ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,921 έως 10,935 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #396793

    καλημερα και απο μενα σε ολους.

    χθεσηνη βολτουλα και μου συνεβει οτι ποιο παραξενω εχω ζησει σε κηνηγη μπεκατσας οχι απο το πουλη αλλα απο την ανθροπηνη μαλακια.

    πειγαμαι ποιπον χθες μια βολτουλα για κανενα πουλακι και βρικαμαι συνοληκα 2.

    σε μια φαση ακουω να χτηπα το μπιπερ και λεω εδω ειμασται ετρεχα να προλαβω και τη να δω 😯

    η σκυλα ειχε φερμαρει 10 μετρα  διπλα απο μια ανηχταδα.

    το κακο ειναι οτι εκει στην ανηχταδα καθοταν ενας οπου περιμεναι τσιχλες.

    τον βλεπω και εγω ανενοχλητος παει κοντα στον σκυλο πεταει μια πετρα απο μπροστατου φεβγει το πουλη στην ανυχταδα και μπαμ πεφτει κατω.

    τν πιανει η σκυλα και το φυσηκο ηταν να μου την φερει εμενα.

    οταν την πειρα πειγα και του την πεταξα στα ποδιατου και τον εχεσα πατοκορφα αν και πολυ μεγαλητεροσμου αλλα δεν τον σεβαστηκα.

    αργοτερα συκοσα αλλο ενα πουλη το οποιο δεν βγεικε απο εκει που το περιμενα οποτε γυρησα πισω με ενα μεγαλο κουλουρη και πολα νευρα με κατη μαλακες που κυκλοφορουναι.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    gravara στις #396811

    Καλημερα και απο μενα σε ολη την παρεα. Χθεσινη τετραωρη εξοδο με πολυ καλο καιρο  σε πολυ πυκνα πευκα και πουρναρι .Σηκωσα (2) πουλια τα οποια αφου δεχτηκαν φερμα αρχισαν το γνωστο παιχνιδι τις ποντα φερμας με αποτελεσμα μονο την μια να μπορεσω να ντουφεκισω ανεπυτηχος ομως γιατι η κυρια βγηκε λιγο μακρια. Το αποτελεσμα αυτης της εξορμησης που για μενα μετραη περισσοτερο ειναι που οι κουταβες μου πηραν χαμπαρι τα παιχνιδια της και αρχισαν ανοιγονται μονες τους και να προσπαθουν να την ξαναεντοπισουν πρωτες, ελπιζω την αλλη φορα να την δαγκωσουν κιολας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    THANASIS78 στις #396818

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ!ΧΘΕΣΙΝΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ ΣΤΟΝ ΜΠΡΑΛΟ 4 ΣΗΚΩΜΑΤΑ ΔΥΟ ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ!ΠΟΥΛΑΡΕΣ ΜΑΓΚΕΣ!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #396833

    καλημερα και απο μενα σε ολους. χθεσηνη βολτουλα και μου συνεβει οτι ποιο παραξενω εχω ζησει σε κηνηγη μπεκατσας οχι απο το πουλη αλλα απο την ανθροπηνη μαλακια. πειγαμαι ποιπον χθες μια βολτουλα για κανενα πουλακι και βρικαμαι συνοληκα 2. σε μια φαση ακουω να χτηπα το μπιπερ και λεω εδω ειμασται ετρεχα να προλαβω και τη να δω η σκυλα ειχε φερμαρει 10 μετρα διπλα απο μια ανηχταδα. το κακο ειναι οτι εκει στην ανηχταδα καθοταν ενας οπου περιμεναι τσιχλες. τον βλεπω και εγω ανενοχλητος παει κοντα στον σκυλο πεταει μια πετρα απο μπροστατου φεβγει το πουλη στην ανυχταδα και μπαμ πεφτει κατω. τν πιανει η σκυλα και το φυσηκο ηταν να μου την φερει εμενα. οταν την πειρα πειγα και του την πεταξα στα ποδιατου και τον εχεσα πατοκορφα αν και πολυ μεγαλητεροσμου αλλα δεν τον σεβαστηκα. αργοτερα συκοσα αλλο ενα πουλη το οποιο δεν βγεικε απο εκει που το περιμενα οποτε γυρησα πισω με ενα μεγαλο κουλουρη και πολα νευρα με κατη μαλακες που κυκλοφορουναι.

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    Ρε κουμπαρε γιατι του εδωσες του ξεφτιλα το πουλι μου λες; η μπεκατσα ειναι του σκυλου σου που την φερμαρισε

    εγω μετα τα μπινελικια θα του επερνα και το πουλι,,μια φορα ενας τσιχλας βαρεσε την μπεκατσα που βγηκε στο καθαρο

    μετα την φερμα του σκυλου,,την πηρε γρηγορα και την εβαλε στο αμαξι του και εκανε τον μακακα ταχα οτι τουφεκισε τσιχλα

    να σου πω την αληθεια στην τσιλια γλυτωσε τις κλοτσες,και ακουσε το βρισιδη που δεν ειχε ακουση ποτες του

    ακους εκει να σου παρη το πουλι,,κακος του το εδωσες

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #396834

    herbi wrote:
    καλημερα και απο μενα σε ολους. χθεσηνη βολτουλα και μου συνεβει οτι ποιο παραξενω εχω ζησει σε κηνηγη μπεκατσας οχι απο το πουλη αλλα απο την ανθροπηνη μαλακια. πειγαμαι ποιπον χθες μια βολτουλα για κανενα πουλακι και βρικαμαι συνοληκα 2. σε μια φαση ακουω να χτηπα το μπιπερ και λεω εδω ειμασται ετρεχα να προλαβω και τη να δω η σκυλα ειχε φερμαρει 10 μετρα διπλα απο μια ανηχταδα. το κακο ειναι οτι εκει στην ανηχταδα καθοταν ενας οπου περιμεναι τσιχλες. τον βλεπω και εγω ανενοχλητος παει κοντα στον σκυλο πεταει μια πετρα απο μπροστατου φεβγει το πουλη στην ανυχταδα και μπαμ πεφτει κατω. τν πιανει η σκυλα και το φυσηκο ηταν να μου την φερει εμενα. οταν την πειρα πειγα και του την πεταξα στα ποδιατου και τον εχεσα πατοκορφα αν και πολυ μεγαλητεροσμου αλλα δεν τον σεβαστηκα. αργοτερα συκοσα αλλο ενα πουλη το οποιο δεν βγεικε απο εκει που το περιμενα οποτε γυρησα πισω με ενα μεγαλο κουλουρη και πολα νευρα με κατη μαλακες που κυκλοφορουναι. ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    Ρε κουμπαρε γιατι του εδωσες του ξεφτιλα το πουλι μου λες; η μπεκατσα ειναι του σκυλου σου που την φερμαρισε εγω μετα τα μπινελικια θα του επερνα και το πουλι,,μια φορα ενας τσιχλας βαρεσε την μπεκατσα που βγηκε στο καθαρο μετα την φερμα του σκυλου,,την πηρε γρηγορα και την εβαλε στο αμαξι του και εκανε τον μακακα ταχα οτι τουφεκισε τσιχλα να σου πω την αληθεια στην τσιλια γλυτωσε τις κλοτσες,και ακουσε το βρισιδη που δεν ειχε ακουση ποτες του ακους εκει να σου παρη το πουλι,,κακος του το εδωσες

    Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Είμαι λέφτερος.
    Αυτοι με ΔΝΤ εμεις με ΤΝΤ http://www.youtube.com/watch?v=0Z3F0FrTCDg

    αστα να παναι για μενα δεν αξιζει ο τιος τιποτα και ποιο πολυ του εκγηξε επιδη εκει που πειγενω ειναι κληστη κυνονια και τον εκανα ρεζηλη σε ολους γιατη φατσικα τοω ξεραναι καποιο…αν και εγω ειμαι 31 χρονων και αυτος κοντεβε να πενινταρισει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    14
    TORES στις #396835

    καλημερα και απο μενα σε ολους. χθεσηνη βολτουλα και μου συνεβει οτι ποιο παραξενω εχω ζησει σε κηνηγη μπεκατσας οχι απο το πουλη αλλα απο την ανθροπηνη μαλακια. πειγαμαι ποιπον χθες μια βολτουλα για κανενα πουλακι και βρικαμαι συνοληκα 2. σε μια φαση ακουω να χτηπα το μπιπερ και λεω εδω ειμασται ετρεχα να προλαβω και τη να δω η σκυλα ειχε φερμαρει 10 μετρα διπλα απο μια ανηχταδα. το κακο ειναι οτι εκει στην ανηχταδα καθοταν ενας οπου περιμεναι τσιχλες. τον βλεπω και εγω ανενοχλητος παει κοντα στον σκυλο πεταει μια πετρα απο μπροστατου φεβγει το πουλη στην ανυχταδα και μπαμ πεφτει κατω. τν πιανει η σκυλα και το φυσηκο ηταν να μου την φερει εμενα. οταν την πειρα πειγα και του την πεταξα στα ποδιατου και τον εχεσα πατοκορφα αν και πολυ μεγαλητεροσμου αλλα δεν τον σεβαστηκα. αργοτερα συκοσα αλλο ενα πουλη το οποιο δεν βγεικε απο εκει που το περιμενα οποτε γυρησα πισω με ενα μεγαλο κουλουρη και πολα νευρα με κατη μαλακες που κυκλοφορουναι.

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    φιλε μου κακος του εδωσες το πουλι.ενα φυσιγκι και για σας.τωρα τον εκανες και μαγκα.οσο για μας στην χιο 4-5 πουλια ολοι η χιο ειναι το αποτελεσμα.δυστηχωσ τιποτα ακομα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #396843

    herbi wrote:
    καλημερα και απο μενα σε ολους. χθεσηνη βολτουλα και μου συνεβει οτι ποιο παραξενω εχω ζησει σε κηνηγη μπεκατσας οχι απο το πουλη αλλα απο την ανθροπηνη μαλακια. πειγαμαι ποιπον χθες μια βολτουλα για κανενα πουλακι και βρικαμαι συνοληκα 2. σε μια φαση ακουω να χτηπα το μπιπερ και λεω εδω ειμασται ετρεχα να προλαβω και τη να δω η σκυλα ειχε φερμαρει 10 μετρα διπλα απο μια ανηχταδα. το κακο ειναι οτι εκει στην ανηχταδα καθοταν ενας οπου περιμεναι τσιχλες. τον βλεπω και εγω ανενοχλητος παει κοντα στον σκυλο πεταει μια πετρα απο μπροστατου φεβγει το πουλη στην ανυχταδα και μπαμ πεφτει κατω. τν πιανει η σκυλα και το φυσηκο ηταν να μου την φερει εμενα. οταν την πειρα πειγα και του την πεταξα στα ποδιατου και τον εχεσα πατοκορφα αν και πολυ μεγαλητεροσμου αλλα δεν τον σεβαστηκα. αργοτερα συκοσα αλλο ενα πουλη το οποιο δεν βγεικε απο εκει που το περιμενα οποτε γυρησα πισω με ενα μεγαλο κουλουρη και πολα νευρα με κατη μαλακες που κυκλοφορουναι. ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    φιλε μου κακος του εδωσες το πουλι.ενα φυσιγκι και για σας.τωρα τον εκανες και μαγκα.οσο για μας στην χιο 4-5 πουλια ολοι η χιο ειναι το αποτελεσμα.δυστηχωσ τιποτα ακομα

    μη νομιζεις φιλε καπως ετσι ειναι φετος και δω απελπισια 😡

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    377
    cyrosd στις #396852

    Αρκετά πουλιά στην Ήπειρο. Όλοι παίρνουν 2-3 κάθε μέρα. Λόγω παγωνιάς τα πουλιά είναι χαμηλά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #396855

    καλημερα και απο μενα σε ολους. χθεσηνη βολτουλα και μου συνεβει οτι ποιο παραξενω εχω ζησει σε κηνηγη μπεκατσας οχι απο το πουλη αλλα απο την ανθροπηνη μαλακια. πειγαμαι ποιπον χθες μια βολτουλα για κανενα πουλακι και βρικαμαι συνοληκα 2. σε μια φαση ακουω να χτηπα το μπιπερ και λεω εδω ειμασται ετρεχα να προλαβω και τη να δω η σκυλα ειχε φερμαρει 10 μετρα διπλα απο μια ανηχταδα. το κακο ειναι οτι εκει στην ανηχταδα καθοταν ενας οπου περιμεναι τσιχλες. τον βλεπω και εγω ανενοχλητος παει κοντα στον σκυλο πεταει μια πετρα απο μπροστατου φεβγει το πουλη στην ανυχταδα και μπαμ πεφτει κατω. τν πιανει η σκυλα και το φυσηκο ηταν να μου την φερει εμενα. οταν την πειρα πειγα και του την πεταξα στα ποδιατου και τον εχεσα πατοκορφα αν και πολυ μεγαλητεροσμου αλλα δεν τον σεβαστηκα. αργοτερα συκοσα αλλο ενα πουλη το οποιο δεν βγεικε απο εκει που το περιμενα οποτε γυρησα πισω με ενα μεγαλο κουλουρη και πολα νευρα με κατη μαλακες που κυκλοφορουναι.

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΙΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΗ ΣΕ ΤΙΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΗΡΗΣΩ

    πολυ καλα ξηγηθηκες.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #396896

    καλησπερα παιδες πρωινη εξορμηση με πολυ παγωνια ολα κατω ηταν σα χιονιζμενα απο το κρυο. μεχρι και η μπεκατσες δεν ελεγαν να σηκωθουν και χαριζαν ατελειωτες φερμες.

    αποτελεσμα 5 σηκωματα η 4 στο χερι.

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #396937

    Καλησπέρα , σήμερα πήγαμε με ένα φίλο πρώτη φορά στα ψηλά του νομού (Κοτρωνιά)  πολύ καλό μέρος αλλά για τέλη Οκτωβρίου και Νοέμβριο, παγωνιά όλα άσπρα απο πάχνη, καμία συνάντηση, κατεβήκαμε χαμηλότερα σε πεύκο και μεσεδάκια μόνο μία λευκή φέρμα φύγαμε χωρίς καμία άλλη συνάντηση. Απογευματινό μόνος πάω πρώτα στο ποτάμι πλημμυρισμένες οι άκρες που θα έψαχνα αφήνοντας το νερό κάποια σημεία χωρίς να τα έχει καλύψει, τα σκυλιά πέσαν δύο φορές σε ζεστές θέσεις και σε κάποια φάση την είδα να την κάνει για το ποτάμι, ατουφέκιστος και δώ , φεύγω πάω απέναντι απο το χωριό σε τσαλιά και λίγα μεσεδάκια πιάνουν εκεί πουλιά με παγωνιά, ψάχνοντας,  άλλες 2 φορές τα σκυλιά σε λευκές φέρμες, τελικά στο γυρισμό ακούω το μπίπερ της σκύλας λίγο ποιο μακριά απο μένα δεν την προλαβαίνω και σπάει τη φέρμα, λέω θα την ψάξω περιμετρικά που θα πήγε? αριστερά – δεξιά τίποτε κάνω τον ανήφορο φεύγω απο τα δέντρα έχει μόνο τσαλιά  βλέπω τα σκυλιά πιάνουν ντορό  και σε λίγο φέρμα σπάει ο αρσενικός και τη βλέπω απο το καθαρό σηκώθηκε στα 20 μέτρα  χωρίς καθαρότητα βολής, προχωράμε στα 100 μέτρα πάλι τα ίδια  αλλά αυτή τη φορά την σφύριξα ένα 10αρι διασποράς και σπαζοφτέρουγη συνελήφθη απο τον DABY μαζί μας και η κουτάβα 7 μηνών η οποία δάγκωσε και αυτή. Αυτά τα σημερινά. Και απο άλλες πληροφορίες πουλιά λιγοστά μόνο στα χαμηλά πλέον, αλλά λόγω της παγωνιάς πιστεύω θα εμφανιστούν πουλιά.

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    01/01/1970
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    Ανώνυμος στις #396955

    Γκολ στις καθυστερησεις εβαλες φιλε στεφο,,το καλητερο

    μπραβο και στο λευτερη,,καλα το ειπε ο γιατρος οτι εβαλε πουλια

    και εδω εχει κατι πουλακια,ο καιρος ειναι οτι πρεπει και εγω εμεινα απο σκυλο

    ετοιμος ειμαι να παω να παρω το σετερ του φιλου μου να παω καμια βολτα

    καψωμενος ειμαι για χουφτωμα

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    spirosirish στις #396969

    καλησπέρα και από μενα. Σήμερα σε τρίωρο κυνήγι έχασα το μέτρημα στα σηκώματα, μετά τις 10 απλά δεν είχε σημασία το πόσες ήταν, οι αστοχίες ανεπανάληπτες και απίστευτες, τουφέκισα 5 πουλιά που μου λέγανε σκότωσέ με και κατάφερα να πάρω μόνο μία. Το πρωτοφανές που μου συνέβηκε ήταν, όταν η σκύλα σήκωσε ένα πουλί που δεν δέχτικε καθόλου φέρμα και καθώς σηκώθηκε και έκανε κατα πάνω μου, που ήμουν χαμηλότερα στο ρεμα, με το που με βλέπει πιάνει στα 20 μετρα απεναντί μου. παίρνω θέση και περιμένω την σκύλα να κατέβει. Στο κατέβασμα η σκύλα πάει καρφί στο πουλί, κάτω απο κάτι μεγάλα πουρνάρια και μένει φέρμα. το πουλί δεν εφευγε με τίποτα, 5 λεπτά φερμα πέρασαν όταν αποφάσισα να πάω κοντά στο σκυλί για να σηκωθεί το πουλί….τι να πείς, πάντως κάποια πουλιά δεν δεχοντουσαν ουτε καν να τα πλησιασει το σκυλι και αλλα δεν σηκωνοντουσαν με τιποτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #396983

    καλησπερα παιδες πρωινη εξορμηση με πολυ παγωνια ολα κατω ηταν σα χιονιζμενα απο το κρυο. μεχρι και η μπεκατσες δεν ελεγαν να σηκωθουν και χαριζαν ατελειωτες φερμες. αποτελεσμα 5 σηκωματα η 4 στο χερι. [/URL] Uploaded with ImageShack.us

    [/URL] Uploaded with ImageShack.us

     

    ολο κοντρα με πας εσυ ε???? κατσε καλα γιατι αυριο θα παω στο κυνηγι μονο και μονο για να απαντισω στη φωτο …..  😎 πλακα κανω… μπραβο ρε καρντασακο μου… μπραβο και στα ταιρια τους και σκατα στη κανη σου παντα!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #397030

    καλησπέρα και από μενα. Σήμερα σε τρίωρο κυνήγι έχασα το μέτρημα στα σηκώματα, μετά τις 10 απλά δεν είχε σημασία το πόσες ήταν, οι αστοχίες ανεπανάληπτες και απίστευτες, τουφέκισα 5 πουλιά που μου λέγανε σκότωσέ με και κατάφερα να πάρω μόνο μία. Το πρωτοφανές που μου συνέβηκε ήταν, όταν η σκύλα σήκωσε ένα πουλί που δεν δέχτικε καθόλου φέρμα και καθώς σηκώθηκε και έκανε κατα πάνω μου, που ήμουν χαμηλότερα στο ρεμα, με το που με βλέπει πιάνει στα 20 μετρα απεναντί μου. παίρνω θέση και περιμένω την σκύλα να κατέβει. Στο κατέβασμα η σκύλα πάει καρφί στο πουλί, κάτω απο κάτι μεγάλα πουρνάρια και μένει φέρμα. το πουλί δεν εφευγε με τίποτα, 5 λεπτά φερμα πέρασαν όταν αποφάσισα να πάω κοντά στο σκυλί για να σηκωθεί το πουλί….τι να πείς, πάντως κάποια πουλιά δεν δεχοντουσαν ουτε καν να τα πλησιασει το σκυλι και αλλα δεν σηκωνοντουσαν με τιποτα

     

    φιλεμου τη περιοχη της ελλαδος εγειναι αυτο;

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,921 έως 10,935 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων