ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,506 έως 11,520 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #411561

    Καλησπερα,,καναμε την τελευταια εξοδο με τον φιλο μου σημερα,,νοτιαδουρα με πολυ ζεστη ειχε και βγαλαμε την μπεμπελη

    ο φιλος μου ηξερε 4 πουλακια ντοπιαρικα και ηταν σιγουρος οτι θα ηταν εκει μια που τα ειχε σηκωση παλι προχθες

    τελικα τα βρηκαμε τα πουλια ολα εκει,,το τι μας κανανε δεν λεγετε,,αμα ημουν μονος μου ουτε θα την εβλεπα σημερα

    ο φιλος επιανε μπροστα στα ανοιγματα και εγω ερχομουν με τα σκυλια απο πισω,,σηκωσαμε πολλες φορες το καθε πουλι

    και με λιγο τυχη που ειχαμε σημερα καταφεραμε και πηραμε τις 3 απο αυτες,,η 4ρτη μπεκατσα μονο με αλεξιπτωτο πλαγιας

    και παλι μπορη να μην την εβλεπες, εγω ευχαριστηθηκα την μια και μοναδικη τουφεκια που εριξα γιατι ηταν πολυ δυσκολη

    και μου εφτιαξε την ημερα,,ισα που προλαβα να παω στο σκυλι που φερμαρε, στα 50 μετρα μπροστα μου ακουσα το καμπανακι οφ

    πηγα απο ενα μονοπατακι με τον φιλο απο πισω μου,,ηταν πυκνουρα και δεν ειχε αλλου περασμα και τελικα

    επεσα πανω απο το σκυλι που φερμαρε ακρη στο μονοπατι,,το πουλι προχωρησε μεχρι να φτασω εκει και πεταχτηκε μεσα στο πυκνο

    ισα που ειδα μια σκια να παει κολονα πανω και εριξα μια μπηχτη στην σκια,,τελικα ακουω ενα πραφ και καταλαβα οτι επεσε

    σε μισο λεπτο η σκυλα την εφερε στα ποδια μου,,τις αλλες δυο τις πηρε ο φιλος που περημενε στα ανοιγματα και πεσανε πανω του

     

    ολα αυτα φυσικα μας πηραν 6 ολοκληρες ωρες ανελεη του κυνηγιτου με τα πουλια,,τα οποια ηταν ολα φαρμακι στην φευγα τους

    εγω ειχα και λιγο την μεση απο κατι παλιτσουβαλια 50αρια σταρι που σηκωσα χθες και την ακουσα καλα σημερα

    αλλα εκλεισε η μερα τοσο καλα που γεμισα μεχρι του χρονου,,αντε να παω καμια βολτα ακομα και τελος για φετος

    ευχομαι και του χρονου να ειμαστε ολοι καλα να ξαναπαμε στο βουνο για την αγαπημενη μας,,αν και στο βουνο εγω παω

    ολο τον χρονο,,μια για χορτα,μια για σπαραγκια,για να βρω  καμια περδικουλα,,και ουτο καθε εξεις

    αλλα οταν η βασιλισσα γυριζει στο καστρο της το δασος περνει αλλη μορφη,,και ειναι για ολους εμας μια ξεχωριστη εποχη

     


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #411593

    Καλησπερα,,καναμε την τελευταια εξοδο με τον φιλο μου σημερα,,νοτιαδουρα με πολυ ζεστη ειχε και βγαλαμε την μπεμπελη ο φιλος μου ηξερε 4 πουλακια ντοπιαρικα και ηταν σιγουρος οτι θα ηταν εκει μια που τα ειχε σηκωση παλι προχθες τελικα τα βρηκαμε τα πουλια ολα εκει,,το τι μας κανανε δεν λεγετε,,αμα ημουν μονος μου ουτε θα την εβλεπα σημερα ο φιλος επιανε μπροστα στα ανοιγματα και εγω ερχομουν με τα σκυλια απο πισω,,σηκωσαμε πολλες φορες το καθε πουλι και με λιγο τυχη που ειχαμε σημερα καταφεραμε και πηραμε τις 3 απο αυτες,,η 4ρτη μπεκατσα μονο με αλεξιπτωτο πλαγιας και παλι μπορη να μην την εβλεπες, εγω ευχαριστηθηκα την μια και μοναδικη τουφεκια που εριξα γιατι ηταν πολυ δυσκολη και μου εφτιαξε την ημερα,,ισα που προλαβα να παω στο σκυλι που φερμαρε, στα 50 μετρα μπροστα μου ακουσα το καμπανακι οφ πηγα απο ενα μονοπατακι με τον φιλο απο πισω μου,,ηταν πυκνουρα και δεν ειχε αλλου περασμα και τελικα επεσα πανω απο το σκυλι που φερμαρε ακρη στο μονοπατι,,το πουλι προχωρησε μεχρι να φτασω εκει και πεταχτηκε μεσα στο πυκνο ισα που ειδα μια σκια να παει κολονα πανω και εριξα μια μπηχτη στην σκια,,τελικα ακουω ενα πραφ και καταλαβα οτι επεσε σε μισο λεπτο η σκυλα την εφερε στα ποδια μου,,τις αλλες δυο τις πηρε ο φιλος που περημενε στα ανοιγματα και πεσανε πανω του ολα αυτα φυσικα μας πηραν 6 ολοκληρες ωρες ανελεη του κυνηγιτου με τα πουλια,,τα οποια ηταν ολα φαρμακι στην φευγα τους εγω ειχα και λιγο την μεση απο κατι παλιτσουβαλια 50αρια σταρι που σηκωσα χθες και την ακουσα καλα σημερα αλλα εκλεισε η μερα τοσο καλα που γεμισα μεχρι του χρονου,,αντε να παω καμια βολτα ακομα και τελος για φετος ευχομαι και του χρονου να ειμαστε ολοι καλα να ξαναπαμε στο βουνο για την αγαπημενη μας,,αν και στο βουνο εγω παω ολο τον χρονο,,μια για χορτα,μια για σπαραγκια,για να βρω καμια περδικουλα,,και ουτο καθε εξεις αλλα οταν η βασιλισσα γυριζει στο καστρο της το δασος περνει αλλη μορφη,,και ειναι για ολους εμας μια ξεχωριστη εποχη

    μπραβο ρε λιακο χαιρομαι φιλε που περασες ομορφα στο βουνο , εγω αν και λαβομενος θα παω την τεταρτη μια βολτα λιγο ψιλομενα μπας και βρω καμια κυρια, αντε λιακο ναμαστε καλα και του χρονου παλι παρεα μα τα σκυλια μας να τρωμε τα βουνα, θα τα πουμε αλλωστε εμεις σε κανα μηνα πινωντας κρασακι…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #411600

    Xαλαρα το ποδι βικτωρα γιατι εχουν πολυ τρεχαλα αυτες που μεινανε χα χα,εμεις ειμασταν και λιγο τυχεροι σημερα

    γιατι βγηκανε τα δυο πουλια πανω στο φιλο μου που ηταν πολυ πιο μπροστα απο εμενα,,αλλιως θα περναμε το πολυ μια

    και αυτη με το ζορι,,και του χρονου να ειμαστε καλα ολοι,,,,σε περημενω φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #411717

    greekhunter wrote:
    Σάββατο ξημερώματα 16 Φεβρουαρίου,…………………………μια αγκαλιά και ένα μπράβο στ” αυτί του…

    Ολοι άψογοι. Σκύλος-Κυνηγός-Συγγραφέας-Φωτογράφος. Όταν το διάβασα είχα την αίσθηση ότι ήμουν και εγώ εκεί. Να “σαι καλά.

    😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/08/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1164
    tzanampeths στις #411951

    Σήμερα, εκτός απροόπτου, έκλεισε και για μένα η χρονιά. Με κουλουράκι.

    Μετά μια βολτίτσα απ’ το Σχιστό, όπου βρήκαμε δύο ζευγαράκια.

    Άντε και του χρόνου καλά νάμαστε όλοι!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    4009
    herbi στις #411965

    καλημερα και απο μενα .

    και εγω λεω αυριο να κανω μια απο τις τελευτεες εοδους στην βασηλησα μαζι με τη σκηλητσαμου απο θα παω μοναχος ετση για το αντιο τις χρωνιας.

    καλη συνεχεια σε ολους και του χρωνου με υγεια χαρα και φτηνοτερα καυσημα για ις βολτεςμας.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #411995

    26/02/2013 τελευταία μέρα για εμένα κι’ όμως ήσουν ξανά εκεί “ωραία μου κυρία” να με υποδεχτείς στο σπιτικό σου, απο την πρώτη στιγμή ήσουν εκεί με το που άκουσες τα κουδούνι του Ready και του Max, το ξέρω πως ήσουν εκεί, μου έδωσες το δικό σου δείγμα μέσα στα πρώτα λεπτά. Σε βρήκαμε, σχεδόν σε αγγίξαμε αλλά ήθελες να επιστρέψεις  στην δική σου πατρίδα και να ετοιμάσεις τα μικρά σου σε λίγο καιρό για να ξεκινήσεις με το καλό από τον ερχόμενο Οκτώβριο το μακρινό σου ταξίδι ξανά…Με το καλό να μας έλθεις πάλι…

    Φίλοι μου σας εύχομαι πάνω απ’ όλα υγεία και αισιοδοξία, κρατήστε τη την δεύτερη μην την πετάτε, θα χρειαστεί για να ξεπεράσουμε τα δύσκολα…

    Η προσφορά μου θα κλείσει λίγο διαφορετικά φέτος, άνευ απολογισμού ο οποίος ήταν σε γενικές γραμμές καλός-οχι όπως πέρσι αλλά καλός.

    Η πρώτη μου απόπειρα να κάνω μοντάζ ένα βίντεο με τοπία που είδα φέτος απο κοντά, λίγες φέρμες και ορισμένες καρπώσεις μπεκατσών αποτελούν το μικρό ηλεκτρονικό σημειωματάριο μου και θα το βρείτε σ’ αυτή τη διεύθυνση

    ΥΓ: Λίγα λόγια σημαντικά για μένα:

    Τι σημαίνει κυνήγι στην φύση με σκύλο και όπλο; σύνθετη έννοια για τον καθένα. Ο κάθε κυνηγός διαφορετικά το αντιλαμβάνεται και διαφορετικά πράττει στην φύση, άλλοτε με σύνεση και σεβασμό απέναντι σ’ αυτή και τους καρπούς της πανίδας, άλλοτε βιάζοντάς την, δυστυχώς ή ευτυχώς-δεν μπορώ να το κρίνω-παντού υπάρχουν καλοί και κακοί…

    Προσωπικά το κυνήγι, μ’ έμαθαν ο παππούς μου πρώτος και οι φίλοι μου Απόστολος και Γρηγόρης που μαζί τους έμαθα να πατάω στα βουνά, πως είναι μια ξεχωριστή ιεροτελεστία, εμείς οι άνθρωποι «εισβάλουμε» στα σπίτια τους και γι’ αυτό είμαστε υποχρεωμένοι αν θέλουμε όντως να λεγόμαστε άνθρωποι-τα πιο εξευγενισμένα ζώα-να σεβόμαστε τα πάντα εκεί μέσα…

    Οι πρόγονοί μας σίγουρα πήγαιναν για το «κρέας», εμείς όμως δεν πάμε γι’ αυτό, περισσότερο χαιρόμαστε την φύση, την όλη διαδικασία, δεν πεινάμε για να σκοτώσουμε και ίσως γι’ αυτό δεν υπάρχουν στις περισσότερες τουλάχιστον περιπτώσεις στην χώρα μας, εκατόμβες νεκρών πτηνών ή θηλαστικών.

    Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας όμως εμείς οι νόμιμοι κυνηγοί είμαστε υποχρεωμένοι απέναντι στα θηράματα και την φύση να κατακεραυνώνουμε τους λαθροθήρες-όπως και πράττουμε με κάθε ευκαιρία -τους οπλοφόρους-γιατί κυνηγοί δεν είναι-που θηρεύουν ασύστολα με έναν σκοπό… «Την μαναβική», τι εννοώ; Μα φυσικά τη θανάτωση ζώων και την πώλησή τους έναντι αδράς αμοιβής σε εστιατόρια, ταβέρνες ή και ιδιώτες.

    Ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ στους θηροφύλακες που τις νύχτες τρέχουν και συλλαμβάνουν με κίνδυνο της ζωής τους τέτοιους οπλοφόρους και υποβάλλουν μηνύσεις εναντίον τους…

    Αυτή η μειονότητα δεν ανήκει και δεν την δέχεται η μεγάλη και ευγενής κυνηγετική οικογένεια.

    Ίσως κάποιοι να θεωρούν γελοία τα όσα έχω γράψει, ίσως πάλι να μην θέλουν καν με ξέρουν διότι τα γραπτά αυτά μένουν και σίγουρα «πονάνε», αλλά να ξέρουν πως ο σύγχρονος κυνηγός είναι ο αδικημένος πραγματικός οικολόγος και φυσιολάτρης που νοιάζεται όσο κανένας άλλος για την φύση, που δεν έχει πάρει επιδοτήσεις για να κάνει δήθεν μελέτες. Είναι εκείνος που θα βάλει το χέρι στον κρουνό να σβήσει τη φωτιά, που θα οδηγήσει τους πυροσβέστες από άγνωστα μονοπάτια για να κυκλώσουν την πύρινη λαίλαπα και να σώσουν όλοι μαζί το δάσος…

    Αυτό το βίντεο-είναι η πρώτη μου απόπειρα μοντάζ-έχει μέσα κυνηγετικές στιγμές από διάφορα σημεία της Ελληνικής επικράτειας με τα «κυνηγετικά μου ταίρια» και θέλω να τους ευχαριστήσω για την παρέα τους στα ψηλά βουνά της πατρίδας μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #412039

      Κάποια πουλάκια παίζουν από τοπικές μετακινήσεις. Πάντως με αυτόν τον ανοιξιάτικο καιρό και για εμένα έκλεισε η σεζόν. Και του χρόνου.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    03/03/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    276
    giannis222 στις #412080

    Φιλε greekhunter πολυ ωραιο το βιντεο σπυ.ΜΠΡΑΒΟ!!!

    ΥΣ:Καλη παρεα να υπαρχει και ολα τα αλλα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #412082

    σημερα και αυριο τελευταια βολτα , σε κανα δυωρο θα ανεβω ευτηχως τωρα σταματησε η βροχη  και βουρ, τα αποτελεσματα αυριο το μεσημερι μαγκες , τα λεμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #412083

    26/03/2013 τελευταία μέρα για εμένα κι” όμως ήσουν ξανά εκεί «ωραία μου κυρία» να με υποδεχτείς στο σπιτικό σου, απο την πρώτη στιγμή ήσουν εκεί με το που άκουσες τα κουδούνι του Ready και του Max, το ξέρω πως ήσουν εκεί, μου έδωσες το δικό σου δείγμα μέσα στα πρώτα λεπτά. Σε βρήκαμε, σχεδόν σε αγγίξαμε αλλά ήθελες να επιστρέψεις στην δική σου πατρίδα και να ετοιμάσεις τα μικρά σου σε λίγο καιρό για να ξεκινήσεις με το καλό από τον ερχόμενο Οκτώβριο το μακρινό σου ταξίδι ξανά…Με το καλό να μας έλθεις πάλι… Φίλοι μου σας εύχομαι πάνω απ” όλα υγεία και αισιοδοξία, κρατήστε τη την δεύτερη μην την πετάτε, θα χρειαστεί για να ξεπεράσουμε τα δύσκολα… Η προσφορά μου θα κλείσει λίγο διαφορετικά φέτος, άνευ απολογισμού ο οποίος ήταν σε γενικές γραμμές καλός-οχι όπως πέρσι αλλά καλός. Η πρώτη μου απόπειρα να κάνω μοντάζ ένα βίντεο με τοπία που είδα φέτος απο κοντά, λίγες φέρμες και ορισμένες καρπώσεις μπεκατσών αποτελούν το μικρό ηλεκτρονικό σημειωματάριο μου και θα το βρείτε σ” αυτή τη διεύθυνση ΥΓ: Λίγα λόγια σημαντικά για μένα: Τι σημαίνει κυνήγι στην φύση με σκύλο και όπλο; σύνθετη έννοια για τον καθένα. Ο κάθε κυνηγός διαφορετικά το αντιλαμβάνεται και διαφορετικά πράττει στην φύση, άλλοτε με σύνεση και σεβασμό απέναντι σ’ αυτή και τους καρπούς της πανίδας, άλλοτε βιάζοντάς την, δυστυχώς ή ευτυχώς-δεν μπορώ να το κρίνω-παντού υπάρχουν καλοί και κακοί… Προσωπικά το κυνήγι, μ’ έμαθαν ο παππούς μου πρώτος και οι φίλοι μου Απόστολος και Γρηγόρης που μαζί τους έμαθα να πατάω στα βουνά, πως είναι μια ξεχωριστή ιεροτελεστία, εμείς οι άνθρωποι «εισβάλουμε» στα σπίτια τους και γι’ αυτό είμαστε υποχρεωμένοι αν θέλουμε όντως να λεγόμαστε άνθρωποι-τα πιο εξευγενισμένα ζώα-να σεβόμαστε τα πάντα εκεί μέσα… Οι πρόγονοί μας σίγουρα πήγαιναν για το «κρέας», εμείς όμως δεν πάμε γι’ αυτό, περισσότερο χαιρόμαστε την φύση, την όλη διαδικασία, δεν πεινάμε για να σκοτώσουμε και ίσως γι’ αυτό δεν υπάρχουν στις περισσότερες τουλάχιστον περιπτώσεις στην χώρα μας, εκατόμβες νεκρών πτηνών ή θηλαστικών. Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας όμως εμείς οι νόμιμοι κυνηγοί είμαστε υποχρεωμένοι απέναντι στα θηράματα και την φύση να κατακεραυνώνουμε τους λαθροθήρες-όπως και πράττουμε με κάθε ευκαιρία -τους οπλοφόρους-γιατί κυνηγοί δεν είναι-που θηρεύουν ασύστολα με έναν σκοπό… «Την μαναβική», τι εννοώ; Μα φυσικά τη θανάτωση ζώων και την πώλησή τους έναντι αδράς αμοιβής σε εστιατόρια, ταβέρνες ή και ιδιώτες. Ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ στους θηροφύλακες που τις νύχτες τρέχουν και συλλαμβάνουν με κίνδυνο της ζωής τους τέτοιους οπλοφόρους και υποβάλλουν μηνύσεις εναντίον τους… Αυτή η μειονότητα δεν ανήκει και δεν την δέχεται η μεγάλη και ευγενής κυνηγετική οικογένεια. Ίσως κάποιοι να θεωρούν γελοία τα όσα έχω γράψει, ίσως πάλι να μην θέλουν καν με ξέρουν διότι τα γραπτά αυτά μένουν και σίγουρα «πονάνε», αλλά να ξέρουν πως ο σύγχρονος κυνηγός είναι ο αδικημένος πραγματικός οικολόγος και φυσιολάτρης που νοιάζεται όσο κανένας άλλος για την φύση, που δεν έχει πάρει επιδοτήσεις για να κάνει δήθεν μελέτες. Είναι εκείνος που θα βάλει το χέρι στον κρουνό να σβήσει τη φωτιά, που θα οδηγήσει τους πυροσβέστες από άγνωστα μονοπάτια για να κυκλώσουν την πύρινη λαίλαπα και να σώσουν όλοι μαζί το δάσος… Αυτό το βίντεο-είναι η πρώτη μου απόπειρα μοντάζ-έχει μέσα κυνηγετικές στιγμές από διάφορα σημεία της Ελληνικής επικράτειας με τα «κυνηγετικά μου ταίρια» και θέλω να τους ευχαριστήσω για την παρέα τους στα ψηλά βουνά της πατρίδας μας

    φιλε μπραβο πολυ καλο ,αλλα αλλαξε την ημερομινια σε 26/02/2013 γιατι εγραψες μαρτιο και θα βρεθουν πολλα λαμογια και θα σχολιασουν αρνητικα, και του χρονου φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #412084

    26/03/2013 τελευταία μέρα για εμένα κι” όμως ήσουν ξανά εκεί «ωραία μου κυρία» να με υποδεχτείς στο σπιτικό σου, απο την πρώτη στιγμή ήσουν εκεί με το που άκουσες τα κουδούνι του Ready και του Max, το ξέρω πως ήσουν εκεί, μου έδωσες το δικό σου δείγμα μέσα στα πρώτα λεπτά. Σε βρήκαμε, σχεδόν σε αγγίξαμε αλλά ήθελες να επιστρέψεις στην δική σου πατρίδα και να ετοιμάσεις τα μικρά σου σε λίγο καιρό για να ξεκινήσεις με το καλό από τον ερχόμενο Οκτώβριο το μακρινό σου ταξίδι ξανά…Με το καλό να μας έλθεις πάλι…

     

    Φίλοι μου σας εύχομαι πάνω απ” όλα υγεία και αισιοδοξία, κρατήστε τη την δεύτερη μην την πετάτε, θα χρειαστεί για να ξεπεράσουμε τα δύσκολα…

    Η προσφορά μου θα κλείσει λίγο διαφορετικά φέτος, άνευ απολογισμού ο οποίος ήταν σε γενικές γραμμές καλός-οχι όπως πέρσι αλλά καλός.

    Η πρώτη μου απόπειρα να κάνω μοντάζ ένα βίντεο με τοπία που είδα φέτος απο κοντά, λίγες φέρμες και ορισμένες καρπώσεις μπεκατσών αποτελούν το μικρό ηλεκτρονικό σημειωματάριο μου και θα το βρείτε σ” αυτή τη διεύθυνση

    Φίλε συγχαρητήρια και για το ερασιτεχνικό βιντεάκι σου αλλά κυρίως γιαυτά που πιστεύεις για το κυνήγι τη φύση και τα θηράματα. Με κάνεις πολύ χαρούμενο γιατί άνθρωποι σαν εσένα τιμούν τον κυνηγετικό χώρο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #412134

    greekhunter wrote:
    26/03/2013 τελευταία μέρα για εμένα κι” όμως ήσουν ξανά εκεί «ωραία μου κυρία» να με υποδεχτείς στο σπιτικό σου, απο την πρώτη στιγμή ήσουν εκεί με το που άκουσες τα κουδούνι του Ready και του Max, το ξέρω πως ήσουν εκεί, μου έδωσες το δικό σου δείγμα μέσα στα πρώτα λεπτά. Σε βρήκαμε, σχεδόν σε αγγίξαμε αλλά ήθελες να επιστρέψεις στην δική σου πατρίδα και να ετοιμάσεις τα μικρά σου σε λίγο καιρό για να ξεκινήσεις με το καλό από τον ερχόμενο Οκτώβριο το μακρινό σου ταξίδι ξανά…Με το καλό να μας έλθεις πάλι… Φίλοι μου σας εύχομαι πάνω απ” όλα υγεία και αισιοδοξία, κρατήστε τη την δεύτερη μην την πετάτε, θα χρειαστεί για να ξεπεράσουμε τα δύσκολα… Η προσφορά μου θα κλείσει λίγο διαφορετικά φέτος, άνευ απολογισμού ο οποίος ήταν σε γενικές γραμμές καλός-οχι όπως πέρσι αλλά καλός. Η πρώτη μου απόπειρα να κάνω μοντάζ ένα βίντεο με τοπία που είδα φέτος απο κοντά, λίγες φέρμες και ορισμένες καρπώσεις μπεκατσών αποτελούν το μικρό ηλεκτρονικό σημειωματάριο μου και θα το βρείτε σ” αυτή τη διεύθυνση ΥΓ: Λίγα λόγια σημαντικά για μένα: Τι σημαίνει κυνήγι στην φύση με σκύλο και όπλο; σύνθετη έννοια για τον καθένα. Ο κάθε κυνηγός διαφορετικά το αντιλαμβάνεται και διαφορετικά πράττει στην φύση, άλλοτε με σύνεση και σεβασμό απέναντι σ’ αυτή και τους καρπούς της πανίδας, άλλοτε βιάζοντάς την, δυστυχώς ή ευτυχώς-δεν μπορώ να το κρίνω-παντού υπάρχουν καλοί και κακοί… Προσωπικά το κυνήγι, μ’ έμαθαν ο παππούς μου πρώτος και οι φίλοι μου Απόστολος και Γρηγόρης που μαζί τους έμαθα να πατάω στα βουνά, πως είναι μια ξεχωριστή ιεροτελεστία, εμείς οι άνθρωποι «εισβάλουμε» στα σπίτια τους και γι’ αυτό είμαστε υποχρεωμένοι αν θέλουμε όντως να λεγόμαστε άνθρωποι-τα πιο εξευγενισμένα ζώα-να σεβόμαστε τα πάντα εκεί μέσα… Οι πρόγονοί μας σίγουρα πήγαιναν για το «κρέας», εμείς όμως δεν πάμε γι’ αυτό, περισσότερο χαιρόμαστε την φύση, την όλη διαδικασία, δεν πεινάμε για να σκοτώσουμε και ίσως γι’ αυτό δεν υπάρχουν στις περισσότερες τουλάχιστον περιπτώσεις στην χώρα μας, εκατόμβες νεκρών πτηνών ή θηλαστικών. Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας όμως εμείς οι νόμιμοι κυνηγοί είμαστε υποχρεωμένοι απέναντι στα θηράματα και την φύση να κατακεραυνώνουμε τους λαθροθήρες-όπως και πράττουμε με κάθε ευκαιρία -τους οπλοφόρους-γιατί κυνηγοί δεν είναι-που θηρεύουν ασύστολα με έναν σκοπό… «Την μαναβική», τι εννοώ; Μα φυσικά τη θανάτωση ζώων και την πώλησή τους έναντι αδράς αμοιβής σε εστιατόρια, ταβέρνες ή και ιδιώτες. Ένα μεγάλο μπράβο και ένα ευχαριστώ στους θηροφύλακες που τις νύχτες τρέχουν και συλλαμβάνουν με κίνδυνο της ζωής τους τέτοιους οπλοφόρους και υποβάλλουν μηνύσεις εναντίον τους… Αυτή η μειονότητα δεν ανήκει και δεν την δέχεται η μεγάλη και ευγενής κυνηγετική οικογένεια. Ίσως κάποιοι να θεωρούν γελοία τα όσα έχω γράψει, ίσως πάλι να μην θέλουν καν με ξέρουν διότι τα γραπτά αυτά μένουν και σίγουρα «πονάνε», αλλά να ξέρουν πως ο σύγχρονος κυνηγός είναι ο αδικημένος πραγματικός οικολόγος και φυσιολάτρης που νοιάζεται όσο κανένας άλλος για την φύση, που δεν έχει πάρει επιδοτήσεις για να κάνει δήθεν μελέτες. Είναι εκείνος που θα βάλει το χέρι στον κρουνό να σβήσει τη φωτιά, που θα οδηγήσει τους πυροσβέστες από άγνωστα μονοπάτια για να κυκλώσουν την πύρινη λαίλαπα και να σώσουν όλοι μαζί το δάσος… Αυτό το βίντεο-είναι η πρώτη μου απόπειρα μοντάζ-έχει μέσα κυνηγετικές στιγμές από διάφορα σημεία της Ελληνικής επικράτειας με τα «κυνηγετικά μου ταίρια» και θέλω να τους ευχαριστήσω για την παρέα τους στα ψηλά βουνά της πατρίδας μας

    φιλε μπραβο πολυ καλο ,αλλα αλλαξε την ημερομινια σε 26/02/2013 γιατι εγραψες μαρτιο και θα βρεθουν πολλα λαμογια και θα σχολιασουν αρνητικα, και του χρονου φιλε

    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    Ήδη το διόρθωσα Βίκτωρα σ’ ευχαριστώ και να είσαι καλά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #412152

    Άντε να σας αποκαλύψω την παρέα του φίλου εκ Μακεδονίας Προδρόμου για την οποία σκέπτομαι να κυνηγήσω μαζί του με τη νέα σεζόν…..Άντε παίδες έτσι να κυνηγάμε πάντα…χαχαχαχα

    ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΜΕ….ΜΠΛΕ ΚΑΛΤΣΕΣ!!!!

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #412210

    ….πως ο σύγχρονος κυνηγός είναι ο αδικημένος πραγματικός οικολόγος και φυσιολάτρης που νοιάζεται όσο κανένας άλλος για την φύση, που δεν έχει πάρει επιδοτήσεις για να κάνει δήθεν μελέτες. Είναι εκείνος που θα βάλει το χέρι στον κρουνό να σβήσει τη φωτιά, που θα οδηγήσει τους πυροσβέστες από άγνωστα μονοπάτια για να κυκλώσουν την πύρινη λαίλαπα και να σώσουν όλοι μαζί το δάσος…

    Μπράβο greekhunter μου άρεσε το γράψιμό σου,οι ιδέες σου,το βιντεάκι σου,όλα μαζί αυτά δείχνουν την ευαισθησία σου σαν άνθρωπος ,την αγάπη σου για το κυνήγι και την εκτίμηση για τους φίλους,έτσι να συνεχίσεις να πορεύεσαι.Απο τα γραφόμενά σου παίρνω αφορμή,για να αναφερθώ αποκλειστικά και μόνο για όσους δεν το γνωρίζουν σχετικά με το δάσος και το οικοσύστημα που βρίσκεται στις γνωστές πλέον Σκουριές Χαλκιδικής,εκεί που έγιναν πρόσφατα τα επεισόδια με τα μεταλλεία χρυσού.Πρόκειται για ένα απο τα ομορφότερα δάση της Μακεδονίας με οξιές,μεσέδες,πεύκα,φτέρες,ποταμάκια,ρυάκια ,φανταστικός μπεκατσότοπος και όχι μόνον[αγριογούρουνα,ζαρκάδια και πολλές φάσσες]απο τους αγαπημένους μου κυνηγότοπους κυρίως τα προηγούμενα χρόνια τότε που δεν σκεφτόμουνα τη βενζίνη,φέτος δεν μπόρεσα να πάω,είδα ομως σε κάποια φάση στη τηλεόραση,κοντά στο χωματόδρομο που χρόνια ανέβαινα,κουλούρες με αγκαθωτό συρματόπλεγμα,να κλείνουν το δάσος και τρόμαξα.Τι γίνεται εκεί πάνω;Πέρα απο τις πολιτικές σκοπιμότητες που με αφήνουν αδιάφορο,το σίγουρο είναι οτι το μέρος αυτό δεν θα είναι το ίδιο σε μερικά χρόνια.ΚΡΙΜΑ.

     

     

     

     

     

     

     

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,506 έως 11,520 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων