ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,266 έως 11,280 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #403493

    Καλημέρα γράφω τα παρακάτω εδώ γιατί τα συνά,ντησα σε κυνήγι μπεκάτσας, σημερινή βόλτα με ένα φάντασμα να με ταλαιπωρεί και τελικά το άφησα γιατί ένας τύπος 60άρης+ (να μην τον χαρακτηρίσω) με ένα κούτσχααρ και ένα γκέκικο χώθηκαν μέσα στο μέρος που κυνηγούσα!!!! το ότι μου ΄κοψε το κυνήγι δεν μ” ενοχλεί αλλά ότι έψαχνε για λαγό και το έλεγε κιόλας. Το καλύτερο το είδα μετά, περνώντας από το χωριό. Ένας άλλος στην αυλή του είχε κρεμασμένο έναν λαγό στο δέντρο και τον έγδερνε εκείνη την ώρα.Κι” αυτός στην ηλικία του προηγούμενου. Τι να πείς για ορισμένους…

    Η σύγχυση της αναίδειας με την ελευθερία ήταν πάντα χαρακτηριστικό των σκλάβων

    και λες να ξεραν ποτε σταματησε ο λαγος?? θα κυνηγαν κανονικα μεχρι τελος φλεβαρη. 🙁

    στα δικα μας… χθεσινη εξοδος απο της 9 το πρωι που κατεβηκαμε απο το αμαξι μεχρι της 2και 30 κυνηγησαμε. με αλλαγη 2 τοπων πρωτα σε ντουσκο με πουρναρι μικτο και δευτερο πουρναρι με γκορτσιες ποιο ανοιχτο. αποτελεσμα 1 πουλι στο πρωτο μερος που το σηκωσαμε 3 φορες και της 3 δεν εδωσε ευκαιρια.. περιοχη κονιτσας και γυρω.    τουλαχιστον ειδαμε πουλια αλλα διαφορετικου χρωματος γαλαζια ηταν νομιζω 😛  και ηταν παρα παρα πολλα, και πολλες κυργιαρινες.

     

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #403497

    Καλημέρα γράφω τα παρακάτω εδώ γιατί τα συνά,ντησα σε κυνήγι μπεκάτσας, σημερινή βόλτα με ένα φάντασμα να με ταλαιπωρεί και τελικά το άφησα γιατί ένας τύπος 60άρης+ (να μην τον χαρακτηρίσω) με ένα κούτσχααρ και ένα γκέκικο χώθηκαν μέσα στο μέρος που κυνηγούσα!!!! το ότι μου ΄κοψε το κυνήγι δεν μ” ενοχλεί αλλά ότι έψαχνε για λαγό και το έλεγε κιόλας. Το καλύτερο το είδα μετά, περνώντας από το χωριό. Ένας άλλος στην αυλή του είχε κρεμασμένο έναν λαγό στο δέντρο και τον έγδερνε εκείνη την ώρα.Κι” αυτός στην ηλικία του προηγούμενου. Τι να πείς για ορισμένους…

    Η σύγχυση της αναίδειας με την ελευθερία ήταν πάντα χαρακτηριστικό των σκλάβων

     

    Καλημέρα φίλε μου,εύχομαι πάντα ευχάριστα κυνήγια.

    Νομίζω από τη στιγμή που σε βρήκε και δεν τον βρήκες κακώς τα παράτησες.

    Δεν προτρέπω κανέναν βεβαίως σε τσακωμούς  και διενέξεις

    και γνωρίζω και εγώ ότι και στο βουνό υπάρχει μια μικρογραφία της κοινωνίας μας με αρκετούς κάφρους

    και ασχέτως ηλικίας,προσέξτε το αυτό,οι χειρότεροι που έχω συναντήσει εγώ τουλάχιστον

    ήταν αρκετά κάτω από 40.Κάποιοι τσαμπουκαλεύονται κιόλας,είναι να τα παίρνεις στο κρανίο

    αλλά τη χαρά να φύγω και να τους αφήσω δεν τους τη δίνω,με τίποτα όμως…

    Όσο για τον άλλο στο χωριό τράβα τον μια με το κινητό και στο καπάκι πάρε τον θηροφύλακα,

    δε γίνεσαι ρουφιάνος,τον εαυτό σου προστατεύεις.

    Επίσης γνώμη μου είναι ότι  το να γράφουμε σε ένα ελεύθερης πρόσβασης ιστότοπο όπως αυτόν

    για παραβατικές συμπεριφορές που αντιληφθήκαμε δεν εξυπηρετεί σε τίποτα,

    τουναντίον βγάζουμε μόνοι μας τα ματάκια μας…

    Υ.Γ. Δεν έχω δει ποτέ μου να γδέρνουν λαγό κρεμασμένο,

    όλοι όσοι γνωρίζω (μαζί και εγώ) το κάνουν με το ζώο ξάπλα.Να ξεκαθαρίσω κιόλας ότι δεν υποννοώ τίποτα,

    απλά μου έκανε εντύπωση και ο γραπτός λόγος είναι ως γνωστόν εύκολα παρεξηγήσιμος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    15/11/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    71
    karakalas στις #403502

    ..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    64
    L_Hunter στις #403542

    Φετος δεν ηταν η χρονια της παρεας στη μπεκατα.

    Μια φορα καταφεραμε να παμε μονο στις αρχες του ’13. Σηκωσε 3 βελουδοματες η μικρη, στη μια προλαβα να ριξω και την βαρεσα, τι το ηθελα; 1 ολοκληρη ωρα ψαχναμε μεσα σε καλαμιες 2 σκυλια και 2 μ@λ@κ@ς να την βρουμε καθως ξεραμε πως δεν θα εχουμε αλλη ευκαιρια να ξαναπαμε για μπεκατσα, αλλα ματαια. Τα σκυλια σηκωνωνταν ορθια ολη την ωρα και μυριζαν ψηλα και ετσι τα παρατησαμε αφου πιστευαμε πως καπου σκαλιασε.

    Του χρονου παλι…

    Λεωνιδας απο Μεσσηνια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #403562

    Σάββατο και Κυριακή θήβα ψάξαμε 6-7 ώρες…αποτέλεσμα ούτε τζούρα………..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    kynigos76 στις #403595

    Καλησπερα.σημερα σε τρειωρο ψαξιμο χαμηλα στον αλιαρτο ουτε την ειδα. Μετα ψηλα κορωνια μονο μια λευκη φερμα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #403795

    Δεν βοηθάει ο καιρός, δεν έχει και πουλιά, δεν έχουμε και χρήματα και έτσι δεν βλέπω να βγαίνει πολύς κόσμος.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    29
    lavkos στις #403820

    Περιοχη μακρακωμης χθες 3 ωρες κυνηγι και ουτε μια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    dimitris0791 στις #403923

    Περιοχη Ξανθης,ουτε για δειγμα.Εχω να δω μπεκατσα εδω και μια βδομαδα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/01/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    15
    giannaras13 στις #403932

    Παιδια,ορεινη φθιωτιδα τιποτα! 🙁

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/12/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    1769
    Dimitris Al. στις #403937

      Εγώ παιδιά πήγα 1 βόλτα χθές κατά της 2 τα ξημερώματα και σήκωσα 7 και πήρα τις 5. Όλες οι φάσεις ήταν η μία καλύτερη από την άλλη, τι πόντες τι φέρμες τι τουφεκιές………………  😀  😉  😛 .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #403943

    Εγώ παιδιά πήγα 1 βόλτα χθές κατά της 2 τα ξημερώματα και σήκωσα 7 και πήρα τις 5. Όλες οι φάσεις ήταν η μία καλύτερη από την άλλη, τι πόντες τι φέρμες τι τουφεκιές……………… .

    Και ακουγα κατι τουφεκιες χθες το βραδυ και λεω ποιος να ειναι ποιος να ειναι  :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #403968

    Καλησπέρα στην παρέα!!   

    Εγώ παιδιά πήγα 1 βόλτα χθές κατά της 2 τα ξημερώματα και σήκωσα 7 και πήρα τις 5. Όλες οι φάσεις ήταν η μία καλύτερη από την άλλη, τι πόντες τι φέρμες τι τουφεκιές……………… .

        Δημήτρη,μάλλον μπήκα στ ‘ονειρό σου, γιατί ενώ κυνηγούσα τσίχλες, μετά από κάποιες τουφεκιές λίγο  πέρα  από μένα ,μου πέρασαν 2 μακρημύτες και κράτησα τη μια  😀  :mrgreen: Καλό βράδυ παιδιά!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #403993

    καλημερα και απο μενα σε ολλα τα κοπελια.

    χθεσηνη βολτουλα απογευματηνη με την ψηχη στο στομα υψομετρο 1100 μετρα περιπου σε κυπαρηση και πετρα οπου σε ενα δυορο ψαξιμο βγαλαμαι 3 πουλακια και πειραμαι το 1 διοτη τα αλλα αν και αντεχαναι τα σκυλια πειγεναμαι απο πησω με πολυ κοπο και υδροτα και βαζαναι πησοτους κορμους.

    φαγαμαι και καμποσο χαλαζι με μανια οπου το εριχναι ο καιρος και ολλα καλλα.

    παντος εσωτερικες μετακηνησεις γηνονται συναιχεια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #404018

    καλημερα και απο μενα σε ολλα τα κοπελια. χθεσηνη βολτουλα απογευματηνη με την ψηχη στο στομα υψομετρο 1100 μετρα περιπου σε κυπαρηση και πετρα οπου σε ενα δυορο ψαξιμο βγαλαμαι 3 πουλακια και πειραμαι το 1 διοτη τα αλλα αν και αντεχαναι τα σκυλια πειγεναμαι απο πησω με πολυ κοπο και υδροτα και βαζαναι πησοτους κορμους. φαγαμαι και καμποσο χαλαζι με μανια οπου το εριχναι ο καιρος και ολλα καλλα. παντος εσωτερικες μετακηνησεις γηνονται συναιχεια.

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΥΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ

    Μπράβο Ανδρέα κράτα την ομάδα ψηλά γιατί εμείς μια ο Νοτιάς μια οι υποχρεώσεις έχουμε φρενάρει.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,266 έως 11,280 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων