ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,406 έως 15,420 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #516790

    Ένα ωραίο κυνήγι με την κοπέλα μου. Βρήκαμε 4 πουλιά πήραμε για ακόμα μια φορά τα 3…χαχαχα


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2251
    mitsosvinci στις #516794

    Και το ροκάνισμα από τον Λάμπρο και εργαλεία-συντρόφους του συνεχίζεται….. Φτου φτου σκορδα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516862

    Καλησπερα σας,τελικα σπασαμε το ροδι για το 2019 κυνηγι σκ σηκωσα 6 μπεκατσες και πηρα τις 3 με πολυ καλες φερμες,ελπιζω να περασατε και εσεις καλα.Τασο πηγες πουθενα;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516926

    Καλημερα και απο εδω σημερινο κυνηγι εμβγαλα μια η οποια εφυγε μπροστα απο το σκυλο προλαβα και την ειδα για λιγο τις εριξα μια τουφεκια αλλα δεν μου εκανε το χατιρι.Εκτος απο αυτο κυκλοφορουσαν κατι αγριοπεριστερα και τους εριξα αλλα και αυτα με γραψανε κανονικα μαλλον ηταν αρσενικα.Τσιχλες ουτε για δειγμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516940

    Καλησπερα και απο μενα κυνηγι σημερα κοντα στα μερη του Γιωργου μεσα σε ζουγκλα σηκωσαμε 2 μπεκατσες αλλα δεν μας εδωσαν την ευκαιρια ουτε καν να ριξουμε και ετσι φυγαμε ατουφεκιστοι τουλαχιστον μαζεψαμε 2 τσαντες ραδικια και δεν γυρισαμε με αδεια χερια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516958

    Καλησπέρα σε όλους….

    Σάββατο άλλαξα 2 κομμάτια , ούτε μυρωδιά……

    Κυριακή στο ίδιο πρώτο κομμάτι , μία σήκωσα και την πήρα , και στο δεύτερο ίδιο κομμάτι , ακόμα ένα σήκωμα , και αυτή στο γιλέκο…..!!!!!!!

    Είχα να πάρω μπεκάτσα κοντά ένα μήνα….( είχα και την απαγωγή βέβαια )…

    Μήτσο Άτταλη….

    Βασίλη jb 33γρ ελικοειδή διασπορέα πρώτο , lambro καφέ δεύτερο και αχρείαστο…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #516959

    Μπραβο φιλε μου Τασο και στα ταιρια τους. :bye:  :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516960

    Καλημερες σε ολη την παρεα…….και καλο μηνα ( ο τελευταίος του κυνηγιου δυστυχως ) .

    Όπως ειπε και ο προλαλησας φιλος Τασούλης , μετα από ένα μηνα που είχαμε να εκδραμουμε για μπεκατσα , την Κυριακη τελικα τα καταφέραμε και καναμε μια ολοημερη μικτη εξωρμηση τσίχλας μπεκάτσας και ξανα τσίχλας ……χαχαχαχα

    Του τεστειν ………το πρωι ειχε μια σταση στο Μωλο για ένα πρωινο τσίχλας , που ρε παιδια χειροτερο της ζωης , δεν εχω κανει ………να φανταστιτε ότι μεχρι που ακουγε το αυτι , δεν επεσε ουτε μια τουφεκια………κι εμεις τέσσερα τουφεκια ριξαμε σε τρεις τσίχλες ………!

    Οποτε αν καποιος σκεφτεται για εξωρμιση στην ευρητερη περιοχη ……….καλυτερα να αλαξει πλευρο στο κρεβατι του…….χαχαχαχα

    Φευγουμε το λοιπον για το αγαπημενο μας μπεκατσοτοπι και ξεκιναμε εγω με το Νικο να ψάχνουμε τα καλυτερα κοτετσακια της περιοχης ( οι αλλοι δυο κατσανε για φασσες ) ………και αρχιναμε ………να εδώ τις πιανει με χιονια , να εδώ τις πιανει με νοτια , να εδώ τις πιανει με λιακαδα …………μας εχουν σπασει τα νευρα ……..όχι πουλι μα ουτε μυρουδια να πιαστουν καπου τα σκυλια σε πουλι που μπορει να την ειχε κανει από μακρυα ……….2,5 ωρες στο Ναδιρ ………με τα νευρα κροσια ( τοσα χιλιόμετρα να μην παρεις ουτε μυρουδια )………και ξαφνικα του ερχετε του Νικολη μια ιδεα να ψαξουμε ένα κοματι διπλα στο χωριο που ολο το λεμε και δεν το καναμε μεχρι εκεινη τη στιγμη , ποτε………!!!!!!!!

    Ετσι και από το Ναδιρ , βρεθεικαμε στο Ζενιθ ………χαχαχαχα :good:  :yahoo:

    Ξεκινοντας να ανεβενουμε τη ρεματια , αρχιζουν και φευγου από μεσα καμια δεκαρια κισες ……….βρε λεω , φαντασου όπως φευγουν οι κισες να ξεπεταχτεί ετσι μεσα στη χωράφια καμια ομορφουλα μακρομυτα ……….και πριν τελιωσω την σκεψη μου ….μια ανηπομονη που δεν εκατσε στη φερμα του Ριγκο και πεταχτικε , βγηκε μπροστα μου στην χωραφα και πηγενε καμια εικοσαρια μετρα σαν ορτυκι , τουφεκια μελι στο ψωμι ……χαχαχα ……μεγαλο και καλοθρεμενο πουλι , στο γιλεκο .!!!!!!! :good:

    Συνεχιζουμε προς τα πανω και καμια κατοστη μετρα άλλη μια πεταχτικε από τον Μπλανκο , αφου δεν εκατσε σε φερμα ουτε τρια δευτερα …….τριαρα από το Νικολη , αλλα του εφυγε  μπροστα .

    Στα εκατο μετρα την βρισκει ο Μαρκ ……φερμα ολιγων δευτερολεπτων , και μετα από την τουφεκια του Νικου , επεσε μπροστα μου να την χα’ι’δευω απαλα ,απαλα μιας και το ρεμα ηταν πυκνο και δεν μπορουσε να την παρει ο Νικος……!!!!!

    Συνεχεια του ρεματος προς τα πανω  και μετα από καμια εξηνταριά μετρα , καρφώνετε σε φερμα ο Μπλανκο ξανα ……..αλλα αυτή τη φορα η κοπελια ειχε ορεξη για φερμα τριων – τεσσαρων λεπτων περιπου και αφου επιασα μερος απεναντι από το Νικο και το σκυλακο πεταγετε με ομορφο παφλασμο η κοπελια …….τουφεκια του Νικολη μεσα στα πυκνα χωρις αντικρυσμα , αλλα την περιμενα εγω από την άλλη μερια ………..ενας ομορφος ντουμπες ( μιας και από λαλακια μου στην πρωτη εμεινα πισω ) την προσγιωσε μεσα στη χωράφια για να μου την φερει στο χερι μου ο μικρουλης επανιελακος μου ……..!!!!!

    Ομορφα , ευρωστα και παχια πουλια και τα τρια που πηραμε ….!!!!!

    Στην επιστοφη ο άλλος Νικος ειχε ορεξουλα για τσιχλιτσα , αφου για φασσες που εκατσε εριξε μια ντουφεκια σε μια μακρυνη μονο ……..!!!!!!

    Τηλεφωνο σε κατι φιλαράκια που πανε προς Θηβα και μας λενε , εδώ ειμαστε , ελατε κατι γινετε……4+30 στο καρτερι οπου μετα τις 5+ 15 περασαν αρκετα πουλια οπου καναμε ολοι από 7-8 μεχρι 11 – 12 ο καλυτερος ……!!!!!!

    Τελικα εφτασα στο σπιτι 9+30 το βραδυ ψωφιος αλλα γεματος εικονες ομορφες με μπεκατσουλες και τσιχιτσες που ποτε δεν τις σνομπαρουμε …..αντίθετος , τις προτιμάμε αν δεν μπορούμε να κανουμε κατι καλυτερο ……!!!!!!!

    Σας ζαλισα αρκετα , αλλα πιστευω ότι αξιζε τον κοπο να σας εξιστορισω μια ομορφη εξωρμιση ………!!!!!

    Και παλι καλημερα σε ολους….!!!

    Υ.Σ

    Τασουλη ……Σουπερ κιλλ μπεκατσα  με τον ασιμενιο καλυκα   το πρωτο , και Viri 36 gr μαλινη το δευτερο…….καλα το τριτο το εχω εξαρι ή πενταρι για καμια γαλαζια ……..για τριαρα στα γρηγορα…….χαχαχα :yahoo:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #516992

    Viri Βασιλάκη εεεεεε…..πολύ καλό

    Αύριο το πρόγραμμα έχει πρώτα ..κάτσα και μετά ..κατσίνι…..

    Δύσκολο το δεύτερο , αλλά καλό μάθημα για νεαρά σεττεράκια….

    Θα έχω ξεκλειδώσει το εξοχικό , όλοι ευπρόσδεκτοι….εγώ θα έρθω μετά τις 11…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #516993

    Tασουλη καλα να περασεις φιλαρακι …..!!!!!!

    Περιμενουμε ανταποκριση…..!!!!!!

    Εγω την Κυριακη εχω ένα κοντινο για τσιχλα , λογω κοινονικων υποχρεώσεων ……!!!

    Θα παμε να ριξουμε τσακα τσακα κανα δυο κουτακια και πριν το μεσημερι πισω…!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #517002

    Καλησπέρα σε όλους…

    Πρωινό πέριξ του εξοχικού , σε πουρνάρι για μπεκατσούλα…

    Με πολύ μεγάλη ταλαιπωρία , σε 3 ώρες , 2 σηκώματα αλλά ούτε που μπορούσα να σηκώσω το όπλο , από την πυκνούρα…

    Δεν μπήκα εξοχικό , ήμουνα κομμάτια….

    Καλή συνέχεια σε όλους….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #517006

    Καλησπερα και απο μενα σημερα κυνηγι με βροχη βρηκα μια αλλα δεν μπορεσα ουτε να ριξω το μονο αξιολογο μου περασε ενα κοπαδι αγριοπεριστερα εριξα ενα ντουμπλε και κατεβασα ενα,απο τσιχλες ειδα 2 στο συνολο και 4-5 κοτσυφια δεν εχει ξαναγινει αυτο τετοια εποχη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #517007

    Καλησπέρες σε όλους , εχω μέρες να δώσω ρεπόρτο απο Γιάννενα οπότε συνοπτικά τα νεα των τελευταίων 15-20 ημερών…προσωπικά έχω να δώ μπεκατσούλα κανά 15 ΄θημερο,εχω κάνει 4 εξόδους εδω΄τοπικά με ελάχιστες εως καθόλου συναντήσεις , μάλιστα τελευταία συνάντηση ήταν πρίν 10 ημέρες που μόνο την άκουσα να σηκώνετε μετά απο ελάχιστα δευτερόλεπτα που έκατσε στην φέρμα του σκυλάκου…πιστεύω οτι πλέον φτάσαμε στο τελος για την σαιζόν αφου τα λεγόμενα <<επιστροφια>> στα Γιαννενα εδω και μια 5 ετια δεν ηφιστατε , μετα της 10 Μαρτη να ειμαστε καλα θα βρισκουμε κανα πουλακι στις βολτες μας…σημερα παντος καναμε κουλουρακι  :yahoo: :yahoo: …αυριο ισως κανουμε μια βολτα σε ντουσκα ,αναλογος τα κεφια μας ..Καλη Κυριακη σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #517010

    Δεν ξερω για αλλους , αλλα για μενα η χρονια κυμανθικε στα περσινα αποτελέσματα ……..!!!!!

    Χασαμε και ένα εικοσαημερο περιπου με τους κωλοχιονιαδες………κανα δεκαημερο λογω που δεν μαζευωταν  η παρεα ……..του τεστην χασαμε τον Γεναρη ολον …….γ@μω την σκατοπαραδια μας……!!!!!

    Το καλο είναι ότι ο επανιελας μου αρχιζει και σταθεροποιει την φερμα του και αυτό με γεμιζει χαρα……..τωρα στα εκπαιδευτικα  ( σε κατι περδικούλες ) θα τον βγαζω μονο του να αρχισει να αποκτα αυτοπεπιθηση , γιατι μεχρι τωρα ακολουθαγε περισοτερο τον μεγαλο…….!!!!!!

    Ελπιζω την επομενη Κυριακη να καταφέρουμε να κανουμε μια τελευταια στην αγαπημενη μας μακρομυτα , γιατι η τελευταια Κυριακη είναι ανέκαθεν αφιερομενη στην παρεα με αποχερετηστηριο για τσιχλα και μετα προβατινα και λουκανικα με καλο κρασι…….!!!!

    Δυστυχως φτανουμε στο τελος ………..καλα να περναμε….!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #517013

    Καλησπέρα σε όλους…

    3 ωρίτσες ψάξιμο σε κοντινό πευκοπουρναρότοπο….

    2 σηκώματα 1 στο γιλέκο…

    Το πουλί που δεν πήρα σηκώθηκε απο την φέρμα των TPQ-37 σε τελείως καθαρό και παρολαυτά δεν το πήρα…

    Καλή συνέχεια σε όλους….

    ( αχ ρε Πανάθα τι τραβάς )

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,406 έως 15,420 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων