ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,131 έως 11,145 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #401396

    Το canibeer το παλιό απλά δεν παίζεται!!!

    http://www.e-artemis.gr/forumz/topic/%ce%bc%cf%80%ce%b9%ce%bc%cf%80%ce%b5%cf%81-canibeep/#post-400852


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #401397

    Καλησπέρα, ένα ωραίο 3ωρο πρωινό σήμερα το πρώτο της νέας χρονιάς με 4 συναντήσεις και 2 (1 και μισή για την αλήθεια )να με ακολουθούν στο γιλέκο. Όλες φερμαριστές όλες τουφεκισμένες αλλά 2 μου έφυγαν ασκάγιαστες με φοβερές τρίπλες, η πρώτη αφού πατάχθηκε απο το πυκνό μπροστά απο το σκυλί και βγαίνοντας σε μένα σε ανηφόρα την πατάω ένα γιατί πήγαινε σύριζα με το χώμα την βλέπω να σπάει στα πρώτα δέντρα λέω το πολύ τραυματισμένη  τρέχω βλέπω τα σκυλιά να ντοριάζουν και σε πέντε μέτρα σε ένα αραιό πουρνάρι κόκαλο ζυγώνω και τη βλέπω στη ρίζα κάνω θόρυβο και κάνει μια εκτίναξη της ρίχνω και βλέπω να φεύγει η μία φτερούγα απο δώ το άλο πουλί απο κεί και μου την φέρνει η IRMA   μισή. Ακολούθησαν άλλες 2 φερμαριστές που έφαγαν απο ένα ντουμπλέ έκαστη αλλά μόνο κουτσουλιά. Η τελευταία σε πουρνάρια καθαρά απο κάτω με συνέναιση των δύο σκυλιών μου  βγήκε όμορφα απο μένα και χαμηλά πετώντας την έφαγε…..!!!!!!!!!!!!!1

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/01/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    129
    Μπλεκ στις #401398

    Ανταποκριση σημερινη απο Γαλλια για το κυνηγι της μπεκατσας

    συγκριτικα με την δικη μας χρονια

     

    (ετσι για να μαθαινουμε τι κανουν παραεξω )

    Woodcock season in France is very varied, there are areas with a lot of bird, Corsica, Brittany, and Landes regions with a normal mean, as with us, and other regions with very very little birds such as Lozère.

    δηλαδη ετερογενη  ανα την χωρα .

    Βρετανη (βορεια ), Κορσικη (μεσογειο) εχουν πολλες καρπωσεις.

    Λανδη (Δυτικα ακτες Ατλαντικου ) Μασσαλια (Νοτια ) κανονικη καρπωση

    Λοζερ (κεντρικη Γαλλια ) με ελαχιστα πουλια  .

    σημειωτεων επιτρεπεται εκει 3 πουλια ανα εξοδο 30 την σεζον .

     

    Οσον αφορα την Βορειο κεντρικη Ευβοια που κυνηγησα την κουταβασε σε βορεινα μερη απο 50-400 μετρα υψομετρο

    το απολυτο μηδεν .ουτε τα εμπειρα σκυλια συναντησαν.

    πουλια κανουν λιγα που βρισκουν διασπαρτα στην Βορεια Ευβοια και  σε υψομετρο μονο

     

    παντως η ενημερωση και προβλεψη του NATIONAL HUNTING AND WILDLIFE

    για την σεζον 12/13 που αναρτω παρακατω

    αναφερει αντιφατικο συμπερασμα

    καταμετρηθηκαν λιγες φωλιεσ στην Ρωσια αλλα επισης πολλα νεαρα πουλια

     
    Season 2012/2013: A year very average forecast for Woodcock
    The forecasting model plenty of woodcock that relies on the analysis of
    woodcock captured by banders in central Russia at the beginning of the post-nuptial migration
    can provide an estimate of the ICA in France and classify the coming season.
    October 15, 2012, this model gives an ICA 1.19 (confidence interval: 1.06 to 1.33).
    The prognosis is that of a season 2012/2013 below the average for
    2000, at a place close to 2000/01 and 2003/04.

    Two information nevertheless appear contradictory.This forecast
    is reinforced by the low number of nests and broods reported in Russia over the years
    preceding.In contrast, the proportion of juveniles is rather high which would in
    direction of a good reproductive success.

    Remarkably mild weather conditions in Russia until 10 October
    suggest that the first wave of migration will be delayed ten days

    δεν ξερω εσεις τι συμπερασμα βγαλατε για την τρεχουσα σεζον αλλα

    μπεκατσας που συνκυνηγω και κρατα αρχεια απο 20ετιας

    θεωρει την φετινη σεζον στην στατιστικη limit down  χρονια που γυρνα καθε 5-6 χρονια

    στην χωρα μας.

    Μπλεκ

     

     


     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #401401

    27/12 έκανα μια τελευταία εξόρμηση μια και την επόμενη θα κατέθετα πινακίδες κι έτσι τα πράγματα θα δυσκόλευαν πολύ. Ο καιρός σχετικά καλός. Είχαν προηγηθεί βοριαδάκια και ξημέρωμα το γύρισε σε νοτιαδούρα. Θα κυνηγούσα σε ρεματάκια με πεύκο και εναλλακτικά, παραδίπλα σε οξιά.

     

    Πρώτα έβγαλα τον αρσενικό στο πευκωτό. Ανοιχτός σκύλος που συχνά κάνει του κεφαλιού του και μόλις στα τελευταία κυνήγια του 2012 είχε αρχίσει να γίνεται αποτελεσματικός. Ο σκύλος άρχισε να οργώνει τις λάκες και να χάνεται μέσα στις τούφες από τα πεύκα. Η 1η φέρμα δεν άργησε να έρθει και προσπάθησα να πλησιάσω από μακρυά όταν από το beeper κατάλαβα ότι η μπεκάτσα την έκανε. Στο επόμενο 5άλεπτο ξανακούω το beeper προς την κατεύθυνση που υπολόγιζα την πορεία της μπεκάτσας. Σταθερή φέρμα, μπλοκ στο πουλί στις άκρες του πευκοδάσους και μια εύκολη τουφεκιά, το 1ο της ημέρας στη τσάντα. Άντε σκέφτομαι, καλά ξεκινάμε. Έχει περάσει κάνα μισάωρο και ακούω πάλι το beeper καμιά 150αριά μέτρα αλλά ευτυχώς με ελαφριά κατηφόρα. Τα πόδια στους ώμους και βουρ στο ψητό. Φτάνω λαχανιασμένος και χαζεύω τον Τζακ πριν πάρω θέση. Το σημείο καλό με άνοιγμα  κι εγώ είμαι βέβαιος για την κατάληξη. Πρρρρρ, ξανά πρρρρ, το πουλί σηκώνεται μπροστά μου, χαλαρή επώμιση και …κλικ αντί για μπαμ! Είχα αφήσει το κλείστρο ανοιχτό στο προηγούμενο απόρτ και το έκλεισα “αθόρυβα” με αποτέλεσμα να μην “κουμπώσει” σωστά στην Centro μου. Χαίρεστε και εις άλλα με υγεία… (η αλήθεια είναι ότι απέφυγα να κοιτάξω τον Τζακ κατάματα… 😎 ). Συνεχίζω ακολουθώντας το σκύλο μια και δεν είδα καθόλου την πορεία του πουλιού λόγω ενός λοφίσκου. Μη τα πολυλογώ ακολούθησαν άλλες 2 φέρμες, η πρώτη εκ των δύο μου απέφερε τη 2η μπεκάτσα, στο σακίδιο ενώ η δεύτερη σηκώθηκε κόντρα στον ήλιο και την αποχαιρέτησα με μια τουφεκιά στο γάμο του καραγκιόζη.

     

    Έχουν περάσει 2,5 ώρες και επιστρέφω ν’ αλλάξω τόπο και σκυλί. Χτυπάω κι ένα σαντουϊτσάκι στη διαδρομή :mrgreen: , λίγο καφέ, νεράκι κι έτοιμος γα τη συνέχεια.

     

    Βγάζω τη σκύλα στην οξιά. Με το αμόλυμα σχεδόν, λευκή φέρμα που σπάει γρήγορα σε φρέσκια κουτσουλιά. Η σκύλα με πολύ μικρή εμπειρία στη μπεκάτσα αρχίζει να τρελαίνεται. Στο τέταρτο επάνω νέα φέρμα και πάλι λευκή. Το πουλί μας κοροϊδεύει. Αράζω ένα 10άλεπτο και ξαναμολάω τη 16αμηνη Κίρκη. Στο 20άλεπτο πάνω κι ενώ χαζεύω την κοντινή, διασταυρωμένη έρευνα που καμία σχέση δεν έχει με αυτή του αρσενικού μου, φέρμα, μπαμ, απόρτ κι εγώ στα ουράνια.

    Συνεχίζω να ψάχνω το μέρος και ξαναπαίρνω φέρμα. Το πουλί σηκώνεται, ίσως κι από την πίεση της Κίρκης πριν φτάσω και πάρω θέση. Από πίσω πάλι η σκύλα που μου έδωσε άλλη μια λευκή φέρμα στη συνέχεια. Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων, ο χρόνος πίεζε κι έτσι επέστρεψα στο αμάξι με βαριά καρδιά μιας και δύσκολα αφήνει κάποιος τέτοια μέρα, που έδειχνε να υπάρχει ψωμί, να πάει χαμένη.

    Έλαχε, το τελευταίο κυνήγι του ’12 να είναι και το καλύτερο που έκανα μέχρι σήμερα με τα σκυλιά μου. Μπορεί το αποτέλεσμα σε κάποιους να φαίνεται φτωχό αλλά για μένα που μόλις πέρυσι ξεκίνησα τη μπεκάτσα και με 2 νεαρά σκυλιά, μου έδειξε ότι τουλάχιστον υπάρχει μια εξέλιξη.

     

    Κατά την επιστροφή πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται τις όμορφες στιγμές που μου χάρισε η δυνατότητα που είχα να μετακινούμαι με το τζιπάκι μου τα προηγούμενα 9 χρόνια και το τέλος ίσως μια εποχής. Πρέπει, με κάποιον τρόπο να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα. Θα δούμε…

     

    Καλή συνέχεια σε όλους και καλή χρονιά.

     

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #401403

    27/12 έκανα μια τελευταία εξόρμηση μια και την επόμενη θα κατέθετα πινακίδες κι έτσι τα πράγματα θα δυσκόλευαν πολύ………………………………………

    Ανάθεμα στους πούστηδες   που μας κλέβουν την ζωή σιγά σιγά  👿 . 😈

    Μας στέρησαν την ελπίδα την χαρά και μας απαγόρευσαν να ονειρευόμαστε.. 👿

    Σε λίγο θα κλειστούμε στους τέσσερις τοίχους και θα περιμένουμε πότε θα πεθάνουμε.Πρώτη φορά στην ζωή μου μισώ ανθρώπους τόσο πολύ… 👿

    Χρηστάρα υγεία φίλε μου και θα δούμε πως θα ξεμπλέξουμε .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    454
    Crellion στις #401405

    Οι περισσότεροι χωματόδρομοι είναι κάτω από 5 χιλιόμετρα από την κοντινότερη άσφαλτο… Ο ποδαρόδρομος είναι το πιο εύκολο πράγμα να συνηθίσεις και από τα πιο αξιοπρεπή οπότε μη στενοχωριέσαι θα περνάμε καλά και στο… κυνήγι στα χρόνια της κρίσης.     😎

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/12/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    xristos στις #401408

    Οι περισσότεροι χωματόδρομοι είναι κάτω από 5 χιλιόμετρα από την κοντινότερη άσφαλτο… Ο ποδαρόδρομος είναι το πιο εύκολο πράγμα να συνηθίσεις και από τα πιο αξιοπρεπή οπότε μη στενοχωριέσαι θα περνάμε καλά και στο… κυνήγι στα χρόνια της κρίσης.

    Πριν 70 χρόνια που κυνηγούσε ο παππούς μου και όλοι οι αθάνατοι αυτοί κυνηγοί σε όλη την Ελλάδα δεν υπήρχαν ούτε δρόμοι, ούτε αυτοκίνητα ούτε σκυλόκουτα ούτε ΤΠΤ!!!!Ξεκινούσαν το πρωί με ένα κομμάτι ψωμί και 2 ελιές στο σακίδιο και γυρνούσαν το βράδυ διανύωντας τεράστιες αποστάσεις!!!Και μας τώρα (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα), μας κακοφαίνεται!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    146
    Ost57 στις #401411

    Φιλε chrisstk,

    Εξαιρετικη η περιγραφη σου, λες και ημουν διπλα σου.
    Στο τελος….απλα συγκινητικος, αλλα μην απογοητευεσαι.
    Ειμαι σιγουρος οτι θα την βρεις την ακρη, και μαλιστα καλυτερα απ¨οτι φανταζεσαι.
    Συγχαρητηρια!!!

    Σταυρος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    13/10/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    785
    MPEKATSOFTEROS στις #401413

    Ανταποκριση σημερινη απο Γαλλια για το κυνηγι της μπεκατσας

     

    συγκριτικα με την δικη μας χρονια

     

    (ετσι για να μαθαινουμε τι κανουν παραεξω )

    Woodcock season in France is very varied, there are areas with a lot of bird, Corsica, Brittany, and Landes regions with a normal mean, as with us, and other regions with very very little birds such as Lozère.

    δηλαδη ετερογενη ανα την χωρα .

    Βρετανη (βορεια ), Κορσικη (μεσογειο) εχουν πολλες καρπωσεις.

    Λανδη (Δυτικα ακτες Ατλαντικου ) Μασσαλια (Νοτια ) κανονικη καρπωση

    Λοζερ (κεντρικη Γαλλια ) με ελαχιστα πουλια .

    σημειωτεων επιτρεπεται εκει 3 πουλια ανα εξοδο 30 την σεζον .

     

    Οσον αφορα την Βορειο κεντρικη Ευβοια που κυνηγησα την κουταβασε σε βορεινα μερη απο 50-400 μετρα υψομετρο

    το απολυτο μηδεν .ουτε τα εμπειρα σκυλια συναντησαν.

    πουλια κανουν λιγα που βρισκουν διασπαρτα στην Βορεια Ευβοια και σε υψομετρο μονο

     

    παντως η ενημερωση και προβλεψη του NATIONAL HUNTING AND WILDLIFE

    για την σεζον 12/13 που αναρτω παρακατω

    αναφερει αντιφατικο συμπερασμα

    καταμετρηθηκαν λιγες φωλιεσ στην Ρωσια αλλα επισης πολλα νεαρα πουλια
    Season 2012/2013: A year very average forecast for Woodcock
    The forecasting model plenty of woodcock that relies on the analysis of
    woodcock captured by banders in central Russia at the beginning of the post-nuptial migration
    can provide an estimate of the ICA in France and classify the coming season.
    October 15, 2012, this model gives an ICA 1.19 (confidence interval: 1.06 to 1.33).
    The prognosis is that of a season 2012/2013 below the average for
    2000, at a place close to 2000/01 and 2003/04.

    Two information nevertheless appear contradictory.This forecast
    is reinforced by the low number of nests and broods reported in Russia over the years
    preceding.In contrast, the proportion of juveniles is rather high which would in
    direction of a good reproductive success.

    Remarkably mild weather conditions in Russia until 10 October
    suggest that the first wave of migration will be delayed ten days

    δεν ξερω εσεις τι συμπερασμα βγαλατε για την τρεχουσα σεζον αλλα

    μπεκατσας που συνκυνηγω και κρατα αρχεια απο 20ετιας

    θεωρει την φετινη σεζον στην στατιστικη limit down χρονια που γυρνα καθε 5-6 χρονια

    στην χωρα μας.

    Μπλεκ

     

     


     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Παντως εδω στην περιοχη μας, και αναφερομαι στον νομο Ηλειας, ειναι απο τις καλυτερες χρονιες μιας και πουλια υπαρχουν συνεχεια και παντου σε χαμηλα αλλα και μεγαλυτερα υψομετρα. ολοι βρισκουν και ολοι εχουν την ιδια αποψη. ισως να ειναι η χρονια για τους νοτιους φετος!!!

    και γιαννενα ομως που ειχα ανεβει κατα τισ 12 δεκεμβριου, καναμε ενα πολυ δυνατο 4ημερο κυνηγι!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #401423

    φρεσκα κουλουρια ο κουλουρας ελα παρε παρε.σημερα πηγα ενα 3ωρο το μεσιμερι με ενα φιλο τπτ το πρω τηλ σε φιλους τπτ και αυτοι δεν υπαρχει ουτε πουπουλο δεν μπορει να βρει κανενας τπτ τι σκατα εγινε δεν ξερω.και εκει π γυρναγα στο αμαξι βλεπω το σκυλο κοκαλο στην ακρη απο ενα χωραφι οπου ειχα περασει ποιο πριν λεω στον φιλο μου λες να ειναι τπτ δεν πιστευω του κανω και παω χαλαρος προς το σκυλο και τσουπ πεταγεται ενα ορτυκακι του ριχνω και τα 3 πηρα τα 3 τα καλα και το εριξα κοντα αλλα με εφαγε η μλκ.και η πλακα ειναι οτι τον κοροιδευα μλκ θα βρουμε κανα ορτυκι καμια μερα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #401474

    H γνώμη μου μέχρι στιγμής για Κεντρ. Μακεδονία που κυνηγάω είναι ότι η χρονιά είναι καλή,απο την άποψη οτι λόγω καιρού τα πουλιά μπένανε σταδιακά και όχι απότομα,με αποτέλεσμα σε κάθε έξοδο[τον Δεκέμβριο κυρίως]να έχω σταθερά ικανοποιητικό αριθμό συναντήσεων ,σε μέρη που χαίρομαι να τα κυνηγάω[πλεύρες με κοντομεσέ και ρέματα ]και σε πουλιά που τις περισσότερες φορές μένανε στη φέρμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    QWER στις #401497

    GeorgePap wrote:
    Χαιρετώ όλους τους μπεκατσάδες και καλή χρονιά να έχετε..

    Ήθελα να κάνω μια ερώτηση για ένα μπίπερ σε αυτό το θέμα που είναι ενεργό και όποιος θέλει ας μου απαντήσει είτε εδώ είτε σε π.μ. για να μη χαλάμε τη ροή του θέματος.
    Πείρα το μπίπερ το κινέζικο ( http://www.smart-cover.gr/product_info.php?products_id=1046 στο ένα τρίτο της τιμής που το έχει αυτό το σάητ) και πάνω που έμαθα πως να το βάζω σωστά στο σκύλο για να παίζει καλά (γιατί δεν βαράει το ίδιο σε κάθε σημείο του λαιμού) προχτές η ένταση του έγινε ξαφνικά μηδενική. Έχανα το σκύλο στο δάσος κλπ. Το άνοιξα, το στέγνωσα με το σεσουάρ και άλλα τέτοια κόλπα και τελικά φαίνεται να παίζει. Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι θα ξαναβγάλει προβλήματα λέω να πάρω ένα άλλο.
    Έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό http://www.smart-cover.gr/product_info.php?products_id=143 το canibeep. Αλλά έχω μπερδευτεί…άλλοι λένε ότι παλιά ήταν καλό και τώρα σε καινούργια έκδοση είναι χάλια κλπ.. μπορεί κάποιος να μου πει αν αξίζει να το πάρω ?

    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με ευχάριστες κυνηγετικές εξορμήσεις!

    Το canibeer το παλιό απλά δεν παίζεται!!!ένας φίλος μου του έχει φτιάξει πιο μεγάλο ηχείο απο τεφλόν και πραγματικά η ένταση του φτάνει και απ΄ τα πιο απομακρυσμένα σημεία!το καινούργιο αν το χρησιμοποιείς σε έρευνα και φέρμα μαζί να ξέρεις πως δεν θα το »χορταίνεις» μπαταρίες!αν βέβαια κάνεις πολύωρα κυνήγια!Είναι όντως πολύ ανθεκτικό και το »value for money» εξαιρετικό!

    ¨ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΟ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΛΗΘΕΙΑ¨

     

    Καλημερα και καλη χρονια σε ολους…φιλε μηπως ξερεις πως εκανε την πατεντα με το ηχειο?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #401521

    27/12 έκανα μια τελευταία εξόρμηση μια και την επόμενη θα κατέθετα πινακίδες κι έτσι τα πράγματα θα δυσκόλευαν πολύ. Ο καιρός σχετικά καλός. Είχαν προηγηθεί βοριαδάκια και ξημέρωμα το γύρισε σε νοτιαδούρα. Θα κυνηγούσα σε ρεματάκια με πεύκο και εναλλακτικά, παραδίπλα σε οξιά. Πρώτα έβγαλα τον αρσενικό στο πευκωτό. Ανοιχτός σκύλος που συχνά κάνει του κεφαλιού του και μόλις στα τελευταία κυνήγια του 2012 είχε αρχίσει να γίνεται αποτελεσματικός. Ο σκύλος άρχισε να οργώνει τις λάκες και να χάνεται μέσα στις τούφες από τα πεύκα. Η 1η φέρμα δεν άργησε να έρθει και προσπάθησα να πλησιάσω από μακρυά όταν από το beeper κατάλαβα ότι η μπεκάτσα την έκανε. Στο επόμενο 5άλεπτο ξανακούω το beeper προς την κατεύθυνση που υπολόγιζα την πορεία της μπεκάτσας. Σταθερή φέρμα, μπλοκ στο πουλί στις άκρες του πευκοδάσους και μια εύκολη τουφεκιά, το 1ο της ημέρας στη τσάντα. Άντε σκέφτομαι, καλά ξεκινάμε. Έχει περάσει κάνα μισάωρο και ακούω πάλι το beeper καμιά 150αριά μέτρα αλλά ευτυχώς με ελαφριά κατηφόρα. Τα πόδια στους ώμους και βουρ στο ψητό. Φτάνω λαχανιασμένος και χαζεύω τον Τζακ πριν πάρω θέση. Το σημείο καλό με άνοιγμα κι εγώ είμαι βέβαιος για την κατάληξη. Πρρρρρ, ξανά πρρρρ, το πουλί σηκώνεται μπροστά μου, χαλαρή επώμιση και …κλικ αντί για μπαμ! Είχα αφήσει το κλείστρο ανοιχτό στο προηγούμενο απόρτ και το έκλεισα “αθόρυβα” με αποτέλεσμα να μην “κουμπώσει” σωστά στην Centro μου. Χαίρεστε και εις άλλα με υγεία… (η αλήθεια είναι ότι απέφυγα να κοιτάξω τον Τζακ κατάματα… ). Συνεχίζω ακολουθώντας το σκύλο μια και δεν είδα καθόλου την πορεία του πουλιού λόγω ενός λοφίσκου. Μη τα πολυλογώ ακολούθησαν άλλες 2 φέρμες, η πρώτη εκ των δύο μου απέφερε τη 2η μπεκάτσα, στο σακίδιο ενώ η δεύτερη σηκώθηκε κόντρα στον ήλιο και την αποχαιρέτησα με μια τουφεκιά στο γάμο του καραγκιόζη. Έχουν περάσει 2,5 ώρες και επιστρέφω ν” αλλάξω τόπο και σκυλί. Χτυπάω κι ένα σαντουϊτσάκι στη διαδρομή , λίγο καφέ, νεράκι κι έτοιμος γα τη συνέχεια. Βγάζω τη σκύλα στην οξιά. Με το αμόλυμα σχεδόν, λευκή φέρμα που σπάει γρήγορα σε φρέσκια κουτσουλιά. Η σκύλα με πολύ μικρή εμπειρία στη μπεκάτσα αρχίζει να τρελαίνεται. Στο τέταρτο επάνω νέα φέρμα και πάλι λευκή. Το πουλί μας κοροϊδεύει. Αράζω ένα 10άλεπτο και ξαναμολάω τη 16αμηνη Κίρκη. Στο 20άλεπτο πάνω κι ενώ χαζεύω την κοντινή, διασταυρωμένη έρευνα που καμία σχέση δεν έχει με αυτή του αρσενικού μου, φέρμα, μπαμ, απόρτ κι εγώ στα ουράνια. Συνεχίζω να ψάχνω το μέρος και ξαναπαίρνω φέρμα. Το πουλί σηκώνεται, ίσως κι από την πίεση της Κίρκης πριν φτάσω και πάρω θέση. Από πίσω πάλι η σκύλα που μου έδωσε άλλη μια λευκή φέρμα στη συνέχεια. Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων, ο χρόνος πίεζε κι έτσι επέστρεψα στο αμάξι με βαριά καρδιά μιας και δύσκολα αφήνει κάποιος τέτοια μέρα, που έδειχνε να υπάρχει ψωμί, να πάει χαμένη. Έλαχε, το τελευταίο κυνήγι του ’12 να είναι και το καλύτερο που έκανα μέχρι σήμερα με τα σκυλιά μου. Μπορεί το αποτέλεσμα σε κάποιους να φαίνεται φτωχό αλλά για μένα που μόλις πέρυσι ξεκίνησα τη μπεκάτσα και με 2 νεαρά σκυλιά, μου έδειξε ότι τουλάχιστον υπάρχει μια εξέλιξη. Κατά την επιστροφή πιάνω τον εαυτό μου να σκέφτεται τις όμορφες στιγμές που μου χάρισε η δυνατότητα που είχα να μετακινούμαι με το τζιπάκι μου τα προηγούμενα 9 χρόνια και το τέλος ίσως μια εποχής. Πρέπει, με κάποιον τρόπο να προσαρμοστώ στα νέα δεδομένα. Θα δούμε… Καλή συνέχεια σε όλους και καλή χρονιά.

    Τα Πάντα Είναι Σχετικά

    Καλή χρονιά φίλε μου, εγώ δεν τις κατέθεσα αλλά πούλησα το τζιπάκι μου, ένα jimny το οποίο καλό, χρυσό, άγιο αλλά παιδιά για αποστάσεις εκτός της Αθήνας δεν είναι. Όποιος το έχει οδηγήσει για χρόνια θα καταλάβει τα “ψυχολογικά μου προβλήματα” που μου έχει δημιουργήσει.

    Το πούλησα που λες αδελφέ αλλά πίστεψέ με φέτος κυνήγησα στα Γιαννενα και στα πέριξ της Αττικής με ένα toyota auris, Σκύλος δίπλα μου ή στο πορτ παγκάζ (επικοινωνεί με το υπόλοιπο αυτοκινητο οπότε αέρα έχει ο σκύλος) πατέντα μ’ ένα παλιό σεντόνι στρωμένο σ’ όλο το μήκος και πλάτος του πορτ παγκάζ ραμμένο απο την πλευρά που βλέπει τη μοκέτα με σχράτσ οπότε ούτε τρίχα ούτε ζημιά…..

    Η νέα χρονιά δεν με βρήκε σε κανένα μπεκατσομέρος ακόμα αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα, εεεεεεε LOUI?????

    Μην σε χαλάει η απώλεια του τζιπ, άστο στην αρχή του χωματόδρομου και τα πόδια μας να είναι γερά, το ίδιο και τα πνευμόνια μας….Καλή χρονιά σ’ όλους!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    4107
    Kalliston Hellas στις #401529

    Ανταποκριση σημερινη απο Γαλλια για το κυνηγι της μπεκατσας

     

    συγκριτικα με την δικη μας χρονια…..

    ……δεν ξερω εσεις τι συμπερασμα βγαλατε για την τρεχουσα σεζον αλλα…..

    Μπλεκ

     

     


     

    Η προσωπική μου άποψη συμπίπτει με τις γνώμες και άλλων φίλων μου ανά την Ελλάδα, εξαιρετικών μπεκατσάδων με άριστους σκύλους. Μέχρι και τις 10 Δεκέμβρη φτώχεια από ένα μέχρι κανένα. Τα παλιά μου κυνηγοτόπια από Άρτα μέχρι Γιάννενα πότε έτσι και πότε γκιουβέτσι, αψυχολόγητα περάσματα.  Εξαίρεση  γύρο στις 20,25 Νοέμβρη στην κεντρική και ανατολική Μακεδονία που έγιναν καλά μπασίματα. Στην υπόλοιπη Ελλάδα ήταν καθαρά θέμα τύχης. Από 10/12 και μετά υπάρχουν πουλιά…  αλλά… όπου είναι αυτά δεν είμαι εγώ (και οι φίλοι μου) αλλού τα περιμένουμε και αλλού είναι ή έτσι λένε. Όλο ακούμε πως υπάρχουν και όλο δεν βλέπουμε, δεν γύρισα με περισσότερες από 2 καμία φορά. Είναι από τις χειρότερες χρονιές μου (κάτι πάρα πάνω από το 1/4 από την αντίστοιχη περσινή σεζόν) όμως η αλήθεια είναι πως λόγω κρίσεως δεν έχω ισάριθμες εξόδους ούτε ανέβηκα ψηλότερα από Αι Γιώργη Σπερχειάδας ούτε χαμηλότερα από Αρκαδία που έκανα τα 2/3 των εξόδων μου. Η Αττική και τα πέριξ της πενιχρά ή απρόσμενα.  Από Αλίαρτο και πάνω φυλλοξέρα. Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου ήταν στα μέσα Δεκέμβρη όπου (προσκεκλημένος οικογενειακά στην Στυλίδα) από  Πτελεό Μαγνησίας έως Καραβόμηλο όχι μπεκάτσα δεν είδα (που έτσι κι αλλιώς δεν το περίμενα) αλλά ούτε τσιχλοκότσυφα, ούτε σπινάκια, μόνο 5-6 τρυποφράκτες όλους και όλους. Δέος με είχε πιάσει.

    Ελπίζω σε καλύτερες μέρες και το εύχομαι σε όλους σας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #401613

    Μπλεκ wrote:
    Ανταποκριση σημερινη απο Γαλλια για το κυνηγι της μπεκατσας συγκριτικα με την δικη μας χρονια….. ……δεν ξερω εσεις τι συμπερασμα βγαλατε για την τρεχουσα σεζον αλλα….. Μπλεκ

    Η προσωπική μου άποψη συμπίπτει με τις γνώμες και άλλων φίλων μου ανά την Ελλάδα, εξαιρετικών μπεκατσάδων με άριστους σκύλους. Μέχρι και τις 10 Δεκέμβρη φτώχεια από ένα μέχρι κανένα. Τα παλιά μου κυνηγοτόπια από Άρτα μέχρι Γιάννενα πότε έτσι και πότε γκιουβέτσι, αψυχολόγητα περάσματα. Εξαίρεση γύρο στις 20,25 Νοέμβρη στην κεντρική και ανατολική Μακεδονία που έγιναν καλά μπασίματα. Στην υπόλοιπη Ελλάδα ήταν καθαρά θέμα τύχης. Από 10/12 και μετά υπάρχουν πουλιά… αλλά… όπου είναι αυτά δεν είμαι εγώ (και οι φίλοι μου) αλλού τα περιμένουμε και αλλού είναι ή έτσι λένε. Όλο ακούμε πως υπάρχουν και όλο δεν βλέπουμε, δεν γύρισα με περισσότερες από 2 καμία φορά. Είναι από τις χειρότερες χρονιές μου (κάτι πάρα πάνω από το 1/4 από την αντίστοιχη περσινή σεζόν) όμως η αλήθεια είναι πως λόγω κρίσεως δεν έχω ισάριθμες εξόδους ούτε ανέβηκα ψηλότερα από Αι Γιώργη Σπερχειάδας ούτε χαμηλότερα από Αρκαδία που έκανα τα 2/3 των εξόδων μου. Η Αττική και τα πέριξ της πενιχρά ή απρόσμενα. Από Αλίαρτο και πάνω φυλλοξέρα. Η χειρότερη εμπειρία της ζωής μου ήταν στα μέσα Δεκέμβρη όπου (προσκεκλημένος οικογενειακά στην Στυλίδα) από Πτελεό Μαγνησίας έως Καραβόμηλο όχι μπεκάτσα δεν είδα (που έτσι κι αλλιώς δεν το περίμενα) αλλά ούτε τσιχλοκότσυφα, ούτε σπινάκια, μόνο 5-6 τρυποφράκτες όλους και όλους. Δέος με είχε πιάσει. Ελπίζω σε καλύτερες μέρες και το εύχομαι σε όλους σας.

    KALLISTON HELLAS
    Και δια το πιστόν
    Γιάννης Νικολακόπουλος

    Αν και εκτός topic, κύριε Γιάννη βασίζεστε στα springerakia για το συγκεκριμένο κυνήγι η σε κάποια άλλη φυλή?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,131 έως 11,145 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων