναι και πολυ.

    Το κλασσικο πλαγιοκανο παντως, νοειται με 2 σκανδαλες, με σταθερα τσοκ 3-4 και για μενα προσωπικα με ανοικτη πιστολε λαβη, οπως ειναι καποια γαλλικα οπλα σαν το Darne. Μιλαμε για καρτεροτουφεκο, γιατι θεωρω οτι μια χαρα μπορει να ειναι και καρτεροντουφεκο ενα πλαγιοκανο, ειδικα στις τραβερσες νομιζω εχει μεγαλυτερη αποτελεσματικοτητα απο ενα Superpose και η σκοπευτικη του γραμμη απλα ειναι θεμα συνηθειας και μονο.

    Δε βολευει η εποχη πιστευω, αλλιως νομιζω οτι αρκετα ευκολοτερα θα εκαναν πολλοι το βημα προς τα δικανα, μιας και η εικονα που δινουν και προς τα εξω ειναι εκεινη του παραδοσιακου Ελληνα κυνηγου-αγροτη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #190043

    Έχοντας επωμίσει ποζέ και το θρυλικό Α-302 ,μπορώ να πώ ότι προσωπικά με ευχαριστεί περισσότερο η γραμμή σκόπευσης ενός πλάγιου που επώμισα πριν λίγες μέρες ,με λεπτή σιλουέτα,σωστό πιάσιμο στο αριστερό χέρι και καλό ζύγισμα
    το πλάγιο αυτό ήταν ένα απλό baikal
    σοβαρά τώρα,η σκοπευτική γραμμή ενός πλαγιόκαννου ίσως και είναι καλύτερη σε ορισμένες περιπτώσεις απο αυτής της καραμπίνας/ποζέ και πως αν σε κάποιους φαίνεται δύσκολη είναι λόγω συνήθειας με κάποιον άλλο τύπο(ανάλογο παράδειγμα η μονή και η διπλή σκανδάλη σε δίκαννο)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    846
    Long Rifle στις #261153

    Γιατί αργοπεθαίνει το πλαγιόκαννο… ;)
    Για πολλούς λόγους, με σημαντικότερο ίσως την εξάπλωση της καραμπίνας. Όχι απαραίτητα άμεσα, λόγω πωλήσεων δηλαδή, αλλά και… έμμεσα. Όπως και να το κάνουμε, για κάποιον που θέλει και ένα δίκαννο εκτός της καραμπίνας είναι πιο εύκολη η μετάβαση στο σουπερποζέ παρά στο πλαγιόκαννο. Μονή σκοπευτική γραμμή, μία σκανδάλη, παρόμοιο κράτημα της πάπιας στο σουπερποζέ ενώ το πλαγιόκαννο έχει διαφορετική σκοπευτική γραμμή, το μονό σύστημα σκανδάλης είναι πιο δύσκολο να γίνει αξιόπιστο λόγω χαμηλού ύψους μπάσκουλας και διαφορετικό κράτημα της πάπιας (χούφτωμα). Όλα αυτά αντικατοπτρίζονται με τον καλύτερο τρόπο στην αμερικάνική αγορά που δίνει το ρυθμό σε όλους τους οπλοκατασκευαστές. Χοντρές beavertail πάπιες και μία σκανδάλη σε όπλα με απλούς εξολκείς.
    Το marketing και ο ειδικός τύπος έχουν βέβαια ευθύνη, το σουπερποζέ είναι καλύτερο επειδή κυριαρχεί στους αγώνες μόνο που στην περιστεροβολία το πλαγιόκαννο έγραψε ιστορία.
    Όπως έγραψε και ο συνάδελφος prowler όμως το πλαγιόκαννο ξανά προς τη δόξα τραβά αν κρίνουμε από τα πλαγιόκαννα που σπρώχνουν οι Τούρκοι στην Αμερική.
    Προς το παρόν όμως Baikal – Zabala. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/07/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    248
    beretta1 στις #261152

    [color=”#8B0000″][size=6][font=”Comic Sans MS”]ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΙΑΖΕΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΚΑΜΙΑ
    ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΞΑΠΟΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΤΡΑΒΑ!!!!

    [/font][/size][/color]

    Μάλιστα !!!!!!!!!!!! ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    410
    FUDAS στις #190064

    Για τα παντα υπαρχει λογος ,τιποτα δεν ειναι τυχαιο.Προσωπικα παραδεχομαι οτι το ανωτερο κυνηγετικο οπλο ειναι το πλαγιοκανο με δυο σκανδαλες και κοντακι Αγγλε η πολυ ανοιχτη πιστολοειδη.Να πω την αμαρτια μου ομως μπερδευομαι με τις σκανδαλες ακομη και στα στα οπλοπωλεια σε εικονικες επομισεις, με κατι που για τον Αγγλο η για τον παππου μου ηταν δεδομενο.Ειναι κατι ομως που δεν το παθαινω μονο εγω σιγουρα και ειναι ενας λογος μαζι με την σκοπευτικη γραμμη που προτιμαται το s.pose σαν δευτερη επιλογη.Πρωτη επιλογη ειναι δικαιως η καραμπινα (αυτογεμες το λεμε κομψα για να κοροιδευομαστε).Οι περισσοτεροι Ελληνες για τσιχλες και για τενεκεδες (ας πουμε σκοποβολη)αγοραζουν οπλο.Δεν υπαρχει καλυτερο οπλο απο την καραμπινα για το λογο αυτο.Μικρο κλωτσημα στις πολλες βολες,αντοχη μεγαλη και ποιοτητα στα 1000-1500 ευρω λογω ευκολιας μαζικης παραγωγης που δεν μπορουν να την πλησιασουν τα δικανα.Επιπλεον η νεα τεχνολογια και τα νεα υλικα εχουν ευνοησει την καραμπινα οσον αφορα το ζυγισμα (πιαστε μια Α400 light και μια 1100 στα χερια σας και θα καταλαβετε τη διαφορα).Ετσι πλεον ειναι το οπλο για ολες τις δουλειες απο τον βαλτοκυνηγο μεχρι μπεκατσα εως και το χαβαλε κυνηγο.Επισης στην καραμπινα ειναι αποδεκτα πρακτικα καλουδια οπως συνθετικα μερη και συστηματα αποσβεσης ανακρουσης,σκοπευτρα κτλ.Επισης η ευθυγραμμιση των καννων για τα φθηνα δικαννα δεν ειναι δεδομενη,κατι πολυ ευκολο για τις καραμπινες που εχουν να ευθυγραμμισουν μονο τη ριγα, αν και τωρα τελευταια εχω δει πολλα.Περισυ ειχα παρει δυο τσιχλοκυνηγους(δεν το λεω υποτιμητικα,Αγια η τσιχλα) για κυνηγι λαγου.Τα σκυλια μπηκαν σε μια μικρη ρεματια βγαζοντας το λαγο. Με το που τον ειδαν του εριξαν εξι τουφεκια.Αυτος σταθηκε καποια δευτερολεπτα απεναντι στο αναχωμα στα 40 μετρα και τους κοιταζε αυτους και τα σκυλια που μπλεχτηκαν σαν να τους κοροιδευει και μετα εξαφανιστηκε.Το παραπονο τους ηταν που η νομοθεσια επιτρεπει μονο τρεις βολες.Παιρνουν δικαννο μετα;Κι ετσι τα πλεονεκτηματα της αμεσης επιλογης τσοκ η ακομη και νουμερου σκαγιων καθως και το ιδανικο ζυγισμα οπως και το οτι η κανη που βάλει ειναι μεσα στην παλαμη που δειχνει περνανε σε δευτερη μοιρα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/08/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    2559
    KYNIGOSDK στις #190066

    Εγω το πλαγιοκανο το βαζω πανω απο ολα εχω και καραμπίνα και σουπερ ποζε αλλα οταν παιρνω το πλαγιοκανο μου φαινεται πιο οπλο ετσι το εχω συνδιασει.Το κακο με αυτα τα πλαγιοκανα ειναι οτι ειναι ακριβα αλλα καποια στιγμή θα αγορασω ενα καινούργιο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #190067

    Το πλαγιο δεν ειναι το οπλο του σκοπευτηριου αλλα το οπλο το κλασσικο το ρετρο και αρα δεν κανει αρκετες πωλησεις ωστε να μπορεσει να καλυψει με την γκαμα του σε πολλες εταιρειες ολα τα γουστα και κυριως ολες τις τσεπες.Προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ το ποζε γιατι το θεωρω και εινει πιο σπορτιφ αλλα δεν κρυβω οτι εχω και πολλα ακριβα πλαγια που τα αγορασα επειδη μ'αρεσει η αρχοντια τους και η ποιοτητα τους.Ολα εχουν το δικο τους γουστο κα εχουν τα υπερ και τα κατα τους.Καλα και τα δικκανα(εγω κυνηγαω 95% με ποζε) αλλα και η καραμπινα καλη ειναι τωρα πλεον, δεν βγαζουν προβληματα και εμπλοκες ενω σου δινουν το αισθημα της δυναμης πυρος λογο των 3 και βαλε που παιρνουν μεσα ενω η μονη καννη συνδιαζει και την οψη του ραβδωτου απο την τι-βι που εχουμε ολοι μεσα μας σαν αποθημενο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    472
    apsel στις #261090

    Aργοπεθαίνουν γιατί αυτοί που δηλώνουν ότι τα λατρεύουν δεν τα αγοράζουν…. ;)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/07/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1256
    steel στις #190123

    Εχοντας στην κατοχή μου "απ' όλα" κυνηγώντας κατα καιρούς με "ολα" – για τα δικά μου τα όπλα μιλάω, Τα οποία είναι θεωρητικά παρόμοιας ποιότητας και της ίδιας σχολής,
    Κυνήγησα σχεδόν 20 χρόνια τα πάντα εκτός γουρούνι, με ένα "κλασσικο" δικαννο δισκάνδαλο, με αγγλε κοντάκι, βαρού 3,180, 70αρες θαλάμες 9/10 & 4/10. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν στις απόλυτα εισερχόμενες εαν δεν το έπερνα με την 1η (λίγο πριν την απόλυτη κατακόρυφο) η 2η ακριβώς στην "καβαλα" έχανα το όπλο, θεωρώ ότι φταίει το λεπτό αγγλε κοντακι, ήμουν πολύ καλύτερος και ποιο γρήγορος σε οτιδήποτε κινιόταν υπό γωνία, ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ, γιατι δεν το κυνηγάω πια, γιατί σε ένα κυνήγι στο Λαύριο έσπασε μια βελόνα, το πήγα για επισκευή και ολική ανακαίνιση (ξυλα βαψιμο καννες κλπ) το πήρα μετα από ενα σχεδον χρόνο (φταίω και εγώ που του είπα ότι δεν το βιάζομαι), και ο μάστορας μου είχε "σκληρύνει" τις σκανδάλες, μου είχε βάλει αντί για 2,5 πέλμα 1,5, το πήγα στο σκοπευτήριο και πλήρη αποτυχία, είχε γίνει και "μπιμπελό", οπότε το συνταξιοδότησα,
    Τώρα κυνηγάω με ένα SP δισκανδαλο, (κλασσικα) με πιστολέ κοντάκι,
    Και ψάνχω εδώ και πολύ καιρό (πάνω από χρόνο) για ένα "κλασσικό" 28αρι, ή 20αρι, Σε λογική τιμή (που το "λογική" όσο περνάει ο καιρός λιγοστεύει το διαθέσιμο ποσό χαχαχχα) χωρίς αποτέλεσμα,

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #190125

    Απο οσο εχω διαβασει σκοπευτικα υπερτερει η μονη σκοπευτικη γραμμη. Και το κλωτσημα του ποζε και της καραμπινας ειναι ποιο γραμικο με αποτελεσμα σιγα σιγα η ζητητση υποβοηθουμενη απο μαρκετινγκ πλεον 40 ετων να καταστησει το πλαγιοκανο οπλο για μερακληδες και ρομαντικους.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 16 έως 30 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων