ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,301 έως 15,315 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #516141

    Λουκα αγορινα μου …….ξερεις κατι και δεν μας λες…….;

    Το λοιπόν Βασιλάκη Ζάμπαλε …….and the others  μπακατσέϊρος.

    Στις περιοχές που κυνηγάω εγώ, αλλά από πληροφορίες και από άλλες περιοχές έχει

    παρατηρηθεί τις τελευταίες μέρες μια ικανοποιητική κινητικότητα πουλιών.

    Μη φανταστήτε  τίποτα ……κοπάδια,αλλά έχει πουλιά αρκετά περισσότερα από τις

    προηγούμενες μέρες και θεωρώ ότι ο αριθμός τους θα αυξάνει περνώντας οι

    μέρες.

    Ελα μου όμως που έχει και Φάσσες σε γνωστά φασσοτόπια…!!!!!!

    Κατά που να την κάνω τώρα οέοοοο…..????…… :scratch:  :scratch:  :yahoo:

    Καλά να περνάτε όλοι…. :rose:  :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #516144

    Γειά σας και απο εμένα , σήμερα πάλι στην αναζήτηση της ”σκουληκιάρας” είμασταν σε πουρνάρι (για τούς φίλους που με ρώτησαν που κυνηγώ,στο νομό Ιωαννίνων παιδιά σταθερά και λίγες  φορές σε Πρέβεζα και Ηγουμενίτσα). Αρκετό κρύο το πρωί και παγωνιά στο έδαφος μέχρι της 10:30 ,τα πουλιά πάρα πολύ νευρικά και δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί , 5 σηκώματα πήραμε σε 4 διαφορετικά πουλιά ,φερμαρισμένα μέν αλλά για ελάχιστα δευτερόλεπτα..,ντουφεκίσαμε αλλά δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε κανένα πουλί…αξιοσημείωτο οτι ολα τα πουλιά ήταν στίς άκρες απο τα πουρνάρια και σε στεγνό τόπο με τα νεράκια δίπλα τους σε απόσταση 5-10 μέτρων…γνωρίζοντας πολύ καλά τον τόπο υποθέτω οτι τα πουλάκια κατέβηκαν απο πιο ψηλά υψόμετρα ,ζορισμένα απο τον δυνατό χθεσινό βοριά και το κρύο που έβαλε απο εχθές το βράδυ…Καλό σ/κ και καλές εξόδους σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/06/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    86
    di gruma στις #516146

    στο πουρναρι απο τωρα;κλαρι δεν εβαλε;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516148

    Καλησπέρα σε όλους…

    Θα ήθελα να ενημερώσω όλους τους φίλους ότι αύριο θα βγούνε στο βουνό η bianca με τον γιό της τον Άρη….

    Γιαυτό καλό θα ήτανε να καθήσετε σπίτι , να δείτε την γυναίκα σας και τα παιδιά , να πάτε για καφέ , να κάνετε τέλος πάντων ότι θέλετε γιατί είναι κρίμα να κάνετε τσάμπα τόσα χλμ…

    Να μείνετε όλοι απο φυσίγγια ρε….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516150

    Aντε παλικαρα μου…….!

    Αναμενουμε ανταποκριση για να παρουμε θαρος εν οψη της κυριακάτικης εξωρμησης………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :good:

    Ευχη δεν δινω σε κανεναν ……..να κοψετε το σβερκο σας ρεεεεε……. :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516159

    Καλησπέρα σε όλους….

    Βρε ούτε την είδα , ούτε την απάντησα….

    Δεν έμαθα και πολύ καλά νέα…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #516163

    Ελα καλησπέρες λέμε , συνεχόμενα κυνήγια αυτές της ημέρες και την αναζητούμε παντού ,προσπαθώντας να αποκωδικοποιήσουμε εφέτος την συμπεριφόρα της . Σήμερα λοιπόν ξεκινήσαμε απο της βελανιδιές ανάμεικτα με πουρνάρι,κέδρα και πέυκο…πολύ δυνατός τόπος αλλά όχι για σήμερα!!!!!..Επιστροφή στο πουρνάρι και μόνο ενα πουλί συναντήσαμε που έφυγε αφερμάριστο …αποτέλεσμα μηδενικό και συμπέρασμα οτι τα πουλιά γύρισαν πάλι στα ψηλά ..ο καιρός νοτιάς με αρκετή ζέστη μετά της 11:00…κρίμα για τα ζωντανά μας που έκανα φιλότιμη προσπάθεια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516165

    Καλησπερα σε ολους σε πολυ σφικτο κοματι σηκωσα 2 πουλια η μια ατουφεκιστη η αλλη φερμαρισμενη της εριξα ενα ντουμπλε αλλα ηταν αρσενικη και οπως λεει ενα φιλος απο εδω μεσα θυληκες δεν σηκωνεις.Γενικα μετρια πραγματα και αλλους που ρωτησα σηκωσαν ενα μεχρι δυο πουλια και καρπωσεις ελαχιστες εως καθολου,για τις τσιχλες τι να πω να ειδα στο συνολο 6-7 πουλια πιο χαλια δεν γινεται.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516166

    Kαι μονο η βολτα και η συναντηση μαζι της είναι όλα τα λεφτα……..!!!!!!

    Ελπιζω να εχουμε και μεις συναντήσεις τουμοροου……….. :yahoo: ……..τωρα από θεμα καρπωσεως ανάλογα ποσο θα τρεμουν τα χερια μας από την συγκηνηση ……….!!!!! :yahoo:

    Ο παπουλης τι εγινε τελικα δεν μας ειπε………για φασσες πηγε ή για μπεκάτσες……..εεεεεε για την ηλικια του καλες είναι οι φασες παρεα με ένα σκαμνακι……. :bye:

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #516168

    ……….!!!!! Ο παπουλης τι εγινε τελικα δεν μας ειπε………για φασσες πηγε ή για μπεκάτσες……..εεεεεε για την ηλικια του καλες είναι οι φασες παρεα με ένα σκαμνακι…….

    Βασιλάκη λεβέντη μου, αν νομίζεις ότι τις Φάσσες τις κυνηγάμε αραχτοί σε ένα

    καρεκλάκι κάτω από ένα δέντρο είσαι…..αλάργα νυχτωμένος…!!!… :yahoo:

    Ελα να σε πάρω μαζί μου σε μια καλή πολυήμερη εξόρμηση πρός κεντρική ή ακόμη

    καλύτερα πρός Βόρεια Ελλάδα να δεις πως γίνεται το κυνήγι της.

    Το λοιπόν αύριο θα πάω πρός <<εξοχικό>> με κάτι παλιόφιλους (ονόματα δεν λέμε)

    περισσότερο για βόλτα και από εβδομάδα φεύγω για πάνω για καμιά μπεκατσούλα.

    Καλή εξόρμηση για αύριο με υγεία και …….καλές χελώνες…… :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516169

    Eιδες πως ξετρύπωσες ……..χαχαχαχα

    Τι εγινε καθόμαστε αγκαλια με το τζακι……;;;;χαχαχαχα

    Αλλα δεν μου ειπες τις φασες με παγανα τις κυνηγάτε και κανετε τοσο ποδαροδρομο…..χαχαχαχα

    Ειμαι πειραχτηρι αλλα τι να κανω που μου αρεσει να σας πειραζω……..χαχαχα :yahoo:

    :bye: :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516176

    Καλησπερα σε ολλους τους φιλους,σημερινο κυνηγι σε σκληρο μερος εβγαλα μια η οποια δεν μου εδωσε την ευκαιρια να ριξω,σε γενικες γραμμες δεν παμε καλα για τετοια εποχη.Σημερα ειδα καποιες τσιχλες πιασμενες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    kostasniva στις #516178

    <p style=”text-align: center;”>Γειά σου Μάκη κεντρικά απο τσίχλες τίποτα αλλά και για μπεκάτσες δεν ακούω καλά λόγια :unsure:  :cry:</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516181

    Γενικα Κωστη παμε νομιζω σε μια πολυ χαλια χρονια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516220

    Που λετε μαγκες μου …..Κυριακη καναμε την καθιερωμενη εξοδο μας στο κοτετσακι μας , οπου για πρωτη φορα βρηκαμε κοσμο :negative: ……..αν και επιδη ολοι νομιζουν ότι οι μπεκάτσες είναι…….. παμε μωρε να βαρεσουμε δυο – τρια πουλια ……..μαλλον δεν θα τους ξανα δουμε , γιατι περπατισαν καμια ωριτσα εκει μπροστα μπροστα και μετα τον πουλο ……….!!!!!!! :yahoo:

    Ααααα ρε κατακαημενοι ………!!!!!!!

    Αμε στο καλο………..!!!!!!!!

    Τελικα λιωνοντας κάμποσες θερμιδες και μετα από κανα δυωρο ακαρπου ψαξίματος ………ηρθε η ωρα της δικαιωσης με ένα πουλι ,οπου, αφου  εκανε τα γνωστα βατραχοπηδιματα τελικα περασε από μπροστα μου την χαιρετισα με μια ομορφη τριαρα ……..( ο μακακας και στις τρεις τουφεκιες έμενα πισω διωρθονα και παλι πισω έμενα ………τι διωρθωνα ενας θεος ξερει…….. ) :negative:

    Τελικα μετα από κανα μισαωρο ψαξιμο στα πιο πιθανα και απιθανα σημεια που μπορει να επιασε επεσε μετα από την τουφεκια του Νικολα επειτα από μια φερμα του Μαρκ ολιγων δευτερολεπτων μιας και δεν εκατσε η κακομοιρη στην φερμα για πολύ……..!!!!! :good:

    Λιγο παρακατω σηκωσε μια ο Ριγκο η οποια πρεπει να ειχε φυγει λιγο ποιο πανω και για ακομα μια φορα δεν εμεινε για να φερμαριστει……….πηρε χαμηλα σαν ορτυκι πισω από τα κλαρια για ακομα μια φορα η τουφεκια μου ΄πηγε στον βροντο αφου δεν την κρατισα , αλλα ειχα μια δικαιολογια μιας και ξεμακρινε πισω από τα κλαρια φοβούμενος μην χτυπισω το σκυλι δεν σημαδεψα σωστα ……..καλυτερα να μην εριχνα καθολου……..!!!!

    Το κακο ηταν ότι δεν καταφέραμε να την ξαναεντοπισουμε………..χαλαλι της , την άλλη φορα….!!!!!

    Ο καλος θεουλης όμως μην θελοντας να γυρισω χωρις θήραμα μετα από τις δυο αποτυχιες μου ……φτανοντας λιγο πριν το αμαξι ξεκλαρωσε μια φασα από ένα πυκνο ευτυχως φευγοντας σαν ορτυκι μεσα στο ανοιχτο………… :yahoo:  :yahoo:  :yahoo: ………ετσι εβαλα κι εγω κατι στο γιλεκο……..!!!!!! :good:  :good:

    Για τους λατρης της γαλαζιας μουσας…..φασες υπαρχουν στον μερος αρκετες …….αλλα για ακομα μια φορα μονο με αντιαεροπορικο κοβεις πουλι ή με κολοφαρδια…… :yes:  B-)  :whistle:

    Εν αναμονη της επομενης Κυριακης……..καλο βραδυ σε ολους τους μπεκατσο-φασο –

    τσιχλο-κυνηγαραδες……..!!!!!! :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,301 έως 15,315 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων