ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,516 έως 10,530 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #387372

    φιλε Λουι ακριβος αυτο ολοι μα ολοι πρην παρουμε σκυλο μαλακιες καναμε μετα απο αυτο ομως ο καθενας μας νομιζω νιωθει την αναγκη βελτιωσεις και εκσυγχρονισμου!
    και δεν ειναι ουτε το σκατο που ειπες του σκυλιου ουτε τα εξοδα συντηρησεις που εχουν!!! Ειναι το οτι καταλαβενεις τι μαγεια του κυνηγιου καθε φαση ειναι ξεχωριστη η αγωνία και η ενταση που εχεις απο την ωρα που το σκυλι περνει μυρωδια μεχρι το ξετρυπομα και την επαναφορα δεν συνκρινεται με κανενα καρτερι και κανενα νουμερο θηραματος!
    εξαλου δεν ειναι τυχαιο , η λεξη κυνηγος απο μονη της σημαινει οδηγω το σκυλι   (κύναν άγω)
    οι αλλοι απλα ειναι οπλοφοροι, θηρευτες, τυφεκιοφοροι οπως θες πες τους αλλα κυνηγοι δεν ειναι και οχι γιατι το λεω εγω η εσυ αλλα γιατι απο μονοι τους δεν αντιπροσωπεύουν την εννοια της λεξης!!!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #387407

    καλημερα σε ολλα τα κοπελια…

    τιποτα απο καλαμπακα και εκει γυρω;

    ξερει κανεις αμα δειξαναι πουλακια;

    σε 5 μερουλες φοβγω και μου φενονται αιωνες…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #387411

    Μετά από 2 εξόδους σε δύο διαφορετικά μέρη σε μεγάλο υψόμετρο Κυριακή και Δευτέρα απολυτώς τίποτα εκτός από μία λευκή φέρμα σε κάθε έξοδο.

     

     

     

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Ξέχασα να αναφέρω ότι το φαινόμενο στο βουνό από πέρυσι συνεχίζεται και φέτος. Μετά την έξοδο τα σκυλιά είναι γεμάτα με μικρά τσιμπουράκια. Πέρυσι αυτό συνέβαινε ακόμη και με παγωνιές και χιόνια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #387456

    και σημερα…. παπαρα… τι θα γινει φετος οεο; 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #387458

    faraos dim wrote:
    Για μενα οποιος κυνηγαει με μπιπερ ειναι σαν τον καρτεριτζη η αυτον που βαραει τσιχλες με Νταλαρα.Αφου ειμαστε αθλητες κουδουνακι .Ολα τα αλλα ειναι φτηνες δικαιολογιες. Οταν ο Θεουλης εστελνε μυαλα,καποιοι νομιζαν οτι βρεχει και κραταγαν ομπρελες. http://youtu.be/N08cUql8YTo http://www.youtube.com/watch?v=Xg88M14YcCY

    Mιτσο ελα ενα κυνηγι παρεα και αμα βρεις το σκυλι φερμαριστο εκει που κυνηγαω θα χασω οτι θελεις αν και στην παρεα μου ειμαι ο τελευταιος που εβαλα μπιπερ και ξερεις γιατι,,γιατι ενιωσα μετα απο αρκετα χρονια που ειχε βγει το μπιπερ πολυ μαλακας που εψαχνα σαν τον τρελο να βρω το σκυλι φερμαριστο,την ωρα που ο αλλος πηγαινε τσακ μπαμ και βαραγε το πουλι μην συγκρινουμε το καρτερι με το μπιπερ,,γιατι εγω κανω 500 χιλιομετρα να παω στο χωριο μου να βρω[και αν βρω] 2-3 πουλακια να κανω το κεφι μου,,και ξερω ανθρωπο χωρις σκυλια που βαραει καθε χρονο πιο πολλα πουλια απο εμενα και μαλιστα στην αττικη,χωρις χιλιομετρα και χωρις κοπο,,αρα μην συκρινουμε ανωμια πραματα εγω ξεσκατιζω και ταιζω σκυλια και ο αλλος παει με το σπορτεξ και περνει πουλια..και παλια που λες δεν θελανε κουδουνι και να σου πω εγω γιατι δεν θελανε γιατι ειμαι απο χωριο και τα εζησα..γιατι την μπεκατσα την κυνηγουσαν μονο με τις παγωνιες και τα χιονια οταν τα πουλια επεφταν με την σεσουλα,τοτε μονο την κυνηγουσαν και οχι οπως εμεις που παμε με καθε καιρο και το καρτερι για να ξερουν η πιο μικροι το απαγορευσαν τα 1988 η το87 δεν θυμαμε ακριβως..εγω το προλαβα γιατι κυνηγαω απο 13 χρονον,,εφαγα πολλες μπεκατσες πιτσιρικας στο καρτερι,,αλλα μολις πηρα σκυλο τελος και πηρα σκυλο πολυ πριν βγαλω αδεια κυνηγιου,,τεσπα ετσι για να εχουμε να λεμε τιποτα γιατι πουλια γιοκ ακομα καληνυχτα σε ολους σας

    Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg

    φιλε συμφωνω σε ολα στα γραφομενα σου …. με καλυψες ,ελπιζω και αλλους εδω μεσα 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #387468

    καλημερα και απο μενα μολης γηρησε φιλαρακι απο κηνηγη και πειρε 3 μακρομητες και ενα λαγο υψομετρο 1300 μετρα σε κυπαρηση..

    και το χειροτερο ειναι οτι το απογευμα δεν μπορω να παω 😥

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/06/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    33
    orca51 στις #387479

    θα ηθελα να ξερω σε ποιο μερος της Ελλαδασς υπαρχει ”κυπαρισι” στα 1300 μετρα γα να το αναφερω στην unesco προκειμενου να ανακηρυχθει διατηρητεο…

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #387481

    θα ηθελα να ξερω σε ποιο μερος της Ελλαδασς υπαρχει »κυπαρισι» στα 1300 μετρα γα να το αναφερω στην unesco προκειμενου να ανακηρυχθει διατηρητεο…

    Ξεκίνα να γράφεις την αναφορά…

     

    ……………..και τα κυπαρίσσια (Cupressus Sempervirens) και τα σφεντάμια (Acer Sempervivens) μπορεί να σχηματίσουν συστάδες μέχρι σε ύψος 1.800 μέτρων.

    Ψηλορείτης     .http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CF%81%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B7%CF%82

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    803
    camelg4 στις #387507

    εξοδος την κυριακη που μας περασε φερμες πολλες φραπ φραπ φραπ ακουσαμε μια τουφεκισαμε(αλλα δεν την πηραμε) ηπιαμε καμποσες γραπες φαγαμε τα ψητα μας την σοκολατιτσα μας και γεματοι με ολες τις θετικες επιπτωσεις που εχει το κυνηγι την παλευουμε και αυτην την εβδομαδα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #387578

    Βλέπω φώτο στο Facebook  ενός φίλου με την παρέα του σε εξόρμηση μιας εβδομάδας με κάρπωση 30 πουλιών, που να έγινε άραγε τέτοιο μπάσιμο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #387583

    καλησπερα στην παρεα…. σημερα δεν πηγε καλα….. ( πειρα μαζι μου τον καλτσα) δεν πηραζει αυριο παλι κατι θα γινει…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #387585

    Καλησπερα κι απο εμενα. Σημερινη πρωινη εξοδος, με μια σκυλα 2,5  περιπου χρονων, την οποια πρωωθω προς πωληση. Μου ζητησε καποιος λοιπον, σε προσωπικο μυνημα να ανεβασω βιντεο με την σκυλα αυτη να δει πως δουλευει στο πυκνο. Τελικα, βρηκαμε μια μπεκατσα, η οποια μαλλον ειχε διαθεση να κανει μεγαλη βολτα. Τη σηκωσαμε, αλλα εγω ειχα τη καμερα στο χερι, και φοβουμενος μη μου πεσει μιας και ηταν και η πρωτη οπτικη επαφη μαζι της για ετος, προσπαθησα και να της ριξω, αλλα τιποτα. δε πειραζει, θα την θυμαμαι για πολυ…… το μερος αναμεικτο σε πουρναρι και βελανιδιες ενδιαμεσα!!! Αυτη τη στιγμη βρεχει απο το απογευμα ακαταπαυστα. Το εδοφος δε μπορω να πω πως διψαγε παρα πολυ, ομως χρειαζοταν μια βοηθεια ακομα με ενα νερακι σαν και το σημερινο. αντε να γυρισουν και οι
    βοριαδες να τα δουμε ΟΛΑ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/05/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    149
    BAIKALAKIAS στις #387611

    Chris-Kaz wrote:
    Μετά από 2 εξόδους σε δύο διαφορετικά μέρη σε μεγάλο υψόμετρο Κυριακή και Δευτέρα απολυτώς τίποτα εκτός από μία λευκή φέρμα σε κάθε έξοδο. Χρήστος
    Κομοτηνή

    Ξέχασα να αναφέρω ότι το φαινόμενο στο βουνό από πέρυσι συνεχίζεται και φέτος. Μετά την έξοδο τα σκυλιά είναι γεμάτα με μικρά τσιμπουράκια. Πέρυσι αυτό συνέβαινε ακόμη και με παγωνιές και χιόνια…

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    ΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΒΟΣΚΟΥΝ ΓΙΔΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #387631

    θα ηθελα να ξερω σε ποιο μερος της Ελλαδασς υπαρχει »κυπαρισι» στα 1300 μετρα γα να το αναφερω στην unesco προκειμενου να ανακηρυχθει διατηρητεο…

    ORCA

    ελα φιλεμου κατω να πας μια βολτουλα θερισο ομαλο και ψιλοριτη και θα πηξει το ματησου σε πετρα χαρακια και κυπαρισια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #387668

    orca51 wrote:
    θα ηθελα να ξερω σε ποιο μερος της Ελλαδασς υπαρχει »κυπαρισι» στα 1300 μετρα γα να το αναφερω στην unesco προκειμενου να ανακηρυχθει διατηρητεο… ORCA

    ελα φιλεμου κατω να πας μια βολτουλα θερισο ομαλο και ψιλοριτη και θα πηξει το ματησου σε πετρα χαρακια και κυπαρισια.

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    Ανδρέα   το Σάββατο θα δοκιμάσω  ορεινή Αργολίδα 1100. Σου προετοιμάζω έδαφος. Αν τις πετύχω δε θα τουφεκίσω (αυτό ήταν ψέμα)

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,516 έως 10,530 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων