ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,316 έως 15,330 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #516222

    Σημερινό κυνήγι με παρέα  6 στα 6

    Καλημέρα συνέχεια  σε όλους.


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/12/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    70
    hawkeye στις #516226

    Καλό μεσημέρι . Σάββατο βόλτα στην Εύβοια για τσίχλες αλλά και για έρευνα σε τόπους που έχω ξανασηκώσει μπεκάτσες με τα πόδια. Τσίχλες απειροελάχιστες (ποτέ όλα τα χρόνια 30+ που κυνηγάω) δεν έχω βρει τόσες λίγες τσίχλες τέτοια εποχή. Μόνο στις μαύρες πήρα δύο πουλιά και έχασα και την μία. Στο καρτέρι μάλιστα πέρασαν και δύο κιρκίρια που τα χαιρέτησα με δύο 8άρια.. Παπιά στην μέση στο βουνό. Μετά 3 ώρες περπατητό για να συναντήσω καμμιά μακρομύτα σε δικά μου ύποπτα σημεία. Πάντα χωρίς σκύλο. Σήκωσα 2 πουλιά, προλαβαίνοντας 1 μόνο τουφεκιά στην δεύτερη μέσα στα κλαριά. Παρότι η τουφεκιά ήταν στην σωστή κατεύθυνση δεν πρέπει να έπεσε, αφού στην ενδελεχή έρευνα που ακολούθησε δεν ευρέθησαν οποιαδήποτε πειστήρια πτώσης.

    Την Δευτέρα εκτάκτως χωριό και απογευματινή 3ωρη βόλτα σε γνωστά μπεκατσοσημεία (μόνος ποδαράτος- το επανιέλ μου το φαρμάκωσαν το καλοκαίρι…..) σήκωσα 4 πουλιά με 1 στον τορβά, την μόνη που έδωσε περιθώριο τουφεκιάς. Τα πουλιά σε ντυμένα, πουρνάρια και ντούσκο. Καλή συνέχεια σε όλους.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #516227

    Να σας πω κ εγω τα νεα μου

    Eκτακτως πατριδα (γιαννενα) σκ

    ανα διωρο πρωινο το σαββατο μια εφυγε μονη της μπροστα αθορυβα που νομισα για γερακι και στην συνεχεια φατραχοπηδημα απο μια απο μακρυα  φθανω εκει και στα  10 μετρα φερμα καθαρο μερος ακουω το χτυπημα των φτερων μια δεξια μια αριστερα  ριχνω δεξια 3 και μας εγραψε (η λαχταρα της πρωτης και η ανατριχιλα η αιτια της αποτυχιας).

    το απογευμα σαββατου μετα το περας της υποχρεωσεις μια βολτα δεν βρηκα μονο μια φασα που την ξυπνησα κ ηρθε μαζι μου.

    κυριακη γουρουνια με την παρεα τα γουρουνια ηταν εκει  το τσιπουρο ερεε αφθονο το χ το τσιμπησε ο βαζελος και ολα καλα.

    δευτερα αδεια  απο την σημαια  9 στο σαββατιακικο μερος φερμα πρωτη σε κατι πουρναρια μονο την ακουσα δεν τουφεκισα προσπαθω να την ξανασυκωσα αλλα ματαια συνεχιζω σε αυτην που εφυγε σα γερακι ξανα κανει το ιδιο αλλα για κακη της τυχη με βρηκε μπροστα της και ενιωσα την ζεστασια της,παω για το ζευγαρι ξανα εκει στα 50 μετρα ποιο πανω τωρα ομως μεσα στα πουρναρια χτυπαει το μπιμπερ ξαναχτυπαει μετα πολλα το περνουν αποφαση της ακουω και της δυο με διαφορα δευτερολεπτων φευγουν ατουφεκιστες της ψαχνω βρισκω την μια στην ριζα απο ενα πουρναρι γυρω γυρω παλιουρια δε περνας μονο μια τρυπα για βολη θα ακουσω λεω το χτυπημα των φτερων και μπαμ στην τρυπα…αμ ελα δε η πανουργα την εχω ξαναπαθει ετσι φευγει τελειως αθορυβα και γλυφη το χωμα μια σκια ειδα μονο  μην σας κουραζω τη σηκωσα αλλλες δυο  φορες μονο την ακουγα μεσα σε πουρναρια στα 100 μετρα κ καθοτανε την τριτη τελειωσαν τα πουρναρια ειχε κατι βατα εκει λεω θα εκατσε παω προς τα εκει παω να περασω εναν φραχτη ταυτοχρονα βλεπω κοκαλο τον σκυλο κ εχω ισοροπω στον φραχτη σηκωνετε η κυρια καμαρωτη καμαρωτη εγω παω να ριζω ειχα και ασφαλεια τιποτε εφυγε ξανα ατουφεκιστη.εφυγα και εγω για την μεγαλη πολη ειχε παει η ωρα μια .

    επαιξα μαζι της και εχασα …..ραντεβου ξανα μαζι της αν με περιμενει κοντα στα χριστουγεννα

    αυτα τα λιγα :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #516233

    Σημερινο κυνηγι με σιμπα 9 σηκωματα 7 στο χερι

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #516240

    Γεια σας, αυτή η βδομάδα είχε κάποιο ενδιαφέρον , την Τρίτη 5 σηκώματα 3 στο χέρι, σήμερα στο ίδιο περίπου μέρος 6 σηκώματα 4 στο χέρι, τα πουλιά στην αρχή δεν δέχονταν αλλά μετά από κανα 2 σηκώματα δέχονταν και άμα δεν την πάταγες δεν σηκωνόταν, ο Λουκάς ήταν πολύ καίριος σε αυτά που ανέφερε για τις φάσες και τις μπεκάτσες. Καλή συνέχεια. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #516241

    Από αυτά που βλέπω και στο σάιτ μόνο ο Λάμπρος-μανιακος σηκώνει και παίρνει πουλιά…. μπράβο στον συνάδελφο…αν επιτρεπεται σε ποια περιοχή κυνηγάς φίλε μου;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #516242

    Και για να μην παρεξηγηθω εννοώ σε ποιο νομό… εμείς στο νομό Θεσσαλονίκης και Κιλκίς πολύ λίγα πράγματα…. φαίνεται να είναι άσχημη χρόνια χωρίς βροχές και χιόνια να κατεβάσει τα πουλιά..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #516243

    Καλησπέρα  φίλε μου. Να είσαι  καλά και σε ευχαριστώ.  Νομο Καρδίτσας κάνω τα κυνηγια μου. Από εκεί είναι η καταγωγή μου.

    Καλή συνέχεια  σε όλους σας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #516248

    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση….να σαι γερός και να χαίρεσαι τις όμορφες στιγμές με τα σκυλάκια σου και τους φίλους σου.. καλή συνέχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516252

    Μπραβο στα καρντασια που επιμενουν και τις χουφτονουν κανονικότατα………και καλη δυναμη σε μας τους λοιπους ( μεσα κι εγω πρωτος και καλυτερος )  που ισα ισα που την αγγιζουμε……..χαχαχαχα :yahoo:

    Τωρα για οσους ουτε καν την εχουν αντικρησει ………το μονο που μπορω να πω είναι πως……… για να γυρησει ο ηλιος θελει δουλεια πολύ (όπως λεει και το ασμα )…….υπομονη κι επιμονη….!!!!!! :good:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516255

    Βασιλάκη…σου έχω πεί τα 5 βήματα προς την ευτυχία…

    Εσύ δεν θέλεις να τα ακολουθήσεις….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516257

    Ρε συ κι εγω σου εχω πει …….πευκο δεν την κυνηγω…….χαχαχαχα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #516262

    Καλησπέρα σε όλους τους γνήσιους , λόγω δουλειάς δεν πήγα πουθενά ολη την εβδομάδα (ελπίζω αύριο…) αλλά εχω τον γιόκα που αυτό τον καιρό δεν εργάζεται και σχεδόν καθημερινά είναι στο βουνό. Απο την περασμένη τρίτη και όλες της υπόλοιπες ημέρες μέχρι και σήμερα στο νομό Ιωαννίνων μπαίνουν πουλιά απο Αλβανία,τα βουνά απο την εκει μεριά ειναι πλέον χιονισμένα και όπως φαίνεται  έρχονται τα πουλάκια προς εμας. Την πέμπτη χαρακτηριστικά ο νεαρός μου τα πέτυχε σε ποταμιά και σε πολύ ήσυχη κατάσταση ( φέρμες των 10′ + εχω πολλά χρόνια να ακούσω ) αποτέλεσμα ήταν να πάρη  5 πουλιά απο τα 10 που σήκωσε…η εβδομάδα είναι καλή και οι συναντήσεις αυξήθηκαν αισθητά.Το άσχημο είναι οτι είμαστε τουλάχιστον ενα μήνα πίσω όσο αφορά την επάρκεια θηράματος και εαν κάνει τώρα ο καιρός το ”γύρισμα” σε παγετό τότε θα μας χαιρετήσουν …..καλο Σ/Κ σε όλους σας και να περάσετε όμορφα με τα σκυλάκια σας στο βουνό. :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516280

    Καλησπερα σε ολλους,εχει μπεκατσες το τονιζω!!!!Παρασκευη σε ποταμι και ρυακια με κρυο και βροχη σηκωσα 4 δεν μου δινανε την ευκαιρια να τις ζυγωσω κοντα εκτος απο μια που εριξα αλλα συνεχισε κανονικοτατα οι δυο ηταν ζευγαρακι,Σαββατο σε ελατα 900μ σηκωσα παλι 4 και παλι οι δυο σε ζευγαρακι το σκυλι πονταριστο και συκωνοντουσαν εριξα μεν αλλα δεν επεφτε τιποτα,τωρα κυριακη η καλητερη μερα πηγα στο μερος που ειχα παει και την παρασκευη σηκωσα 3 πηρα τις 2 με απολυτη φερμα πανω απο 10 λεπτα η καθε μπεκατσα τελικα μας στις εδωσε στο τελος περασα υπεροχα ελπιζω να περασατε και εσεις καλα οσοι βγηκατε.Μπεκατσες ειδα περισσοτερες απο οτι τσιχλες το 3μερο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516281

    Mπραβο ρε Μακη ………τις χουφτοσες τις πιτσιρικες……χαχαχαχα :good:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,316 έως 15,330 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων