ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,816 έως 10,830 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    179
    theodoris theo στις #394465

    Σημερα ορεινη ναυπακτια μετα απο 7 ωρες ψαξιμο σηκωσαμε 6 πουλια και πηραμε τρια με πολυ τυχη,μπηκαν νεα πουλια απο οτι φανηκε αλλα ειναι στο ντυμενο και δυσκολα μπορεις να τα χτυπησεις.

    Φιλε μου μηπως κανεις λαθος εκτιμηση?Αν ειχαν μπει νεα πουλια σε 7 ωρες κυνηγι θα σηκωνες τουλαχιστον διπλασια πουλια,γιατι τα 6 που σηκωσες αναλογουν σχεδον 1 σε καθε ωρα κυνηγιου πολυ λογικο για πουλια που υπαρχουν ειδη στον τοπο…..για ξαναδεστο λιγακι αυτη την εβδομαδα.Να μην παρηξηγηθω δεν το λεω απο ειρωνεια ή οτι δηποτε αλλο,απλα επειδη προσπαθω να καταλαβω τι διαολο γινετε εφετος με την μεταναστευση……φιλικα Θοδωρος.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/10/2008
    Αρ. μηνυμάτων:
    82
    super_sport στις #394472

    super_sport wrote:
    Σημερα ορεινη ναυπακτια μετα απο 7 ωρες ψαξιμο σηκωσαμε 6 πουλια και πηραμε τρια με πολυ τυχη,μπηκαν νεα πουλια απο οτι φανηκε αλλα ειναι στο ντυμενο και δυσκολα μπορεις να τα χτυπησεις.

    Φιλε μου μηπως κανεις λαθος εκτιμηση?Αν ειχαν μπει νεα πουλια σε 7 ωρες κυνηγι θα σηκωνες τουλαχιστον διπλασια πουλια,γιατι τα 6 που σηκωσες αναλογουν σχεδον 1 σε καθε ωρα κυνηγιου πολυ λογικο για πουλια που υπαρχουν ειδη στον τοπο…..για ξαναδεστο λιγακι αυτη την εβδομαδα.Να μην παρηξηγηθω δεν το λεω απο ειρωνεια ή οτι δηποτε αλλο,απλα επειδη προσπαθω να καταλαβω τι διαολο γινετε εφετος με την μεταναστευση……φιλικα Θοδωρος.

    φιλε  θοδωρε αυτο το λεω(δικη μου εκτιμηση) γιατι την προηγουμενη μερα στον ιδιο τοπο  βρηκαμε μονο  1 πουλι σε λιγοτερι ωρα βεβαια λογο βροχης περιπου 3,5 ωρες. μπορει βεβαια και να εφταιγε η βροχη κατι που δεν πιστευω, μπορει βεβαια να ειναι και εσωτερικη μετακινηση διοτι επεσαν χιονια το βραδυ σε μεγαλυτερο υψομετρο και ισως κατεβηκαν χαμηλοτερα τα πουλλια,με την μεταναστευση φετος και εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #394476

    super_sport wrote:
    Σημερα ορεινη ναυπακτια μετα απο 7 ωρες ψαξιμο σηκωσαμε 6 πουλια και πηραμε τρια με πολυ τυχη,μπηκαν νεα πουλια απο οτι φανηκε αλλα ειναι στο ντυμενο και δυσκολα μπορεις να τα χτυπησεις.

    Φιλε μου μηπως κανεις λαθος εκτιμηση?Αν ειχαν μπει νεα πουλια σε 7 ωρες κυνηγι θα σηκωνες τουλαχιστον διπλασια πουλια,γιατι τα 6 που σηκωσες αναλογουν σχεδον 1 σε καθε ωρα κυνηγιου πολυ λογικο για πουλια που υπαρχουν ειδη στον τοπο…..για ξαναδεστο λιγακι αυτη την εβδομαδα.Να μην παρηξηγηθω δεν το λεω απο ειρωνεια ή οτι δηποτε αλλο,απλα επειδη προσπαθω να καταλαβω τι διαολο γινετε εφετος με την μεταναστευση……φιλικα Θοδωρος.

    θοδωρη ειναι πονηρη αυτη η εβδομαδα πιστευω. αν δε βαλει και τωρα πουλια θα κυνηγαμε πεταλουδες. και εγω σημερα με αισιοδοξια ξεκινησα αλλα εφαγα καλη φολα. υπομονηηηη. :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #394512

    σημερα πηγα και γω με το φιλαρακι μου πρωτη φορα δε σηκωσαμε στο μερος που παμε και το περιεργο ειναι οτι ηταν καλη μερα εριξε και χιονακι γυρω γυρω στα βουνα.μονο ενα παλικαρι σηκωσε και πηρε μια την ωρα που γυριζαμε κατα της 2 το μεσημερι.δεν εβαλε πουλια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #394539

    Αρκαδία 1100 στο γνωστό σημείο που φέτος μας έχει δώσει πολλές συγκινήσεις, δυστυχώς οι προσδοκίες μου για νέα πουλιά έσβησαν μαζί με το πρωινό χιονάκι. Μετά από τετράωρο αγώνα με 2 ή  3 παλιά πουλιά ίσα που καταφέραμε να στήσουμε μία στον κορμό για φωτογράφηση, όπως ζήτησε ο Ανδρέας (herbi

    )http://imageshack.us/photo/my-images/715/p1050197t.jpg/
    http://imageshack.us/photo/my-images/685/p1050194t.jpg/

    [/URL]
    [/URL]

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    boulp_2 στις #394565

    Καλησπέρα και από εμένα. Σημερινή έξοδος σε ορεινή Κορινθία με προσδοκίες για νέα πουλιά όπως και όλοι που βγήκαν σήμερα τζίφος!!! Στο πρώτο μισάωρο ψαξίματος  ο αδελφός μου σήκωσε ένα ζευγάρι με το ένα πουλί να μας ακολουθησει. Από και έπειτα τίποτα!! Αλλάξαμε τόπο ύστερα από 3 ώρες  ψάξιμο αλλά και στο δεύτερο σημείο τζίφος. Σημειωτέο βέβαια ότι από τον αέρα έπεφταν τα δέντρα κάτω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #394585

    καλησπέρα και απο μένα. σήμερα βόλτα σε καινούργια μέρη για μένα (πιερία πάντα ), το αποτέλεσμα ήταν να σηκώσω 6 πουλάκια και με μεγαλη αστοχία κατάφερα να πάρω το 1.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    kinigos-volos στις #394604

    Καλησπέρα σε όλους!!!Σημερα το πρωι πήγαμε βολτούλα..Κάναμε 2 σηκώματα.Τα πουλια δεχονταν καλά τα σκυλιά αλλα εκει που ηταν,…….μπήκαμε ανθρωποι και βγήκαμε καταξεσκισμένοι…..και τελικά φύγαμε ατουφέκιστοι!!!Δεν πειράζει….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #394681

    Αρκαδία 1100 στο γνωστό σημείο που φέτος μας έχει δώσει πολλές συγκινήσεις, δυστυχώς οι προσδοκίες μου για νέα πουλιά έσβησαν μαζί με το πρωινό χιονάκι. Μετά από τετράωρο αγώνα με 2 ή 3 παλιά πουλιά ίσα που καταφέραμε να στήσουμε μία στον κορμό για φωτογράφηση, όπως ζήτησε ο Ανδρέας (herbi )http://imageshack.us/photo/my-images/715/p1050197t.jpg/ http://imageshack.us/photo/my-images/685/p1050194t.jpg/ [/URL]
    [/URL]

     

    α ρε πετρο αστα να παναι αντε να δουμαι φετος τη θα γηνει..

    εμενα με βλεπω την κυριακη πριν παω στις ελιες 😥  να κανω μια μικρη βολτα στο χοριο…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #394686

    ΣΠΑΩ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ

    19 Νοεμβρίου πάρθηκε η άδειά μου, το υπόλοιπο που είχα κρατήσει όπως πάντα. Την επόμενη μέρα βρέθηκα στην Ήπειρο με πόλη εξορμήσεων τα Γιάννενα. Έκατσα 12 μέρες. Δεν θα πω οτι πουλιά δεν υπήρχαν. Μπεκάτσες υπήρχαν σε απροσπέλαστα μέρη οι περισσότερες. Χαρακτηριστικό οτι μετά το τέλος κάθε κυνηγετικής ημέρας καθόμουν και έβγαζα δεκάδες αγκαθάκια απο το κορμί του σκύλου μου. Η πρώτη μέρα ειδικά με ενθάρρυνε καθώς σε τρια διαφορετικά σημεία βγάλαμε εγώ και ο φίλος μου ο ντόπιος 12 συνολικά μπεκάτσες, η κάρπωση βέβαια πενιχρή, μόλις 3….Οι επόμενες μέρες κυμάνθηκαν με 3 έως 5 σηκώματα αλλά ΠΡΟΣΕΞΤΕ….τα περισσότερα χωρίς φέρμα. Δεν θα ρίξω φταίξιμο στα σκυλιά γιατί είναι και τα δυο έμπειρα, 5 ετών το θηλυκό και 7 το αρσενικό με πολλές εμπειρίες σε μπεκάτσα. Οι καρπώσεις ήταν 1 έως 3 στην καλύτερη περίπτωση αλλά και πολλές “άκυρες” τουφεκιές, ιδιαίτερα στα λεγόμενα “εύκολα” πουλιά. Πάντως τέτοια εποχή πέρσι ήδη είχα τα διπλάσια σηκώματα και τις διπλάσιες καρπώσεις.

    ΕΚΤΙΜΗΣΗ 

    Αν τώρα στο “σβήσιμο” αυτού του φεγγαριού δεν δούμε βελουδομάτες στα γνωστά μπεκατσοτόπια ανά την Ελλάδα, σ’ όλα όμως τότε θα μπορούμε να πούμε οτι η χρονιά δεν είναι τόσο καλή καθώς ο καιρός είναι ακόμη πίσω….

     

    Παραθέτω δυο φωτογραφίες αν ανέβουν καθώς θα διαμαρτυρηθώ ακόμη μια φορά πως το e-artemis δεν μας επιτρέπει ν’ ανεβάζουμε φωτογραφίες μεγαλύτερες απο 1Μ, δηλαδή την ποιότητα στην εικόνα την αφήνει εκτός για όλους μας….

     

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    karakalas στις #394697

    2 σκυλια 2 ατομα και το αποτελεσμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    karakalas στις #394698

    akoma mia foto

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    12/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    61
    kinigos-volos στις #394746

    Αν δεν μπουν και αυτην την εβδομάδα πουλια τα βλέπω σκουρα τα πραγματα κύριοι…Θα κυνηγάμε παλια πουλια πιασμένα….Αναμένουμε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #394747

    akoma mia foto

    ?? Δε φαλινεται φωτό…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,816 έως 10,830 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων