ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,756 έως 10,770 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #392283

    Ta poulia pou xanoume sto katharo einai giati apo thn polu sigoyria stamatame to oplo kai meta patame thn skandalh

    h mpekatsa thelh skoupisma kai meta toyfekame,,apo aupio notias re gamoto,,kai tha paei tzampa to fegaragi

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #392313

    Ta poulia pou xanoume sto katharo einai giati apo thn polu sigoyria stamatame to oplo kai meta patame thn skandalh h mpekatsa thelh skoupisma kai meta toyfekame,,apo aupio notias re gamoto,,kai tha paei tzampa to fegaragi

    Ετσι ακριβώς χάνονται οι εύκολες μπεκάτσες. Σάββατο μετά από φέρμα μέσα σε ένα μικρό δασάκι έχουμε κλείσει με τον milou αλλά το πουλι φευγει χωρίς να ακουστεί και ο Μίκι δεν την ξαναβρίσκει μέσα στο δασάκι. Φεύγουμε προς άλλο δασάκι περπατώντας στο καθαρό 50 μέτρα μακρύτερα από το δασάκι όπου ο Μίκι ακόμα ψάχνει. 15 μέτρα μπροστά μου στο καθαρό σαν ορτύκι πετάγεται η μπεκάτσα σημαδεύω πατάω και αντί να συνεχίσω τη σκόπευση κατεβάζω το όπλο για να δω την πτώση της σίγουρος ότι πέφτει. Ακολούθησαν άλλες δύο “σίγουρες”  τουφεκιές από μένα και τρείς από τον milou και φυσικά η μπεκάτσα έφυγε. Με έφαγε η σιγουριά και η διακοπή σκόπευσης, που συνήθως έχει σαν αποτέλεσμα οι τουφεκιές να μένουν πίσω.

    Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    359
    milou στις #392323

    Κωλονοτιαδες!!!! 😡 😡 😡

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #392587

    Χθες το βραδυ κοιτουσα το φεγγαρακι και ελεγα ωραια βραδυα να μπει κανενα καινουριο πουλακι,,παρολο το νοτια εχω πει

    και θα το ξαναπω οτι τα πουλια ταξιδευουν ακομα και με νοτιαδες, ειδικα τις νυχτες που εχει γεματο φεγγαρι,αυτο το εχω δει πολλες φορες

    ετσι με ετρωγε απο χθες να παω για κυνηγι σημερα; η να σκισω κατι καυσοξυλα που ηθελα να αφησω στην ακρη για στεγνωμα

    τελικα εσκισα τα ξυλα και δεν πηγα πουθενα,παρολο που ολη την ημερα με ετρωγε να παω κανα 2 ωρες στο βουνο

    τελικα λιγο η κουραση λιγο η ζεστη δεν ακουσα το ενστικτο μου που ελεγε να παω στο βουνο,,αργα το απογευμα ηρθε ο φιλος που παμε παρεα σπιτι

    πηγε το απογευμα και σηκωσε 5-6 πουλια και περασε ενα απογευμα ολο μπιπ μπιπ και πα πα παπ

    ηθικο διδαγμα.. οταν σε τρωει ο κωλος σου οτι μπηκανε πουλια τραβα στο βουνο και γαμα τα ξυλα

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #392616

    Χθες το βραδυ κοιτουσα το φεγγαρακι και ελεγα ωραια βραδυα να μπει κανενα καινουριο πουλακι,,παρολο το νοτια εχω πει και θα το ξαναπω οτι τα πουλια ταξιδευουν ακομα και με νοτιαδες, ειδικα τις νυχτες που εχει γεματο φεγγαρι,αυτο το εχω δει πολλες φορες ετσι με ετρωγε απο χθες να παω για κυνηγι σημερα; η να σκισω κατι καυσοξυλα που ηθελα να αφησω στην ακρη για στεγνωμα τελικα εσκισα τα ξυλα και δεν πηγα πουθενα,παρολο που ολη την ημερα με ετρωγε να παω κανα 2 ωρες στο βουνο τελικα λιγο η κουραση λιγο η ζεστη δεν ακουσα το ενστικτο μου που ελεγε να παω στο βουνο,,αργα το απογευμα ηρθε ο φιλος που παμε παρεα σπιτι πηγε το απογευμα και σηκωσε 5-6 πουλια και περασε ενα απογευμα ολο μπιπ μπιπ και πα πα παπ ηθικο διδαγμα.. οταν σε τρωει ο κωλος σου οτι μπηκανε πουλια τραβα στο βουνο και γαμα τα ξυλα

    Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 39 λεπτά πριν από τον louis2.

    Eσωτερική μετακίνηση θα την πω εγώ αδελφέ γιατί εδώ που είμαι τις τελευταίες μέρες τα πουλιά δυστυχώς αρρέωσαν κατά μεγάλους αριθμούς και η Νότιος Ελλάδα, απο Αττική και προς τα κάτω έχει τα πουλιά που ήταν βόρια….Σχεδόν θα πω τσάμπα η άδεια (δυο πράγματα σκέφτομαι τον λαγό που έφυγε με τρικλοποδιά μέσα απο τα πόδια μου και φερμαριστός για δέκα λεπτά σχεδόν και την χθεσινή μπεκάτσα με την απογείωση αργού ελικοπτέρου που την κοιτούσα χωρίς να σηκώσω καν όπλο)….

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #392623

    louis2 wrote:
    Χθες το βραδυ κοιτουσα το φεγγαρακι και ελεγα ωραια βραδυα να μπει κανενα καινουριο πουλακι,,παρολο το νοτια εχω πει και θα το ξαναπω οτι τα πουλια ταξιδευουν ακομα και με νοτιαδες, ειδικα τις νυχτες που εχει γεματο φεγγαρι,αυτο το εχω δει πολλες φορες ετσι με ετρωγε απο χθες να παω για κυνηγι σημερα; η να σκισω κατι καυσοξυλα που ηθελα να αφησω στην ακρη για στεγνωμα τελικα εσκισα τα ξυλα και δεν πηγα πουθενα,παρολο που ολη την ημερα με ετρωγε να παω κανα 2 ωρες στο βουνο τελικα λιγο η κουραση λιγο η ζεστη δεν ακουσα το ενστικτο μου που ελεγε να παω στο βουνο,,αργα το απογευμα ηρθε ο φιλος που παμε παρεα σπιτι πηγε το απογευμα και σηκωσε 5-6 πουλια και περασε ενα απογευμα ολο μπιπ μπιπ και πα πα παπ ηθικο διδαγμα.. οταν σε τρωει ο κωλος σου οτι μπηκανε πουλια τραβα στο βουνο και γαμα τα ξυλα Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 39 λεπτά πριν από τον louis2.

    Eσωτερική μετακίνηση θα την πω εγώ αδελφέ γιατί εδώ που είμαι τις τελευταίες μέρες τα πουλιά δυστυχώς αρρέωσαν κατά μεγάλους αριθμούς και η Νότιος Ελλάδα, απο Αττική και προς τα κάτω έχει τα πουλιά που ήταν βόρια….Σχεδόν θα πω τσάμπα η άδεια (δυο πράγματα σκέφτομαι τον λαγό που έφυγε με τρικλοποδιά μέσα απο τα πόδια μου και φερμαριστός για δέκα λεπτά σχεδόν και την χθεσινή μπεκάτσα με την απογείωση αργού ελικοπτέρου που την κοιτούσα χωρίς να σηκώσω καν όπλο)….

    Ναι  βρε ρομαντικε μου εσωτερικου ηταν τα πουλια σιγουρα,, καναμε και ελεγχο στα διαβατηρια  :mrgreen:

    ειπα εγω οτι ηρθαν απο την ρωσσια;..τωρα θα εχουμε πουλακια εδω ,,ασε με τους λαγους και εγω ατυχος ειμαι τα τελευταια χρονια

    στο ελικοπτερο γιατι δεν σηκωσες οπλο,σε πηρε ο αερας απο τους ελικες; 😆

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    118
    SpyrosK στις #392683

    Νά στε καλά ρε παιδιά.

    Διάβασα τα τελευταία 10-15 post και μου φτιάξατε το βράδυ με το έξυπνο χιούμορ σας.

    Άντε και σε καλύτερες κυνηγητικές μέρες και πάντα με σεβασμό στο θήραμα και στους συναδέλφους μου μοιραζόμαστε αυτές τις ωραίες στιγμές, σε μια περίοδο μιζέριας και σκανδάλων.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #392796

    greekhunter wrote:

    louis2 wrote:
    Χθες το βραδυ κοιτουσα το φεγγαρακι και ελεγα ωραια βραδυα να μπει κανενα καινουριο πουλακι,,παρολο το νοτια εχω πει και θα το ξαναπω οτι τα πουλια ταξιδευουν ακομα και με νοτιαδες, ειδικα τις νυχτες που εχει γεματο φεγγαρι,αυτο το εχω δει πολλες φορες ετσι με ετρωγε απο χθες να παω για κυνηγι σημερα; η να σκισω κατι καυσοξυλα που ηθελα να αφησω στην ακρη για στεγνωμα τελικα εσκισα τα ξυλα και δεν πηγα πουθενα,παρολο που ολη την ημερα με ετρωγε να παω κανα 2 ωρες στο βουνο τελικα λιγο η κουραση λιγο η ζεστη δεν ακουσα το ενστικτο μου που ελεγε να παω στο βουνο,,αργα το απογευμα ηρθε ο φιλος που παμε παρεα σπιτι πηγε το απογευμα και σηκωσε 5-6 πουλια και περασε ενα απογευμα ολο μπιπ μπιπ και πα πα παπ ηθικο διδαγμα.. οταν σε τρωει ο κωλος σου οτι μπηκανε πουλια τραβα στο βουνο και γαμα τα ξυλα Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 39 λεπτά πριν από τον louis2.

    Eσωτερική μετακίνηση θα την πω εγώ αδελφέ γιατί εδώ που είμαι τις τελευταίες μέρες τα πουλιά δυστυχώς αρρέωσαν κατά μεγάλους αριθμούς και η Νότιος Ελλάδα, απο Αττική και προς τα κάτω έχει τα πουλιά που ήταν βόρια….Σχεδόν θα πω τσάμπα η άδεια (δυο πράγματα σκέφτομαι τον λαγό που έφυγε με τρικλοποδιά μέσα απο τα πόδια μου και φερμαριστός για δέκα λεπτά σχεδόν και την χθεσινή μπεκάτσα με την απογείωση αργού ελικοπτέρου που την κοιτούσα χωρίς να σηκώσω καν όπλο)….

    Ναι βρε ρομαντικε μου εσωτερικου ηταν τα πουλια σιγουρα,, καναμε και ελεγχο στα διαβατηρια ειπα εγω οτι ηρθαν απο την ρωσσια;..τωρα θα εχουμε πουλακια εδω ,,ασε με τους λαγους και εγω ατυχος ειμαι τα τελευταια χρονια στο ελικοπτερο γιατι δεν σηκωσες οπλο,σε πηρε ο αερας απο τους ελικες;

    Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg

    Απλά….με ψάρωσε έπεσα κάτω και πήρα κάμψεις!!!!!

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #392863

     

    Καναμε μια συντομη βολτα σημερα 2 πουλακια,,το ενα φαντασματακι,το αλλο δεχοταν αλλα εκει που ηταν

    ηθελα κανα δυο μερες με το αλυσοπριονο για να παω,,ετσι φυγαμε χωρις μπαμ,,

    αυριο αν δεν βρεχει θα ξαναπαμε μια βολτα,,η σκυλα μαλον εχει αρθρητικα γιατι κρατα το ποδι

    και αρχισε και η περιοδος,,παμε γερα λεμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    boulp_2 στις #392889

    Σημερινή βόλτα μαζί με τον αδελφό μου κοντά στην Αττική λόγο απογευματινής βάρδιας. Το πρωί πηγαίνοντας για το πρώτο σημείο σηκώσαμε μια από το δρόμο  και μετά από 50 μέτρα είδαμε ένα ζευγάρι στον ορίζοντα !!! όπως καταλάβατε πιστέψαμε ότι πέσαμε στη “πίτα” παρόλο το νοτιά ,γιατί τα πουλιά είναι ανώμαλα , και @@μω την τύχη μας  δουλεύουμε και πρέπει να φύγουμε νωρίς. Τελικά σε τρία  σημεία “κοτέτσια” σηκώσαμε μονό ένα πουλί και αυτό μας την έφερε κανονικά και δεν κάναμε μπαμ.  Μείναμε με την όρεξη. Το κακό είναι ότι στο ρεπό που έχουμε θα πέσει πολύ νερό .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #392922

    θα βρέχει σήμερα, δεν πάω πουθενά….”ντριιιιιιιινννν” το τηλέφωνο στη μια το μεσημέρι, ο Κωστής στην γραμμή, πάμε ρε όσο κρατάει ο καιρός; Άντε πάμε…..

    Στο 20′ λεπτο ο προορισμός….Μην τα πολυλογώ, σε δέκα λεπτά βγήκαν 2 πουλιά σχετικά εύκολα και ένα γουρουνάκι το οποίο έφυγε άρων άρων μετά την πρώτη τουφεκιά καθώς η μια μπεκάτσα μας ακολούθησε…..Άλλες τέσσερις συναντήσεις είχαμε αλλά ρε παιδιά όρεξη για βόλτα είχαν οι άτιμες, δεν στεκόντουσαν να τους μιλήσουμε ούτε ένα λεπτό, ακατάδεκτες ρε γαμώτο…..Αυτά!!!!Ευρύτερη περιοχή Ηπείρου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #393438

    σημερινο πρωινο ολο αισιοδοξια ξεκιναω το κυνηγι σε κανα μεσαωρο βλεπω το σκυλο φερμα αλλα δεν δεχτηκε η μπεκατσα ωρα 5 δευτερα μονο δεν προλαβα την βλεπω παει σε πυκνο ξανα φερμα και τιναζει εφυγαν κατι γαλλικα εκει.μετα απο καμια ωρα ακου το μπιπερ παω σηκωνετε η κυρια μπροστα μου σε καθαρο ριχνω ενα τπτ ριχνω 2 τπτ παω να δω ξερετε πως ειναι οταν δεν την πετυχενεισ λες μπας και επεσε εκει π εστριψε την βλεπω τιναζει στα 30 μετρα μετα την εψαξα 2 ωρες τπτ.και ετσι κουλουρακι φρεσκο.μετραω μετα βηματα να δω ποσο την εριξα στα 15 μετρα ουτε φυσιγγι φταιει ουτε οπλο .ΕΓΩ και μονο εγω χαχαχαχα με εφαγε η σιγουρια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    mark στις #393442

    Εξαήμερη εξόρμηση, λίγα  τα πουλιά ,η αστοχία στο κόκκινο, ένα γόνατο πρησμένο ,πολλά τσίπουρα και μια σκύλα που επί εξι ημέρες έδωσε πραγματικά τα ρέστα της αναγνωριζόμενη από τους πολλούς και διαφορετικούς συνκυνηγούς.Μερικές φορές σκεφτομαι ότι αδικείται μαζί μου αφού έχει λίγες εξόδους και τη #τρώει# το διαμέρισμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #393530

    σημερα σε απογευματινη βολτα με τη σκυλιτσα….. παλι απροπροσωπο με εβγαλε παλι η κουκλα μου…… ξεκηναω απο το αμαξι, παω σε ενα κοτετσι …..τπτ… μπαινω σε ενα ρεμα και βλεπω τη σκυλα να σφυγγει σε δευτερολεπτα ηρθε η φερμα…. παω κοντα ….παταω δεξια….. παταω αριστερα…. μπροστα απο το σκυλι…. τπτ….κανω ενα βημα για να παω σε ενα κομμενο κορμο ….παπ παπ παπ παπ …….μπαααααμ…… παρτη κατω την κυρια συνεχιζω το ρεμα……τπτ πιανω το απεναντι ρεμα για την επιστροφη…..μπαινει το σκυλι σε ενα πυκνο….. και ακουω το μπιπερ πιανω θεση…… περιμενω… περιμενω …. περιμενω …κανω τσιγαρο …. ε λεω φτανει….. σφυριζω ….. παπ παπ παπ παπ …… μπααααααααμ …..κρεμαει ποδια και παει να πεσει….μπαααααμ και η δευτερη για σιγουρια….. παρτη κατω και την αλλη την κυρια!!!! τελεια!!!! αντε αυριο παλι…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    Σωτηρης στις #393547

    και μια που ποζαρε σημερα στο φακο μου  😆
    ΥΠ: οι φωτογραφιες αποτελουν προιον πνευματικής ιδιοκτησίας μου απαγορευεται η οποιαδηποτε αναδημοσιευση τους

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,756 έως 10,770 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων