ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,296 έως 11,310 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1
    γεωργιος στις #404578

    καλησπέρα παίδες.μόλις έκανα “εκραφι” στο σετ.είμαι από μυτιλήνη και έχω την περιέργεια βόρεια ελλάδα έχει μπεκάτσες?εδώ μια που τις είδαμε και μια που τις χάσαμε σα να γύρισαν πίσω τα παλιόπουλα.για πείτε μετά την μεγάλη κακοκαιρία πριν δυο εβδομάδες περίπου είχατε “μπεκατσεs”?

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    TOLISRAX στις #404589

    καλησπερα φιλοι μου.  περιοχη θεσαλιας  με τον παπου σηκωσαμε 11 πηραμε 8 σαβατο. σημερα μετα απο λιγο ποτο μονος σηκωσα 6 και πηρα μιαααααα……..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #404651

    καλημερα στα κοπελια.

    χθεσηνη βολτουλα σε 1100 μετρα  υψομετρο οπου ειμασταν με πουκαμισακη και σκασαμαι απο την ζεστη ουτε μυροδια δεν ποιασαμαι το απολυτο μηδεν.

    και καποια πουλακια οπου την προηγουμενη φορα αφησαμαι πισο και αυτα εξαφανιστηκαν.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #404668

    Εχθές μια μικρή (1,5 ωρίτσα) βόλτα ψηλά, μόνο δύο λευκές φέρμες. Ιδίως η μία ήταν φέρμα για αρκετή ώρα σε σημείο που  περιμένεις 1000%  ότι θα σηκωθεί πουλί.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #404680

    xρηστο καλημερα το πουλι ειχε κανει πηδημα στα 50-100 μετρα σιγουρα ετσι κανουν πλεον και δω τα εμπειρα πουλια ,εχθες παλι βρηκα την μαρια την γνωστη 4 φορες την φερμαρισε ο σκυλος , περιμενα να κανει το λαθος που καναν  καποιες αλλες εκει στην γειτονια της αλλα την ειχα τουφεκισει  1 βδομαδα πριν και ετσι δεν μου βγηκε  😉 εκει που την περιμενα 2 πουλια εμειναν εκει και τις σηκωνω εδω και εναν μηνα καθε φορα ακριβως στα ιδια σημεια και κανουν ακριβως τα ιδια δρομολογια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #404713

    Το Σάββατο έβγαλα μια βόλτα τα σκυλάκια σε 2 κοντινά κοτέτσια. Πευκωτό και εύκολο μέρος για περπάτημα, χαλαρά που λένε.   :mrgreen:
    Για άλλη μια φορά διαπίστωσα τον διαφορετικό τρόπο που “δουλεύουν” τα σκυλιά μου. Αυτή τη φορά έλυσα πρώτα τη θηλυκή. Διασταυρωμένη έρευνα, κοντινή, υπάκουη αλλά μάλλον άτυχη. Μέσα σε 40-50 λεπτά δεν είχαμε συνάντηση. Ακολούθησε αλλαγή του τόπου (παραδίπλα, μη φανταστείτε ότι απομακρύνθηκα και πολύ) και μόλις αμολάω το καμάρι μου   😛  (τον αρσενικό) αρχίζει να κάνει τα 2κά του. Κατούρησε πρώτα, μετά ξανα και ξανά… κι αφού βαρέθηκε είπε ν’ ασχοληθεί λίγο με τα πουλάκια. Κι αυτό τάκα-τάκα, ξέρετε.
    Τσεκάρουμε (τι δασταυρωμένη και τι λασέ και επιστροφές) 4-5 σημεία που κρατάνε τα πουλιά (και ΟΚ αυτή τη φορά το μέρος του ήταν γνωστό, τις άλλες σε μέρη που έπαιζε για 1η φορά???). Ξεκινάει πάλι με λευκή φέρμα και μετά από λίγο ξαναβρίσκει το πουλί. Χρειάστηκε να ρίξω και 2ο φυσίγγι ώστε να πείσω την κυρία να με ακολουθήσει. Κάποια στιγμή κι ενώ έχει περάσει κάνα μισάωρο χωρίς να έχω έστω και την παραμικρή ένδειξη ότι κάτι “παίζει” ακούω αλύχτισμα. Πριν καν σκεφτώ το οτιδήποτε ο λαγός ερχόταν κατά πάνω μου…
    Να σας πω την αλήθεια, άλλη μια φορά έχω βρεθεί σε παρόμοια θέση με 2 ζαρκάδια στη Φωκίδα την ώρα που κυνηγάγαμε αγριογούρουνο. Κάθε φορά είναι δύσκολη όσο κι αν στα λόγια ακούγεται μια απλή περιγραφή, να αποτρέψεις την αυθόρμητη κίνηση της επώμισης. Άιντε λαγέ, ραντεβού του χρόνου.
    Τεσπα, αφού τον κυνήγησε για λίγο, γύρισε να μου πει πως δεν υπάρχει κάτι άλλο στην ευρύτερη περιοχή και πως μπορούσαμε πια ν’ αλλάξουμε τόπο.
    Μάταια επέμεινα να ψάξουμε ένα βορινό κομμάτι, είχε δίκιο ο Τζακ.

    Τι μου έκανε εντύπωση: 
    Το συγκεκριμένο μέρος ψάχνεται σε καθημερινή βάση από πολλούς, ντόπιους και μη. Εγώ αυτή τη φορά πήγα Σάββατο και δεν ήταν κανένας! Συν το γεγονός ότι δεν έπεσα πάνω και σε κάνα πολύ δύσκολο πουλί που να μου έδειξε ότι έχει 1000κυνηγηθεί. Άρα μπας και γίνονται εσωτερικές μετακινήσεις σε καθημερινή βάση αλλά δεν μπορούμε, λόγω λιγοστών εξόδων, να το πιστοποιήσουμε?
    Δεν ξέρω τι να πιστέψω και ποια άποψη να υποστηρίξω. Διαβάζουμε τόσα πολλά για το συγκεκριμένο θέμα κι όμως αντί να ξεκαθαρίζουν τα πράγματα, μπερδεύονται περισσότερο. Τελικά το μπεκατσόσκυλο πρέπει να ψάχνει σωστά και καλά όλο τον τόπο σχεδόν μηχανικά? Στηρίζεται αποκλειστικά στο ένστικτό του και ερευνά συγκεκριμένα σημεία? Ή μήπως τελικά αποκτώντας εμπειρίες, φτάνει κάποια στιγμή να δημιουργείται μια νέα ερμηνεία στη λέξη “μεθοδικότητα”, ένας μαγικός συνδυασμός που εμείς αδυνατούμε να συλλάβουμε?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #404721

    χθες σε χαμηλο σημειο/υψομετρο , ειπα να κανω μια βολτα σε κατι πυκνα σε περιοχη που και μια μπεκατσα να ειναι σε ολη την περιοχη, θα ηταν εκει.

    μπεκατσα ή σημαδια δεν ειδαμε με την bella την σετερινα μου ,αλλα το συνηθειο της με τους λαγους καλα κρατει..

    την βλεπω να ψαχνει επιμονα ενα ξεφωτο καταμεσης με την μυτη χαμω,λεω λαγος ειναι … παω κοντα βλεπω μαλλια χαμω.

    της σφυραω ερχεται και περνει γραμμη απο τα μαλια, κατω μου σε μια πεζουλα .εχω κρεμασει τουφεκι, εχω αναψει τσιγαρο και παρατηρω το επιμονο ψαξιμο της και μαντευοντας που μπορει να καθετε ο μαγκας.

    στη μεση του τσιγαρου αφου εχει μπει σε ενα μικρο αλλα πυκνο αγκαραθο κανει ψιλοφερμα με την μυτη ψηλα..στο δευτερολεπτο που σταματησε και σηκωσε το κεφαλι της(τον ανεμιζε)….πεταγεται μπροστα της στο ενα μετρο (δεν ειχε καθια ο λαγος,το ειδα μετα)

    οπως ειπα το τουφεκι κρεμασμενο και τσιγαρο στο ενα χερι (το αλλο το δαγκωνα)..αφου ξεμακρινε κατεβασα και εριξα μια στον αερα να εμπεδοσει οτι καλα κανει και το κυνηγαει αυτο το μαλλιαρο πραγμα.

    το καλο ειναι οτι τους κυνηγαει ολο και πιο μακρια .τωρα τον ζορισε και πηρε κατηφορα πανω απο 800 μετρα.γυρισε ψοφια πισω

    α ρε και να τους γυριζε κιολας!!… θα τριβανε πολλοι λαγαδες τα ματια τους.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #404735

    Χρηστο εσωτερικες μετακινησεις κανουν τα πουλια πολυ συχνα,,ειδικα οταν εχει ριξει πολλα νερα και εχει παντου σκουλικες

    εγω επιδη κυνηγαω στα ιδια κοτετσια το βλεπω καθαρα αυτο,,και φετος αυτο κανουν τα πουλια, ολο στην γυρα ειναι

    και δεν μιλαω για σπροξιμο απο καιρους,,ακομα και με νοτιαδες η δυτικους ανεμους του δινουν για αλλου αμα παιζει μασα

    αυτο ομως ειναι  καλο, γιατι εστω και λιγα πουλια βρησκουν ολοι και κανουν την πλακα τους

    τωρα για τα σκυλακια οταν πηγενουν στα ιδια μερη θυμουντε πολυ καλα που σηκωσανε τις προαλες μπεκατσα

    και ευρευνουν παντα τα ιδια σημεια που εχουν βρει πουλια,,το σκυλι ειναι σαν εμας χρηστο,,οσο μαθαινει τοσο ξερει

    και που να ψαξει για να βρει τα πουλια,,γιατι εμπειρικα γνωριζει πλεον και αυτο που προτιμουν να κουτουπωνουν οι κυριες

    αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα βρεις και πουλια σε μερη που λες και εσυ ο ιδιος,,κοιτα ρε που ειχε πιασει το πουλι δεν ειναι δυνατον

    και μην ξεχνας οτι ο σκυλος εχει και κατι που δεν εχουμε εμεις,,την μυτη του,,οποτε καποιες φορες ξερει οτι εχει πουλια ο τοπος

    πολυ πριν εσυ το παρεις χαμπαρι,,σου φερνω ενα απλο παραδειγμα,,το βγαζεις απο το αμαξι για κατουριμα σε ενα ξεφωτο

    η σε ενα χωραφι που παρκαρες το αμαξι σου διπλα απο το δασος,,στο οποιος οι κυριες-α που κουτουποσαν εκει κοντα

    εκατσαν και το βοσκισαν το χωραφακι η το ξεφωτακι [αρα αφησαν και τις μυρωδιες τους] ετσι με το που τρωει τα ντουμανια

    ο σκυλος ξερει οτι σημερα πρεπει να εχει πουλια καπου εκει κοντα του,,κατι που εσυ δεν το ξερεις,,εκτος αν γνωριζεις

    καλα τον σκυλο σου και διαβαζεις τα μυνηματα που διχνει [ολοι οι σκυλοι το κανουν] οτι εχει παρη πρωινα η βραδινα

    ντουμανια απο μπεκατσα στο σημειο που βρισκεστε,,κυνηγωντας με τα χρονια θα βλεπεις καποια πραγματα απο μονος σου

    και θα βγαζεις τα συμπερασματα σου,,η μπεκατσα οσο προβλεψιμη μπορει να ειναι σε εναν εμπειρο κυνηγο,,τοσο μπορει να ειναι

    και απροβλεπτη και να μας ξαφνιαζει με το που τις βρισκουμε καποιες φορες,,αλλα πιστεψε με αυτες ειναι λιγες

    και για καποιον που τις ξερει καλα ειναι αρκετα προβλεψιμο πουλι,μιας που ειναι αγγλιδα η κυρια

    και στις μερες που μας ερχετε,,και στα μερη που κουτουπωνει με τους καιρους,,ασχετα αν αλλες φορες ειναι λιγες η πολλες

    παντα θα ειναι εκει,στα ιδια μεροι που περασαν και οι προγονοι τους,,στα ιδια θα ξαναπερασουν και αυτες

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #404737

    Βικτωρα τα βιντεακια τα ειδα απο το καναλι σου,,πολυ ωραια ηταν φιλε,,προσεξα και μια που σου περασε πολυ κοντα

    και σου πηρε το οπλο,,πολυ ωραια φαση αυτη,,ισα που προλαβα και ειδα οτι τις κρεμωντουσαν

    ηταν αρσενικια τελικα :mrgreen:…..αυτα ειναι τα ωραια φιλε,,αμα δεν ειναι η μερα της να αποθανη

    δεν την βαρας με τιποτα χα χα χα ,,η αλλη αφου ξερεις το δρομολογιο της γιατι δεν τις κανεις ενα μλποκο στην διαδρομη

    στοοοοοοοπ πες της μπλοκο,,παραδωστε το διαβατηριο σας παρακαλω  😆 εγω και που το μαθαινω το δρομολογιο σε μερικες

    δεν μπορω να την στησω εκει που περνανε μεσα στις πυνκουρες..οταν μπορω να περνω καπου θεση το τρωει το κεφαλι της

    αλλιως δεν πανα την κυνηγας 2 μηνες,,δεν τις κανεις τιποτα φιλε,,αλλα αυτες ειναι και πουλαρες που αξιζει να γλυτωσουν

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #404798

    απο το i hunt

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #404857

    Χρηστο εσωτερικες μετακινησεις κανουν τα πουλια πολυ συχνα,,ειδικα οταν εχει ριξει πολλα νερα…  εγω επιδη κυνηγαω στα ιδια κοτετσια το βλεπω καθαρα αυτο,,και φετος αυτο κανουν τα πουλια, …και δεν μιλαω για σπροξιμο απο καιρους,… αμα παιζει μασα αυτο ομως ειναι καλο, γιατι εστω και λιγα πουλια βρησκουν ολοι

    Αυτά Λιάκο που σου φαίνονται εσένα απλά. εγώ που είμαι “νιάτο” (καλά ρε, στη μπεκάτσα εννοούσα 😛  ) προσπαθώ ακόμα να τα ερμηνεύσω.

     

     

    τωρα για τα σκυλακια οταν πηγενουν στα ιδια μερη θυμουντε πολυ καλα που σηκωσανε τις προαλες μπεκατσα

    Θυμούνται, όντως…

     

     

    ,,κυνηγωντας με τα χρονια θα βλεπεις καποια πραγματα απο μονος σου και θα βγαζεις τα συμπερασματα σου,,η μπεκατσα οσο προβλεψιμη μπορει να ειναι σε εναν εμπειρο κυνηγο,,τοσο μπορει να ειναι και απροβλεπτη και να μας ξαφνιαζει με το που τις βρισκουμε καποιες φορες,,αλλα πιστεψε με αυτες ειναι λιγες και για καποιον που τις ξερει καλα ειναι αρκετα προβλεψιμο πουλι,μιας που ειναι αγγλιδα η κυρια και στις μερες που μας ερχετε,,και στα μερη που κουτουπωνει με τους καιρους,,ασχετα αν αλλες φορες ειναι λιγες η πολλες παντα θα ειναι εκει,στα ιδια μεροι που περασαν και οι προγονοι τους,,στα ιδια θα ξαναπερασουν και αυτες

    Μού ‘φτιαξες τη διάθεση ρε φίλε.  😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #404903

    σημερινη πρωινη εξοδος ξεμουδιασματος στα ΚΑΛΥΒΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ και μια αναπαντεχη συναντηση με την κυρια…ευτυχως ειχα παρει  και το οπλο μαζι..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #405034

    Χθες βράδυ αστραπές βροντές βροχή φούλ πάλι, το πρωί ο ουρανός πεντακάθαρος ένας ήλιος σκέτο καλοκαίρι έσκαζες, πήγα ένα τρίωρο περπάτημα, αποτέλεσμα τρεις ολόλευκες φέρμες  ούτε τις άκουσα ούτε τις είδα τις κυρίες……….!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    stergios laika στις #405258

    Σαββατο εξορμηση στα Κρουσσια!!! καποια στιγμη σε ενα πλαινο αρκετα δυσκολο και δυσβατο κομματι εκτασης περιπου 20 στρεμματων ακουγοταν 6 διαφορετικοι ηχοι μπιπερ!!κυνηγους δεν μπορεσα να συναντησω ειμαι ομως σιγουρος οτι τα σκυλια μας γνωριστηκαν και σιγουρα κοιταχτηκαν με απορια σαν να λεγανε…τι εγινε ρε παιδια που πηγαν οι κυριες? μια λευκη φερμα πολυωρη οταν εφτασα δεν ειδα τιποτα!!αυτα τα ολοιγα για τωρα, ελπιζω να αλλαξει το σκηνικο!

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #405262

    Ρε παιδιά η κάμερα η go-pro είναι “τσουχτερή” στην τιμή. Παίζει καμία άλλη φτηνή; Ξέρει κανένας; Μπορεί να είναι οτι καλύτερο υπάρχει όπως λένε και τεχνικοί αλλά δεν είμαστε τώρα να σκάμε 200αρες και 300αρες…

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,296 έως 11,310 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων