ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,341 έως 11,355 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/10/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    359
    milou στις #406758

    petros hn wrote:

    Σημερινή έξοδος, το μέρος γνωστό, μία στον κορμό, μία τουφεκισμένη και φευγάτη και ´άλλες δύο που παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των σκυλιών μας δε μας δώσαν ευκαιρία για τουφεκιά. http://imageshack.us/scaled/large/26/p1050299y.jpg [/URL]

     

    Α ρε, τι φωτογραφίες τραβάω ο μπαγάσας!! Γειά σου ρε Μίκυ …..

     

    Γεια σου  Χρονη!Καλωσηρθες!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/01/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    hronis7 στις #407050

    hronis7 wrote:

    petros hn wrote:

    Σημερινή έξοδος, το μέρος γνωστό, μία στον κορμό, μία τουφεκισμένη και φευγάτη και ´άλλες δύο που παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των σκυλιών μας δε μας δώσαν ευκαιρία για τουφεκιά. http://imageshack.us/scaled/large/26/p1050299y.jpg [/URL]

    Α ρε, τι φωτογραφίες τραβάω ο μπαγάσας!! Γειά σου ρε Μίκυ …..

    Γεια σου Χρονη!Καλωσηρθες!

    Γειά σου Γιαννη!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #407287

    Σήμερα βόλτα για περίπου 2 ώρες κοντά στη θάλασσα και ανέλπιστα σήκωσε ο σκύλος μου μία κυρία και ήρθε μαζί μας. Στην 1η φωτογραφία η φέρμα και στη 2η η κάρπωση:

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    43
    xristos στις #407370

    μπραβο φιλε χρηστο και στα ταιρια της.. και εγω σε μια βολτα που εκανα σημερα μια φερμαριστη αλλα δεν ειμουν τυχερος οσο αυτη και τη γλιτωσε..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    36
    gravara στις #407428

    Καλημερα  τα χθεσινα νεα μετα απο δυωρο ψαξιμο σε ενα πουρναροτο με πολυ νοτια και χωρις συναντηση εκανα αλλαγη και ειπα να παω στο μερος που ειχα σηκωσει ενα πουλι την προηγουμενη Κυριακη. Σημειωση , ειχα μαζι μου τον νεαρο αρσενικο Ποιντερ μου στο τεταρτο και ενω εψαχνε σε ενα πυκνο ρεματακι σηκωθηκε μονη της στην δευτερη ντουφεκια επεσε αλλα δεν ειδα που περιπου γιατι χαθηκε πισω απο τα πουρναρια με πολλα φτερα να αιορουνται και  παρα τις φιλοτιμες προσπαθιες του μικρου το πουλι δεν το βρηκα , πολυ κριμα πιθανον ο μικρος να την βρηκε και να μην την εφερε στο καθαρο .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #407466

    Ηπιος ο φετεινός χειμώνας,σε μιά κυνηγετική χρονιά που φθάνει στο τέλος της, οπότε μπορούν να βγούν και ορισμένα συμπεράσματα συνολικά σχετικά με τις συναντήσεις στη μπεκάτσα.Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι οτι φέτος μερικές περιοχές είχαν σταθερό αριθμό πουλιών και ικανοποίησαν κυρίως το διάστημα απο τις 20/11 και όλο το Δεκέμβριο,ενώ άλλες είχαν ελάχιστα πουλιά με εμφανή την  απογοήτευση.Επίσης κατάλαβα οτι πρέπει να δοκιμάζουμε να κυνηγάμε και σε μέρη καινούργια,που δεν είχαμε ξανακυνηγήσει , γιατί είναι σημαντικό να βρίσκουμε  μέρη που δεν δέχονται πίεση,τα πουλιά είναι πιό ήρεμα εκεί,κανένας δεν αποκαλύπτει τέτοια μέρη πρέπει να τα βρίσκεις μόνος σου.Προσοχή τις  μέρες του Φλεβάρη στο βουνό,είναι εποχή ζευγαρώματος των λύκων,έχουν αυξηθεί με τη βοήθεια των …οικολόγων,εγώ στις 29/1 παρά τρίχα γλύτωσα την εικονιζόμενη σκύλα μου απο τη μοιραία συνάντηση με δύο απο αυτούς.Πολύ καλή η πρωτοβουλία της συνάντησης,αλλά για μένα η απόσταση μεγάλη και οι καργιόληδες μας έχουν κάνει να υπολογίζουμε και το παραμικρό έξοδο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Perdi στις #407481

    Σήμερα μετά από 3ωρο ψάξιμο σε κλασσικά μέρη με πουρνάρι στην Καβάλα με 4 σκυλιά είχαμε μία συνάντηση η οποία έφυγε ατουφέκιστη γιατί το φιλαράκι μου πήγε να ανοίξει την κάμερα..άμα είναι ζήσει το πουλί..Πάντως έχουνε εξαφανιστεί τα πουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #407512

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μετά απο καιρό με παρέα τον ξάδερφο (Στέφανος και αυτός) τα καταφέραμε!!!!!!, 4ωρο πρωινό με πολλά ΜΠΟΦΟΡ δεν ακούγαμε και τα σκυλιά, τα πουλιά πολύ ανήσυχα δεν προλαβαίναμε να δούμε τίποτα φεύγαν με τη μία, πολλές λευκές φέρμες αλλά τελικά ανταμειφθήκαμε γυρίσαμε με 4 κυρίες !!!!!!!!!!!!

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #407528

    ΡΕ παιδιά θα σκάσω!8ωρες ψάξιμο στον Αλίαρτο στη Θήβα και δε πήραμε ούτε τζούρα!σήμερα
    Αττική δηλώσατε μπεκατσες??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #407592

    Καλησπερα σας κυριοι…. σημερα πρωι πρωι με τη δροσουλα με τον κολυτο στο βουνο….. καφεδακι τσιγαρακι και η ανατολη του ηλια να εξελησετε οπως καθε μαγευτηκο πρωινο στο βουνο…. εχω μαζι μου τη σκυλα μου και τον κουταβα 11 μηνων… ξεκηναμε και δεν αργει να ακουστει το μπιπερ απο τη σκυλα… ερχετε ο μικρος μπενει μπροστα τις και (ΚΟΚΑΛΟ) …η σκυλα οντας ζηλιαρα.. σπαει τη φερμα και σταματαει μπροστα απο το κουταβι 1 μετρο σπαει το κουταβι και σηκωνετε η κυρια καμαρωτη καμαρωτη….. τα 10αρια ομως σταματησαν την πορεια της….1-0!!! συνεχιζουμε το περπατημα μετα απο καμια ωρα ακουω το μπιπερ του μικρου…. λεω μπα… θα κανει την αναγκη του…. ρε λες? μπα….. για να δω….. κοκαλο ο μικρος με μια φατσα σκετο αγριμι….. παω κοντα…. πιανω θεση… παπαπαπα … μπαααμ… ζντουπ…. 2-0!!! τελικο σκορ Βικτωρας – Μπεκατσες 2-0

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #407593

    ξεχασα να σας πω ,,,, ειχαμε και μια συναντηση με ενα λυκο… σκετο γαιδουρι…. το νου σας στα σκυλια σε αυτους που κυνηγανε στα κρουσια εγιναν πολλοι οι λυκανθρωποι και θα υπαρξει σιγουρα προβλημα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #407852

    καλημερα σε ολλα τα κοπελια και απο μενα.

     

    χθεσηνη βολτουλα για την βασηλησαμας και ευτιχως αρχισαν να εμφανιζονται σιγα σιγα.

    σε ενα τριορο ψαξιμο 4 σηκοματα οπου πειρα τις 2 μετα απο αρκετη προσπαθεια και την τελευταια ιδιος οπου μου εκατσαι πανω σε ενα κυπαρηση και πεταξα μισο τριαξονικο πετρες για να την κατεβασω και να εχω την ηρα απο κατω να την βλεπει επιμονα ποτε θα πεσει.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #407897

    καλημερα σε ολλα τα κοπελια και απο μενα. χθεσηνη βολτουλα για την βασηλησαμας και ευτιχως αρχισαν να εμφανιζονται σιγα σιγα. σε ενα τριορο ψαξιμο 4 σηκοματα οπου πειρα τις 2 μετα απο αρκετη προσπαθεια και την τελευταια ιδιος οπου μου εκατσαι πανω σε ενα κυπαρηση και πεταξα μισο τριαξονικο πετρες για να την κατεβασω και να εχω την ηρα απο κατω να την βλεπει επιμονα ποτε θα πεσει.

    Μπράβο Ανδρέα απάνω τους, εμείς σήμερα τον κορμό τον αφήσαμε άδειο αφού μπλέξαμε με μια καθηγήτρια που μας έτρεχε όλη μέρα και τελικά τη γλύτωσε.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #407906

    herbi wrote:
    καλημερα σε ολλα τα κοπελια και απο μενα. χθεσηνη βολτουλα για την βασηλησαμας και ευτιχως αρχισαν να εμφανιζονται σιγα σιγα. σε ενα τριορο ψαξιμο 4 σηκοματα οπου πειρα τις 2 μετα απο αρκετη προσπαθεια και την τελευταια ιδιος οπου μου εκατσαι πανω σε ενα κυπαρηση και πεταξα μισο τριαξονικο πετρες για να την κατεβασω και να εχω την ηρα απο κατω να την βλεπει επιμονα ποτε θα πεσει.

    Μπράβο Ανδρέα απάνω τους, εμείς σήμερα τον κορμό τον αφήσαμε άδειο αφού μπλέξαμε με μια καθηγήτρια που μας έτρεχε όλη μέρα και τελικά τη γλύτωσε.

     

    πετρο εμενα αρχισε η αδειαμου ολο τον φλεβαρη και την πειρα για τα επιστροφια για να δουμαι τη θα κανουμαι…

    εαν με αφησει ο καιρος θα παμαι μια βολτα το προι γιατη αρχισαι να βρεχει εδω κατω και δεν ξερω τη θα γηνεται το πρωι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #408276

    θήβα παλι νέκρα σήμερα…Λέω απο το σάββατο να απομακρυνθω απο Αττική αλλά δεν ξέρω που να πάω…καμιά βοήθεια κανείς?

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,341 έως 11,355 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων