Γιατί άραγε….αργοπεθαίνουν????

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #260906

    Απο οσο εχω διαβασει σκοπευτικα υπερτερει η μονη σκοπευτικη γραμμη. Και το κλωτσημα του ποζε και της καραμπινας ειναι ποιο γραμικο με αποτελεσμα σιγα σιγα η ζητητση υποβοηθουμενη απο μαρκετινγκ πλεον 40 ετων να καταστησει το πλαγιοκανο οπλο για μερακληδες και ρομαντικους.

    δηλαδ εγω που εχω 3 πλαγιοκανα και τα κυνηγαω σε φτερωτα και τριχωτα που κατατασομαι
    υγ. εχω και 2 αυτογεμη


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    dimitrisbrowning στις #190178

    τα πλαγιοκανα δεν ειναι μονο για ρομαντικους.απλα το να αγορασεις 1 καλο πλαγιοκανο δυστηχως δεν ειναι ευχολο για πολλους.οποιος εχει κυνηγησει(ιδιαιτερα κυνηγια φερμας η λαγο με τετοια οπλα ξερει οτι μολις τα συνηθησεις ειναι τρομερα.η καραμπινα πιστευω επικρατησε καθαρα λογο τιμης.αυτη την στιγμη βρισκεις μεταχηρησμενα αυτογεμη με μεγαλη ευχολια, σε καλη κατασταση με 500-600 ευρω.στα ιδια χρηματα αξιοπρεπες πλαγιοκανο ειναι πολυ δυσκολο,εκτος και αν πας στην πεπατημενη και παρεις baikal με μειονεκτημα το βαρος.ασε που ο μεσος ελληνας κυνηγος εχει αποθημενο με τα αυτογεμη,απο την εποχη που δεν μπορουσε να τα πλησιασει.το s.pose επικρατησε καθαρα επειδη ειναι πιο κοντα στην καραμπινα.τιποτα περισοτερο τιποτα λιγοτερο.θυμαμαι οταν πρωτοξεκινησα να κυνηγαω,ειχα ενα πλαγικανο και ενα s.pose με πολυ μικροτερη αξια απο το πλαγιο.και ομως ολη η παρεα μου με παρακαλαγε να τους δανεισω το s.pose εστω για λιγο μονο και μονο επειδη εμοιαζε με καραμπινα.τοτε καραμπινα και s.pose δεν υπηρχε στην παρεα μου,τωρα εχουν ολοι καραμπινες.πιστευω τις πειραν καθαρα απο αποθημενο!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    810
    andreas1453 στις #260864

    τα πλαγιοκανα δεν ειναι μονο για ρομαντικους.απλα το να αγορασεις 1 καλο πλαγιοκανο δυστηχως δεν ειναι ευχολο για πολλους.οποιος εχει κυνηγησει(ιδιαιτερα κυνηγια φερμας η λαγο με τετοια οπλα ξερει οτι μολις τα συνηθησεις ειναι τρομερα.η καραμπινα πιστευω επικρατησε καθαρα λογο τιμης.αυτη την στιγμη βρισκεις μεταχηρησμενα αυτογεμη με μεγαλη ευχολια, σε καλη κατασταση με 500-600 ευρω.στα ιδια χρηματα αξιοπρεπες πλαγιοκανο ειναι πολυ δυσκολο,εκτος και αν πας στην πεπατημενη και παρεις baikal με μειονεκτημα το βαρος.ασε που ο μεσος ελληνας κυνηγος εχει αποθημενο με τα αυτογεμη,απο την εποχη που δεν μπορουσε να τα πλησιασει.το s.pose επικρατησε καθαρα επειδη ειναι πιο κοντα στην καραμπινα.τιποτα περισοτερο τιποτα λιγοτερο.θυμαμαι οταν πρωτοξεκινησα να κυνηγαω,ειχα ενα πλαγικανο και ενα s.pose με πολυ μικροτερη αξια απο το πλαγιο.και ομως ολη η παρεα μου με παρακαλαγε να τους δανεισω το s.pose εστω για λιγο μονο και μονο επειδη εμοιαζε με καραμπινα.τοτε καραμπινα και s.pose δεν υπηρχε στην παρεα μου,τωρα εχουν ολοι καραμπινες.πιστευω τις πειραν καθαρα απο αποθημενο!!!

    Δλδ θεωρεις οτι ειναι μοδα και η σκοπευτικη γραμμη ειναι απλα προφαση? Νομιζω οτι σε κανενα σκοπευτικο αθλημα δεν απαγορευεται το πλαγιο αλλα κανεις δεν το επιλεγει για τους λογους που προανεφερα. Να μην παρεξηγηθω ενα ομορφο πλαγιοκανο ειναι οτι ποιο ωραιο σε οπλο για εμενα αλλα ειμαι ρεαλιστης.

    Ισως χριαζεται και η γνωμη ενος εμπειρου σκοπευτη. (εγω δηλωνω αρχαριος χεεεχεεχε) :P

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    dimitrisbrowning στις #260857

    Δλδ θεωρεις οτι ειναι μοδα και η σκοπευτικη γραμμη ειναι απλα προφαση? Νομιζω οτι σε κανενα σκοπευτικο αθλημα δεν απαγορευεται το πλαγιο αλλα κανεις δεν το επιλεγει για τους λογους που προανεφερα. Να μην παρεξηγηθω ενα ομορφο πλαγιοκανο ειναι οτι ποιο ωραιο σε οπλο για εμενα αλλα ειμαι ρεαλιστης.

    Ισως χριαζεται και η γνωμη ενος εμπειρου σκοπευτη. (εγω δηλωνω αρχαριος χεεεχεεχε) :P

    στο κυνηγι θεωρω πως ναι ειναι προφαση.στο σκοπευτηριο δεν μπορω να εκφερω αποψη,γιατι δεν παω(αν και θαλω να ασχοληθω).το μεγαλητερο ποσοστο τον κυνηγων ομως δεν εχει παει ποτε σκοπευτηριο,οπως επισης το μεγαλητερο ποσοστο δεν εχει κυνηγησει με ενα πραγματικα αξιολιογο πλαγιοκανο.δεν ειμαι τιμητης του πλαγιοκανου.και εγω εχω αυτογεμη και s.pose.απλα το πλαγιοκανο ειδικα στα κυνηγια φερμας ειναι αλλη φαση,αρκει να το συνηθησεις.
    μπορει να εισαι ρεαλιστης,αλλα δοκιμασε να κυνηγησεις εστω και μια φορα με ενα καλο πλαγιοκανο και θα με θυμηθεις.
    φιλικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/05/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    37
    chiosmet στις #260160

    στο κυνηγι θεωρω πως ναι ειναι προφαση.στο σκοπευτηριο δεν μπορω να εκφερω αποψη,γιατι δεν παω(αν και θαλω να ασχοληθω).το μεγαλητερο ποσοστο τον κυνηγων ομως δεν εχει παει ποτε σκοπευτηριο,οπως επισης το μεγαλητερο ποσοστο δεν εχει κυνηγησει με ενα πραγματικα αξιολιογο πλαγιοκανο.δεν ειμαι τιμητης του πλαγιοκανου.και εγω εχω αυτογεμη και s.pose.απλα το πλαγιοκανο ειδικα στα κυνηγια φερμας ειναι αλλη φαση,αρκει να το συνηθησεις.
    μπορει να εισαι ρεαλιστης,αλλα δοκιμασε να κυνηγησεις εστω και μια φορα με ενα καλο πλαγιοκανο και θα με θυμηθεις.
    φιλικα.

    +1000. Κυνηγώ και με πλαγιόκαννο και με ποζέ και μπορώ να διαβεβαιώσω για την απόλυτη ανωτερότητα του πρώτου σε κυνήγι φέρμας με σκύλο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    609
    Krateros στις #190415

    Αυτή η ανωτερότητα σε τι ακριβώς εντοπίζεται; Σε τι είναι καλύτερο το πλαγιόκαννο ακριβώς;
    Για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #260106

    Αυτή η ανωτερότητα σε τι ακριβώς εντοπίζεται; Σε τι είναι καλύτερο το πλαγιόκαννο ακριβώς;
    Για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι.

    Μαλλον λογο πλατους καννων οπου δινουν πλατια εικονα σκοπευσης η οποια βολευει σε κυνηγια και βολες φερμας οπου ο σκοπευτης συνηθως δεν ριχνει προς τα πανω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    54
    dimitrisbrowning στις #260100

    Αυτή η ανωτερότητα σε τι ακριβώς εντοπίζεται; Σε τι είναι καλύτερο το πλαγιόκαννο ακριβώς;
    Για να μαθαίνουμε και οι υπόλοιποι.

    βασικα δεν ειναι θεμα ανωτεροτητας,απλα ενα καλης ποιοτητας πλαγιοκανο,εχει τρομερο ζυγισμα λογω σχεδιασμου και η σκοπευτικη του γραμμη βοηθαει πολυ στις μπηχτες τουφεκιες σε ενα κυνηγι μπεκατσας,που η τουφεκια ειναι ενστικτωδης.τα παραπανω,εμενα προσωπικα με βοηθανε ακομη περισοτερο στην περδικα,που 3 στις 5 τουφεκιες τις κανεις λαχανιασμενος απο την αναβαση στο βουνο.αυτα τα πλεονεκτηματα δεν μπορεις να τα δεις αν δεν δοκιμασεις να κυνηγησεις με ενα τετοιο οπλο.πρωσοπικα δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να προσπαθω να ανεβω στα 1700 και στα 1800 και βαλε μετρα και να κουβαλαω και ενα ατσουμπαλο αυτογεμες,οπως επισης το ιδιο οταν κυνηγαω μπεκατσες και το δευτερο φυσιγγι θα προλαβεις να το ριξεις 1 στις 5.δεν υπαρχει ανωτερος και κατωτερος τυπος οπλου,απλα το καθε οπλο εχει πλεονεκτηματα που το κανουν να σε βοηθαει περισσοτερο σε μερικα κυνηγια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    323
    TZAVELAKIS στις #190420

    Ο σημαντικότερος λόγος που τα πλαγιόκανα τα βλέπουμε όλο και λιγότερο στους κυνηγότοπους είναι κατά την γνώμη μου η σχέση ποιότητας τιμής. Για παράδειγμα το πλαγιόκανο της beretta, silver hawks στοιχίζει κάτι παραπάνω από 4000 ευρώ ενώ ένα sp της ίδιας εταιρείας στοιχίζει περίπου τα μισά χρήματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    739
    accuracy lover στις #190423

    Το πλαγιόκαννο από κατασκευής έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ζυγίσματος από κάθε άλλο σχέδιο – πηγαίνετε μια βόλτα σε ένα κατάστημα κυνηγετικών ειδών και δοκιμάστε να κρατήσετε στο χέρι και κατόπιν να επωμίσετε ένα αυτογεμές, ένα σούπερ-ποζέ κι ένα πλαγιόκαννο χωρίς να κοιτάτε μάρκες και άλλες λεπτομέρειες. Το πλαγιόκαννο υπερτερεί ακόμα κι άν είναι ένα εργοστασιακό φτηνό Baikal. Η εκ κατασκευής τοποθέτηση των δύο καννών πλάϊ-πλάϊ προσφέρει τη βάση γι' αυτό το καλό ζύγισμα – στα ακριβότερα όπλα αυτό τελειοποιείται στο έπακρο. Στα ακριβά όπλα (ημιχειροποίητα, χειροποίητα, κατά παραγγελία κλπ) το πλαγιόκαννο πάλι υπερέχει στο ζύγισμα – για να αποκτήσει καλό ζύγισμα ένα σούπερ-ποζέ ακόμα και της πιό υψηλής κατηγορίας χρειάζεται πολύ περισσότερη δουλειά ειδικευμένων τεχνιτών και περισσότερο κόστος. Η σκοπευτική γραμμή είναι αυτή που είναι – ή αρέσει και βολεύει κάποιους ή όχι. Προσωπικά άν και επιθυμώ το καλό ζύγισμα δεν μπορώ να συνηθίσω την σκοπευτική γραμμή του πλαγιόκαννου ειδικά στα σχέδια με κανονική ρίγα ίσου ύψους με τις κάννες. Κρατώ μια επιφύλαξη για τις ρίγες "βυθισμένου τύπου" όπως στα Γαλλικά όπλα – δεν έχω επωμίσει τέτοιο όπλο ακόμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #260082

    Το πλαγιόκαννο από κατασκευής έχει καλύτερα χαρακτηριστικά ζυγίσματος από κάθε άλλο σχέδιο – πηγαίνετε μια βόλτα σε ένα κατάστημα κυνηγετικών ειδών και δοκιμάστε να κρατήσετε στο χέρι και κατόπιν να επωμίσετε ένα αυτογεμές, ένα σούπερ-ποζέ κι ένα πλαγιόκαννο χωρίς να κοιτάτε μάρκες και άλλες λεπτομέρειες. Το πλαγιόκαννο υπερτερεί ακόμα κι άν είναι ένα εργοστασιακό φτηνό Baikal. Η εκ κατασκευής τοποθέτηση των δύο καννών πλάϊ-πλάϊ προσφέρει τη βάση γι' αυτό το καλό ζύγισμα – στα ακριβότερα όπλα αυτό τελειοποιείται στο έπακρο. Στα ακριβά όπλα (ημιχειροποίητα, χειροποίητα, κατά παραγγελία κλπ) το πλαγιόκαννο πάλι υπερέχει στο ζύγισμα – για να αποκτήσει καλό ζύγισμα ένα σούπερ-ποζέ ακόμα και της πιό υψηλής κατηγορίας χρειάζεται πολύ περισσότερη δουλειά ειδικευμένων τεχνιτών και περισσότερο κόστος. Η σκοπευτική γραμμή είναι αυτή που είναι – ή αρέσει και βολεύει κάποιους ή όχι. Προσωπικά άν και επιθυμώ το καλό ζύγισμα δεν μπορώ να συνηθίσω την σκοπευτική γραμμή του πλαγιόκαννου ειδικά στα σχέδια με κανονική ρίγα ίσου ύψους με τις κάννες. Κρατώ μια επιφύλαξη για τις ρίγες "βυθισμένου τύπου" όπως στα Γαλλικά όπλα – δεν έχω επωμίσει τέτοιο όπλο ακόμα.

    +1 Το σχεδιο με τις βυθισμενες ριγες μ'αρεσει πολυ τοσο οσον αφορα την ομορφια του οπλου οσο και στην σκοπευτικη εικονα.Οσον αφορα το ζυγισμα μου εχει κανει θετικη εντυπωση(λιγο ακραιο παραδειγμα βεβαια) ενα πλαγιο που εχω το Βερνευ καρρον το καναρδουζε το οποιο ζυγισει 4,1 κιλα ενω στα χερια δινει την εντυπωση οπλου 3,5 κιλων και ειναι αρκετα ευχαριστο στο χειρισμο.Να θυμισω οτι εχει 80 ποντους καννες και θαλαμες σουπερ μαγκνουμ,ασχετο αν αρχισεις και ριχνει κανεις τετοια φυσιγγια θα κουνησει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #260076

    Μαλλον λογο πλατους καννων οπου δινουν πλατια εικονα σκοπευσης η οποια βολευει σε κυνηγια και βολες φερμας οπου ο σκοπευτης συνηθως δεν ριχνει προς τα πανω.

    συμφωνω
    επισης επειδη βλεπεις και τις 2 καννες , δινει καποια σιγουρια για την επιλογη της
    τουλαχιστον αυτην την αισθηση εχω εγω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    181
    ChrysKane στις #260012

    συμφωνω
    επισης επειδη βλεπεις και τις 2 καννες , δινει καποια σιγουρια για την επιλογη της
    τουλαχιστον αυτην την αισθηση εχω εγω

    Κάπως έτσι. Oι παλιοί έλεγαν οτι τους βοηθάει να συγκεντρωθείς και να εστιάσεις, σκανάροντας το λαγκάδι. Σαν κυάλια. Παναγιώτη, εσύ που πας για ορτυκι θα το ευχαριστηθείς.
    Χ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #260006

    Το πλαγιο δεν ειναι το οπλο του σκοπευτηριου αλλα το οπλο το κλασσικο το ρετρο και αρα δεν κανει αρκετες πωλησεις ωστε να μπορεσει να καλυψει με την γκαμα του σε πολλες εταιρειες ολα τα γουστα και κυριως ολες τις τσεπες.Προσωπικα μου αρεσει πιο πολυ το ποζε γιατι το θεωρω και εινει πιο σπορτιφ αλλα δεν κρυβω οτι εχω και πολλα ακριβα πλαγια που τα αγορασα επειδη μ'αρεσει η αρχοντια τους και η ποιοτητα τους.Ολα εχουν το δικο τους γουστο κα εχουν τα υπερ και τα κατα τους.Καλα και τα δικκανα(εγω κυνηγαω 95% με ποζε) αλλα και η καραμπινα καλη ειναι τωρα πλεον, δεν βγαζουν προβληματα και εμπλοκες ενω σου δινουν το αισθημα της δυναμης πυρος λογο των 3 και βαλε που παιρνουν μεσα ενω η μονη καννη συνδιαζει και την οψη του ραβδωτου απο την τι-βι που εχουμε ολοι μεσα μας σαν αποθημενο.

    TO SUPER POSE ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΕΙΣΕ ΤΑ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΑ ΔΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΟΛΑ…ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ F1 ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ. ΑΝ ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΗΤΑΝ ΙΣΟ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ SUPER POSE ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΧΟΡΗΓΙΕΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΑ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΠΡΩΤΟΣ Ο ΑΘΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΡΩΤΙΕΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.ΤΟ SUPER POSE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΥΤΕΡΗ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΝΝΗ, ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΝΟΗΤΗ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑ ΠΙΣΩ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ (ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΝΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩ), Η ΚΑΤΩ ΚΑΝΝΗ ΔΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥ ΛΑΚΤΙΣΜΑΤΟΣ – ΛΙΓΟΤΕΡΗΣ ΔΙΩΡΘΩΣΗΣ ΣΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗ 2 ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ 2ης ΤΟΥΦΕΚΙΑ.

    Η ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ SUPER POSE ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΛΟΓΩ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΜΟΔΑΣ Ή ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1646
    samael ☭ στις #260004

    [color=”#8B0000″][size=6][font=”Comic Sans MS”]ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ, ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΙΑΖΕΙ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΚΑΜΙΑ
    ΜΟΝΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΞΑΠΟΣΤΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΔΟΞΑ ΤΡΑΒΑ!!!!

    [/font][/size][/color]

    ΕΕΕΕΕΕΕτσιιιιιι ….!!!!

    Τα κλασσικά αντικείμενα , απευθύνονται σε κλασσικους τύπους.

    Ειναι κάτι σα τη παλία διαφήμιση … http://www.youtube.com/watch?v=EdZvF38D_vc:angry:

    Ο Μάρκος το καλύψε "γενικώς & πλήρως" το θέμα …

    Oι λογοι που εχουν παει το πλαγιοκανο στην μπαντα ειναι πολλοι.
    δεν ξερω αν θα πρεπει να αναφερθω στην παγκοσια ζητηση η στην ελληνικη.
    η ουσια ειναι πως το θεμα ελαβε ραγδαια διαφορα οταν αρχησε το αυτογεμες να κατακτα τις εντυπωσεις.
    και ηταν ευκολο να συμβει αυτο γιατι καταφερε να εχει ευκολοτατη μαζικη παραγωγη ,,ελαχιστη ερευνα τεχνολογικη ,, κοστος λογο ευκολιας παραγωγης χαμηλο με αποτελεσμα μεγαλο κερδος για τις εταιριες κατασκευης.
    ειναι ενα οπλο το αυτογεμες που σπανια ξεπερνα τα 200 ευρω σαν κοστος κατασκευης..
    και μεσα απο κερδος τιμολογια ΦΠΑ να καταφερνει να φτανει στον καταναλωτη με τιμες 1οοο και 15οο ευρω.
    απο εκει και περα,,τα πραγματα ειναι απλα!!
    οι πωλησεις τους πηγαν στα υψη.
    απο την αλλη ενα πλαγιοκανο ανετα μπορουσε να φτανει στον κυνηγο με τιμες 1500- 1600 το πολυ και να εχει τα παντα πανω του.
    αλλα αν ενας δει ενα δυκανο σ αυτα τα λεφτα ,,και μια καραμπινα θα παρει την καραμπινα
    για τρεις λογους..κατα την κριση μου αστοχους και παιδαριωδεις ,,,,
    αλλα ετσι ειναι.
    τους παραθετω λοιπον
    θα παρει καραμπινα γιατι πρωτα πρωτα ριχνει 3 !!! αρα εχει μεγαλητερη δυναμη πυρος…
    θα παρει καραμπινα γιατι ενα δικανο ειναι παλια ιδεα..αρα οχι και τοσο σωστη σε σχεση με μια καραμπινα
    θα παρει καραμπινα γιατι ΕΕΕ !!! ολοι καρμπινες εχουν!!,,, στο βαλτο,, στο βουνο ,,στο καμπο..
    εε τι λαθος κανουν?? αρα και εγω καραμπινα θα παρω.

    δεν ξερω να πω αν εσκεμενα οι εταιριες σιγα σιγα το μεθοδευσαν ωστα να παραγκονιστει και να κατεχει ελαχιστη παρουσια σε σχεση με την καραμπινα στην αγορα…
    Η η ιδια η ζητηση των αγοραστων θαμπωμενη απο την καραμπινα το επραξε
    αυτο που με βεβαιοτητα εχω να πω ειναι πως με δiκανα και μαληστα μαυρης μπαρουτης εμπροσθογεμη
    οι παπουδες μας κυνηγουσαν και εκαναν μεγαλες καρπωσεις!!!!
    και δεν ηταν ουτε οι ταχυτητες των φυσιγγιων οι σημερινες
    ουτε τα σκαγια σαν τα σημερινα
    ουτε πλαστικοι καλυκες
    ουτε κοντακια και πως να αλαζουμε την κληση
    ουτε πως να σκοπευουμε..κυριαρχα ματια ,, και μονο-διοφθαμες σκοπευσεις
    απλα δυκανακια ΦΤΩΧΙΚΟΤΑΤΑ θα τα ελεγα αυτα που οι παπουδες μας κυνηγουσαν
    πουλια επιαναν!!!!!
    τωρα θα μου πεις αν υπηρχαν καραμπινες και τοτε και καναν φτηνα τι θα αγοραζαν ολοι αυτοι???
    αμ εδω με θελω να παρω θεση…
    τι να πω???
    ενα θα πω το δικανο ειναι ενας τροπος κυνηγετικης ζωης και σκεψης. θαπρεπε ναχε μεγαλητερη θεση στην καταταξη του σημερα
    και αυτο γιατι σημερα εχουμε την πολυτελεια της επιλογης….
    αλλα η φτηνη και η φαινομενικα υψηλοτερη δυναμη πυρος λυση κερδιζει το game ,,to game- hunting
    ……………….
    ενα θα πω..

    ειναι πολυ μεγαλο κριμα φιλικα mark cal20

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων