ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,741 έως 10,755 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #391981

    σημερα ξεκινισα με ελατο στα 1300 μετρα περιπου δεν υπηρχε πουπουλο εψαξα 3 ωρες σε ρεματα πηγα και λιγο σε οξιαα τπτ.μετα κατεβηκα στα 800-900 μετρα σε φτερες με βαρκα και κεδρα οπου και βρηκα το μοναδικο πουλι το οποιο μας εκανε τη χαρη και ηρθε μαζι μου!

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #392040

    ρε ειναι δυνατον???? σημερα παλι τα παπαρια μας ….. 6 σηκωματα και οι 6 γυρισαν και μας μουτζωσαν….ιδικα η μια περασε απο πανω μου αδιασα την καραμπινα και της εκλασα τα φρυδια…. ελεος κριμα για τα σκυλακια… εμεις καλα να παθουμε…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/09/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    2688
    periklis_ath στις #392066

    ρε ειναι δυνατον???? σημερα παλι τα παπαρια μας ….. 6 σηκωματα και οι 6 γυρισαν και μας μουτζωσαν….ιδικα η μια περασε απο πανω μου αδιασα την καραμπινα και της εκλασα τα φρυδια…. ελεος κριμα για τα σκυλακια… εμεις καλα να παθουμε…..

     

    AΠO THN ΣΙΓΟΥΡΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #392074

    Ανασα..2 ατομα πηραμε 3 μπεκ..σε 5 σηκωματα..καλα σημερα, δεδομενου και του δυσκολου μερους (πυκνο με φυλλωσιες χαμηλες).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    271
    nikolas1949 στις #392085

    ρε ειναι δυνατον???? σημερα παλι τα παπαρια μας ….. 6 σηκωματα και οι 6 γυρισαν και μας μουτζωσαν….ιδικα η μια περασε απο πανω μου αδιασα την καραμπινα και της εκλασα τα φρυδια…. ελεος κριμα για τα σκυλακια… εμεις καλα να παθουμε…..

    Μηπως βιαστηκες ? Γιατι το αδιασμα της καραμπινας δηλωνει βιασυνη..

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    amonokro στις #392092

    ρε ειναι δυνατον???? σημερα παλι τα παπαρια μας ….. 6 σηκωματα και οι 6 γυρισαν και μας μουτζωσαν….ιδικα η μια περασε απο πανω μου αδιασα την καραμπινα και της εκλασα τα φρυδια…. ελεος κριμα για τα σκυλακια… εμεις καλα να παθουμε…..

     

    Το όπλο σου το έχεις φτειάξει στα μέτρα σου?  εάν ναι, τότε ήταν δύσκολες φάσεις. Εάν όχι, πρέπει να το φτειάξεις και θα με θυμηθείς. Η μπεκάτσα δεν συγχωρεί εύκολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    8660
    victz στις #392098

    Ειδα τη πρωτη για φετος. Περασε αργα το βραδι οπως περιμενα διπλα στο αμαξι. Ελπιζω να μεινει γερη, γιατι το θεαμα ειναι απιστευτο, και της ξαναδωσα ραντεβου 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #392147

    victfalcon wrote:
    ρε ειναι δυνατον???? σημερα παλι τα παπαρια μας ….. 6 σηκωματα και οι 6 γυρισαν και μας μουτζωσαν….ιδικα η μια περασε απο πανω μου αδιασα την καραμπινα και της εκλασα τα φρυδια…. ελεος κριμα για τα σκυλακια… εμεις καλα να παθουμε…..

    Το όπλο σου το έχεις φτειάξει στα μέτρα σου? εάν ναι, τότε ήταν δύσκολες φάσεις. Εάν όχι, πρέπει να το φτειάξεις και θα με θυμηθείς. Η μπεκάτσα δεν συγχωρεί εύκολα.

    το οπλο ειναι εκει που πρεπει να ειναι … δεν φταιει ουτε το οπλο ουτε τα φυσηγγια …. εγω φταιω…..

    θα συμφωνισω με τον περι …απο την σιγουρια μου το εχασα το πουλι…. αλλα δεν πηραζει παμε γι αλλα!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #392153

    amonokro wrote:

    victfalcon wrote:
    ρε ειναι δυνατον???? σημερα παλι τα παπαρια μας ….. 6 σηκωματα και οι 6 γυρισαν και μας μουτζωσαν….ιδικα η μια περασε απο πανω μου αδιασα την καραμπινα και της εκλασα τα φρυδια…. ελεος κριμα για τα σκυλακια… εμεις καλα να παθουμε…..

    Το όπλο σου το έχεις φτειάξει στα μέτρα σου? εάν ναι, τότε ήταν δύσκολες φάσεις. Εάν όχι, πρέπει να το φτειάξεις και θα με θυμηθείς. Η μπεκάτσα δεν συγχωρεί εύκολα.

    το οπλο ειναι εκει που πρεπει να ειναι … δεν φταιει ουτε το οπλο ουτε τα φυσηγγια …. εγω φταιω….. θα συμφωνισω με τον περι …απο την σιγουρια μου το εχασα το πουλι…. αλλα δεν πηραζει παμε γι αλλα!!!

    ετσι ειναι αν κατσεις και ριξεις το φτεξιμο στο οπλο στα φυσιγγια και οχι στον εαυτο σου μετα βραστα. ολοι μας χανουμε πουλια και συνηθως αυτα που τα εχεις σιγουρα, αλλα ετσι ειναι το κυνηγι μεσα στο προγραμμα και η αποτυχια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #392155

    Καλημέρα  σε όλους, αυτό είναι το κυνήγι να σε εκπλήσσει και να σε ξαφνιάζει με

    ωραία και τα ανάποδά του

    και μην ξεχνάμε ότι η αποτυχία είναι μέσα στο πρόγραμμα

    η επιτυχία είναι η έκπληξη!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    karakalas στις #392165

    test

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    karakalas στις #392167

    τα νεα μου ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #392179

    Σ/Κ Τρίκαλα – Γρεβενά.

    Σάββατο σε δένδρο, πιάστηκε ο σκύλος 3 φορές χωρίς να δούμε πουλί. Κυριακή στα 1400μ, έλατο μέσα στην ΕΚΠ Κόζιακα, 3 συνατήσεις, 0 μαζί… Κι’ ένας ζαρκάδης πέρασε σα φάντασμα στα 20μ, μέσα στην ομίχλη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/12/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    12
    amonokro στις #392186

    victfalcon wrote:

    amonokro wrote:

    victfalcon wrote:
    ρε ειναι δυνατον???? σημερα παλι τα παπαρια μας ….. 6 σηκωματα και οι 6 γυρισαν και μας μουτζωσαν….ιδικα η μια περασε απο πανω μου αδιασα την καραμπινα και της εκλασα τα φρυδια…. ελεος κριμα για τα σκυλακια… εμεις καλα να παθουμε…..

    Το όπλο σου το έχεις φτειάξει στα μέτρα σου? εάν ναι, τότε ήταν δύσκολες φάσεις. Εάν όχι, πρέπει να το φτειάξεις και θα με θυμηθείς. Η μπεκάτσα δεν συγχωρεί εύκολα.

    το οπλο ειναι εκει που πρεπει να ειναι … δεν φταιει ουτε το οπλο ουτε τα φυσηγγια …. εγω φταιω….. θα συμφωνισω με τον περι …απο την σιγουρια μου το εχασα το πουλι…. αλλα δεν πηραζει παμε γι αλλα!!!

    ετσι ειναι αν κατσεις και ριξεις το φτεξιμο στο οπλο στα φυσιγγια και οχι στον εαυτο σου μετα βραστα. ολοι μας χανουμε πουλια και συνηθως αυτα που τα εχεις σιγουρα, αλλα ετσι ειναι το κυνηγι μεσα στο προγραμμα και η αποτυχια.

     

    [quote=392147]

    amonokro wrote:

    victfalcon wrote:
    ρε ειναι δυνατον???? σημερα παλι τα παπαρια μας ….. 6 σηκωματα και οι 6 γυρισαν και μας μουτζωσαν….ιδικα η μια περασε απο πανω μου αδιασα την καραμπινα και της εκλασα τα φρυδια…. ελεος κριμα για τα σκυλακια… εμεις καλα να παθουμε…..

    Το όπλο σου το έχεις φτειάξει στα μέτρα σου? εάν ναι, τότε ήταν δύσκολες φάσεις. Εάν όχι, πρέπει να το φτειάξεις και θα με θυμηθείς. Η μπεκάτσα δεν συγχωρεί εύκολα.

    το οπλο ειναι εκει που πρεπει να ειναι … δεν φταιει ουτε το οπλο ουτε τα φυσηγγια …. εγω φταιω….. θα συμφωνισω με τον περι …απο την σιγουρια μου το εχασα το πουλι…. αλλα δεν πηραζει παμε γι αλλα!!!

     

    victfalcon wrote:

    amonokro wrote:

    victfalcon wrote:
    ρε ειναι δυνατον???? σημερα παλι τα παπαρια μας ….. 6 σηκωματα και οι 6 γυρισαν και μας μουτζωσαν….ιδικα η μια περασε απο πανω μου αδιασα την καραμπινα και της εκλασα τα φρυδια…. ελεος κριμα για τα σκυλακια… εμεις καλα να παθουμε…..

    Το όπλο σου το έχεις φτειάξει στα μέτρα σου? εάν ναι, τότε ήταν δύσκολες φάσεις. Εάν όχι, πρέπει να το φτειάξεις και θα με θυμηθείς. Η μπεκάτσα δεν συγχωρεί εύκολα.

    το οπλο ειναι εκει που πρεπει να ειναι … δεν φταιει ουτε το οπλο ουτε τα φυσηγγια …. εγω φταιω….. θα συμφωνισω με τον περι …απο την σιγουρια μου το εχασα το πουλι…. αλλα δεν πηραζει παμε γι αλλα!!!

    ετσι ειναι αν κατσεις και ριξεις το φτεξιμο στο οπλο στα φυσιγγια και οχι στον εαυτο σου μετα βραστα. ολοι μας χανουμε πουλια και συνηθως αυτα που τα εχεις σιγουρα, αλλα ετσι ειναι το κυνηγι μεσα στο προγραμμα και η αποτυχια.

    Συμφωνώ ότι ο καθένας μας έχει τις εμπειρίες του και προχωρά σύμφωνα με αυτές. Απλά με την ευκαιρία αυτού του διαλόγου,  ήθελα να μοιραστώ την δική μου εμπειρία που πραγματικά δεν την πίστευα. Κυνηγάω από μικρό παιδί – με σχετικά μέτριες προς κανονικές διαχρονικές επιτυχίες. Πέρσυ, άρχισα να διερωτώμαι γιατί έχανα ποιο πολλές μπεκάτσες από έναν συγκυνηγό μου μπεκατσά (ίδιος κυνηγότοπος και ποιότητα σκυλιών). Ετσι αποφάσισα για πρώτη φορά (στην κυνηγετική μου ζωή) να φτειάξω το όπλο μου (ήξερα φυσικά ότι ήταν σημαντικό αλλά δεν είχε τύχει για πολλούς λόγους μέχρι τότε). Το έκανα σε επαγγελματία. Το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά εξαιρετικό. Πρακτικά έχω πάρει από τότε περίπου 20 πουλιά από τα 25-26 περίπου που έχω τουφεκίσει και μάλιστα τα περισσότερα (πάνω από 15) με μονοτουφεκιά. Περσυ σε μια μέρα πήρα 7 μόνο (η καλύτερη μέχρι τώρα για μένα) με μονοτουφεκιά όλα. Φέτος έχω τουφεκίσει πέντε, έχω πάρει τις τέσσερις, και τις τρείς με μονοτουφεκιά. Αυτά τα αποτέλεσματα δεν τα είχα ποτέ – και με διαφορά. Δεν μπορεί να είναι σύμπτωση. Για την πληρέστερη εικόνα, το μόνο επιπλέον που άλλαξα ήταν τα φυσσίγια, αλλά αυτό δεν το αξιολογώ ιδιαίτερα.

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us
    [/quote]

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    872
    GeorgePap στις #392193

    Εμένα πήγε ο πατέρας μου την πέμπτη σε κλειστό πουρνάρι, σε μια στιγμή ακούει το μπίπερ και στο 5ο μπίπ, φασαρία και ο ποϊντεράς ήρθε τρέχοντας στα πόδια του..χεσμένος …
    πήγε να φερμάρει τα γιατακιασμένα γουρούνια ..χαχαχα  ..πάλι καλά που έφυγε γιατί πέρσι στο ίδιο σημείο φέρμαρε το πόιντερ του θείου μου και στο τέταρτο μπιπ από το μπίμπερ ο σκύλος πέταξε πάνω από τα πουρνάρια όταν τον κοπάνισε ένα καπρί.
    Εγώ Σάββατο απόγεμα σε σκοτεινή πλευρά μέσα σε κλείσό με πουρνάρι πήρα μια φέρμα αλλά δεν συκώθηκε τίποτα, μάλλον την είχε κάνει νωρίτερα η μπεκάτσα.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,741 έως 10,755 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων