ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,491 έως 11,505 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #411117

    απλα εχω μαθει να μην τρωω την πετσα και δεν κανω διακρησεις σε αγριο και παραγωγης!

     

    Φάε ρε την πέτσα και άσε τις παπαριές από την μπεκάτσα δεν πρόκειται να πάθεις ποτέ τίποτα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #411125

    Τα πουλια που βαζουμε στην καταψυξη ειναι καλητερα να τα βαζουμε αμαδητα

    και αυτο γιατι τα πουπουλα εμποδιζουν τον παγο να ερεθει σε αμεση επαφη με το δερμα του πουλιου

    ετσι δεν [καιει] ο παγος το κρεας και διατηρητε σε πολυ καλητερη κατασταση αρκετο καιρο

    η γευστικη διαφορα ειδικα στα πουλια που μενουν 4-5 μηνες στον καταψυκτη ειναι τεραστια

    την πετσα εγω προσωπικα δεν την βγαζω στα αγρια θηραματα γιατι χανει αρκετα απο την γευση του το θηραμα

     

    τωρα για τις αρωστιες και τα αγρια πουλια εχουν αρωστιες,,οπως σαλμονελλωση κοκιδωση και αλλα πολλα

    πολλες απο τις αρωστιες των πουλιων μαλιστα δεν εχουν και συμπτωματα εμφανη για να τα δουμε

    αλλα οταν μαγειρευτουν δεν τρεχει τιποτα γιατι τα μικροβια πανε για τσαι στο βρασιμο

    οποτε τα τρωμε αφοβα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #411183

    victfalcon wrote:
    απλα εχω μαθει να μην τρωω την πετσα και δεν κανω διακρησεις σε αγριο και παραγωγης!

    Φάε ρε την πέτσα και άσε τις παπαριές από την μπεκάτσα δεν πρόκειται να πάθεις ποτέ τίποτα.

    Κωνσταντίνος
    http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr/ http://www.youtube.com/user/alexgi1111/videos?view=0&flow=grid

    και μου αρεσει κι ολας πολυ φιλε…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #411185

    Μια φορα μονο δεν μπορεσα να φαω μπεκατσα απο τη σηχαμαρα μου … γιατι τη χτυπησα σε ενα ρεμα κοντα σε ενα χωριο… στο μισο ρεμα ετρεχε καθαρο τρεχουμενο νερακι και μετα το χωριο ετρεχαν τα λοιματα του χωριου ( οι κλασικοι μαλακες ελληνες….. ερηχναν τους βοθρους τους μεσα) και δεν μπορουσες να περπατησεις διπλα στο ρεμα απο τη βρομα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/10/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    2625
    berket στις #411208

    Καλησπέρα φίλοι μπεκατσάδες!!!Πολύ ενδιαφέρον τα γραφόμενά σας,περί μαδήματος και[ αποθήκευσης ]των θηραμάτων.Υπάρχουν αρκετοί θηρευτές που έχουν πλήρη άγνοια πάνω στο θέμα και καλό είναι να πληροφορούνται .Εγώ πάντως τα φτερωτά ,τα μαδάω αυθημερόν , είναι πιο εύκολο και θέλω να βλέπω τις καταβολές των φυσιγγιών μου.Μετά τα ξεπλένω με ζεστό νερό ,καλά να φύγουν  τα αίματα και τα χνούδια και μετά σε μπώλ με νερό στη κατάψυξη.Όταν ξεπαγώσουν είναι ολόφρεσκα  και σιτεμένα ,ακόμη και μετά από  5-6 μήνες.Να είστε όλοι καλά και καλό τελείωμα της σεζόν!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3382
    zed στις #411217

    μετά σε μπώλ με νερό στη κατάψυξη

     

    Γιατί αυτό;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #411311

    αττικη σημερα τριωρο κυνηγι σε κοτετσια …ουτε μυρωδια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    Perdi στις #411392

    Σήμερα το απόγευμα έκανα την τελευταία έξοδο για την σεζόν έχοντας μαζί μου την καλύτερη παρέα, τον πατέρα μου. Συναντήσαμε μία μπεκάτσα η οποία μας ακολούθησε σε μία φανταστική φάση που μας χάρισε η μεγάλη μου σκύλα. Αύριο έχει συνάντηση στο βουνό και ψήσιμο! Γεροί να είμαστε να ζήσουμε εξίσου μαγικές στιγμές και την επόμενη σεζόν!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    270
    piperman στις #411433

    Ανατολική αττική σήμερα από μεσημέρι μέχρι απόγευμα,

    2 πουλάκια που έφυγαν τουλάχιστον 15-20 μέτρα μπροστά από τον Μάξ.

    Τη μία την είδα κιόλας αλλά δεν έριξα αφού δεν την είχε φερμάρει.

    Πολλά τσιχλοκότσυφα πιασμένα στα πυκνά (πεύκο – πουρνάρι),ο σκύλος τα ανέμιζε με την έρευνα.

    Σε μια στιγμή όπως πηγαίναμε κάτι μύρισε στον αέρα,έστριψε απότομα και έβαλε τη μύτη κάτω,

    μετά σήκωσε το κεφάλι,προχώρησε καμμιά 30αριά μέτρα καρφί ευθεία και κοκκάλωσε,

    πήγα γρήγορα δίπλα του,ακούνητος μιλάμε,κοίταγε ένα πουρνάρι μπροστά του,

    πάρτο του λέω,έκανε ένα πνιχτό κάφ και πέταξε ένα λάγαρο 😀

    Έκανα ένα μπαμ στον αέρα και ο σκύλος τον πήρα από πίσω μέχρι που δεν άκουγα το κουδούνι του,

    δεν έχει ξαναφύγει τόσο μακριά μου στο βουνό,του σφύριξα και μετά από κανα δεκάλεπτο τον άκουσα να έρχεται,

    έφτασε κορδωτός κορδωτός,μιλάμε άλλαξε συμπεριφορά,καμάρι ο μάγκας,σαν να έλεγε τι να μας πουν τα πουλάκια τώρα

    και οι μακρομύτες,εγώ εδώ κυνηγάω τα θεριά….:D

    Γυρίσαμε στ’ αμάξι,του ‘δωσα νεράκι,ήπια και γώ και τον καμάρωνα που μου έφερνε το μπαλάκι

    κουνώντας πέρα δώθε τις αυτάρες του 🙂

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #411489

    Ομορφιές της φύσης αντίδοτο για το δηλητήριο των πόλεων.Απο τη χθεσινή μου έξοδο,μία συνάντηση,αλλά μακρυά κι αγαπημένοι.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #411520

    Σήμερα ψηλά στο βουνό για 2,5 ώρες είχαμε 2 συναντήσεις (φερμαριστές και οι 2) και ανανεώσαμε το ραντεβού  για του χρόνου και με τις 2!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #411526

    και του χρονου.

    τωρα που φαγαμε την ¨μπορα¨ δεν εχουμε να φοβηθουμε τιποτα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/04/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    78
    nictas στις #411530

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟ ΓΙΑΝΕΝΑ ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΛΙΓΑ ΠΟΥΛΙΑ!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    14/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    28
    kosvar στις #411532

    Σήμερα ψηλά στο βουνό για 2,5 ώρες είχαμε 2 συναντήσεις (φερμαριστές και οι 2) και ανανεώσαμε το ραντεβού για του χρόνου και μες τις 2!!!

    Χρήστος
    Κομοτηνή

    Τί έγινε ρε Χρήστο, που πήγες στο πευκωτό ή στο ντούσκο? Ήταν πονηρές οι άτιμες έτσι?

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #411558

    Chris-Kaz wrote:
    Σήμερα ψηλά στο βουνό για 2,5 ώρες είχαμε 2 συναντήσεις (φερμαριστές και οι 2) και ανανεώσαμε το ραντεβού για του χρόνου και μες τις 2!!! Χρήστος
    Κομοτηνή

    Τί έγινε ρε Χρήστο, που πήγες στο πευκωτό ή στο ντούσκο? Ήταν πονηρές οι άτιμες έτσι?

    Κώστα ήταν ανάμεικτο πευκωτό μεσέδες και οξιά. Στην πρώτη μετά από αρκετή ώρα φέρμα μόλις έφτασε ο Τάκης σηκώθηκε και ίσα που πρόλαβε να ρίξει μια τουφεκιά. Στη δεύτερη ακόμη πιο πολύ ώρα φέρμα την περιμέναμε να σηκωθεί αλλά τίποτα. Ο σκύλος άγαλμα (και σε φοβερή στάση) στα όρια του νευρικού κλονισμού. Τότε πέταξα μια πετρούλα, σηκώθηκε αλλά την έκανε ¨Λούις” μέσα από τα δέντρα μετά από τις άστοχες τουφεκιές. Πάντως ήταν τεράστιο πουλί. Μεγάλη διαφορά από το πρώτο που ήταν μικρότερο από όσο μου είπε ο Τάκης. Δεν πειράζει όμως. Φύγαμε “γεμάτοι” καμαρώνοντας το σεττερ μου!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,491 έως 11,505 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων