ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,576 έως 10,590 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #388611

    Σήμερα στα 1500 μέτρα πάλι τίποτα… Δύο λευκές φέρμες ενώ πριν μία  κυρία σηκώθηκε από τον δρόμο όταν το φιλαράκι μου κατέβηκε από το αυτοκίνητο για να δει αν περνάει ο δρόμος λόγω νεροφαγιάς…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    359
    milou στις #388625

    Παρασσκευή ορεινή Φθιώτιδα έλατο 1100 μέτρα θερμοκρασία -2 πολλές μυρωδιές αλλά τα πουλιά άφαντα. Σάββατο ορεινή Αργολίδα 1000 μέτρα πουρνάρι 5 βαθμούς αν και μπροστά μας πέρασαν λαγοκυνηγοί και μπεκατσάδες ο Μίκι έσωσε την παρτίδα και μετά από μονομαχία μιας ώρας με την μοναδική μάλλον μπεκάτσα της περιοχής μας την έστρωσε και με διπλή ταυτόχρονη τουφεκιά (εγώ και milou) έπεσε ηρωικά. http://imageshack.us/photo/my-images/267/p1050123x.jpg/ [/URL]

     

    Αυτα ειναι!!!! 😛 😛 😛

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #388627

    εγω αυτη την εβδομαδα θα ξεκινησω στις μπεκατσες, λογω καποιων προβληματων στο ποδι.

    το φιλαρακι μου, εχει παρει 4 μεχρι τωρα και εχει σηκωσει 8-9 πουλια.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #388653

    Σαββατο πηγαμε στο ελατο με το που κατεβηκαμε μας επιασε βροχη και την καναμε,,παει η μερα τζαμπα[το μετεο ειναι για κλοτσες]

    κυριακη πηγαμε εδω κοντα στο πευκο μια που η ημερομηνιες ειναι οκ και για το πευκο,,4 σηκωματα στο ιδιο πουλι

    με μια μονο ευκαιρια για τουφεκια λογο πυκνου,τελικα δεν το πηρα το πουλι,ενω την εχω παρη στο κατοπι

    πεφτω σε συναδελφο και την παρατησα εγω και την πηρε αυτος στο κατοπι,αποτελεσμα τις εριξε συνολο 7 τουφεκια

    αλλα ακομα παει η μπεκατσα,,βρηκαμε αλλο ενα πουλι στο φευγα αλλα μας την εκανε,,τωρα θα αρχισω καμια βολτα καθημερινη

    γιατι το σαββατοκυριακο εχει κοσμο και οταν ακουσουν τουφεκια τσουπ ολοι εκει πανε λες και δεν εχει αλλα πουλια το δασος

    θα αφησω τα πουλια να ηρεμησουν και αυριο θα παω παλι μια βολτα μπας και την χουφτωσω τελικα

    μπραβο στην μπεκατσα που μας την εκανε 4 φορες πολυ μαγκικα,,και 3 φορες στον συναδελφο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    79
    WOLFMAN στις #388669

    Kαλήμερα στην παρεα.

    Εχθες στο Παλαιοκαστρο Χαλ/κης το απολυτο μηδεν.Ουτε βρωμα ουτε τσιχλες ουτε κοτφυφια (ουτε το πουλακι τσιου)μονο σπουργιτια.Θερμοκρασια 2,5 βαθμοι παχνοι

    πολυ, κυνηγοι κανεις μονο η αφεντιες μας.Ειπαμε να χαμηλωσουμε απο Χολομοντα μπας και βρουμε κατι αλλα τιποτα.Το μερος αγνωριστο εχουν

    κοπει ολοκληρες πλαγιες με μεσεδια.πουρναρια και μετα απο τοσα χρονια κυνηγι στην περιοχη κοντεψα να χαθω.Δεν πειραζει εμεις να ειμαστε \

    καλα και ολα θα γινουν.Καλη εβδομαδα σε ολους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #388677

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα παίδες, το Σάββατο αποφάσισα να βγω κ γω όπως τόσοι άλλοι, προορισμός ορεινή κορινθία προς τον Φεναιό (Γράφουμε για να προσδιορίζουμε τα περάσματα-καλοπροέραιτη παρατήρηση πάντα), -1 το ξημέρωμα, 14 μέγιστη θερμοκρασία. Τόπος μικτός, κλαρί, έλατο. Ο σκύλος μου πήγε απευθείας σε τρία σημεία που και πέρσι είχε εντοπίσει μπεκάτσα. Σ’ ένα απο αυτά εντόπισε την πρώτη η οποία μας έβγαλε λίγο την πίστη και στο τρίτο σήκωμα ήλθε μαζί μας (εχουφτώθη Louiiiiiiiii).

    Ακολούθησε ένα ακόμη σήκωμα μετά απο αρκετή ώρα μέσα σε ιδιαίτερα πυκνό σημείο, κατάφερα να φτάσω κοντά της μεν δεν μπορούσα να σηκώσω όπλο δε καθώς με το ένα χέρι κρατούσα έναν κορμό μη με πάρει η ρεματιά μαζί της. Την ξανασήκωσε μετά ο σκύλος καμιά 200αριά μέτρα πιο κάτω αλλά και πάλι ήταν σε άσχημο σημείο και με τον ποϊντερά μου να την ακολουθεί μια ανάσα μέχρι που έβαλε δέντρα κορμούς κτλ και χάθηκε…..

    Το ευχαριστήθηκα αρκετά και θέλω να ευχαριστήσω και τα δυο παιδιά που συνάντησα απο το χωριό Μεγάλος Βάλτος τα οποία με πήραν μαζί τους στην επιστροφή γιατί πήρα λάθος χωματόδρομο και είχα βγει αρκετά μακριά απο το αυτοκίνητο!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    102
    sokos76 στις #388734

    ρε παιδια παιζει να ειμαι ο μοναδικος στο φορουμ που ακομα δεν ειδα?

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    super_sport στις #388743

    Απογευματινο σε ελατο σηκωσα δυο μπεκατσες πηρα την  μια στο χερι, η αλλη με χαιρετησε.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #388797

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα παίδες, το Σάββατο αποφάσισα να βγω κ γω όπως τόσοι άλλοι, προορισμός ορεινή κορινθία προς τον Φεναιό (Γράφουμε για να προσδιορίζουμε τα περάσματα-καλοπροέραιτη παρατήρηση πάντα), -1 το ξημέρωμα, 14 μέγιστη θερμοκρασία. Τόπος μικτός, κλαρί, έλατο. Ο σκύλος μου πήγε απευθείας σε τρία σημεία που και πέρσι είχε εντοπίσει μπεκάτσα. Σ” ένα απο αυτά εντόπισε την πρώτη η οποία μας έβγαλε λίγο την πίστη και στο τρίτο σήκωμα ήλθε μαζί μας (εχουφτώθη Louiiiiiiiii). Ακολούθησε ένα ακόμη σήκωμα μετά απο αρκετή ώρα μέσα σε ιδιαίτερα πυκνό σημείο, κατάφερα να φτάσω κοντά της μεν δεν μπορούσα να σηκώσω όπλο δε καθώς με το ένα χέρι κρατούσα έναν κορμό μη με πάρει η ρεματιά μαζί της. Την ξανασήκωσε μετά ο σκύλος καμιά 200αριά μέτρα πιο κάτω αλλά και πάλι ήταν σε άσχημο σημείο και με τον ποϊντερά μου να την ακολουθεί μια ανάσα μέχρι που έβαλε δέντρα κορμούς κτλ και χάθηκε….. Το ευχαριστήθηκα αρκετά και θέλω να ευχαριστήσω και τα δυο παιδιά που συνάντησα απο το χωριό Μεγάλος Βάλτος τα οποία με πήραν μαζί τους στην επιστροφή γιατί πήρα λάθος χωματόδρομο και είχα βγει αρκετά μακριά απο το αυτοκίνητο!!!!

    Αντε βρε καλη αρχη αφου την χουφτωσες ολα καλα,,εγω θα παω αυριο μια βολτα κανα 2ωρο γιατι ειμαι και κρυωμενος ακομα

    με ετρωγε να παω σημερα αλλα αφησα να ηρεμησουν λιγο τα πουλια που εμειναν μπας και εχουμε πιο στενη επαφη αυριο

    θα παω κατα τις 10 να τις ποιασω στο χουζουρεμα,,μακαρι να βρω και κανα καινουριο πουλι γιατι 2 κυριες που αφησα εχθες εχουν γινει δασκαλες

    αλλα μου αρεσουν και οι καθηγητριες εμενα,χωρις αυτες δεν περνεις μεταπτυχιακο ουτε εσυ ουτε ο σκυλος σου 😉

    αντε να δουμε γιατι ειμαι μπεκατσοχαρμανης λεμε

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    kynigos76 στις #388946

    Kαλησπερα φιλοι . σημερα σε 4 ωρες περπατημα σε ντουσκο ελατω στον ελικωνα εκανα 3 σηκωματα ,ντουφεκισα της δυο τα πουλια  δεχωνταν  φερμα.

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #388949

    Koulouraki shmera 2 ores oyte myrodia oeo

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    mpekatsa20 στις #388978

    παιδιά τι λέτε για το σαββατοκύριακο που έρχεται;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #389010

    Koulouraki shmera 2 ores oyte myrodia oeo

    Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg

     

    ‘ντάξει κύριε καθηγητά. Αφού δεν έχετε βαρέσει ακόμα μπεκάτσα εσείς πως να βρούμε εμείς?

    ——————————————————————————————————————-

    Πλάκα-πλάκα, την προηγούμενη εβδομάδα είχα 2 συναντήσεις. Την 1η τη σήκωσα εγώ και την άφησα να φύγει (τα σκυλιά ήταν και τα 2 αριστερά μου και η μπεκάτσα σηκώθηκε δεξιά. Έκανα μαμακία λέμε γιατί προχώρησα προς άλλη κατεύθυνση αντί να περιμένω να πάω μαζί τους…). Η 2η μετά από φέρμα του αρσενικού μου (στο σημείο που ήταν δε πήγαινα ούτε με σφαίρες) σηκώθηκε σε μέρος πολύ σφικτό και πολύ μακρυά από μένα, ίσα που την είδα.

    Ειδικά πάντως το 1ο πουλί ΔΕΝ αισιοδοξώ να το ξαναπετύχω γιατί είναι στην …”Ομόνοια”!  :mrgreen:

    Όλο και κάποιο καλόπαιδο θα βρεθεί να την καρπωθεί.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #389026

    Σήμερα 3ωρο πρωινό με αρκετή υγρασία σε τοπίο ανάμεικτο με πεύκο, μεσέ, κέδρο και πουρνάρι μόνο μία κυρία πονηρή ενώ πρόσεχα το αρσενικό  η θηλύκια είδη είχε πάρει ντορό και την πήγαινε πόντα φέρμα  φέρνοντάς την προς εμένα και μόλις ζορίστηκε την έκανε απο αριστερά μου ακούγοντας μόνο το παπ, παπ, παπ και βλέποντας τη σκιά της!!!!!!!!!!  ΑΤΟΥΦΕΚΙΣΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #389030

    louis2 wrote:
    Koulouraki shmera 2 ores oyte myrodia oeo Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg

    “ντάξει κύριε καθηγητά. Αφού δεν έχετε βαρέσει ακόμα μπεκάτσα εσείς πως να βρούμε εμείς? ——————————————————————————————————————- Πλάκα-πλάκα, την προηγούμενη εβδομάδα είχα 2 συναντήσεις. Την 1η τη σήκωσα εγώ και την άφησα να φύγει (τα σκυλιά ήταν και τα 2 αριστερά μου και η μπεκάτσα σηκώθηκε δεξιά. Έκανα μαμακία λέμε γιατί προχώρησα προς άλλη κατεύθυνση αντί να περιμένω να πάω μαζί τους…). Η 2η μετά από φέρμα του αρσενικού μου (στο σημείο που ήταν δε πήγαινα ούτε με σφαίρες) σηκώθηκε σε μέρος πολύ σφικτό και πολύ μακρυά από μένα, ίσα που την είδα. Ειδικά πάντως το 1ο πουλί ΔΕΝ αισιοδοξώ να το ξαναπετύχω γιατί είναι στην …»Ομόνοια»! Όλο και κάποιο καλόπαιδο θα βρεθεί να την καρπωθεί.

    Αμα λες για ομονια και ειχε ελατο μαλον καταλαβα που λες,,θελει και λιγο τυχη αμα πας σκ που εχει κοσμο οποιος προλαβε τον κυριο ειδε

    εγω προχθες παρατησα πουλι που το σηκωσα 4 φορες σε 20 λεπτα,γιατι επεσα πανω σε συναδελφο αλλιως θα την χουφτωναμε

    γιατι δεχοταν η ρημαδα αλλα επιανε στο πυκνο,παρε κανα τηλεφωνο οταν μπορεις να παμε παρεα εκει κοντα σου

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,576 έως 10,590 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων