ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,441 έως 10,455 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    TOLISRAX στις #386493

    γεια σου φιλε σταυρο. οταν λες λαρισα καμπο που σε  βαμβακιες.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #386512

    Σημερα ηταν η πρωτη ολοκληρωτικη ημερα στην αναζητηση της μακρομυτας.Ξεκινησα απο ψηλα στα 1100μ και πηρα μολις μια φερμα σε 2 ωρες ψαξιμο,αλλα το πουλι ουτε καν το ειδα…..συνεχισα σε αλλο μερος στα 850μ περιπου αλλη 1-1/2 ωρα με τα ιδια αποτελεσματα,μια φερμα σε ενα πουλι που δεν το προλαβα αν και το ειδα ελαχιστα……πεταλουδιτσες οι κυριες,ουτε φτερο χτυπημα ουτε καν να κουνηθουνε…….ελπιζω αυριο σε καλυτερη μερα.Ο καιρος το πρωι βρηκα παχνη και μετα της 10 ζεστη….

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #386529

    σημερα απογευματινη εξωδος για μπεκατσα…… ψαχνω ενα πολυ καλο μερος αλλα τπτ…ουτε φερμα…. παω σε ενα αλλο λιγο πιο ξεκαρφωτο μπενει η σκυλα σε μια πλαγια ακουγεται το μπιπερ για λιγα δευτερολεπτα και βλεπω ενα ζευγαρι να ερχεται κατα πανω μου…. κανω μια ντουφεκια πεφτει η μια και βλεπω την αλλη που καθεται καμια 60 μετρα πιο κατω,….. φερνει η σκυλα την χτοιμημενη και παμε για το ταιρι της  πιανει η σκυλα τη μυροδια και παει φερμαρει και το πουλι στο τριτο μπιπ σηκωνεται…. και δεν προλαβενω να κανω τουφεκι …. δεν πηραζει… η δευτερη της χρονια καθαριστηκε και μπηκε καταψυξη αυριο παμε για την τριτη η και γιατι οχι και την τεταρτη!!! παντος το φτερο μπηκε στο αμαξι για το γουρι της χρονιας!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #386531

    αλλος ενας που βαραει μπεκατσες στο καρτερι……..αααααααααααα τα νευρα μου !!!!! 👿

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    ΣΤΑΥΡΟΣ στις #386545

    οχι.

    στον καμπο της Ελασσώνας σε χωράφι με Λεύκες

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #386548

    Σωτηρης wrote:

    αλλος ενας που βαραει μπεκατσες στο καρτερι……..αααααααααααα τα νευρα μου !!!!!

    μπεκατσες στο τι????
    ρε μεγαλε φωτογραφια σταματησα να βγαλω στο τοπιο που μου αρεσε… φωτογραφος ειμαι εκει μου αρεσε εκει την εστησα !
    μην βγαζεις βιαστικα συνπερασματα!
    οσο για το κυνηγι που κανω μπεκατσας μετα τα χριστουγεννα ειναι 100000 φορες πιο δυσκολο απο το δiκο σου κυνηγι γιατι στην Κυπρο οσο και αν σου ακουστει παραλογο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!
    αρα περπατω περπατω μες το δασος ….  γιατι αν το τραβαει εσενα 1 φορα η ψυχη σου σκεψου εμενα που για να παιξω 1 πουλι πρεπει να περπαταω ολη μερα με την ελπιδα να το πατησω!
    γιαυτο προσεχε τα λογια σου και καθησε κατω τα νευρα σου μην στα κατσει κανεις αλλος!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #386552

    victfalcon wrote:

    Σωτηρης wrote:

    αλλος ενας που βαραει μπεκατσες στο καρτερι……..αααααααααααα τα νευρα μου !!!!!

    μπεκατσες στο τι????
    ρε μεγαλε φωτογραφια σταματησα να βγαλω στο τοπιο που μου αρεσε… φωτογραφος ειμαι εκει μου αρεσε εκει την εστησα !
    μην βγαζεις βιαστικα συνπερασματα!
    οσο για το κυνηγι που κανω μπεκατσας μετα τα χριστουγεννα ειναι 100000 φορες πιο δυσκολο απο το δiκο σου κυνηγι γιατι στην Κυπρο οσο και αν σου ακουστει παραλογο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΜΕ ΣΚΥΛΟ ΜΕΤΑ ΤΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!
    αρα περπατω περπατω μες το δασος …. γιατι αν το τραβαει εσενα 1 φορα η ψυχη σου σκεψου εμενα που για να παιξω 1 πουλι πρεπει να περπαταω ολη μερα με την ελπιδα να το πατησω!
    γιαυτο προσεχε τα λογια σου και καθησε κατω τα νευρα σου μην στα κατσει κανεις αλλος!

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 2 ώρες, 5 λεπτά πριν από τον Σωτηρης.

    χαλαρωσε λιγο και μη μου λες να κατσω τα νευρα μου……γιατι υπαρχουν πολλοι σαν εσενα που το παιζουν κυνηγαρεοι και βαρανε τις μπεκατσες στο ξυμερωμα …..αληθεια και τους φραγγολινους χωρις σκυλο τους κυνηγαται ? ασε φιλε και εχω κυνηγισει και στην κυπρο και εχω φιλους εκει… μη μου πουλας παπαδες……

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #386577

    Απο προχθες ειμαι με ενα παλιοκρυωμα και δεν κουνησα πουθενα,,αλλα δεν πειραζει γιατι απο οτι μαθαινω εχει λιγα πουλια και αυτα ψιλοφαντασματα

    θεου θελοντος θα παω στο χωριο μου το επομενο σκ οποτε κανω υπομονη,,ολο και κατι θα κανουμε στα πατρια εδαφη

    βορειαδακι θελουμε τωρα να σκασουν μυτη, μιας που χαλαει και ο καιρος στις χωρες που μας φερνουν τα πουλια

     

    ΥΣ

    Xαλαρα παιδια ,,,φιλε vicfalcon δεν χρειαζετε να πιανομαστε απο μια φωτο και να κραζουμε τον κοσμο,,αυτος που κανει καρτερι

    το εχει αρρωστια και δεν την κωβει,,οποτε τζαμπα καιει η λαμπα..να ηξερες ποσοι βαζουνε φωτο με μπεκατσες εδω μαζι με τα σκυλια τους

    και τις εχουν βαρεμενες στο καρτερι,,αλλωστε τα βλεπουμε και τα ακουμε στο βουνο,,για μενα 7 στους 10 μπεκατσαδες καθοντε στο καρτερι

    η αν δεν το κανουν συχνα οταν τους δωθει ευκαιρια θα κατσουν,,εκτος και αν εγω κυνηγω σε αλλη χωρα η δεν βλεπω καλα

    για αυτο δεν υπαρχει λογος να κραζουμε τον καθενα απο μια φωτο που στο κατω κατω μπορει και να την σηκωσε με τα ποδια την μπεκατσα

    το καρτερι τις μπεκατσας ειναι κουσουρι του ελληνα κυνηγου,,ητε εχει σκυλια ητε οχι,,και αυτο γιατι γιναμε καφρολαος

    και δεν σεβομαστε τιποτα

     

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    15/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    2285
    PANOUTSOS στις #386580

    Σωτηρης wrote:

    αλλος ενας που βαραει μπεκατσες στο καρτερι……..αααααααααααα τα νευρα μου !!!!!

     

    Να σε ρωτήσω κάτι συνάδελφε για να με βοηθήσεις να το καταλάβω… από την φωτό του συναδέλφου πώς κατάλαβες ότι η μπεκάτσα χτυπήθηκε σε καρτέρι…;

    Ευχαριστώ και παρακαλώ να μου λύσεις ,αν μπορείς ,την απορία…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Perdi στις #386583

    Σήμερα πρώτη φετινή έξοδος στα 900 μέτρα περίπου όλο κι όλο μία λευκή φέρμα. Ας ελπίσουμε για αλλαγή καιρού σύντομα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1555
    TIRNAVOS26 στις #386589

    victfalcon wrote:

    Σωτηρης wrote:

    αλλος ενας που βαραει μπεκατσες στο καρτερι……..αααααααααααα τα νευρα μου !!!!!

    Να σε ρωτήσω κάτι συνάδελφε για να με βοηθήσεις να το καταλάβω… από την φωτό του συναδέλφου πώς κατάλαβες ότι η μπεκάτσα χτυπήθηκε σε καρτέρι…; Ευχαριστώ και παρακαλώ να μου λύσεις ,αν μπορείς ,την απορία…

    Beretta A 301
    Beretta AL 391 light
    Benelli Vinci

    πρεπει να ειναι μεντιουμ!!!!! :mrgreen: :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    L_Hunter στις #386590

    Υποθετω επειδη την ειδε μαζι με τσιχλες…

     

    Φιλε victfalcon, δεν ειμαι απο τους φανατικους μπεκατσαδες (αν και πηγαινω για μπεκατσες αλλα σπανια) αλλα φανατικος τσιχλας, εχω ομως φιλους που πανε μονο για ορτυκια και μπεκατσες. Ενας λογος που δεν βαραω μπεκατσες στο καρτερι ειναι απειδη σεβομαι αυτους  και την προσπαθεια τους. Εχει τυχει να παω για περπατητο για τσιχλα και η σκυλα να μου σηκωσει μπεκατσα, τοτε τη κανω; την αφηνω; Οχι. Πως ξερεις οτι δεν συνεβει κατι τετοιο ή κατι παρομοιο τελος παντων με τον φιλο πιο πανω;

    Παντα σε φιλικο κλιμα, Λεωνιδας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    359
    milou στις #386595

    Φαινεται οτι ειναι χτυπημενη στο καρτερι!Η μπεκατσα εχει γυρισμενο το κεφαλι προς τα πισω απο την στενοχωρια της!Οταν πεφτει απο φερμα ειναι χαρουμενη!Μπραβο στο μελος victfalcon που το παρατηρησε!! 😎

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #386596

    Παίδες όπως στο κυνήγι πέρδικας και μπεκάτσας τυχαίνει ο λαγός, έτσι και στο κυνήγι τσίχλας τυχαίνει η μπεκάτσα. Και αφού έτυχε καλά κάνουν και τη βαράνε.

    ΥΓ. Και φυσικά δε μιλάω γι’ αυτούς που μόλις περάσει η ώρα στρίβουν το καρεκλάκι 180ο για να συνεχίσουν με καρτέρι μπεκάτσας…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #386597

    καλα ρε παιδια χαλαρωστε με το παληκαρι δεν εγεινε και τπτ μια κουβεντα ειπε και το κανατε θεμα.

    στα δικα μας, εξοδος στα 1100 σε ελατο τπτ χαμηλοτερα γυρω στα 800 σε κλαρι παλι τπτ. ενα κοπαδι φασσες περασε απο πανω μου στα 25 μετρα αλλα δεν τουφεκισα γιατι ειχα τα σκυλια.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,441 έως 10,455 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων