ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,311 έως 11,325 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #405458

    Χθεσινή έξοδος ορεινή Αρκαδία νοτιάς, 5 βαθμούς και βροχή το πρωί μια μπεκάτσα που δέχτηκε τη φέρμα του Μίκι και πόζαρε στο συνηθισμένο κορμό και μετά άλλη μία ή δύο που μας εκπαίδευαν επί τρεις ώρες για ολυμπιακούς αγώνες, αλλά το άθλημα της σκοποβολής δεν ήταν στο πρόγραμμα.

    http://imageshack.us/scaled/large/41/p1050284q.jpg
    [/URL]


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #405489

    Χθεσινή έξοδος ορεινή Αρκαδία νοτιάς, 5 βαθμούς και βροχή το πρωί μια μπεκάτσα που δέχτηκε τη φέρμα του Μίκι και πόζαρε στο συνηθισμένο κορμό και μετά άλλη μία ή δύο που μας εκπαίδευαν επί τρεις ώρες για ολυμπιακούς αγώνες, αλλά το άθλημα της σκοποβολής δεν ήταν στο πρόγραμμα. http://imageshack.us/scaled/large/41/p1050284q.jpg [/URL]

     

    ε ρε πετρο αυτος ο κορμος :mrgreen:

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #405548

    petros hn wrote:
    Χθεσινή έξοδος ορεινή Αρκαδία νοτιάς, 5 βαθμούς και βροχή το πρωί μια μπεκάτσα που δέχτηκε τη φέρμα του Μίκι και πόζαρε στο συνηθισμένο κορμό και μετά άλλη μία ή δύο που μας εκπαίδευαν επί τρεις ώρες για ολυμπιακούς αγώνες, αλλά το άθλημα της σκοποβολής δεν ήταν στο πρόγραμμα. http://imageshack.us/scaled/large/41/p1050284q.jpg [/URL]

    ε ρε πετρο αυτος ο κορμος

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΥΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ

    Ειναι μπεκατσοκορμος….μπραβο πετρο,,και η μια σουπερ ειναι..αλλωστε το λεει καθαρα η ιατρικη επιστημη οτι

    μια μπεκατσα την ημερα τον γιατρο τον κανει περα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    pointerman στις #405618

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΔΥΟ ΦΙΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΣΟΧΟΥ  ΚΥΝΗΓΗΣΑΜΕ ΣΕ ΤΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΤΕΣΣΕΡΑ ΠΟΥΛΙΑ.ΚΑΡΠΩΣΗ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΑΜΕΝΟ.ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗ ΜΙΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΣΗΚΩΣΑΜΕ ΔΥΟ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΜΕ ΝΟΤΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΣΗΛΙΟ.ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΕΚΠΛΗΣΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ!!!! ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΜΑΓΕΥΕΙ …..ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ.ΑΣ ΕΛΠΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΑΝΑΚΑΤΕΨΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΟΥΛΑ.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #405642

    ειναι γεγονος η πρωτη μπεκατσα μας οοεο!!! το σκηνικο εγινε χθες σε χαμηλο υψομετρο.

    καλα μιλαμε οτι χεστηκα απο τη χαρα μου!!!…..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #405650

    ειναι γεγονος η πρωτη μπεκατσα μας οοεο!!! το σκηνικο εγινε χθες σε χαμηλο υψομετρο. καλα μιλαμε οτι χεστηκα απο τη χαρα μου!!!…..

     

    τι περιοχη;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #405668

    ειναι γεγονος η πρωτη μπεκατσα μας οοεο!!! το σκηνικο εγινε χθες σε χαμηλο υψομετρο. καλα μιλαμε οτι χεστηκα απο τη χαρα μου!!!…..

    Έτσι είναι η πρώτη με κάθε σκύλο δεν ξεχνιέται ποτέ. Και σε μένα πρόσφατα έγινε και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μπράβο φίλε πάντα τέτοια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #405694

    Πρώτη φορά σήμερα άκουσα απο Μπεκάτσα απο την τρομάρα της προφανώς, να κράζει, μόλις μπήκε ο σκύλος μέσα σε ένα πυκνό αυτή έκανε αμέσως φτερό και έκραζε αλλά δεν έφυγε έκανε ένα πηδηματάκι και την μπλόκαραν τα σκυλιά, την έκανε όμως μόλις αντιλήφθηκε εμένα να μπαίνω στο πυκνό τις έριξα ένα αλλά που…..μιας και τα δύο φυσίγγια τα βγάζω και τα βάζω στο γιλέκο εδώ και δέκα μέρες. Στη συνέχεια άλλες δύο κυρίες δεν δεχόταν τη φέρμα με τίποτε, άκουγα το μπίπερ και έβλεπα τις μπεκάτσες 200 μέτρα  μακρυά να πετάνε και ξανά μανά τα ίδια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #405696

    Πρώτη φορά σήμερα άκουσα απο Μπεκάτσα απο την τρομάρα της προφανώς, να κράζει, μόλις μπήκε ο σκύλος μέσα σε ένα πυκνό αυτή έκανε αμέσως φτερό και έκραζε αλλά δεν έφυγε έκανε ένα πηδηματάκι και την μπλόκαραν τα σκυλιά, την έκανε όμως μόλις αντιλήφθηκε εμένα να μπαίνω στο πυκνό τις έριξα ένα αλλά που…..μιας και τα δύο φυσίγγια τα βγάζω και τα βάζω στο γιλέκο εδώ και δέκα μέρες. Στη συνέχεια άλλες δύο κυρίες δεν δεχόταν τη φέρμα με τίποτε, άκουγα το μπίπερ και έβλεπα τις μπεκάτσες 200 μέτρα μακρυά να πετάνε και ξανά μανά τα ίδια.

    Αυτό το κράξιμο το είχα ακούσει τρεις τεσσερις φορές στο παρελθόν αλλά μόλις πέρσι κατάλαβα τι είναι, με μια μπεκάτσα που την είχα τουφεκίσει χωρίς να την πάρω και  μετά άκουγα το κουδούνι του σκύλου να ζυγώνει στο κράξιμο μέχρι που σταμάτησε την ώρα που άρχισε να χτυπάει το μπίπερ και όταν τελικά σηκώθηκε ήταν φανερό ότι είχε πάρει σκάγια από την πρώτη τουφεκιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    150
    MIX στις #405713

    MIX wrote:
    ειναι γεγονος η πρωτη μπεκατσα μας οοεο!!! το σκηνικο εγινε χθες σε χαμηλο υψομετρο. καλα μιλαμε οτι χεστηκα απο τη χαρα μου!!!…..

    τι περιοχη;

    ΘΑ ΚΥΝΗΓΩ ΚΑΙ ΘΑ ΓΛΕΝΤΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΨΥΧΗΣΩ
    ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗ ΖΩΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΩ

    κεραμεια..χαμηλα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #405777

    Πρώτη φορά σήμερα άκουσα απο Μπεκάτσα απο την τρομάρα της προφανώς, να κράζει, μόλις μπήκε ο σκύλος μέσα σε ένα πυκνό αυτή έκανε αμέσως φτερό και έκραζε αλλά δεν έφυγε έκανε ένα πηδηματάκι και την μπλόκαραν τα σκυλιά, την έκανε όμως μόλις αντιλήφθηκε εμένα να μπαίνω στο πυκνό τις έριξα ένα αλλά που…..μιας και τα δύο φυσίγγια τα βγάζω και τα βάζω στο γιλέκο εδώ και δέκα μέρες. Στη συνέχεια άλλες δύο κυρίες δεν δεχόταν τη φέρμα με τίποτε, άκουγα το μπίπερ και έβλεπα τις μπεκάτσες 200 μέτρα μακρυά να πετάνε και ξανά μανά τα ίδια.

    Οπως το λες ειναι φιλε,,απο τρομαρα κραζει,,4 φορες το ακουσα,,τις δυο απο αυτες σχεδον τις πατησα,,και μια φορα

    εκραζε  ενα ζευγαρακι οκτωβρη μηνα την ωρα που περναγε το ξημερωμα,,αυτες τωρα γιατι κραζανε δεν ξερω

    παντος εκεινη την ημερα ειχε πολυ ομιχλη,,αλλα αυτο που επαθα μια φορα δεν θα το ξεχασω

    βγαζω τον νεαρο τοτε ποιντερα μου σε ενα λαπατο με κεδρα πρωι πρωι, μολις που ειχε φεξει καλα

    πανω στην τρεχαλα του δεν κατουρισε καλα καλα ακουω το καμπανακι και σταματα,, θα κατουραη λεω

    τελικα με τα πολλα τον βρισκω φερμα σε ενα κεδρο μπροστα και να κοιτα στην βαση του κεδρου με την μουρη στους 20 ποντους

    χρονιαρικο κουταβι ακομα το σκυλι, λεω τι λες να ειναι μπεκατσα,,αλλα ξαφνικα ακουω ενα τακ τακ λες και χτυπαγες δυο ξυλακια

    και ξανα τακ τακ και τακ τακ,,λεω τι ειναι αυτο τωρα εκει μεσα που φερμαρισε και κανει τακ τακ και σκυβω να δω

    την ωρα που εσκυψα κοιταω καλα μεσα και ηρθα μουρη με μουρη με την μπεκατσα που αυτη εκανε αυτο τον θορυβο

    εκανε ενα μπραστ η μπεκατσα μεσα στα μουτρα μου  και εχασα τα αυγα και τα πασχαλια απο το φτερο μεσα στη μουρη μου

    αλλα κατα μεγαλη μου τυχη την πειρα τελικα γιατι το μερος ηταν πολυ  καθαρο,,μαλον φοβεριζε το σκυλι η κυρια

    με αυτο το τακ τακ,,το οποιο το εκανε με το στομα της,,κουφαθηκα τοτε πραγματικα παιδια

     

    Αυριο αμα δεν βρεχει θα παω καμια βολτα,,ελπιζω σε κανα ανακατωμα με τον καιρο [αν και χλωμο το βλεπω]

    μπας και δουμε καμια καινουρια μπεκατσα και την πιασουμε κοροιδο σε καμια ακρουλα

    γιατι αυτα τα πουλια που εχει τωρα εδω ειναι σερβαιβορ, και τα κανεις τοκα πολυ δυσκολα

    για φερμα δεν το συζηταμε καν

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #405914

    Αφού δε μας άφησε η βροχή να τη δούμε http://www.etienne-garnaud.book.fr/galeries/becasses/slide/

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #406038

    Kαλημερα….βγηκαμε μια βολτουλα το πρωι,δυο πουλια βρηκαμε ντοπιαρικα που εφευγαν απο μακρια

    δηλαδη μια απο τα ιδια που λενε,,καναμε την βολτα μας πηραμε τις μυρωδιες μας και ολα καλα

    τακη η φωτο ειναι αλλο πραμα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #406046

    Μετά το χθεσινό χιόνι πολύς κόσμος βγήκε (όπως και εμείς) κοντά στη θάλασσα. Ούτε μυρωδιά… Οι πεισσότεροι μετά το έριξαν στις τσίχλες (είχε αρκετές).

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #406089

    Κουλουράκι κ σήμερα…   :mrgreen:

     

    ΥΓ. Ηλία το σίγουρο είναι πως ο φωτογράφος ξέρει καλό κοτέτσι!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,311 έως 11,325 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων