ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,391 έως 15,405 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516691

    Καλησπερα σας σημερινο κυνηγι σηκωσα μια 2φορες τις εριξα 4 τουφεκιες αλλα ηταν αρσενικοτατη και μου ειπε αμα με ξαναβρεις να με χ………..


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    kostasniva στις #516692

    Μπράβο σου Μάκη  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516693

    Κωστη φιλε μου ετοιμασου οι κισοι ειναι γεματοι σημερα ειδα κινηση πιστευω τον αλλο μηνα θα εχουμε μεγαλη κινητικοτητα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516699

    Την καλησπέρα μου σε όλους και της ευχές μου για μια καλή και ποιοτική χρονιά για όλους…είχα απο της 30 δεκ. να βγω για κυνήγι ,λόγω κακοκαιρίας κατά βάση και κάποια σοβαρά οικογενειακά θέματα που αντιμετωπίσαμε.Σήμερα αφού πλέον ο χιονιάς και το ψωλόκρυο κόπασαν βγήκα στην αναζήτηση του αγαπημένου μου θηράματος . Ολοήμερο κυνήγι με 3 εναλλαγές τόπων , σε δύσκολα πουλιά ( άλλωστε έχω ως ηθική αρχή μου να μην κυνηγώ την μπεκατσούλα σε εύκολους τόπους και με εύκολες συνθήκες) τα οποία δέχονταν την φέρμα για λίγο και ποδάροναν πολύ…σηκώσαμε για την εποχή καλό αριθμό και πήραμε μαζί μας 3 πουλάκια, μικρά σε μέγεθος (φετινάρια) και σχετικά αδύνατα για την εποχή ( εύκολα καταλαβαίνεις οτι ο συνεχόμενος παγετός επηρέασαν τα πουλιά) ΥΓ : Μαθαίνοντας απο την πιάτσα οτι σε πολλά μέρη ανα την Ελλάδα έγιναν σφαγές και εκατόμβες με μπεκάτσες πιστεύω πλέον ακράδαντα οτι το κυνήγι στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον και καλά θα κάνουν οι ιθύνοντες να το κόψουν εντελώς :negative: :negative:

    <hr />

    Οι σύντροφοι στο κυνήγη μας είναι μόνο τα EPAGNUEL BRETON

    Σοβαρά μιλάς φιλε; Να μου κόψουν το κυνήγι εμένα , εσένα και όλων των νόμιμων και ευσυνειδητων κυνηγων για τα λιμοταγαρα που δεν έχουν ιερό και όσιο? Ωραία λογική ρε  Θοδωρή. Πονάει δόντι , κόβει κεφαλι. Και αν το απαγορευσουν νομιζεις οτι δεν θα πανε αυτοι;;; Μα και τωρα αυτο που κανουν απαγορευμενο ειναι και παρανομο.Να πάνε να τους πιάσουν ρε φιλε και να αφήσουν μηνύσεις και κατασχέσεις όπλων. Η τσέπη πρέπει να πονέσει. Ας πλήρωνε οποίος έπιαναν κανα πεντοχίλιαρο την μπεκατσα η τον κράχτη με προστιμο που δεν θα μπορει κανενας να σβησει και θα σου έλεγα εγώ πως σφίγγουν οι κωλοι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #516700

    Την καλησπέρα μου σε όλους και της ευχές μου για μια καλή και ποιοτική χρονιά για όλους…είχα απο της 30 δεκ. να βγω για κυνήγι ,λόγω κακοκαιρίας κατά βάση και κάποια σοβαρά οικογενειακά θέματα που αντιμετωπίσαμε.Σήμερα αφού πλέον ο χιονιάς και το ψωλόκρυο κόπασαν βγήκα στην αναζήτηση του αγαπημένου μου θηράματος . Ολοήμερο κυνήγι με 3 εναλλαγές τόπων , σε δύσκολα πουλιά ( άλλωστε έχω ως ηθική αρχή μου να μην κυνηγώ την μπεκατσούλα σε εύκολους τόπους και με εύκολες συνθήκες) τα οποία δέχονταν την φέρμα για λίγο και ποδάροναν πολύ…σηκώσαμε για την εποχή καλό αριθμό και πήραμε μαζί μας 3 πουλάκια, μικρά σε μέγεθος (φετινάρια) και σχετικά αδύνατα για την εποχή ( εύκολα καταλαβαίνεις οτι ο συνεχόμενος παγετός επηρέασαν τα πουλιά) ΥΓ : Μαθαίνοντας απο την πιάτσα οτι σε πολλά μέρη ανα την Ελλάδα έγιναν σφαγές και εκατόμβες με μπεκάτσες πιστεύω πλέον ακράδαντα οτι το κυνήγι στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον και καλά θα κάνουν οι ιθύνοντες να το κόψουν εντελώς :negative: :negative: <hr />

    Οι σύντροφοι στο κυνήγη μας είναι μόνο τα EPAGNUEL BRETON

    Σοβαρά μιλάς φιλε; Να μου κόψουν το κυνήγι εμένα , εσένα και όλων των νόμιμων και ευσυνειδητων κυνηγων για τα λιμοταγαρα που δεν έχουν ιερό και όσιο? Ωραία λογική ρε Θοδωρή. Πονάει δόντι , κόβει κεφαλι. Και αν το απαγορευσουν νομιζεις οτι δεν θα πανε αυτοι;;; Μα και τωρα αυτο που κανουν απαγορευμενο ειναι και παρανομο.Να πάνε να τους πιάσουν ρε φιλε και να αφήσουν μηνύσεις και κατασχέσεις όπλων. Η τσέπη πρέπει να πονέσει. Ας πλήρωνε οποίος έπιαναν κανα πεντοχίλιαρο την μπεκατσα η τον κράχτη με προστιμο που δεν θα μπορει κανενας να σβησει και θα σου έλεγα εγώ πως σφίγγουν οι κωλοι.

    <hr />

    i hunt therefore i am

     

    Ναι φίλτατε  να το κόψουν και να επιτρέπετε μονο η εκπαίδευση χωρις οπλο…για οσους  ειμαστε χωρτασμενοι απο κυνηγι και σκεφτομαστε με το πανω κεφαλι ,πιστεψεμε δεν θα αμς κακοφανει καθολου..Αλλωστε ας μην εχναμε οτι δεν ειναι η ικανοποιηση στην θανατωση του θηραματος αλλα στην ευρεση του…τωρα εαν για καποιους αυτα ειναι ”ψιλα γραμματα”, αυτοι δεν λεγοντε κυνηγοι ,αλλα οπλοφοροι μακελαρηδες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #516701

    Μήτσο συμφωνώ μαζί σού…

    Όσα σου είπε εχει δίκιο Θοδωρή…

    Και σκέψου και κάτι ακομα αν κοπεί το κυνήγι θα πεινάσουν πολλά παιδάκια με οικογένειές…

    Αυτός είναι και ο πιο σημαντικός λόγος που δεν το κόβουν… Πολύ χρήμα γύρω από τι κυνήγι….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516702

    Πέρα από το οικονομικό που σωστά αναφέρει ο Λάμπρος φιλε Θοδωρή υπάρχει και μια άλλη παράμετρος στην άποψη σου. Εσύ και όσοι έχουν σκυλιά ναι θα πάνε εκπαιδευτικά και ίσως δεν τους νοιάζει η καρπωση. Τους χιλιάδες συναδέλφους που δεν έχουν σκυλιά και πάνε για τσιχλες , φασσες και παπιά και δεν είναι λαθροθήρες,  τους σκέφτεσαι καθόλου;;; Είναι λίγο εγωιστικό αυτό που λες φίλε με όλο το σεβασμο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #516710

    Σημερινό  κυνήγι  με τον  BRIO…

    Για πάρτη σου Μήτσο…..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516712

    Μπράβο ρε Λάμπρο. Να είσαι γερός και τα σκυλάκια σου να μην τα δει κακό μάτι ποτέ.  Αυτή είναι η πεμπτουσία του κυνηγιου. Να παίρνεις το θήραμα αντρίκια και όχι μπαμπεσικα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #516718

    <p style=”text-align: center;”>Σε ευχαριστώ φίλε μου να είσαι καλά… Καλά κυνηγια να έχεις…..</p>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516720

    Μητσο και Λαμπρο συμφωνω μαζι σας ……..!!!!!

    Θοδωρή καταταβενω την αγανακτηση σου φιλαρακι αλλα δεν είναι λυση αυτή ……….!!!

    Όπως ειπαν και τα παιδια υπαρχουν τοσοι και τοσοι που κανουν αλλου ιδους κυνηγια , χωρις σκυλι , και τα κανουν καθ΄ολου νομιμα …….δεν μπορούμε αυτους να τους παραβλεψουμε…….!!!!

    Παντος στα τελευτα μου δυο κυνηγια που ειχα παει για τσιχλα λογω που η παρεα  μεν  ………ο χιονιας  δε……….οι τουφεκιες που πεσανε στο καρτερι της , ηταν απυροελαχιστες σε σχεση με τα πουλια που βλέπαμε να περνανε  ………..παλια γινότανε πολεμος ….!!!!

    Αρα η θηροφυλακη κανει δουλεια μαγκες μου φετος ……….γιατι βλεπω και σε αναρτησεις ότι εχουν τσουβαλιασει καμποσους…….!!!!!!

    Λαμπρουκο παλι πηρες φορα………..ασε αδερφε να περασει καμια και προς τα δω ….εεεε

    Ο Brio  εχει πολύ μπριο ……..χαχαχαχα……να ειστε γεροί και οι δυο φιλαρακι ….!!!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #516741

    Σημερινό κυνήγι με την κοπέλα μου.. βρήκαμε 4 πουλιά πήραμε τα 3… Καλή συνέχεια σε όλους σας.

    Μπιλαρα σε ευχαριστώ φιλαράκι να περνάς όμορφα….

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/01/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    46
    Γιάννης Κυνηγος στις #516747

    Παιδιά όσο θα κόψει η πουτανα το γαμησι άλλο τόσο θα σταματήσει το καρτέρι μπεκάτσες είναι θέμα παιδείας που δεν υπάρχει δυστυχώς όπως και σε πολλά άλλα πράγματα απλά θα σταματούσε μόνο όταν γινόταν ο νόμος αν πιανεσε να μην ξαναβγαζεις άδεια για 5 χρόνια και να τρως και 2-3 χιλιάρικα πρόστιμο και την δεύτερη τέλος το κυνήγι δια πάντως γιατί και ο άγιος φοβερά θέλει τώρα φέτος το ότι τα πουλιά αλλάζουν συχνά τόπους δε δέχονται φερμες κυρίως φταίμε και εμείς η μπεκάτσα είναι έξυπνο πουλί και από την απληστία μας να τη βρούμε οποιαδήποτε αν και εγώ δε το κάνω έχουμε καταλήξει να κυνηγάμε με σκύλους δίωξης αντί Φέρμας να ψάχνουν ένα χιλιόμετρο στα πυκνά να τους βάζουμε τζιπιες και να πηγαίνουμε τρέχοντας όταν φερμαρουν έτσι έχεις χάσει την ομορφιά του κυνηγιού δε κυνηγάμε γουρούνια δε βλέπεις το σκύλο να κόβει να ποντάρει να φερμαρει πολλές φορές  και κυνηγάς φωτό και νούμερα φημίζοντας  τους σκυλους όσο πιέζεις αυτό το πουλί τόσο θα απομακρύνεται είναι πολύ έξυπνο και στις τέλος θα γίνει φάντασμα και θα βαραίνι κάποιοι που θα τρέχουν μετά από τηλέφωνα σε χιονισμένα εγκλωβισμένα πουλιά αυτοκτονία δηλαδή που θα τα βγάζεις και με τα πόδια και θα το παίζουν κυνηγοί με καλούς σκύλους μπεκάτσα και πέρδικα θέλουν πόδια μάτι και σκύλο Φέρμας όχι δίωξης άμα θες να ευχαριστιεσαι κυνήγι κατά τα αλλά θέλουν πληροφοριοδότες για αυτοκτονίες και φωτό με εκτίμηση χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν αυτή την άποψη εχω

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516761

    Ρε αστροπελεκι……..θα αφησεις και καμια για μας ………..χαχαχαχαχα

    Και στα ταιρια τους ………… :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516776

    Καλησπερα σε ολλους σημερινο κυνηγι βρηκα 2 αλλα τα αποτελεσματα ηταν τα ιδια με το προηγουμενο Σαββατο.Σημερα ειδα και αρκετα κοτσυφια καλο σημαδι αυτο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,391 έως 15,405 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων