ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    240
    strimis στις #47336

    ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΧΗ ΤΟΥ ΤΑΡΖΑΝ ΝΕΚΡΑ ΑΠΟ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ! ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΤΙΣ ΨΑΧΝΑΜΕ ΣΤΙΣ ΦΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΣΥΝ/ΦΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΨΑΞΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΙΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ‘ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ’ ΓΙΑΤΙ ΣΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΕΡΜΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ, ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΝ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΑΘΟΡΥΒΑ (ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΖΕΣΤΗ).

    ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΜΙΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ ΣΤΑ ΕΛΑΤΑ, ΚΑΤΕΒΑΙΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/09/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    6
    pointer1 στις #47338

    την πρωτη μπεκατσα,για φετος, την πηραμε την πεμπτη 28 του μηνος

    και τις αλλες δυο το σαββατο,θα περναμε πολλες αλλα τα σκυλια ειχαν κουραστει αρκετα ,μεγαλα πουλια και παχια ολες,κατι μου λεει οτι για φετοςαναμενονται πολλες-πολλες μπεκατσες,καλη επιτυχια σε ολους σας

     

     

    την πρωτη μπεκατσα την π

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    clouris στις #47341

    Καλημερα,

      Ηταν το πρωτο μου κυνηγι για μπεκατσες φετος. Σηκωσαμε αρκετες μπεκατσες αλλα δεν πηραμε πολλες. Πηραμε μονο 5 για εχει πολυ φύλλο ακομη.Το δυσαρεστο ειναι οτι καθε μερα σηκωναμε ολο και λιγοτερες Την πρωτη (28/10) σηκωσαμε 8 την δευτερη (4) και την τριτη (3).Μηπως τελικα δεν μεινει καμμια σε λιγο καιρο ?????????????????????????????

     

    ΦΙΛΙΚΑ

    ΚΩΣΤΑΣ (@otenet.gr">clouris@otenet.gr)

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    240
    strimis στις #47343

    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ,

    ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΜΠΑΣΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #47362

    kalimera magites…kyriaki apogeyma enas dolofonokolokynigos barese mia sto fonikokarteri to apogeyma…eimoyna gia tsixles kai kathos soyroypone efeyga ospoy akoysa 4 mazemenes toyfekies…eida to pouli na pefti kai ton tipo na tin kanei trexontas akoygontas fysika ta mpinelikia poy toy erixa..perioxi anw-messinia…erxontai boriades kai pefti i thermokrasia tis epomenes meres pantws…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    39
    gmitsis στις #47368

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,

     ΠΕΜΠΤΗ 28 ΟΚΤ. ΣΤΟ ΓΑΡΔΙΚΗ  ΜΕ 3 ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΜΙΑ  ΜΠΕΚΑΤΣΑ ,  ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΥΡΙΑΚΗ  29,30,31 ΝΟΜΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ  ΜΕ  2 ΣΚΥΛΙΑ 4 ΠΕΡΔΙΚΕΣ 1 ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΨΑΞΙΜΟ. ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΚΑΙ ΝΤΟΠΙΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ  ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΣΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΟΙ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ  ΗΤΑΝ ΛΙΓΟΣΤΕΣ.

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #47377


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από periklis_ath στίς 01 Νοέμβριος 2004


    kalimera magites…kyriaki apogeyma enas dolofonokolokynigos barese mia sto fonikokarteri to apogeyma…eimoyna gia tsixles kai kathos soyroypone efeyga ospoy akoysa 4 mazemenes toyfekies…eida to pouli na pefti kai ton tipo na tin kanei trexontas akoygontas fysika ta mpinelikia poy toy erixa..perioxi anw-messinia…erxontai boriades kai pefti i thermokrasia tis epomenes meres pantws…


    [/indent]Κλοτσιες θελουν φιλε Περικλη..Εγω το εχω πει οτι με το που θα δω λαθροθηρα θα παει καρφωτη..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    clouris στις #47386

    [indent]

     

    Συμφωνω και εγω.Καρφωτη θελουν αλλα ειναι πολυ δυσκολο να τους πιασουν στα πρασσα.Καποτε ειχα βρει εναν μ…α που πηγαινε για καρτερι καθε βραδυ.Ειδοποιησα τον ομοσπονδιακο αλλα δυστυχως αυτος συνεχιζει να πηγαινει.ΠΟυ θα παει ομως.Το εξυπνο πουλι απο τη μυτη πιανεται

    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    SpirosD στις #47390

    Καλημέρα σε όλους,

    Συμφωνώ και εγώ με τις καρφωτές, αλλά όπως και να το κάνουμε το καρτέρι είναι στην νοοτροπία πολλών ‘κυνηγών’ και δεν θα μπορέσουμε εμείς να τους το αλλάξουμε αφού έτσι έχουν μάθει, όμως ακόμα και έτσι, σε περίπτωση που καρφώσεις κάποιον, θα πρέπει οι θυροφύλακες να είναι κάπου εκεί γύρω για να τον πιάσουν, πράγμα δύσκολο αφού οι θυροφύλακες είναι ελάχιστοι σε σχέση με την περιοχή που πρέπει να καλύψουν.

    Όμως αν συνεχίσουμε αυτή τη κουβέντα, σχετικά με το καρτέρι, δεν πρόκειται να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα αφού πάντα καταλήγουμε στο ότι, άν θέλουμε να έχουμε κυνήγι για τα επόμενα χρόνια, θα πρέπει να σταματήσουμε το καρτέρι και πάντα κάποιοι είναι αυτοί που εξακολουθούν να το κάνουν, ΔΥΣΤΥΧΩΣ……

    ————–

    Σπύρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2789
    kostask στις #337880

    Ακούστε διάλογο με ντόπιο κυνηγό στην Μακεδονία όπου ήμουν 4ημερο.

    Γιατί κυνηγάτε τις πέρδικες στο νερό? “Εμείς έτσι τις κυνηγούσαμε πάντα. Κι αν θες να μάθεις οι πέρδικες εξαφανίσθηκαν από τον καιρό που “βγάλανε” τις φέρμες” φέρμες εννοεί τα σκυλιά φέρμας.

    Για δε τις μπεκάτσες η απάντηση του ήταν: “Εμείς δεν έχουμε σκυλιά, να τις αφήσουμε να τις φάνε οι ξένοι?”

    Μην νομίσετε ότι αυτό συμβαίνει μόνο εκεί, στα μέρη μου(Πελοπόννησος) είναι χειρότερα. Εκεί κάποιοι κάνουν καρτέρι και έχουν σκυλιά εκατομυρίων.

    Αφήστε το ξεκλήρισμα των κοπαδιών της πέρδικας. ‘Ερχονται οι Καλαματιανοί και δεν φεύγουν αν δεν πάρουν και το τελευταίο πουλί από το κοπάδι. Λες κι επειδή δεν βρίσκονται στο χωριό τους μπορούν να καταστρέφουν τα πάντα.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    SpirosD στις #337883

    Αυτό συμβαίνει παντού, σε όλη την Ελλάδα…

    Πόσες φορές έχω τσακωθεί με καρτεράκηδες, όταν πηγαίνοντας στο καφενείο, πρώτα σε ρωτούν τι έκανες και αν δουν ότι τα πήγαν αυτοί καλύτερα στο καρτέρι, αρχίζουν να σε κορο’ι’δεύουν λέγοντας ότι εσύ περπατάς όλη μέρα σαν το κουτό, τα’ί’ζεις τα σκυλιά όλο το χρόνο και αυτοί σε ένα τέταρτο και χωρίς έξοδα έχουν μεγαλύτερη κάρπωση… ’ντε να τους εξηγήσεις ότι το κυνήγι δεν είναι μόνο η κάρπωση…

    Ή το άλλο, κάναμε απελευθέρωση πέρδικας φέτος τον Ιούλιο στην Κέρκυρα, καλά που από της πρώτες μέρες άρχισαν τα εκπαιδευτικά ενώ είχαμε πεί να τις αφήσουμε να αγριέψουν, όταν άρχησε η κυνηγετική περίοδος ανέβηκαν όλοι με τους ”σκύλαρους” για κυνήγι, με αποτέλεσμα πλέον να μην υπάρχει σχεδόν καμία….

    Γι’αυτό σας λέω, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, αφού αυτή είναι η νοοτροπία τους….

    ————-

    Σπύρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #47395

    Μηπως πρεπει να ανοιξουμε θεμα ‘καρτερι μπεκατσας’ στα κακως κειμενα??? Βλεπω οτι παρα πολυς κοσμος ενοχλειται απο τους δολοφονους..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    47
    clouris στις #47396

    Για να πουμε και ολη την αληθεια δεν ειναι δολοφονια μονο το καρτερι. Σε ορισμενα νησια οτα ολη η ηπειρωτικη Ελλαδα ειναι χειωνισμενη γινονται τρομερες δολοφονιες. Βλεπε Λημνο, Μυτιληνη κλπ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/08/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1742
    PANOS στις #47398

    Ειδικά για τη Λήμνο επειδή υπηρέτησα εκεί ήταν σκέτη δολοφονία,εν ψυχρώ θα έλεγα.Πριν 3 χρόνια το 2001 που έκανε τα μεγάλα κρύα στα μέρη μου είχαν πέσει πάρα πολλές μπεκάτσες.Το τι γινόταν δεν περιγράφεται!!!Λίγο πριν σουρουπώσει οι <<λεβέντες>> είχαν πάρει θέσει & θερίζαν κανονικότατα.Σας το λέω επειδή το είδα με τα μάτια μου,τρελάθηκα.Αφού διαπληκτήστηκα με κάποιον,μετά από λίγο ξέρετε τι μου είπε;Κάτσε & συ δω τώρα & άσε τις κουβέντες.Τον έβρισα ελληνικότατα & σηκώθηκα & έφυγα.Συνάδελφοι δεν βγαίνει άκρη.Οι <<λεβέντες>>πάντα θα υπάρχουν!!!!!

    Φιλικά Πάνος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #47399

     Πανο, το θεμα ειναι οτι και με την ανοχη τη δικη μας αυτοι θα γελανε εις βαρος μας και θα καταστρεφουν το θηραμα. Πιστευω οτι ειναι καιρος να αρχισουμε να δειξουμε οτι επειδη ολοι κυνηγαμε δεν θα γινουμε και σιωπηλοι μαρτυρες (και συνενοχοι πολλες φορες). Πιστευω οτι εχουμε χρεος να καταγγελουμε οτιδηποτε πεφτει στην αντιληψη μας.  

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 31 έως 45 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων