ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,486 έως 10,500 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #387082

    μου εχει τυχει πρωινο με χιονι για τσιχλρς στον Αχινο και γυρω στις 8 μου περασαν 3 μπεκατσες.

    ντουφεκισα τη μια και το μετανιωσα….σε αυτο το πουλι δεν αξιζει τετοιος θανατος.σαν να χτυπας περιστερι στην εκκλησια.

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #387083

    μου εχει τυχει πρωινο με χιονι για τσιχλρς στον Αχινο και γυρω στις 8 μου περασαν 3 μπεκατσες. ντουφεκισα τη μια και το μετανιωσα….σε αυτο το πουλι δεν αξιζει τετοιος θανατος.σαν να χτυπας περιστερι στην εκκλησια.

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    δηλ φιλε μου ενοεις οτι αυτος που δεν εχει σκυλο ειτε γιατι δεν μπορει ειτε για διαφορους λογους ειναι καταδικασμενος να μην κτυπησει ποτε στην ζωη του μπεκατσα προσωπικα το βλεπω λαθος το κυνηγι γιατι λεμε οτι θελει τυχη για ολα τα καλα και τα ασχημα που συμβαινουν 

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #387096

    παρεξηγησες μανο…εννοειται οτι μπορεις να την ντουφεκισεις ειτε αντην σηκωσεις ειτε αν την προγκιξει αλλος και σου περασει.

    απλα με το σκυλι εχει αλλη χαρη…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/11/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    4532
    manos65 στις #387101

    παρεξηγησες μανο…εννοειται οτι μπορεις να την ντουφεκισεις ειτε αντην σηκωσεις ειτε αν την προγκιξει αλλος και σου περασει. απλα με το σκυλι εχει αλλη χαρη…

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    δεν το συζηταμε Κωστα οτι με το σκυλι ειναι αλο παραγμα εκει ειναι ολη η κ@βλ@ να το δεις στην φερμα  και οταν στην φερνει και την αφηνει μπροστα σου ειναι ολα τα λεφτα +1000000000000000

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #387117

    Kostas wrote:
    μου εχει τυχει πρωινο με χιονι για τσιχλρς στον Αχινο και γυρω στις 8 μου περασαν 3 μπεκατσες. ντουφεκισα τη μια και το μετανιωσα….σε αυτο το πουλι δεν αξιζει τετοιος θανατος.σαν να χτυπας περιστερι στην εκκλησια. [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    δηλ φιλε μου ενοεις οτι αυτος που δεν εχει σκυλο ειτε γιατι δεν μπορει ειτε για διαφορους λογους ειναι καταδικασμενος να μην κτυπησει ποτε στην ζωη του μπεκατσα προσωπικα το βλεπω λαθος το κυνηγι γιατι λεμε οτι θελει τυχη για ολα τα καλα και τα ασχημα που συμβαινουν

    αδερφε……. δεν ειπαμε να μην βαρεσει μπεκατσα….. αλλα να την βαρεσει με τροπο που αρμωζει σε ενα τετοιο πουλι….. σε περπατητο τσιχλας ασ πουμε ναι να τη βαρεσει…… μην τη βαρεσει την ωρα που το πουλι κανει την πτηση του για το βραδυνο του γευμα…… ειναι ανιθηκο.. το καταλαβενεις!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    543
    Kostas στις #387118

    ειπαμε ρε φιλε…..το κατακρινουμε τοκαρτερι ειτε ειναι πρωι ειτε ειναι βραδυ.. αλλωστε το απαγορευει και ο νομος…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #387138

    Kostas wrote:
    μου εχει τυχει πρωινο με χιονι για τσιχλρς στον Αχινο και γυρω στις 8 μου περασαν 3 μπεκατσες. ντουφεκισα τη μια και το μετανιωσα….σε αυτο το πουλι δεν αξιζει τετοιος θανατος.σαν να χτυπας περιστερι στην εκκλησια. [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    δηλ φιλε μου ενοεις οτι αυτος που δεν εχει σκυλο ειτε γιατι δεν μπορει ειτε για διαφορους λογους ειναι καταδικασμενος να μην κτυπησει ποτε στην ζωη του μπεκατσα προσωπικα το βλεπω λαθος το κυνηγι γιατι λεμε οτι θελει τυχη για ολα τα καλα και τα ασχημα που συμβαινουν

     

    Καλημερα σε ολους.Φιλε μου ο νομος ειναι ρητος:ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το καρτερι της μπεκατσας,αν εχεις σκυλια την κυνηγας με αυτα,αν δεν εχεις ή δεν την κυνηγας ή σε κανενα περπατητο αν εισαι τυχερος.Το πως της αρμοζει να την κυνηγας ειναι προσωπικο θεμα του καθενος.Εμενα μου αρεσει με σκυλο φερμας,σε αλλον αρεσει με ξεσηκωτη.Ειναι ηληθια η αποψη που εχω ακουσει πολλες φορες:δεν εχω σκυλο δεν θα σκοτωσω ποτε μπεκατσα;Και απανταω:γιατι πρεπει σωνει και καλα να σκοτωσεις;τι ειναι κανενα τροπαιο;Φανερωνει πολυ φτωχη κυνηγετικη παιδεια και παιδεια γενικοτερα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    04/06/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    1645
    mark cal20 στις #387160

    αν και πριν χρονια εκανα μπεκατσοκυνηγα πλεον το εχω σταματησει… απουσια κυνα.

    εντυπωση ομως μου κανει που παρα πολλες φορες εχω τυχει θεατης κυνηγων μπεκατσας με 2-3 σκυλους ο καθε ενας ..φυσικα με μπιπερ.. να εχουν ζωσει το καθησμα του πουλιου..περιμενοντας ο ενας απο δω ο αλλος απο κει..και τριτος παραπερα..και με το ξεπεταγμα ακους και 3-4 τουφεκιες..

    ολα αυτα νομιμοτατα ειναι και ουδεν βεττο απο πλευρας μου .

    αλλα ολοι αυτοι ,,,φυσικα και εγω…. τασσονται κατα του καρτεριου της μπεκατσας..

    ,,,,,,,,αλλα ο τροπος που περιεγραψα και που πολλοι συναδελφοι εχουν δει.. νομιζω παρομοιους επισης δεν δειχνει κυνηγετικη παιδεια….απλα νομιμοτητα δειχνει…οκ,,,,,,

    αλλα τιποτα παραπανω…

    καποτε σε κυνηγια ορτυκιου,,,,,, εχω δει επανιλημενως ανθρωπους να κυνηγουν με 5 σκυλους… αφου καποια στιγμη νομιζα οτι θα σκασουν και εφιπποι με κοκκινα ρουχα και καραμουζες… για λεπτα νομισα οτι εχει ανοιξει η αλεπου στις κυκλαδες… τελικα γυρισα στην πραγματικοτητα..απλοι κυνηγοι ..νομιμοι..φυσικα σε κυνηγι ορτυκιου ηταν ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #387204

    μια φορα μου εχει τυχει σε απογευματινο καρτερι τσιχλας να περασει απο πανω μου μπεκατσα πετωντας αργα στα 20 μ υψος περιπου.

    το τουφεκι δεν το σηκωσα.

    την χαζεψα να χανεται στο βουνο.

    εφυγα  ευχαριστημενος γιατι αν την ειχα παρει θα ενιωθα μ@λ@κ@ς.

    το εχουμε ξαναπει το κυνηγι δεν ειναι το κρεας.ειναι ολη η επαφη με την φυση.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #387213

    ρε παιδια, με συγχωρειτε κιολας, αλλα το ξεφτυλισαμε το θεμα, το ειπαμε το ξαναειπαμε, ε ενταξει πιστευω το εμπεδωσαν ολοι οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ. τελος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #387215

    ρε παιδια, με συγχωρειτε κιολας, αλλα το ξεφτυλισαμε το θεμα, το ειπαμε το ξαναειπαμε, ε ενταξει πιστευω το εμπεδωσαν ολοι οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΤΗΣ ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ. τελος!!!

    kala εκανες φιλε γιατι ημουν ετοιμος να το πω και γω …ελεος πια βγειτε καμια βολτα στο βουνο να ξεσκασετε λιγο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #387218

    Για μενα οποιος κυνηγαει με μπιπερ ειναι σαν τον καρτεριτζη  η αυτον που βαραει τσιχλες με Νταλαρα.Αφου ειμαστε αθλητες κουδουνακι .Ολα τα αλλα ειναι φτηνες δικαιολογιες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #387227

    Για μενα οποιος κυνηγαει με μπιπερ ειναι σαν τον καρτεριτζη η αυτον που βαραει τσιχλες με Νταλαρα.Αφου ειμαστε αθλητες κουδουνακι .Ολα τα αλλα ειναι φτηνες δικαιολογιες.

    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    φιλε παντα με σεβασμο και χωρις να θελω να δημιουργησω ενταση αποψη δικια μου ειναι αυτα που θα πω!το κουδουνακι λενε ειναι παραδοσιακο ναι το δεχομαι αλλα αμα παλια υπηρχε η τεχνολογια και αυτοι με μπιπερ θα κυνηγουσαν αλλο το θεμα γουστου τι προτημαει ο καθενας εγω ποτε μπιπερ ποτε κουδουνι αλλα αμα το σκυλι εχει μεγαλα ανοιγματα η κυνηγας πικνο θες μπιπερ!και οσο για το σεβασμο στο θηραμα τιμιο θα ηταν να κυνηγαμε ολοι χωρις τπτ ουτε κουδουνι ουτε μπιπερ πραγμα που ενας στους χιλιους και αμα το κανει, γιατι και με τους δυο τροπους εντοπιζεις το σκυλο απλα λειτουργουν αναποδα με το μπιπερ οταν φερμαρει ενω με το κουδουνι παβει ο ηχος οταν φερμαρει.και τα δυο την ιδια δουλεια κανουν με ναι ποιο πολυ το μπιπερ αλλα δεν παβουν και τα 2 να ειναι μεσα που χρησιμοποιουμε για εντοπισμο του σκυλου στη φερμα και το ψαξιμο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #387229

    Δεν δημιουργουμε ενταση,απλα τα τω Καισαρως……………….,οι παλαιοι κυνηγοι δεν ειχαν αναγκη ουτε απο κουδουνια ουτε απο μπιπερ γιατι και τα πουλια ηταν πολλα,οι κυνηγοι και οι δρομοι λιγοι και τα 4χ4 ουτε στα ονειρα τους.Οταν παιδευτεις να  βγαλεις ενα μπεκατσοσκυλο μπορεις να το κανεις οπως θελεις.Οταν κανεις το κυνηγι σου και ακους εκεινο το <γερακι>……………

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #387233

    Δεν δημιουργουμε ενταση,απλα τα τω Καισαρως……………….,οι παλαιοι κυνηγοι δεν ειχαν αναγκη ουτε απο κουδουνια ουτε απο μπιπερ γιατι και τα πουλια ηταν πολλα,οι κυνηγοι και οι δρομοι λιγοι και τα 4χ4 ουτε στα ονειρα τους.Οταν παιδευτεις να βγαλεις ενα μπεκατσοσκυλο μπορεις να το κανεις οπως θελεις.Οταν κανεις το κυνηγι σου και ακους εκεινο το <γερακι>……………

    Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    καλα σε αυτο δικιο εχεις τοσα θηραματα που ειχε τοτε σε ολα τα ειδη δεν ηθελες τπτ και με μονοκανο μια χαρα ησουν!για μενα θεμα γουστου ειναι ειτε μπιπερ ητε οπλο και γενικα αλλα την ψωλη που τρως για να βλαγεις ενα σκυλο σου κακοφαινετε το καρτερι!τεσπα εμεις την καυλα μας την κανουμε και δεν θα χαλιομαστε εστω και για μια φερμα ,το καρτερι δεν θα σταματησει οποτε μη σκαμε για το μονο που θα σκαμε ειναι αμα θα λειτουργησει τπτ ποτε σωστα να κοψουν κανα 2-3 κωλους να δεις μετα!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,486 έως 10,500 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων