Γιατί άραγε….αργοπεθαίνουν????

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 46 έως 58 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:
  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #190467

    τελικα μαλλον δεν παιζει και πολυ ρολο τι οπλο χρησιμοποιεις
    αλλωστε το 80% της επιτυχιας ειναι να ξερεις τον κυνηγοτοπο και να ξερεις πως να κινηθεις εκει μεσα
    μετα ερχονται οπλα, σκοπευση, φυσιγγια κτλ
    δηλαδη ειτε με σφεντονα εισαι , ειτε με κανονι αμα δεν εχεις θηραματα σε αποστασεις βολης το ιδιο ειναι……


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #260000

    τελικα μαλλον δεν παιζει και πολυ ρολο τι οπλο χρησιμοποιεις
    αλλωστε το 80% της επιτυχιας ειναι να ξερεις τον κυνηγοτοπο και να ξερεις πως να κινηθεις εκει μεσα
    μετα ερχονται οπλα, σκοπευση, φυσιγγια κτλ
    δηλαδη ειτε με σφεντονα εισαι , ειτε με κανονι αμα δεν εχεις θηραματα σε αποστασεις βολης το ιδιο ειναι……

    ΚΑΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΚΥΝΗΓΑΣ ΚΑΙ ΟΡΤΥΚΙ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΦΕΡΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΞΟ ΟΠΩΣ ΣΤΟ ΜΕΞΙΚΟ :angry: …..ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΕΔΩ ΔΕΝ… :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/02/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    1598
    Παναγιωτης στις #190471

    αυτο εννοω
    πρωτα η γνωση του θηραματος
    μετα τα οπλα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #259937

    αυτο εννοω
    πρωτα η γνωση του θηραματος
    μετα τα οπλα

    Ετσι ακριβως :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1526
    ΒΙΚΤΩΡΟΣ στις #259733

    Ετσι ακριβως :angry:

    ΤΟ ΘΕΜΑ "ΘΗΡΑΜΑ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ…ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΕΔΩ ΘΕΜΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1361
    samgunner62 στις #259638

    ΤΟ ΘΕΜΑ "ΘΗΡΑΜΑ" ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ…ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΕΔΩ ΘΕΜΑ.

    Ναι εχεις δικιο ειναι off topic :angry:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #190954

    εγώ πάντως πιστεύω ότι αν μια μεγάλη μάρκα ,π.χ. beretta, πέταγε στην αγορά ένα "καινούριο" πλαγιόκαννο ,δισκάνδαλο, σε λογική τιμή,κάτω απο 2000 χιλιάρικα,θα έκανε καλές πωλήσεις

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #258757

    εγώ πάντως πιστεύω ότι αν μια μεγάλη μάρκα ,π.χ. beretta, πέταγε στην αγορά ένα "καινούριο" πλαγιόκαννο ,δισκάνδαλο, σε λογική τιμή,κάτω απο 2000 χιλιάρικα,θα έκανε καλές πωλήσεις

    αν ψαξεις βρισκεις.τωρα που υπαρχει κριση ξερω ανθρωπο που πηρε πλαγιοκανο beretta κατω απο 1000 :lol:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    765
    PanPap στις #190980

    Εγώ σου λέω για καινούριο μοντέλο.δν λέω ,βρίσκεις μετέχειρο σε καλή κατάσταση αλλά το νέο είναι αλλιώς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #258755

    Oι λογοι που εχουν παει το πλαγιοκανο στην μπαντα ειναι πολλοι.
    δεν ξερω αν θα πρεπει να αναφερθω στην παγκοσια ζητηση η στην ελληνικη.
    η ουσια ειναι πως το θεμα ελαβε ραγδαια διαφορα οταν αρχησε το αυτογεμες να κατακτα τις εντυπωσεις.
    και ηταν ευκολο να συμβει αυτο γιατι καταφερε να εχει ευκολοτατη μαζικη παραγωγη ,,ελαχιστη ερευνα τεχνολογικη ,, κοστος λογο ευκολιας παραγωγης χαμηλο με αποτελεσμα μεγαλο κερδος για τις εταιριες κατασκευης.
    ειναι ενα οπλο το αυτογεμες που σπανια ξεπερνα τα 200 ευρω σαν κοστος κατασκευης..
    και μεσα απο κερδος τιμολογια ΦΠΑ να καταφερνει να φτανει στον καταναλωτη με τιμες 1οοο και 15οο ευρω.
    απο εκει και περα,,τα πραγματα ειναι απλα!!
    οι πωλησεις τους πηγαν στα υψη.
    απο την αλλη ενα πλαγιοκανο ανετα μπορουσε να φτανει στον κυνηγο με τιμες 1500- 1600 το πολυ και να εχει τα παντα πανω του.
    αλλα αν ενας δει ενα δυκανο σ αυτα τα λεφτα ,,και μια καραμπινα θα παρει την καραμπινα
    για τρεις λογους..κατα την κριση μου [b]αστοχους και παιδαριωδεις [/b],,,,
    αλλα ετσι ειναι.
    τους παραθετω λοιπον
    θα παρει καραμπινα γιατι πρωτα πρωτα ριχνει 3 !!! αρα εχει μεγαλητερη δυναμη πυρος…
    θα παρει καραμπινα γιατι ενα δικανο ειναι παλια ιδεα..αρα οχι και τοσο σωστη σε σχεση με μια καραμπινα
    θα παρει καραμπινα γιατι ΕΕΕ !!! ολοι καρμπινες εχουν!!,,, στο βαλτο,, στο βουνο ,,στο καμπο..
    εε τι λαθος κανουν?? αρα και εγω καραμπινα θα παρω.

    δεν ξερω να πω αν εσκεμενα οι εταιριες σιγα σιγα το μεθοδευσαν ωστα να παραγκονιστει και να κατεχει ελαχιστη παρουσια σε σχεση με την καραμπινα στην αγορα…
    Η η ιδια η ζητηση των αγοραστων [b]θαμπωμενη απο την καραμπινα [/b]το επραξε
    αυτο που με βεβαιοτητα εχω να πω ειναι πως με δiκανα και μαληστα μαυρης μπαρουτης εμπροσθογεμη
    οι παπουδες μας κυνηγουσαν και εκαναν μεγαλες καρπωσεις!!!!
    και δεν ηταν ουτε οι ταχυτητες των φυσιγγιων οι σημερινες
    ουτε τα σκαγια σαν τα σημερινα
    ουτε πλαστικοι καλυκες
    ουτε κοντακια και πως να αλαζουμε την κληση
    ουτε πως να σκοπευουμε..κυριαρχα ματια ,, και μονο-διοφθαμες σκοπευσεις
    απλα δυκανακια ΦΤΩΧΙΚΟΤΑΤΑ θα τα ελεγα αυτα που οι παπουδες μας κυνηγουσαν
    πουλια επιαναν!!!!!
    τωρα θα μου πεις αν υπηρχαν καραμπινες και τοτε και καναν φτηνα τι θα αγοραζαν ολοι αυτοι???
    αμ εδω με θελω να παρω θεση…
    τι να πω???
    ενα θα πω [b]το δικανο ειναι ενας τροπος κυνηγετικης ζωης και σκεψης.[/b] θαπρεπε ναχε μεγαλητερη θεση στην καταταξη του σημερα
    και αυτο γιατι σημερα εχουμε την πολυτελεια της επιλογης….
    αλλα η φτηνη και η [b]φαινομενικα υψηλοτερη δυναμη πυρος [/b] λυση κερδιζει το game ,,to game- hunting
    ……………….
    ενα θα πω..

    [b] ειναι πολυ μεγαλο κριμα[/b] φιλικα mark cal20

    Aν και λατρης της Αγγλικης σχολης με τα υπερωχα πλαγια θα διαφωνησω σε καποια θα σημφωνισω σε αλλα .
    Ο κοσμος εξελησεται με οτι αυτο σηνεπαγεται δηλαδη εχει τα καλλα του εχει και τα κακα του .
    Σημερα οδηγουμαι SUV (Sport utility vehicle) αυτοκινητα και οχι τα παλια κλασικα (θα ηθελες ενα παλιο σ ενα χορο να το εχεις οχι ομος να το οδηγεις καθημερινα )
    Σημερα γραφουμαι με τους υπολογηστες και οχι στο χαρτι (βιβλιοθηκαι τεραστιες που χριαζωνται χορους)
    Σημερα στο κυνηγι το ψαρεμα και γενηκα κραταμαι ενα πολυσουγια .(Και οχι το κλασσικο ομορφο μαχερι θα το ηθελα για σιλογη οχι για καθημερινη χριση )
    Σημερα κυνηγω με αυτογεμη και οχι με το κλασσικο δικαννο , γιατι ?Μα ειπαμαι παραπανω πολυσουγιας .(Θα ηθελα το δικαννο το ομορφο το σκαλιστο στον οπλοβαστο μου )
    Ο Χατζιοτης μια μερα ελεγαι εχω τωσα δικαννα και κυνηγω με αυτογεμι ,γιατι αραγαι ?

    Τωρα για την εξελιξη των αυτογεμων μαλον λαθος τα ειπαις φιλε Μαρκο , επιδη αυτα φερνουν το χρημα στις αιτεριες αυτα αν δεις καθε μερα εξελισωνται .Τα δικαννα σε τρεις μηχανισμους παταναι εδω και 100 χρωνια ,μισες ,ολοκληρες ,blitz ,δεν εχει βγει κατι νεω .Τ αυτογεμοι περα απο τους μηχανισμους που εχουν επικρατισει , βλεπεις συνεχια εξελιξη , κληστρα πιστονια αεριων ,σχεδια κενουρια (να ξερεται οτι και ο σχεδιασμος πληρονεται και μαληστα ακρηβα δεν ειναι τσαμπα πχ.Beretta 391 ποιος τη σχεδιασαι .)κλπ.κλπ.

    Αυτα βεβαια ολα δεν ανερουν αυτο που ελεγα παντα .Το κλασσικο ειναι παντα στη μοδα . . :lol:

    Εχουμαι 21ο αιωνα κυριοι .Προσαρμοζομαι με την εποχη μου και τους νεους χωρις να ξαχνω τους παλιους .

    ΥΓ.Ο παππους μου κυνηγουσε μ ενα κπροκουλουκα (σκυλος υμιαιμος )και ενα γκρα .Πηγεναι με τα ποδια απο τη μαυρη νυχτα μεχρι να βγει εκει που ηθελαι .(σημερα το μερος δεν κυνηγεται ετσι οπως εχει γηνει)Εγω για να βρω περδικα πρεπει να μ αφησουν με τ αυτοκινητο στα σφακαι και μετα απο δυο μεραις να με παρουν απο το θερισο (Το βραδι υπνο σε καποιο κουμο ,κρυο ατελιοτο με τα σκυλια αγαλια )Ε τωσο κταχτηπι που τρωο να παω με ενα κοπροκουλουκο και ενα γκρα δεν το κανω γιατι απλα θα παρω ……………………………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4563
    ΜΠΕΦ στις #190982

    Καλο και το αυτογεμες παιδια ,και εγω εχω,αλλα σαν το δικκανο δεν ειναι με το 1-3 τσοκαρισμα να ριχνει ξερα τα πουλια μακρυα εκει που η καραμπινα δεν φτανει με το ενα τσοκ που εχει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    21/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2580
    thanos1981k στις #258717

    Εγώ σου λέω για καινούριο μοντέλο.δν λέω ,βρίσκεις μετέχειρο σε καλή κατάσταση αλλά το νέο είναι αλλιώς…

    ο παππουσ που το εδωσε το αγορασε φλεβαρη του 2010 και ηταν λαγοκυνηγος.συγκεκριμενα πηρε το beretta 400euro

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    01/03/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    2275
    NIKFRA στις #258529

    TO SUPER POSE ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΕΙΣΕ ΤΑ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΑ ΔΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΟΛΑ…ΟΠΩΣ ΣΤΗΝ F1 ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΕΥΤΗΡΙΑ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΤΟ ΟΠΛΟ. ΑΝ ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΗΤΑΝ ΙΣΟ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ SUPER POSE ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΞΟΔΕΥΟΥΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΧΟΡΗΓΙΕΣ ΑΘΛΗΤΩΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑΝ ΣΤΟΥΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΑ ΝΑ ΑΓΩΝΙΣΤΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΤΙΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΙ ΠΡΩΤΟΣ Ο ΑΘΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΡΩΤΙΕΣ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ.ΤΟ SUPER POSE ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΑΥΤΕΡΗ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΝΝΗ, ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΝΟΗΤΗ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑ ΠΙΣΩ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΚΟΝΤΑΚΙΟΥ (ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΝΟ ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΠΟΥ ΟΙ ΚΑΝΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΞΩ), Η ΚΑΤΩ ΚΑΝΝΗ ΔΙΝΕΙ ΕΤΣΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟΥ ΛΑΚΤΙΣΜΑΤΟΣ – ΛΙΓΟΤΕΡΗΣ ΔΙΩΡΘΩΣΗΣ ΣΤΗ ΣΚΟΠΕΥΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗ 2 ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΣΑΦΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΗ 2ης ΤΟΥΦΕΚΙΑ.

    Η ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ SUPER POSE ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΛΟΓΩ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΜΟΔΑΣ Ή ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ.

    Συμφωνω .Και αυτα τα λιγα που ξερω θα πω .
    Το super poze ειναι εφευρεση πρην το 1900 (καπου 1860κατι με 1880 δεν θημαμαι ακρηβος )Οποτε ειναι εσφαλμενη εντηποση κατι κενουριο σε σχεση με το πλαγιο .
    Σαν κατασκευει ειναι ποιο στηβαρη ,εδω εχουμαι τη βαση να αγγαλιαζει τις καννες σε σχεση με το πλαγιο .
    Ο σκοπευτης εχει μια καθαρη γραμη για να σκοπεσει και οχι μια νοητη αναμεσα σε δυο καννες .
    Στο πλαγιοκαννο ο σκοπευτης το αριστερο χερι (για δεξιοχηρα μιλαω ) το εχει και κραταει τις δυο καννες αμεσα οποτε στις πολλες τουφεκιες που ρηχνεις στο σκοπεφτιριο ειναι προβλημα λογο θερμοκρασιας .
    Μεγαλο προτεριμα βεβαια του πλαγιου το χαμηλο προφιλ.
    Το αλλο του πλαγιου ειναι οτι κατα την επιρσοκροτιση περα την ταση της καννης να παει πρως τα πανω οπως ολα τα οπλα εχει και μια ταση να παει ελαφρα δεξια αριστερα αναλογα την καννη που ρηχνει και αυτο γηνεται λογο οτι η διπλανη καννη δουλευει σαν αντιβαρο ,οποτε κατα τον πιροβολισμο εχουαι το οπλο να διαγραφει μια πορια διαγωνια πρως τα πανω ,για τον σκοπευτη ειναι θεμα που πρεπει να επνελθει γρηγορα στο στοχο του .

Επισκόπηση 13 δημοσιεύσεων - 46 έως 58 (από 58 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων