ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,646 έως 15,660 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #521084

    Κανένα πρόβλημα Λάμπρο,άλλωστε κουβεντούλα κάνουμε.

    Ξέρω ότι εκεί στη περιοχή που κυνηγάς κρατάει σαφώς περισσότερα πουλιά απ’ ότι σε

    μας εδώ κάτω,περιοχή Παρνασσού,Καλλίδρομου,Οίτης…..

    Και η περιοχή Ιωαννίνων που κυνηγάει ο Θόδωρος έχει πουλιά,την ξέρω γιατί πήγαινα

    παλιά και καθόμουν αρκετές μέρες. Τώρα αν θα ανέβω προς τα κει θα είναι μόνο γιά

    καμιά Φάσσα.

    Καλή συνέχεια και καλές χελώνες σε όλους…. :rose:  :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #521085

    Καλησπέρα λεβέντες , φιλε Λουκά (μου επιτρέπεις το ”φίλε”αν και δεν γνωριζόμαστε προσωπικά) όπως είπε ο φίλος απο Καρδίτσα τα πουλιά εφέτος μπήκαν όλα απο Ανατολικά (σπάνια συμβαίνει αυτό) και έπιασαν όπου βρήκαν καλές συνθήκες διατροφής για να ξεχειμωνιάσουν . Η Βόρια Ελλάδα εφέτος με εξαίρεση το 10 ημερο 20-30 Οκτωβρη και τον  μισό Νοέμβρη δεν είχε την μετανάστευση των προηγούμενων ετών..Νομοί που είναι πρός τα Ανατολικά έιχαν και έχουν πουλιά σε καλούς αριθμούς..επίσης πολύ καλά πήγαν ολα τα Κυκλαδωνήσια !!!!!!!!..Στήν ¨Ηπειρο βάλαμε πουλιά μετά της 10 Νοέμβρη , εδώ και 10 ημέρες έχουν αραιώσει αισθητά…Εσείς τώρα εκεί στα Νότια έχετε σαφώς λιγότερα μπασίματα αφού  δεν έινε κα΄τι το συνταρακτικό για να φύγουν τα θηράματα πρός τον νότο….Σήμερα πάντως εγώ έκανα ενα 2 1/5  ωρο μεσημεριανό στίς καβάντζες μου και έκανα μεγαλωπρεπές κουλουράκι  🙂  🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #521090

    Καλησπερα και απο εμενα κυνηγι το πσκ ηταν απολογισμος την παρασκευη σηκωσα 3 μπεκατσες δεν εριξα τουφεκια το σαββατο δεν βρηκα ουτε φτερο την κυριακκη σηκωσα 1 ουτε που τουφεκισα παλι αυτα απο εμενα.Μου ετυχε και ενα παραξενο που δεν το ειχα ξαναδει ενα πρωινο καθομουν στο αμαξι μεχρι να ξημερωσει και κατα τις εφτα βλεπω 4 πουλια να πεφτουν απο ψηλα σε ενα χωραφι απο θυμαρια αλλα δεν ηξερα τι ηταν, οταν βγηκα απο το αμαξι τα εμβγαλα και τελικα ηταν ορτυκια και βαρησα το 1 δεν μου ειχε ξανατυχει αυτο.Απο τσιχλες σε μερικα μερη πολλες σε αλλες καθολου. :bye:  :bye:  :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #521092

    ένα βιντεάκι το πως περνάμε στα βουνά καθημερινά με δύσκολες συναντήσεις στα κλειστά….

     

    ΥΓ…  ΜΠΑΛΟΥ αυτό είναι για πάρτη σού και για μερικούς άλλους που βλέπουν και λένε κουβέντες. για να δείτε πως χτυπιούνται τα πουλιά με βαθμό δυσκολίας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #521093

    Oπως τα λεει ο Λουκας μαγκες μου είναι εδώ κατω τα πραγματα δυστηχως ……………!! Η σεζον εξελισατε σε μεγαλο φιασκο για την κεντροανατολικη ηπειρωτικη  Ελλαδα ….!!!

    Σημερα αν και ηθελα να παμε στο κοτετσακι μας , εν τουτοις λογω μιας κοινονικης υποχρέωσης  ( την καινονια μου μεσα….. ) επρεπε το μεσημερι να είμαι πισω και ετσι εκανα μια κοντινη εξωρμηση στη Βοιοτια με το Μιμη ενώ ο Νικος το τολμησε και ανεβηκε Φθιωτιδα μονος του……!!!! :good:

    Εμεις αν και αλαξαμε δυο μερη ,  ουτε που την ειδαμε ,  ουτε που την συναντισαμε , ουτε που υπηρξε η υπονια πουλιου πουθενα παρα τις φιλοτιμες προσπαθιες του Ριγκο μου…….!!! :unsure:

    Ο Νικος μεχρι τις δυόμιση η ωρα που μιλησα μαζι του ειχε βγαλει τρια πολύ δυσκολα πουλια χωρις να καταφερει να καρπωθει κανενα , ειδικα και χωρις τη βοηθεια δευτερου ατομου είναι δυσκολο το μερος να καρπωθεις πουλι ………. :unsure:

    Μετα δεν τον ξαναπηρα τηλεφωνο να δω τι απεγινε ……….αυριο θα μαθω γιατι τωρα μπορει να εχει ξαπλαρει και πιο πριν δεν μπορουσα να του τηλεφωνησω…….!!!

    Καλο υπολοιπο σε ολους ……με πουλια ή χωρις εμεις θα κανουμε τις βολτουλες μας πολλες ή λιγες , κοντινες ή μακρυνες και ότι γινει ……εγινε…..!!!! :yes:

    Γιατι για τα κορίτσια το εχουμε πει πολλες φορες ότι …….οσο μας πληγωνουν τοσο μας πορωνουν…….!!!!! :yahoo:  :yes:

    Καλη βδομαδα……. :bye:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #521094

    Φιλτατε ΜΑΝΙΑΚΕ απο Καρδιτσα το μερος που δειχνεις στο βιντεο αν το θεωρεις κλειστο , μαλλον δεν ειδες που κυνηγαμε στην Ηπειρο….θα ανεβασω καποια στιγμη βιντεακι να δεις τι ειναι τα κλειστα… :wacko:  :wacko: ….τα μερη σου τα εχω κυνηγησει κανα 2 χρονια απο 2004-2006 γγια μενα θεωρω οτι ειναι τερρεν Α’Εθνικης αφου τα σκυλια μου εκαναν παρτυ πραγματικο….στα πουρναρια τρωμε τα παπαρια μας και βγαινουμε χωρις ρουχα..!!!!…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #521095

    <p style=”text-align: left;”>αν σε αυτό το βίντεο είδες ότι το τερέν είναι ανοιχτό οκ. αν σε ενα βιντεάκι εβγαλες τοσα συμπεράσματα αρνητικα και δεν έχεις αναφέρει ουτε ενα θετικό κατάλαβα…</p>
    και όσο για τα σκυλιά. Ο καλός ο σκύλος είναι σε όλα τα τερέν πολύ καλός.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #521106

    Maniakos δεν εβγαλα αρνητικα συμπερασματα , μαλλον δεν καταλαβες το πνευμα της αναρτησης μου . Οσο για το μερος που βλεπω στο βιντεο για εμενα ειναι εξαιρετικα ανοικτο το μερος , οπως ανεφερα ειναι τερρεν Α’ Εθνικη , που σημαινει οτι ειναι πολυ καλο , εννοειτε οτι οταν τα σκυλια το εχουν , ειναι καλα σε ολα τα τερρεν , αλλα οταν το τερρεν εχει βαθμο δυσκολιας μετριο τοτε βλεπεις και αλλα πραγματα…δεν ειναι το ιδιο να κυνηγας σε πουρναρι φυλακη και να μην μπορεις να φτασεις στα ζωα σου που φερμαρουν στα 70-80 μετρα , και σε ενα τερρεν οπως του βιντεο που μπορεις να παρης μια φερμα στα 100-150 ή παραπανω και σε 2′ -3′ να εισαι απικο…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #521119

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #521136

    Τα νέα απο το μέτωπο λεβέντες . Πλέον έχουμε μπεί σε άλλο Level , πουλιά λίγα και δύσκολα που φεύγουν πολύ μπροστά απο τα σκυλιά και σηκώνονται αμέσως όταν ο σκύλος καταφέρνει και τα πλησιάζει σε απόσταση των 20-25 μ. Σε μερικές μεριές συναντώνται μαζικοί αριθμοί , 10-12 σηκώματα σε διαφορετικα πουλια σε αποστάσεις των 300-400 μ…πολλά ζευγάρια που σημαίνει οτι τα πουλιά φεύγουν…Εαν δεν εχουμε κατι το συνταρακτικό σε καιρό τότε οδεύουμε πρός το τέλος . Εύχομαι καλό υπόλοιπο της κυνηγετικής μας σαιζόν σε όλους , προσπαθήστε να κάνετε κάποιες καλές εξόδους μέχρι το τέλος γιατί μετά έχει αγρανάπαυση για καιρό…!!!!! B-)  B-)

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #521138

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #521140

    Ομορφο βιντεακι Λαμπρο……….οσο για τον Μπριο τα εχουμε πει ……..μην γινόμαστε και γραφικοι……..χαχαχαχα

    Ρε μεσα στο ελατο ριχνεις καφε λαμπρο……..????

    Κι εγω βαζω καφε του λαμπρο , αλλα τριτο φυσιγγι …….αν τυχον και εχω χωρο να κανω τριτο φυσιγγι που λογικα θα είναι μακρια , εκει ναι ……..και εχω παρει πουλια με αυτό σε μεγαλες αποστασεις με το τριτο ………. :good:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #521141

    Καλημέρα σε όλους. Μανιακε όταν λες ότι βλέπω κ λέω κουβέντες τι εννοείς γιατί δεν κατάλαβα… Σχετικά με το βίντεο δεν δείχνει και κάτι. Ούτε την έρευνα ούτε την προσέγγιση ούτε την φερμα του σκύλου… Επίσης δεν φαίνεται κ το πουλί πως σηκώνεται . Από εσένα που σηκώνεις πολλα πουλιά κ τραβάς βιντεακια περίμενα κάτι παραπάνω… Πάντως μια φωτογραφία με 5-6 μπεκάτσες πάνω σε καπω ενός λαντα συγχωρέστε με δεν είναι ούτε της αισθητικής μου ούτε του γούστου μου. .. Και μην περιμένετε να το επικροτησω. Αν κάποιος πρέπει να λέγεται μπεκατσοκυνηγος δεν προβάλλει έτσι τον εαυτό του … Ο νοών νοείτω  …. Καλή συνέχεια σε όλους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    153
    jhn1 στις #521142

    νομίζω samurai ειναι!!! όταν τα θηράματα είναι εντός επιτρεπόμενου ορίου και ημέρας, εγώ βασικά μόνο μπράβο μπορώ να πώ και μακάρι να βάραγα και εγώ τόσα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/11/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    2232
    ZABALA213 στις #521144

    Όχι ….ρωσος είναι πραγματι , αλλα το θεμα μας δεν είναι αυτό …….νομιζω….????

    Φιλε μπαλου αν δεν κανω λαθος εσυ το ξεκινησες βγαζοντας μας ψευτες για το αν βαραμε ή όχι τα πουλια που βρίσκουμε……… :unsure:

    Εννοείτε ότι δεν τα βαραμε όλα ……….αλλα δεν νομιζω ότι υπαρχει λογος να πει καποιος ψεματα αν βαραει ή όχι πουλια ………εξαλου ουτε τα σκυλια μας , ουτε τα τουφεκια μας εχουμε βγαλει στο σφυρι για να διαλαλήσουμε την πραμάτια μας…….. :yes:  :yes:  :yes:

    Και επισεις από κυνηγια και θηράματα στα χρονια που κυνηγάμε δοξα το θεο ειμαστε χορτατοι……….απλα η μπεκατσα είναι η μουρλα για καποιους όπως το οποιοδήποτε θήραμα γουσταρει ο καθενας ……… :yes:

    Καλο βραδυ …….και πιστεψε με ότι αυτά δεν τα γραφω για να στην πω ……….εχω βαρεθεί πια τις ιντριγκες εδώ μεσα ……..απλα αποτυπονω τη γνωμη μου….!!! :good:  :bye:

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,646 έως 15,660 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων