ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,676 έως 15,690 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/06/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    49
    woodcar στις #521169

    Υπαρχουν πολλοι που παρακολουθουν το site χωρις να γραφουν ,οπως και εγω εδω και καιρο.Απο αυτα που διαβαζω για τις μπεκατσες που βρισκουν και κτυπανε ορισμενοι συναδερφοι μπεκατσαδες ,εχω την εντυπωση οτι καθε μερα γινεται μπασιμο μπεκατσας σε ορισμενα μερη της Ελλαδας . Καποιος που την κυνηγαει χρονια ,καταλαβαινει το τι γινεται…και ξερει πανω κατω το πόσες μπεκατσες μπορει να κτυπησει καποιος σε καλη μερα, μόνο που αυτες οι μερες ειναι ελαχιστες.. .. καλα σκυλακια πανω κατω εχουν πολλοι και τα δουλευουν μερα παρα μερα στο βουνο  ,οποτε να ειμαστε λιγο πιο μετρημενοι στους αριθμους  . φιλικα τα λεω  :bye:


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/07/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    2719
    GERONIMO στις #521176

    Geronimo. όταν ένας γράφει ένα σορό μλκ. κ εσύ από κάτω βαράς παλαμάκια δεν σου είναι αδιάφορο. το κατάλαβες μάγκα….. λοιπόν ο καθένας θα κάνει την δουλειά τού και τελειώνει το θέμα. Από την στιγμή που δεν προσβάλω κανέναν και δεν το θίγω…. τελειώνετε μικρά παιδάκια.. είστε οικογενειάρχες…

    <hr />

    ΛΑΜΠΡΟΣ-SETTER FC………

    Για να καταλάβω όποιος βαράει παλαμάκια με κάποιον που διαφωνεί με σένα γίνεται ταυτόχρονα μλκς και μικρό παιδί,όποιος σου λεει μπράβο και σε ανεβάζει είναι ο φίλος και αδερφός…Φυσικά και δεν θα ασχοληθώ ξανά μαζί σού γιατί εκτός από αδιάφορος μου είσαι και αντιπαθής

    Παρακαλώ τους διαχειριστές του Άρτεμις να μου διαγράψουν το λογαριασμό μού και αυτή την φορά να πετάξουν το κλειδί,τους Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία τους και για την δεύτερη ευκαιρία που μού έδωσαν να γράφω πάλι στο φόρουμ,δυστυχώς είμαι μικρό παιδί και πρέπει να μεγαλώσω καποια στιγμη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #521178

    Μανιακε χαλάρωσε δεν κυνηγάς μόνο εσύ κι άλλοι βγαίνουν στο βουνό…. Μερικές φορές καλύτερα να μασάς πάρα να μιλάς… Ο κόσμος είναι μικρός να ξέρεις… Από κυνήγια, μπεκάτσες και καλά σκυλιά δεν έχω παράπονο… Πλέον επειδή αγαπώ και πιστεύω ότι πρέπει να συνεχίσει να υπάρχει κυνήγι όπως το ξέρουμε  δεν δέχομαι τρόμπες και μαλακιες ειδικά από κυνηγούς που λεν ότι αγαπάνε αυτό το κυνήγι… Για να μην λέμε παπαριες ο καθένας για τον εαυτό του ποιος την έχει μεγαλύτερη ας αναλύσει ο καθένας ποιο είναι το πρότυπο του μπεκατσοκυνηγου για να καταλάβουμε… Πάντως προσωπικά το πρότυπο μου απέχει από το πρότυπο του 80% αυτών που την κυνηγάνε… Πως είμαι περίεργος και παράξενος είναι σίγουρο… το λέω κι ο ίδιος…  Συγνώμη αν αναστατωσα δεν θα ξαναπαρεμβω… Έτσι κι αλλιώς από το πρώτο ποστ που έκανα φέτος έγραψα το λόγο που τόσο καιρό δεν έγραφα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #521179

    Geronimo η κάνεις τον χαζό η το παριστάνεις…  πως είμαι αντιπαθής χωρίς να σε έχω κάνει κάτι….. Αυτό με έχει σαλτάρει… αδιάφορο το καταλαβαίνω γιατί και εσύ  μου είσαι αδιαφορος. Αλλά δεν ασχολούμαι…

    Καλά να περνάς…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #521180

    Balou εύχομαι να είσαι χορτασμενος από σκυλιά και  κυνηγια και πότε να μην στερεψουν…..  οταν ο αλλος Είναι νομιμος και γαμιετε όλη μέρα στο βουνό να πάρει 4 πουλιά  μπορει να εκφραστει οπως θέλει…  αν είναι δυνατόν για μια φωτογραφία νόμιμη γίνεται όλο αυτό. Η άποψη όλων είναι δεκτή. Αλλά έως εκεί. μην προσπαθείς να την επιβάλεις. εσύ είσαι εσύ εγώ είμαι εγώ. Πότε δεν θα κάνω τι θες εσύ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΩ ΕΓΩ.

    Την επόμενη φορά θα μπαίνω  και θα λεω 5 σήμερα την άλλη 6 την άλλη 4…

    Καλή συνέχεια….

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    5016
    MICHEL123GR στις #521185

    Είμαι 55 χρονών με πολλά ένσημα σε σκυλιά και εξόδους, κάθε μέρα μιλάω με πολύ κόσμο και ακούω τα ίδια πράγματα δηλαδή δύσκολα τα πράγματα εκτός από κάποιες εξαιρέσεις, το τονίζω το 80% κλαίει από αυτήν την δύσκολη χρονιά πάλι της μπεκάτσας, βαρέθηκα να βλέπω στα κοινωνικά δίκτυα διαπληκτισμούς, κόμπλεξ, συμφεροντολόγους και καταψύκτες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2017
    Αρ. μηνυμάτων:
    476
    ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΟΚΥΝΗΓΟΣ στις #521186

    Καλησπερα και απο εμενα το σημερινο κυνηγι ηταν παρα πολυ καλο σε φασεις αλλα οχι σε καρπωσεις αλλα μου εφτανε.Σηκωσαμε 5 πουλια και πηραμε τα δυο,θα σας πω δυο φασεις που τις συναντας πολυ σπανια η πρωτη φερμαρει ο σκυλος μεσα σε πουρναρι και απο εξω καθαρο πιανουμε τις δυο ακρες εγω με τον πατερα μου και περιμενουμε καποια στιγμη την βλεπει ο πατερας μου να περπαταει απο μεσα και βγαινει στο καθαρο μπροστα του και με τον που τον βλεπει σηκωνεται και τις ριχνει μια και την παιρνει η αλλη φαση ηταν φερμαρει παλι ο σκυλος μεσα σε αρεους πιανουμε δυο ανοιγματα και περιμενουμε καποια στιγμη βλεπω να βγαινει απο μεσα και να ερχεται στα 5 μετρα περπατωντας απο μενα και να κοντοστεκεται λεω σε γαμ……τωρα τις ριχνω κατω αρχιδ……σηκωνεται τις ριχνω παλι και μου εκανε μια κινηση οταν εφευγε τοτε καταλαβα οτι ηταν αρσενικη. :yahoo:  :yahoo:  :yahoo:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/07/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    83
    PERPATITOS στις #521188

    Καλησπέρα σε όλους.

    Ειχα καιρό να μπω στο Φόρουμ και δυστυχώς μερικοί νομίζουν ότι τρώμε σανό.

    Κύριοι ενηλικιωθείται!!!!

     

    Ίσως απο τις πιο δύσκολες χρονιές στη κάρπωση αλλά έχει αρκετά πουλιά. Απλά οι μπεκάτσες είναι καθηγήτριες, δε κάθονται στη φέρμα, ποδαριάζουν και πετάγονται 10-15μ μπροστά από τα σκυλιά.

    Μη ξεχνάτε ότι ό,τι λέμε χρησιμοποιείται εναντίον του κυνηγιού ΜΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #521189

    Ας αφήσουμε κατά μέρος της ψιλό παρεξηγήσεις και να εστιάζουμε στην ουσία που είναι το κυνήγι της μπεκάτσας . Όλοι λίγο πολύ έχουμε της εμπειρίες μας είτε κυνηγάμε 2 χρόνια είτε 35….Λοιπόν σε συνεχόμενες εξόδους  που κάνω αυτές της ημέρες σε διαφορετικούς βιότοπους , βρίσκω πουλιά πολύ πονηρά ( πολύ καλό αυτό) και πολύ ανήσυχα ( για την εποχή συμβατό) Τα πουλάκια είναι τραβηγμένα στο πουρνάρι και νωρίς το πρωί σε πολύ πυκνό , αργότερα μετά το μεσημέρι πιο έξω. Οι συναντήσεις δεν είναι πολλές μέχρι 6-7 στην καλύτερη περίπτωση . Σήμερα καταφέραμε να κάνουμε ενα απολαυστικότατο κυνήγι  σε πουρνάρι και ντούσκο , αλλά σε ανοικτό τερρέν , είχαμε πολύ θέαμα και μας έμειναν πολύ ωραίες εικόνες . Μέσα τα κεφάλια τώρα γιατί ξεκινά εβδομάδα δουλειάς και τα ξανά λέμε απο παρασκευή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #521190

    Αγαπητοί συνάδελφοι, εδώ δεν μπαίνουμε για να συζητήσουμε την θεωρεία των

    υπερχορδών,ούτε την αισθητική του Καραβάντζιο, αλλά ένα θέμα πολύ πιό απλό

    που απρόσμενα μάλλον δεν έχει γίνει κατανοητό.

    Δεν αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με τις άμυνες που έχουν αναπτύξει τα θηράματα

    για να επιβιώνουν,αλλά απλώς με την ΕΛΛΕΙΨΗ θηραμάτων στις περιοχές που

    κυνηγάμε.

    Μακάρι να βρίσκαμε όπως άλλες χρονιές, να ευχαριστιόμασταν την αναμέτρηση

    με το θήραμα και ας μας ξέφευγαν και μερικά……

    Τώρα γιατί ΔΕΝ έχει εδώ και έχει κάπου αλλού, εγώ είμαι μάλλον ο πλέον ακατάλληλος

    να απαντήσω. Το κακό είναι δυστυχώς ότι εδώ κάτω υπάρχει έλλειψη και άλλων ειδών

    θηραμάτων φέτος.

    Ας ήμαστε όλοι καλά,έστω και με λιγότερα……….. :rose:

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Υ.Γ.  Διαπιστώνω ότι υπάρχει ένα ……….<<θεματάκι ηλικιακό>>..!!

    Αλλος μας θεωρεί μικρούς και άπειρους,παρ’ ότι τάχουμε τα χρονάκια μας.. :wacko:

    Αλλος ρωτάει να μάθει την ηλικία ακριβώς.  :unsure:

    Για λύστε μου την απορία παρακαλώ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #521192

    Ειπα οτι δεν θα ξαναγραψω και θα το κανω απλα θελω να απαντησω στο Λουκα γιατι οφειλω μια απαντηση μιας και ρωτησα την ηλικια του…

    Λοιπον Λουκα ρωτησα την ηλικια σου γιατι εγραψες οτι πριν χρονια στα μπεκατσοτοπια σου ολο και κατι βρισκατε και πλεον δεν εχει πουλια…Παλια λες οταν εστρωνε χιονι πηγαινατε στις ποταμιες και κανατε διψηφιο νουμερο σηκωματων με πολυ καλες καρπωσεις….ακομα απορεις γιατι δεν εχει πουλια;Γι αυτο ρωτησα την ηλικια σου…οταν η νοοτροπια οσων την κυνηγανε ειναι πως θα χτυπησω πιο πολλες οχι μονο στην Ελλαδα αλλα σε ολα τα βαλκανια πως να μην μειωθει ο αριθμος τους;Οταν περιμενουμε ποτε θα χιονισει για να μαζευτουν τα πουλια κ να τις στρημωξουμε τι περιμενεις;Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι αλλα η γενια των 60αριδων μεχρι και η τωρα γενια κυνηγων που ειναι 30-40 την ζορισαν πολυ σαν θηραμα…Πλεον το καρτερι δεν ειναι η μονη δικαιολογια της μειωσης της…Σ αυτη τη γενια ανηκω κι εγω αν δεν αλαξει ο καθενας προσωπικα για να παρασυρει και τον φιλο του ή ενα νεο κυνηγο το κυνηγι της μπεκατσας θα σβησει….Μπεκατσοκυνηγος = σεβομαι και φυλαω το θηραμα,κανω οικονομια στο θηραμα να βρω και αυριο …Μπεκατσοκυνηγος ειναι βρησκω 10 χτυπαω 2 καιβρισκω ξανα αυριο,οχι βρισκω 10 χτυπαω 8…Ο μπεκατσοκυνηγος δεν κανει ”αγωνα” ολη μερα στο βουνο να χτυπησει 6 απο τις 8 που βρηκε…Δεν χρησιμοποιει τετοιες λεξεις οπως εχω ”μανια” κανω ”αγωνα”για να περιγραψει αυτο που κανει….δεν τις λεει σκουλικιαρες ουτε τεμαχια….Ο μπεκατσοκυνηγος ψαχνει τροπο να κανει το κυνηγι της πιο ”αξιο” να της δωσει διεξοδο και οχι να πανε με αλλα 2,3 μεχρι και 4 ατομα εχω δει…να της κλεισουν ολες τις διεξοδους…αντε παλι παραξενος εγινα…

    Καλη συνεχεια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #521194

    όταν βλέπεις τέτοιες εικόνες γεμίζεις…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #521196

    Balou 1982,αν αυτή είναι η χρονολογία γέννησής σου,έχεις την ίδια ηλικία με το γιό μου

    και την κόρη μου.

    Τώρα όσον αφορά την άποψή σου,από πλευράς κυνηγετικής ηθικής είναι αρκετά

    ενδιαφέρουσα,θεωρώ όμως ότι η πραγματικότητα για την έλλειψη θηραμάτων φέτος

    είναι αρκετά πιο περίπλοκη.

    Λάμπρο μανιακέ,φωτογραφίες του σκύλου μου ανεβάζεις  ????

    Υγεία για όλους μας και ιδιαίτερα για τον αδελφικό μου φίλο στο κυνήγι και όχι

    μόνο,που κάνει σήμερα ένα πολύ βαρύ και κρίσιμο χειρουργείο μήπως και

    απαλλαγεί από την ακατονόμαστη ασθένεια, την μάστιγα της εποχής μας..

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #521197

    <p style=”text-align: left;”>περαστικά Λουκά στον φίλο σου…. και ο Θεός να τον έχει καλά..</p>
     δεν σαρεσε η  φώτο??? τι να βάλω???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/07/2014
    Αρ. μηνυμάτων:
    1470
    loucas στις #521199

    Λάμπρο πολύ ωραίος ο σκύλαρος..!!!!!

    Σε χρώματα και στύλ,είναι ακριβώς ίδιος με τον δικό μου.

    Τα setters σε όλες τους τις κινήσεις θυμίζουν αιλουροϊδή.

    Είναι απόλαυση.

     

    ΛΟΥΚΑΣ.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 15,676 έως 15,690 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων