ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,106 έως 15,120 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511577

    Eμεις μπαρμπα Λουκα προχθες μια που ειδαμε το πρωι πινοντας το τσαγακι μας της εδωσα να σου πει χαιρετισματα αλλα η ρουφιανα μαλλον δεν στα ειπε……. :yahoo:  :yahoo:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511578

    Παντως πολλα κοτσυφια εχει το χωριο σας …………κι αφου εδω και μερες δεν φαινεται να αξιζει να ψαχνει κανεις τα πινοκιο………το ριξαμε στα τσιχλοκοτσιφα…….μονος στο περπατητο καλα τα πηγα ………αν ειχα και παρτενερ ( τα γεροντια καθοντουσαν στα σκαμνακια  τους ) θα κοντοσυμπληρονα……….τα περισοτερα κοτσυφια………! :good:

    Αν παντως δεν σφυξει λιγο ο καιρος μπας και ανακατευτει η τραπουλα τελιωσαμε …….παρα μονο αν προλαβουμε τιποτα στα πιστροφια……..! :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511579

    Κριμα για τα σκυλακια μας……….!

    Γεναρη μηνα να το εχουμε ριξει στις τσιχλες ……………. :negative:  :negative:  :negative:  :negative:  :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #511581

    Κριμα για τα σκυλακια μας……….! Γεναρη μηνα να το εχουμε ριξει στις τσιχλες ……………. :negative: :negative: :negative: :negative: :negative:

    μακάρι να χε και απο δαύτες!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #511583

     

    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας… Σας εύχομαι πάντα αγάπη και ευτυχία… Να είστε καλά…. Χρόνια πολλά και στους εορτάζοντες των ημερών…. Φιλιά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #511599

    Καλησπερες λεβεντες μου,οι θηραματικες ημερες που περνανε απο τα Θεοφανεια και μετα ,δεν ειναι καλες κατα γενικη ομολογια .Στα μερη που κυνηγω (Νομος Ιωαννινων και Θεσπρωτιας) τα πουλακια σχεδον εξαφανιστηκαν,δεν υπαρχει βεβαιος λογος γι’αυτο αφου ουτε καιρικες συνθηκες εχουμε (κρυο,χιονι κλπ)αλλα ουτε και τοπικες μεταναστευσης απο Αλβανια μερια…..εκανα μια σκεψη μηπως τραβηχτηκαν ψηλα σε ελατα ,δρυς κλπ και υψομετρα πανω απο 1000μ ,αλλα και παλι μετα απο ερευνα δεν βρηκα ακρη….Η χρονια ειναι πολυ περιεργη ετσι κι αλλιως,για το σ/κ που ερχεται θα βρισκομαι στην Κερκυρα για δουλεια και θα δω κι εκει τι γινεται με τους φιλους Κερκυραιους…..μεχρι τοτε λοιπον για κανα 2 ημερο θα το ριξω κι εγω στα τσιχλακια να περναει η ωρα και θα εξερευνω κανα ”περιεργο”μερος ετσι για ξεκαρφωμα…επιστροφια δεν περιμενω αφου πουλια δεν εχει αυτη την εποχη,πορευομαστε με οτι εχουμε πλεον μεχρι τελους σαιζον,και στο κατω κατω καλα ειναι και τα εκπαιδευτικα σε περδικουλες …. B-)  B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    gravara στις #511600

    https://ibb.co/h9D946 Καλησπέρα στην παρέα σημερινή έξοδος εδώ κοντά για ένα δίωρο μια συνάντηση μια ήρθε μαζί μας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #511610

    Παρ’ όλο ότι όλες οι ενδείξεις είναι άσχημες,ανέβηκα μια βόλτα στο βουνό σε ντούσκο

    και μετά σε έλατο αλλά τα αποτελέσματα δεν ήταν τα αναμενόμενα.

    Ελάχιστα τα πουλιά και πολύ νευρικά.

    Δύσκολα τα πλησίαζες και ακόμη δυσκολότερα σου έδιναν ευκαιρία για ντουφεκιά.

    Μας αποζημίωσε όμως μια καλή γίδα βραστή μαζί με τα παρελκόμενα στην Παύλιανη..!!

    Καλά να περνάμε όλοι μας…… :rose:

    Υ.Γ.     Ντροπή Βασιλάκη…… :negative:  :negative:

    Ενας καθώς πρέπει μπεκατσοκυνηγός ποτέ δε εγκαταλείπει το <<ευγενές κυνήγι>>

    να πάει για………τσίχλες…. :negative:  :negative:

    Τι ξεπεσμός…………..!!!!!!!!!…………… :yahoo:  :yahoo:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511611

    Μμμμμμ………………βγαλε τη σκουφια σου και βαρα με …………χαχαχαχα

    Βρε συ οι τσίχλες είναι ξεπεσμος…..;;;……. (καθως κυνηγας τσίχλες ψάχνεις και καποια πονηρα κουτουπακια μπας και ξεπετάξεις καμια μακρομυτα )  ή τα δικα σας τα χαλια που δεν εχετε αφησει προβατινα για προβατινα και γιδα για γιδα …………και μετα μου το παιζετε μπεκατσαδες ………………ουυυυυ να μου χαθειτε προβατινογιδαριδες……… :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Αστα να πανε Λουκα με την ανεχεια τη φετινη καλα που υπαρχει και η αγια τσιχλα και ξεχαρμανιαζουμε αλλιως ………. :wacko: :wacko: …….!

    Οσο για το φιλο (Jhn1)………φιλε μου τι νομιζες ότι με το σκαμνακι θα κανεις τσίχλες …….ποδι θελει και γερο μαλιστα αλλιως δεν εχει……… κουκου …. :yahoo:

    Παντως μαγκες μου όπως παει το πραγμα …..σε λιγα χρονια και τις τσίχλες αστεια αστεια με σκυλια φερμας θα τις ψάχνουμε ………..δισεβρετες κι αυτές οι ριμάδες……. :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #511614

    Μμμμμμ………………βγαλε τη σκουφια σου και βαρα με …………χαχαχαχα Βρε συ οι τσίχλες είναι ξεπεσμος…..;;;……. (καθως κυνηγας τσίχλες ψάχνεις και καποια πονηρα κουτουπακια μπας και ξεπετάξεις καμια μακρομυτα ) ή τα δικα σας τα χαλια που δεν εχετε αφησει προβατινα για προβατινα και γιδα για γιδα …………και μετα μου το παιζετε μπεκατσαδες ………………ουυυυυ να μου χαθειτε προβατινογιδαριδες……… :yahoo: :yahoo: :yahoo: Αστα να πανε Λουκα με την ανεχεια τη φετινη καλα που υπαρχει και η αγια τσιχλα και ξεχαρμανιαζουμε αλλιως ………. :wacko: :wacko: …….! Οσο για το φιλο (Jhn1)………φιλε μου τι νομιζες ότι με το σκαμνακι θα κανεις τσίχλες …….ποδι θελει και γερο μαλιστα αλλιως δεν εχει……… κουκου …. :yahoo: Παντως μαγκες μου όπως παει το πραγμα …..σε λιγα χρονια και τις τσίχλες αστεια αστεια με σκυλια φερμας θα τις ψάχνουμε ………..δισεβρετες κι αυτές οι ριμάδες……. :yahoo:

    και με ποδάρι και με σκαμνί, τα ίδια σκατά φέτος. προχθεσινό 4ώρο περπάτημα (περίπου 10 Km) 2 άτομα τις λιανίσαμε!!!! και οι 2 πήραμε μαζί 7 πουλιά!

    ΘΡΗΝΟΣ ΦΕΤΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511621

    Aν και οφ τοπικ ( το εχουμε παρακανει ) πρεπει να απαντησω ……..! :unsure:

    Παλικαρι μου δεν ξερω που κυνηγας αλλα οσα περπατητα εχω κανει σε τσιχλα φετος δεν εχω πεσει κατω απο τα 15 πουλια μεχρι το οριο και αυτο σε 2 μ 2,5 ωρες περπατητο με παρεα και χωρις παρεα …………..! :good:

    Αν θες στειλε πμ να σου πω μερη που εχουν πουλια …….! :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #511622

    Εδω τα πουλια απλα εχουν λιγοστεψει παρα πολυ!!! :unsure: και οτι υπαρχει ειναι στα πολυ πυκνα που πρεπει να πας με αλλον ενα κυνηγο και να εχεις αναψει απο την προηγουμενη και κανα κερακι για να γινει το θαυμα και να την κρατησει καποιος απο τους δυο! :yahoo:

    Αυτα θα ηθελα να τα βλεπουν οι κυνηγαραιοι του” χιονιου και του παγου” ,που πουλαγαν μουρη περσυ στα φατσοβιβλια και…. οχι μονο, με αρμαθιες και με “τουπε χιλιων καρδιναλιων”……..αλλα δεν ειναιΜ@κ@κες να βγαινουν και σπανε τα ποδια τους οι να βγαινουν “ξεσκισμενοι” μεσα απο τα πυκνα για βγαλουν ενα αξιο κουταβι η να ζησουν την φαση και την στιγμη σε μια σωστη αναμετρηση στο βασιλειο της μπεκατσας…..και ουτε προκειται ποτε να καταλαβουν τι ζημια κανουν(και δεν μιλαω μονο για την ζημια στο θηραμα)στο συνολο της κυνηγετικης οικογενειας…..απλα γιατι ετσι εχουν μαθει απο το σπιτι τους και απο την κοινωνια που τους μεγαλωσε και τους εμαθε να ειναι πρωτοι……..αλλα με πουστιες και λαμογιες :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #511625

    Πες τα χρυσοστομε………εμα πια :good:  :good:  :good:  :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    5753
    Prowler ® στις #511635

    και με ποδάρι και με σκαμνί, τα ίδια σκατά φέτος. προχθεσινό 4ώρο περπάτημα (περίπου 10 Km) 2 άτομα τις λιανίσαμε!!!! και οι 2 πήραμε μαζί 7 πουλιά! ΘΡΗΝΟΣ ΦΕΤΟΣ

    κλαίνε 😥 οι χήρες (μπεκατσάδες) κλαίνε 😥  κι οι παντρεμένες (τσιχλάδες)!!!!  :wacko: :mail: :wacko:

    τουτέστιν: συμφωνώ με τον προλαλήσαντα Βασίλη :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #511643

    Φιλος πηγε μια βολτα σημερα σε μερη “κλασσικα” για αυτην την εποχη και με πολυ δυνατα σκυλια……και απλα μαζεψε στο τελος μια σακουλα χορτα για να μην παει και αδειος στο σπιτι :yahoo:  :yahoo:

    Εγω την Δευτερα λεω να βγω για καμια μπεκατσα….εεε συγνωμη για κανα χορταρακι ηθελα να πω :yahoo:  :yahoo:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,106 έως 15,120 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων