ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,586 έως 15,600 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520733

    7.30 έλυσα στο κομμάτι που βρήκα πουλί την περασμένη Κυριακή…

    Σε 10 λεπτά φέρμα τα σκυλάκια αλλά που να φτάσω εκεί , ήθελα φορτωτή

    Ευτυχώς που είδα προς τα που πέταξε…

    Σε μισή ωρίτσα την ξαναβρήκαν τα σκυλάκια , αυτή τη φορά είχα κάποια άνεση για να ρίξω , όπως και έγινε , και άλλο ένα πουλάκι στο σκισμένο και λερωμένο γιλέκο 

    Πάμε καλά ….

    Άντε να δούμε…

    ΥΓ . Μακάρι να μην χτύπαγα μπεκάτσα , αλλά ας κερδίζαμε χτές

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #520734

    Τώρα κάτι μπορεί να κάνεις την Κυριακή….. Χαχαχαχα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520738

    :bye: :bye:  :yahoo:  :yahoo:

    Εσυ τωρα εχεις άλλες χαρές……….. :yes:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520739

    Τασουλη απαλαχτικαμε από τον Μανιακο ……τωρα εχοθμε εσενα……???

    Στα ταιρια της……… :yes:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520740

    Βασίλη , βλέπω τις 10 τελευταίες μέρες τα όποια πουλιά έχουμε εδώ , να έχουν κάνει μετακίνηση προς τα χαμηλά….

    Δεν είναι τυχαίο που και γνωστοί έχουνε συναντήσεις , ενώ πριν 20-30 μέρες κλαίγαμε

    Είδομεν….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #520742

    Καλησπερα σε ολους Τασουλη και στα ταιρια της,απο αυριο και εγω αδειουχος σας ευχομαι καλα χριστουγενα με υγεια ,να περασετε τις γιορτες οσο πιο καλα γινεται και καλες χελωνες σε ολλους που λεει και οΒασιλης. :bye:  :bye:  :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520752

    Μακη το σλόγκαν είναι του Λουκα ……..μιας που δεν μας καταδεχετε πια ……το λεω εγω…… B-)  :yahoo:

    Αναρτηση περιμενα από τον Τασουλη και δεν βλεπω……..!!!! :mail:

    Τασο τελικα παει ……..δεν βρεθηκε το κοριτσοπουλο…..???? :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520753

    Καλα να περασετε παιδες στις αδειες σας ……..εμεις εκει θα μαχωμεθα ……..μια Κυριακη και μια σκόλη……… :unsure:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #520754

    Kαλησπέρα καλές γιορτές σε όλους. Τα πουλάκια τείνουν πρός εξαφάνιση πλέον και απο το πουρνάρι , εφέτος έχει ρίξει τόσο νερό στήν Ηπειρο και ειδικά στον νομό Ιωαννίνων που πλέον η γη δεν μπορεί να το απορροφήσει  και το βγάζει έξω , τα πάντα έχουν γίνει λίμνες , και ρυάκια στο δάσος με 1 μετρο νερό το λιγότερο…..  μειώθηκαν οι συναντήσεις αισθητά αν και αυτή την εποχή σύμφωνα με τα κιτάπια μου θα έπρεπε να είμαι σε καλούς αριθμούς . Ο καιρός είναι βεβαίως αυτός που παίζει τον καθοριστικό ρόλο , για όσους ασχολείστε έστω και λίγο με τον καιρό στην Ευρώπη θα δείτε οτι οι χώρες απο της οποίες έρχονται οι μπεκάτσες έχουν μεν σχετικό κρύο οχι  όμως τόσο ώστε να της διώξει για πιο νότιες χώρες…ειδικά να κοιτάτε τον καιρό σε Μολδαβία , Σλοβακία, Ουκρανία , Πολωνία και Σερβία , βάζοντας στο ζύγη οτι η μπεκάτσα αισθάνεται την βαριά κακοκαιρία τουλάχιστον μια εβδομάδα πρίν….Καλή άδεια σε όλους τους αδειούχους των εορτών και να περάσετε όμορφα , είτε με μπεκάτσες είτε οχι…Προσωπικά είμαι εγκατεστημένος στο χωριό μου μόνιμα και είμαι μέσα στα μπεκατσοτόπια , οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν έχω θέμα εξόδων ….Εύχομαι καλές γιορτές σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520756

    Καλησπέρα σε όλους…

    Στο ίδιο μέρος και σήμερα…

    7.40 ξεκινήσαμε την έρευνα , σε 20 λεπτά φτάσαμε στην κορυφή που κάτω είναι απροσπέλαστη ρεματιά και η πλαγιά που θέλεις μπουλντοζα για να ανέβεις…

    Η bianca κατέβηκε την πλαγιά , πέρασε την ρεματιά και ανέβηκε απέναντι μένοντας σε φέρμα…το beeper να βαράει και εγω να μην μπορώ να κάνω τίποτα…

    Ας κάτσω μήπως και την δω προς τα που θα πάει….

    Σαν φάντασμα , σαν σκιά , εντελώς αθόρυβα πεταξε πάνω από το κεφάλι μου…

    Γυρίζω της ρίχνω και ένα σύννεφο από πούπουλα γέμισε τον τόπο , το πουλί σαν να έπεφτε αλλά δεν μπόρεσα να δω καλά…

    Έψαξα παντού αλλά τίποτα , και ούτε την ξαναβρήκα..

    Μακάρι να μην έπεσε και την φάνε οι αλεπούδες…

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520757

    Kριμα φιλαρακι ……..αν και το καταλαβα , γιατι ελεγα ότι αν την εβρισκες θα με επερνες τηλ………. :negative:

    Δυστηχως υπαρχουν και αυτά ……..την εχω πατησει κι εγω …..!!! :negative:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #520759

    συνεφο απο πουπουλα λεει ο τασος και απορει οτι μπορει να εζησε,που η μπεκατσα και ενα σκαγι να φαει πεφτει,ρε τασο μηπως ητανε κανα γερακι;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1264
    tasos στις #520760

    Οχι…ήτο ξυλόκοτα ανεπιστρεπτί φίλτατε Ιωάννη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2019
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Γιάννης στις #520761

    Τασο μπορει να φοραγε αλεξισφαιρο η μπεκατσα γιαυτο δεν επεσε,ελα πλακιτσα κανω ξεκολα φιλτατε τασο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #520762

    Ρε παιδια πραγματικα χωρις ιχνος αντιπαράθεσης και ειρωνιας απαντω ……….αλλα δεν μπορω να ακουω αυτά που λεγανε οι παπουδες μας , ότι και καλα η μπεκατσα με ένα σκαγι πεφτει το ορτυκι και το τρυγονι το ιδιο ………..αυτά είναι μπαρούφες……!!!

    Εχω δει μπεκατσα να τις ριχνω τρεις να φευγει με σκαγια και από τις τρεις ντουφεκιες με τα ποδια και τα δυο να κρεμοντε σπασμένα και το πουλι να φτανει τοσο μακρυα οσο το εβλεπε το ματι μου ………μου εχει φυγει  ορτυκι παλι με κρεμασμενα ποδια και το επιασε ο σκυλος ζωντανο εκει που εκατσε διοτι δεν ειχε ποδια να εκτιναχτεί ξανα ….όταν το καθαρισα ειχε πανω του 4 σκαγια τα δυο του ειχαν σπασει τα ποδια και αλλα δυο χωρις να του κανουν ζημια σε οργανα ……….εχω βαρεσει τρυγονι με θεραπευμένα τραυματα από άλλη τουφεκια προηγουμενης σεζον ( σπασμενο και στραβα κολημενο το κεντικο κοκαλο στου στήθους……… :yes:

    Το πουλι αν παρει ένα σκαγι σε ζωτικο οργανο ή φτερο ή μυτη πεφτει αλλιως πεφτει από πολυτραυματικο σοκ……….το ξεπουπούλιασμα μπορει να γινει και από δυο σκαγια που το πηραν ξοφαλτσα που λεμε ………τραβα μετα βρεστο …….. :mail:

    Καλη Κυριακη …….και όπως προειπα χωρις ιχνος αντιπαράθεσης με κανεναν …….!! :good:  :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,586 έως 15,600 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων