ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    SpirosD στις #47637

    Καλημέρα παιδιά,

    Αρκετά πουλιά φάνηκαν στη Κέρκυρα, όμως λόγο ζέστης έχουν πιάσει ρεματιές και πυκνά.

    Την Παρασκευή  ξεκίνησα να ψάχνω ψηλά σε πλαγιές που έβλεπαν βόρια με χαμηλή βλάστηση (συνήθως τέτοια εποχή εκεί είχα τις πρώτες συναντήσεις), όμως τίποτα μετά από 5 ώρες κυνηγίου. Έτσι το Σαββάτο, αφού πρώτα έκανα πάλι μια βόλτα στα ψηλά και αφού πάλι δεν είχα κανένα αποτέλεσμα, εμπιστεύθηκα την συμβούλη ενός έμπειρου κυνηγού ο οποίος μου είπε ότι τα πουλιά βρίσκονται στις ρεματιές, έτσι και έγινε, εκεί συνάντησα την 1η για φέτος ! Κυριακή πάλι σε ρεματιά, δύο άτομα, 5 σηκωσιές (κάποια ήταν ίδια πουλιά).

    ’ντε παιδιά καλά κυνήγια σε όλους………

    ———————

    Σπύρος


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/06/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    388
    baspan στις #47638

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ.

    ΧΘΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΓΚΡΕΚΑ (1550 ΜΕΤΡΑ ΥΨΟΜΕΤΡΟ) ΣΥΚΩΣΑΜΕ ΚΑΙ 4 ΒΕΛΟΥΔΟΜΑΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΙΣ 2.ΑΡΚΕΤΑ ΝΕΥΡΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΒΑΡΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ.ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΠΑΡΑΕΧΟΥΝ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΗΚΩΜΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΓΚΡΕΜΙΑ,ΤΟ ΛΕΝΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΩΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΜΕ.ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΠΕΛΛΟΠΟΝΗΣΟ ΝΟΜΟΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    RALF στις #337921

    s Σαβ.Κύριακο απο το πρώι μέχρι το βράδυ,Ζαχαράκη-Ταρζάν μέχρι Μολόχα,τις έψαξα στα εύκολα,στα ζερβά στα πολύ δύσκολα μέσα στα έλατα,στις λάκες στις φτέρες στά ντούσκα,δεν σήκωσα ούτε ένα πουλί.

    Οσους ρώτησα είχαν δεί και είχαν πάρει πουλιά.Είχε πολούς κυνηγούς επάνω.Το σούρουπο του Σαββάτου κάθησα στο Ταρζάν είδα πέντε πούλια.Δεξιά -αριστερά πιό μέσα στα δρομάκια έπεσαν αρκέτες ντούφεκιές.Το βράδυ στο ξενοδοχείο μας ρώτησαν,πρώτη φορά έρχεστε εδώ? Ο θείος μου κόντεψε να αρωστήσει…… .Ακούς να μου πούν ότι ανεβαίνω πρώτη φορά,εγώ που ερχόμουν εδώ όταν ανέβαινε μόνο απο Τσούκα ένας χωματόδρομος.Το πρωί πάλι στο ίδιο σημείο πέρασαν πέντε πούλια.Πάλι ντουφεκιές γύρω-γύρω.

      Αργότερα σύναντησα 3 που έκαναν καρτέρι γιά φάσες. Ο πρώτος μου είπε “εγώ φίλε πήρα μιά… τυχαία,πήγα να πάρω μια κυριαρίνα και αυτός ο μα…ς και μου δείχνει το σκύλο του,ενα πολύ όμορφο seter,φέρμαρισε το πουλί καί το πήρα”. Ο δεύτερος που καθόταν πιό κάτω μου είπε “Το πρωί μας πέρασαν δυό πουλιά και ο φίλος μου, και μου δείχνει ξέρεται ποιόν,πήρε το ένα.

      Σταματημένο αυτοκίνητο μέσα στο απαγορευμένο καί τα σκυλιά μέσα να γαυγίζουν.’Ερχεται ένα αυτοκίνητο του δασαρχείου , βλέπουν το αυτοκίνητο πηγαίνουν κοντά,αλλά μετά από λίγο φεύγουν .

      Γυρνόντας στήν Αθήνα δέχτηκα ένα τηλεφώνημα .Χάσαμε τον ΑΡΧΟΝΤΑ (το όνομα του ασπρόμαυρου Pointer σκύλου),πατέρας του δικού μου σκύλου. Ο γιατρός ήταν κατηγορηματικός το σκυλί δεν γλιτώνει.ΧΑΛΑΖΑΡ.

      Εύχομε σε όλους να είστε καλά να κυνηγάτε. Να τιμάτε το σκυλί σας καί το θήραμα.

     

      Φιλικά ΔΗΜΗΤΡΗΣ

     

     

     

     

     

     

     

     


    <SCRIPT language=javascript>

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/03/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    117
    GYPAR στις #337922


    [indent]Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από RALF στίς 08 Νοέμβριος 2004


    s Σαβ.Κύριακο απο το πρώι μέχρι το βράδυ,Ζαχαράκη-Ταρζάν μέχρι Μολόχα,τις έψαξα στα εύκολα,στα ζερβά στα πολύ δύσκολα μέσα στα έλατα,στις λάκες στις φτέρες στά ντούσκα,δεν σήκωσα ούτε ένα πουλί.

    Οσους ρώτησα είχαν δεί και είχαν πάρει πουλιά.Είχε πολούς κυνηγούς επάνω.Το σούρουπο του Σαββάτου κάθησα στο Ταρζάν είδα πέντε πούλια.Δεξιά -αριστερά πιό μέσα στα δρομάκια έπεσαν αρκέτες ντούφεκιές.Το βράδυ στο ξενοδοχείο μας ρώτησαν,πρώτη φορά έρχεστε εδώ? Ο θείος μου κόντεψε να αρωστήσει…… .Ακούς να μου πούν ότι ανεβαίνω πρώτη φορά,εγώ που ερχόμουν εδώ όταν ανέβαινε μόνο απο Τσούκα ένας χωματόδρομος.Το πρωί πάλι στο ίδιο σημείο πέρασαν πέντε πούλια.Πάλι ντουφεκιές γύρω-γύρω.

      Αργότερα σύναντησα 3 που έκαναν καρτέρι γιά φάσες. Ο πρώτος μου είπε “εγώ φίλε πήρα μιά… τυχαία,πήγα να πάρω μια κυριαρίνα και αυτός ο μα…ς και μου δείχνει το σκύλο του,ενα πολύ όμορφο seter,φέρμαρισε το πουλί καί το πήρα”. Ο δεύτερος που καθόταν πιό κάτω μου είπε “Το πρωί μας πέρασαν δυό πουλιά και ο φίλος μου, και μου δείχνει ξέρεται ποιόν,πήρε το ένα.

      Σταματημένο αυτοκίνητο μέσα στο απαγορευμένο καί τα σκυλιά μέσα να γαυγίζουν.’Ερχεται ένα αυτοκίνητο του δασαρχείου , βλέπουν το αυτοκίνητο πηγαίνουν κοντά,αλλά μετά από λίγο φεύγουν .

      Γυρνόντας στήν Αθήνα δέχτηκα ένα τηλεφώνημα .Χάσαμε τον ΑΡΧΟΝΤΑ (το όνομα του ασπρόμαυρου Pointer σκύλου),πατέρας του δικού μου σκύλου. Ο γιατρός ήταν κατηγορηματικός το σκυλί δεν γλιτώνει.ΧΑΛΑΖΑΡ.

      Εύχομε σε όλους να είστε καλά να κυνηγάτε. Να τιμάτε το σκυλί σας καί το θήραμα.

     

      Φιλικά ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Τελικά μακάρι να υπήρχε μόνο ο δρόμος από Τσούκα, Ομόνοια έχει γίνει τα Σ/Κ το Ζαχαράκι. Και το πρωινό καρτέρι καλά κρατεί. Στα ίδια μέρη Σ/Κ σήκωσα 3 πουλια και πήρα το ένα.

    Καλά κυνήγια

     

     

     

     

     

     

     

    <SCRIPT language=javascript>


    [/indent]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    240
    strimis στις #337923

    ΣΥΝ/ΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    ΚΙ ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΤΑΡΖΑΝ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΣΗΚΩΜΑΤΑ, 2 ΣΤΟ ΧΕΡΙ. ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΕΡΜΑ. ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΜΠΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ 1-2 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ ΣΕ ΒΑΡΟΣ.

    ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ‘ΕΔΩΣΕΣ’ ΣΤΗ ΘΗΡ/ΚΗ! ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΑΣ. ΕΠΙΜΕΝΩ, ΦΩΝΑΞΤΕ ΤΗ ΘΗΡ/ΚΗ ΑΜΕΣΣΩΣ. ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΡΟΥΦΙΑΝΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ Μ…..ΑΣ! ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΜΟΥ ΟΥΔΟΛΩΣ Μ’ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΔΕΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #47671

    Η πολυποθητη βροχη επιτελους εκανε την επισκεψη της…Εν αναμονη λοιπον..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    40
    mkosmatos στις #47672

    Σαββατο κυνηγησα σε καποια περιοχη των ιωαννινων ,στα σηκωσα 4 μπεκατσες,πηρα την μια και στον δρομο του γυρισμου  προς το αμαξι  ανελπιστα σηκωσα 1 φασιανο, που θα κοσμησει το αποψινο εορταστικο τραπεζι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    RALF στις #337932


    [indent] Μνημόνιο: Αρχική αποστολή από strimis στίς 08 Νοέμβριος 2004


    ΣΥΝ/ΦΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ

    ΚΙ ΕΓΩ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΠΟ ΤΑΡΖΑΝ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΣΗΚΩΜΑΤΑ, 2 ΣΤΟ ΧΕΡΙ. ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΕΡΜΑ. ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΝ ΜΠΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ 1-2 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΜΕΤΡΙΟΥ ΣΕ ΒΑΡΟΣ.

    ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΚΑΚΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ‘ΕΔΩΣΕΣ’ ΣΤΗ ΘΗΡ/ΚΗ! ΑΥΤΑ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΓΙΑ ΜΑΣ. ΕΠΙΜΕΝΩ, ΦΩΝΑΞΤΕ ΤΗ ΘΗΡ/ΚΗ ΑΜΕΣΣΩΣ. ΕΓΩ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΡΟΥΦΙΑΝΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ Μ…..ΑΣ! ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΜΟΥ ΟΥΔΟΛΩΣ Μ’ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

    ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΦΕΤΙΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΔΕΣ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΣΠΥΡΟΣ


    [/indent]

    <SCRIPT language=javascript>

    Φίλε Σπύρο ,όταν κάποιος λέει σε κάποιον άλλο κάτι αυτό γιά τις ΑΡΧΕΣ δέν είναι αποδεικτικό στοιχείο. Θα συμφωνήσω όμως μαζί σου στο ότι πρέπει να τηλεφωνούμαι στη θηροφηλακή. Το έχω κάνει και θα το κάνω πάντα όταν κάτι κάνει ζημιά στό κυνήγι . Αδιαφορώ βεβαίως και εγώ για την γνώμη καποιών δήθεν….

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/11/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    26
    SNAG στις #47701

     

    ΚΥΡΙΑΚΗ ΚΥΝΗΓΗΣΑ ΣΤΗΝ ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ . ΠΗΓΑΜΕ 2 ΑΤΟΜΑ ΜΕ 2 ΣΚΥΛΙΑ ΣΕ ΠΥΚΝΟ ΕΛΑΤΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΥΓΡΑΣΙΑ. ΣΗΚΩΣΑΜΕ 17 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΟΥΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 25 ΣΗΚΩΜΑΤΑ ΜΕ ΚΑΡΠΩΣΗ 7 ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ. Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΛΙΓΕΣ ΑΝΕΧΟΝΤΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ. ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΕΚΛΙΝΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ.Η ΧΡΟΝΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ 35 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ 4 ΕΞΟΔΟΥΣ ΔΙΠΛΑΣΙΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ.

    ΠΑΝΟΣ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    371
    petrosmousoulis στις #47728

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ ΜΑΣ ΕΒΑΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΜΕ ΤΑ ΣΗΚΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ!ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΕΝΟΙΑ ΟΜΩΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ Κ ΔΙΠΛΟΣΗΚΩΜΑΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΙΣΩΣ Κ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Κ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟΝ ΕΛΑΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΦΕΡΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΥΚΝΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΦΑΣΑΡΙΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΒΟΛΗΣ Η ΟΠΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ.ΠΑΝΤΟΣ ΤΟ Σ.Κ. ΑΠΟ ΦΟΥΡΝΑ ΠΡΟΣ ΚΑΡΠΕΝΗΣΣΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΟΥΛΙΑ Κ ΤΟ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ ΑΝ Κ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΔΩ .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/07/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    824
    Θάνοςlaw στις #47734

    • file vasili kai egw tin kiriaki stin arkadia imouna mazi me enan filo apo to foroum fagame ta vouna sto psaksimo kai milame gia klasiko mpekatsotopo …..kai den eidame oute koutsoulia apo mpekatsa …kai oso gia ipsometro  apo 1300 mexri 1630 kai den eixe titotaaaaaaaaaaaaaaaaaa..
    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    860
    Ανώνυμος στις #47738

    Καλησπέρα και απο εμένα

    φίλε Βασίλλη ο φίλος που αναφέρει ποιο πάνω ο Θανος δυστυχος ύμουν εγώ. Δεν βρήκαμε ούτε φτερό ενω η μπέμπα (μποιτερ) του Θάνου “γάζωσε” το βουνο δεν κάναμε τίποτα.

    Θάνο να πω και τα υπόλοιπα???? η να τα αφήσω??? να πω για ένα accent 4×4??? αλήθεια έχεις καμια σχέση με τον Λεωνίδα????

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/05/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1345
    Justinian στις #47740

    Γεια σας αδελφια..Σημερα το απογευμα μαζευοντας μανιταρια στον καμπο του Ιππειου [για οσους εχουν ακουστα] ειδα μια βελουδοματα να κατεβαινει απο το βουνο..Ευτυχως δεν υπηρχε κανενας καρτερακιας εκει και ετσι το πουλι κατεβηκε ανενοχλητο..Τωρα αν παιζει ρολο η χθεσινη βροχη για την εμφανιση της αυτο δεν το ξερω..Αυτο που ξερω ειναι οτι το Σ-Κ θα ετοιμασω τα κουρτσχααρ για εξορμηση..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    17
    ilias στις #47754

    Καλημέρα φίλοι και συνάδελφοι.Σ/Κ με πολύωρο ψάξιμο είχαμε 3 συναντήσεις με 1 κάρπωση.Η μπεκάτσα μέτρια σε βάρος.Δεν δεχόντουσαν καθόλου φέρμα,ήταν πολύ νευρικές,ακούγανε τα σκυλιά και φεύγανε με “διαολεμένο” πέταγμα.Φίλοι μας σε άλλη τοποθεσία με έλατο ειχανε τις ίδιες συναντήσεις και κάρπωση με την ίδια συμπεριφορά.Εμείς κυνηγήσαμε σε δένδρο με κέδρα μαζί σε “ζερβό”.Απο βροχή λίγα πράγματα και ελπίζουμε να κρατήσει η περιοχή μας τις “βελουδομάτες”.Θέλω να πιστεύω η φετινή χρονιά να είναι καλύτερη απο την περισυνή. 

    Καλές εξορμήσεις παιδιά.

    Φιλικά ilias 

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    SpirosD στις #47837

    Γεία σας παιδιά,

    Φίλε Σπύρο, η γνώμη μου είναι ότι όταν βρέχει, τα πουλιά είναι ‘χωμένα’ στο πυκνό ή κάτω από μεγάλα δέντρα με σκοπό να προστατευτούν από τη βροχή. Αυτό που περιγράφεις, ότι επιλέγουν σημεία της περιοχής που είναι ‘ανοικτά’, πιστεύω ότι πράγματι γίνεται, όμως μετά τη βροχή και αυτό γίνεται γιατι ψάχνουν να βρουν σημεία όπου περνάει ο ήλιος έτσι ώστε να στεγνώσουν τα φτερά τους. Το ίδιο επίσης συμβαίνει όταν κάνει πολύ κρύο, τότε τα πουλιά ψάχνουν μέρη που να περνάει ο ήλιος έτσι ώστε να κρατάει τα φτερά τους ζεστά και σε περίπτωση ανάγκης να μπορούν να διαφύγουν τον κίνδυνο.

    Ρε παιδιά, ξέρει κανείς τίποτα για τον “Όμιλο Μπεκάτσας Ελλάδος“;

    ————-

    Σπύρος

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 61 έως 75 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων