ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,981 έως 10,995 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #398128

    Σημερα περασαμε με ενα φιλο ενα σουπερ απογευμα που τα ειχε ολα,,πολλα σηκωματα παιδια σε 7 διαφορετικα πουλια αλλα και πολυ ποδαρομα και μικροπηδηματα,,το κοτετσι μου ειναι πολυ πυκνο αλλα σταθηκα τυχερος σημερα μιας που τα δυο πουλια που τουφεκισα καταφερα και τα πηρα,,ο φιλος τουφεκισε και αυτος αλλες δυο αλλα ηταν σε πολυ πιο δυσκολη θεση και δεν καταφερε καποια,,τελος καλο ολα καλα ,ρομαντικε βγες καμια βολτα εχει πουλακια

    ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΗΚΑ;;;;; ΜΕ  Τ Ε Ν Τ Ω Σ Α Ν…….Πήγα αδελφέ, κατάλαβα οτι θα είχε μετακίνηση και πέρασα μια βόλτα να “χτυπήσω κάρτα”.

    4 σηκώματα έκανα, το πρώτο δεν κράτησε καν φέρμα, τίναξε μόνη της, είδα την ρώτα της και την ξανασηκώνω, στα τρια μέτρα απο μένα και την χάνω ο βλάκας-πάντα οι εύκολες τουφεκιές είναι για κλάματα,την κάνει η κυρία και την βλέπω να κάνει τρελό φτερό.

    Απογοητευμένος γιατί ο σκύλος ήταν σε πόντα φέρμα για κανένα εικοσάλεπτο σταματάω, ανάβω τσιγάρο να ηρεμήσει το σκυλί.

    Τον ποτίζω τον παίδαρο και συνεχίζουμε, το κουδούνι σταματάει ξανά μετά απο ένα τέταρτο σε άλλο πουλί, την ακούω που βγαίνει απο τα πυκνά, περνάει μπροστά μου και δεν της ρίχνω, την αφήνω να κάτσει και σφυρίζω σιγανά στον σκύλο να έλθει.

    Όμως το σκυλί δεν σπάει τη φέρμα και αρχίζει να μου τη δίνει. Κατεβαίνω πιο μπροστά απο τον σκύλο την πλαγιά. Ίσα που ξεχωρίζω απο την πυκνούρα οτι είναι σε φέρμα, σκέπτομαι “κοίτα τώρα κόλλημα που έφαγε, αφού το πουλί έφυγε”.

    Τότε ακούω να ξεκολλάει απο κάτω άλλο πουλί μπροστά απο τον σκύλο, μια τουφεκιά πάρτη κάτω. Την ψάχνει ο σκύλος την φέρνει και για πρώτη φορά μου την αφήνει στα πόδια σαν να μου λέει, Γιωργάκη, άντε γ@@@@ μ’ έπρηξες με τα σφυρίγματα την ώρα που είμαι σε φέρμα…

    Ξανακάθομαι, ανάβω τσιγάρο, δίνω νερό στον σκύλο και σκέπτομαι “αφού την είδα να περνάει απο μπροστά μου και να βουτάει 100 μέτρα πιο μπροστά τι έγινε ρε γαμώτο περπάτησε πάλι προς τα πίσω;”

    Ξεκινάμε μετά απο λίγο, φεύγει μπροστά το σκυλί και το κουδούνι αρχίζει να χάνεται-πόιντερ βλέπεις-Όμως δεν το ακούω, επιταχύνω το βήμα μου, δεν ακούω το κουδούνι, τρέχω προς τον σκύλο, δεν τον βλέπω, δεν ακούω κουδούνι δεν ξέρω που φερμάρει, για δέκα σχεδόν λεπτά τον ψάχνω, ο ιδρώτας τρέχει και η καρδιά σπάει-το τσιγάρο μου μέσα-ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ πουθενά….

    Ακούω ξαφνικά κουδούνι να πηγαίνει σαν τρελό απο το τρέξιμο, βλέπω έναν θάμνο να κινείται λέω εκεί μέσα είναι το βλαμμένο, όμως βλέπω πιο μετά τον σκύλο(δευτερόλεπτα)πιο πίσω απο εκεί που κουνιόταν ο θάμνος να τρέχει σαν παλαβό, πηγαίνω προς τα εκεί και τι βλέπω;;;Μαλλιά…Σε λαγό ήταν ο σκύλος φέρμα ο οποίος έσερνε σ’ ένα πυκνό και άφησε μαλλιά όταν άρχισε να τρέχει….. 😥

    Του φωνάζω, αλλάζουμε κατεύθυνση στα πέντε λεπτά πάρε φέρμα σε πουρνάρι (προς την κατεύθυνση που υπολόγιζα να έχει κάτσει η μπεκάτσα που δεν είχα τουφεκίσει), βγαίνει το πουλί μέσα στη μούρη μου, ρίχνω ταυτόχρονα τις δυο πρώτες μα εκείνη πετάει ακόμα…σημαδεύω, μπαμ, κάτω…..

    Επιστρέφουμε προς το αυτοκίνητο, έχω ηρεμήσει δεν υπολογίζω σ’ άλλο πουλί φέρμα ο σκύλος 50 μέτρα απο το αυτοκίνητο-“μα…..έχω περάσει απο εκεί”, πάρε ένα ζευγάρι να σπάει δεξιά και αριστερά, αγχώθηκα, τις έχασα και τις δυο….Ήταν ωραία ρε!!!!!!

    ΥΓ: Είπαμε, περιμένω να βγούμε παρέα Loui!!!!!


    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    aoratoslagos στις #398296

    φιλε τα 74 δολαρια αντοιστηχουν σε 55.86 ευρο.οποτε το περνεις στην μηση τημη.ευχαρηστω για το κινεζηκο σαιτ.το παγγειλα τωρα και περημενω.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/09/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    154
    aoratoslagos στις #398298

    κολαρο ηλεκτηκο 500 μετρα αδιαβροχο και μπιπερ μαζη σε αυτη την τιμη  ε πως μετα να μην το παραγγειλω.παντως ξανα ευχαρηστω για το σαιτ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #398300

    Σε τεντωσανε,εμ οχι θα γλυτωνες νομιζες,,τα σαββατο ρε σηκωσαμε τοσα πουλια και δεν καναμε μπαμ

    χθες πηρα το αιμα μου πισω φιλε,,αλλα πολυ ποδαρομα ρε φιλε φετος μερικα πουλια

    καλα ειναι παντος εστω και ετσι γιατι εχει πολυ φαση,,θα βγουμε φιλε οταν ειναι καλα η σκυλα μου

    γιατι ακομα στην αναρωση ειμαστε και παω με φιλους

     

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #398315

    Σε τεντωσανε,εμ οχι θα γλυτωνες νομιζες,,τα σαββατο ρε σηκωσαμε τοσα πουλια και δεν καναμε μπαμ χθες πηρα το αιμα μου πισω φιλε,,αλλα πολυ ποδαρομα ρε φιλε φετος μερικα πουλια καλα ειναι παντος εστω και ετσι γιατι εχει πολυ φαση,,θα βγουμε φιλε οταν ειναι καλα η σκυλα μου γιατι ακομα στην αναρωση ειμαστε και παω με φιλους

    Αλήθεια, τα direct τι λένε αδελφέ γιατί εγώ είμαι “Στοκάκιας” και δουλεύω πρώτο φυσίγγι το max…Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά γενικά άκουσα καλά λόγια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #398318

    Μεχρι στιγμης το βλεπω πολυ καλο,,στο τελος τις χρονιας  θα εχω πιο καλη αποψη

    παντος τα πουλια πεφτουν νεκρα η ξεψυχα με αρκετα σκαγια πανω τους

    τα στοκας τα εριχνα 5 χρονια,,πολλα πουλια ζωντανα,και μερικα πουλια πεφτανε πολυ μακρια

    μεχρι που τουφεκισα ενα ζευγαρι και αντι να παρω αυτη που τουφεκισα πηρα την αλλη που εφευγε αριστερα

    με ενα σκαγακι στο φτερο,,αποστη 5 μετρα το ενα πουλι με το αλλο,,θα σου πω αυτη την φαση να γελας

    και η αλλη φαση που πηρε ο ποιντερας μου 5 σκαγια σε ντουφεκια που δεν θα το πιστευες οτι μπορει να εγινε αυτο

    μετα απο αυτο MAX D και στοκας τελος φιλε,,και αυτο γιατι μαλον καποιες φορες χτυπανε καποια σκαγια

    στον διαολοδιασπορεα που εχουνε μροστα και φευγουν απου να ειναι,και δεν ειμαι ο μονος που επαθε κατι τετοιο

    με τα μαξ,,εχω ακουση και αλλα κουφα τα οποια δεν τα πιστευα μεχρι να τα παθω

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #398320

    Μεχρι στιγμης το βλεπω πολυ καλο,,στο τελος τις χρονιας θα εχω πιο καλη αποψη

     

    παντος τα πουλια πεφτουν νεκρα η ξεψυχα με αρκετα σκαγια πανω τους

    τα στοκας τα εριχνα 5 χρονια,,πολλα πουλια ζωντανα,και μερικα πουλια πεφτανε πολυ μακρια

    μεχρι που τουφεκισα ενα ζευγαρι και αντι να παρω αυτη που τουφεκισα πηρα την αλλη που εφευγε αριστερα

    με ενα σκαγακι στο φτερο,,αποστη 5 μετρα το ενα πουλι με το αλλο,,θα σου πω αυτη την φαση να γελας

    και η αλλη φαση που πηρε ο ποιντερας μου 5 σκαγια σε ντουφεκια που δεν θα το πιστευες οτι μπορει να εγινε αυτο

    μετα απο αυτο MAX D και στοκας τελος φιλε,,και αυτο γιατι μαλον καποιες φορες χτυπανε καποια σκαγια

    στον διαολοδιασπορεα που εχουνε μροστα και φευγουν απου να ειναι,και δεν ειμαι ο μονος που επαθε κατι τετοιο

    με τα μαξ,,εχω ακουση και αλλα κουφα τα οποια δεν τα πιστευα μεχρι να τα παθω

     

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 28 δευτερόλεπτα πριν από τον louis.

    Ποια χρησιμοπιείς; Των τα Direct (34gr) ή των 32gr ;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #398322

    xrhsto 34 παρε 😉

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #398323

    Μεχρι στιγμης το βλεπω πολυ καλο,,στο τελος τις χρονιας θα εχω πιο καλη αποψη παντος τα πουλια πεφτουν νεκρα η ξεψυχα με αρκετα σκαγια πανω τους τα στοκας τα εριχνα 5 χρονια,,πολλα πουλια ζωντανα,και μερικα πουλια πεφτανε πολυ μακρια μεχρι που τουφεκισα ενα ζευγαρι και αντι να παρω αυτη που τουφεκισα πηρα την αλλη που εφευγε αριστερα με ενα σκαγακι στο φτερο,,αποστη 5 μετρα το ενα πουλι με το αλλο,,θα σου πω αυτη την φαση να γελας και η αλλη φαση που πηρε ο ποιντερας μου 5 σκαγια σε ντουφεκια που δεν θα το πιστευες οτι μπορει να εγινε αυτο μετα απο αυτο MAX D και στοκας τελος φιλε,,και αυτο γιατι μαλον καποιες φορες χτυπανε καποια σκαγια στον διαολοδιασπορεα που εχουνε μροστα και φευγουν απου να ειναι,και δεν ειμαι ο μονος που επαθε κατι τετοιο με τα μαξ,,εχω ακουση και αλλα κουφα τα οποια δεν τα πιστευα μεχρι να τα παθω

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 6 λεπτά πριν από τον louis.

    γεια σου φιλε ηλια αρχοντα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #398325

    Μεχρι στιγμης το βλεπω πολυ καλο,,στο τελος τις χρονιας θα εχω πιο καλη αποψη παντος τα πουλια πεφτουν νεκρα η ξεψυχα με αρκετα σκαγια πανω τους τα στοκας τα εριχνα 5 χρονια,,πολλα πουλια ζωντανα,και μερικα πουλια πεφτανε πολυ μακρια μεχρι που τουφεκισα ενα ζευγαρι και αντι να παρω αυτη που τουφεκισα πηρα την αλλη που εφευγε αριστερα με ενα σκαγακι στο φτερο,,αποστη 5 μετρα το ενα πουλι με το αλλο,,θα σου πω αυτη την φαση να γελας και η αλλη φαση που πηρε ο ποιντερας μου 5 σκαγια σε ντουφεκια που δεν θα το πιστευες οτι μπορει να εγινε αυτο μετα απο αυτο MAX D και στοκας τελος φιλε,,και αυτο γιατι μαλον καποιες φορες χτυπανε καποια σκαγια στον διαολοδιασπορεα που εχουνε μροστα και φευγουν απου να ειναι,και δεν ειμαι ο μονος που επαθε κατι τετοιο με τα μαξ,,εχω ακουση και αλλα κουφα τα οποια δεν τα πιστευα μεχρι να τα παθω

    Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 13 λεπτά πριν από τον louis.

    Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με τα ΜΑΧ έως στιγμής, δεν έχω εντοπίσει τέτοια προβλήματα που μου λες εσύ. Εν αντιθέση με τα Ballander που τα χρησιμοποίησα πέρσι και φέτος (μέχρι να τελειώσει το κουτί δηλαδή) και όσα πουλιά χτυπήθηκαν με αυτά, ήταν ζωντανά…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #398326

    Χριστο τα 32 ριχνω γιατι εχω δικανακι και εχει πολυ μαλακη τουφεκια

    κατι που μου αρεσει για εχω λιγοτερη αναπηδηση του οπλου,,για καραμπινα καλητερα παρε τα 34

    για σου και σενα φιλε βικτωρα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #398327

    louis wrote:
    Μεχρι στιγμης το βλεπω πολυ καλο,,στο τελος τις χρονιας θα εχω πιο καλη αποψη παντος τα πουλια πεφτουν νεκρα η ξεψυχα με αρκετα σκαγια πανω τους τα στοκας τα εριχνα 5 χρονια,,πολλα πουλια ζωντανα,και μερικα πουλια πεφτανε πολυ μακρια μεχρι που τουφεκισα ενα ζευγαρι και αντι να παρω αυτη που τουφεκισα πηρα την αλλη που εφευγε αριστερα με ενα σκαγακι στο φτερο,,αποστη 5 μετρα το ενα πουλι με το αλλο,,θα σου πω αυτη την φαση να γελας και η αλλη φαση που πηρε ο ποιντερας μου 5 σκαγια σε ντουφεκια που δεν θα το πιστευες οτι μπορει να εγινε αυτο μετα απο αυτο MAX D και στοκας τελος φιλε,,και αυτο γιατι μαλον καποιες φορες χτυπανε καποια σκαγια στον διαολοδιασπορεα που εχουνε μροστα και φευγουν απου να ειναι,και δεν ειμαι ο μονος που επαθε κατι τετοιο με τα μαξ,,εχω ακουση και αλλα κουφα τα οποια δεν τα πιστευα μεχρι να τα παθω Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 13 λεπτά πριν από τον louis.

    Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με τα ΜΑΧ έως στιγμής, δεν έχω εντοπίσει τέτοια προβλήματα που μου λες εσύ. Εν αντιθέση με τα Ballander που τα χρησιμοποίησα πέρσι και φέτος (μέχρι να τελειώσει το κουτί δηλαδή) και όσα πουλιά χτυπήθηκαν με αυτά, ήταν ζωντανά…

    Καλααααααααααααααα καποια μερα θα δεις και εσυ τα χαιρια τους

    εκτος και αν ολοι αυτοι που τα πεταξαμε ειχαμε πεσει σε καμια παρτιδα περιεργη

    βρε μακρια σου λεω,,βαραμε και σκορπαμε λεμε,βαραμε και σκορπαμε  :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #398341

    greekhunter wrote:

    louis wrote:
    Μεχρι στιγμης το βλεπω πολυ καλο,,στο τελος τις χρονιας θα εχω πιο καλη αποψη παντος τα πουλια πεφτουν νεκρα η ξεψυχα με αρκετα σκαγια πανω τους τα στοκας τα εριχνα 5 χρονια,,πολλα πουλια ζωντανα,και μερικα πουλια πεφτανε πολυ μακρια μεχρι που τουφεκισα ενα ζευγαρι και αντι να παρω αυτη που τουφεκισα πηρα την αλλη που εφευγε αριστερα με ενα σκαγακι στο φτερο,,αποστη 5 μετρα το ενα πουλι με το αλλο,,θα σου πω αυτη την φαση να γελας και η αλλη φαση που πηρε ο ποιντερας μου 5 σκαγια σε ντουφεκια που δεν θα το πιστευες οτι μπορει να εγινε αυτο μετα απο αυτο MAX D και στοκας τελος φιλε,,και αυτο γιατι μαλον καποιες φορες χτυπανε καποια σκαγια στον διαολοδιασπορεα που εχουνε μροστα και φευγουν απου να ειναι,και δεν ειμαι ο μονος που επαθε κατι τετοιο με τα μαξ,,εχω ακουση και αλλα κουφα τα οποια δεν τα πιστευα μεχρι να τα παθω Αυτή η απάντηση τροποποιήθηκε 13 λεπτά πριν από τον louis.

    Προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με τα ΜΑΧ έως στιγμής, δεν έχω εντοπίσει τέτοια προβλήματα που μου λες εσύ. Εν αντιθέση με τα Ballander που τα χρησιμοποίησα πέρσι και φέτος (μέχρι να τελειώσει το κουτί δηλαδή) και όσα πουλιά χτυπήθηκαν με αυτά, ήταν ζωντανά…

    Καλααααααααααααααα καποια μερα θα δεις και εσυ τα χαιρια τους εκτος και αν ολοι αυτοι που τα πεταξαμε ειχαμε πεσει σε καμια παρτιδα περιεργη βρε μακρια σου λεω,,βαραμε και σκορπαμε λεμε,βαραμε και σκορπαμε

    Ελπίζω να μην τύχη να το ζήσω, θα δοκιμάσω και τ’ άλλα όμως γιατί τα πήρα και τα έχω σπίτι να κάθονται

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/10/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    56
    tzein στις #398363

    Καλησπέρα παιδιά κ εγώ τα max έριχνα με την κόκκινη τάπα μέχρι που τα είδα σε στόχους πόσα κενά αφήνουν και δεν τα  ξαναπήρα . Από τότε ξεκίνησα και ρίχνω τα becaccia (κουτί των 10 γύρω στα 12€)και τα D & D (κουτί των 10 γύρω στα 5,50€)και τα lambro διασποράς (κουτί των 25 γύρω στα 7€) μέχρι τώρα στις μπεκάτσες είμαι πολύ ευχαριστημένος δεν έχω χάσει πουλί λόγω φυσιγγίου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    593
    faraos dim στις #398364

    Παιδια,τα φυσιγγια τα δοκιμαζουν στο κυνηγι και οχι στο χαρτι,οταν παιρνεις τα πουλια που πρεπει τι σημασια εχει αν πηγαινει η δεν πηγαινει σκαι στο χαρτι?το αποτελεσμα στο κυνηγι μετραει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 10,981 έως 10,995 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων