ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,521 έως 11,535 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #412227

    ….πως ο σύγχρονος κυνηγός είναι ο αδικημένος πραγματικός οικολόγος και φυσιολάτρης που νοιάζεται όσο κανένας άλλος για την φύση, που δεν έχει πάρει επιδοτήσεις για να κάνει δήθεν μελέτες. Είναι εκείνος που θα βάλει το χέρι στον κρουνό να σβήσει τη φωτιά, που θα οδηγήσει τους πυροσβέστες από άγνωστα μονοπάτια για να κυκλώσουν την πύρινη λαίλαπα και να σώσουν όλοι μαζί το δάσος… Μπράβο greekhunter μου άρεσε το γράψιμό σου,οι ιδέες σου,το βιντεάκι σου,όλα μαζί αυτά δείχνουν την ευαισθησία σου σαν άνθρωπος ,την αγάπη σου για το κυνήγι και την εκτίμηση για τους φίλους,έτσι να συνεχίσεις να πορεύεσαι.Απο τα γραφόμενά σου παίρνω αφορμή,για να αναφερθώ αποκλειστικά και μόνο για όσους δεν το γνωρίζουν σχετικά με το δάσος και το οικοσύστημα που βρίσκεται στις γνωστές πλέον Σκουριές Χαλκιδικής,εκεί που έγιναν πρόσφατα τα επεισόδια με τα μεταλλεία χρυσού.Πρόκειται για ένα απο τα ομορφότερα δάση της Μακεδονίας με οξιές,μεσέδες,πεύκα,φτέρες,ποταμάκια,ρυάκια ,φανταστικός μπεκατσότοπος και όχι μόνον[αγριογούρουνα,ζαρκάδια και πολλές φάσσες]απο τους αγαπημένους μου κυνηγότοπους κυρίως τα προηγούμενα χρόνια τότε που δεν σκεφτόμουνα τη βενζίνη,φέτος δεν μπόρεσα να πάω,είδα ομως σε κάποια φάση στη τηλεόραση,κοντά στο χωματόδρομο που χρόνια ανέβαινα,κουλούρες με αγκαθωτό συρματόπλεγμα,να κλείνουν το δάσος και τρόμαξα.Τι γίνεται εκεί πάνω;Πέρα απο τις πολιτικές σκοπιμότητες που με αφήνουν αδιάφορο,το σίγουρο είναι οτι το μέρος αυτό δεν θα είναι το ίδιο σε μερικά χρόνια.ΚΡΙΜΑ.

    Φιλαράκι μου το θέμα των μεταλλείων είναι ένα τεράστιο θέμα…Από τη μια υπάρχει μια μεγάλη επένδυση την οποία έχει η χώρα μας πραγματική ανάγκη, ειδικά αυτή την εποχή με την τόση οικονομική κάμψη. Απο την άλλη πλευρά υπάρχει προσωρινή  απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας με την οποία επιτρέπει τη συνέχιση των εργασιών, απο την άλλη πάλι πλευρά άνεργοι τρώνε πλέον ψωμί απο το εργοτάξιο των Σκουριών. Στην αντίθετη τώρα όχθη τώρα, ναι έχει γίνει παρέμβαση στο περιβάλλον, ναι πιθανό να υπάρχει κάποιου είδους μόλυνση και εδώ έρχεται ν’ απαντήσει το αρμόδιο όργανο το ΙΓΜΕ με μια μελέτη άκρως καθησυχαστική. Υπάρχουν αντιδράσεις απο μερίδα των κατοίκων. Είναι ένα θέμα πολυποίκιλο απ’ όπου κι’ αν το πιάσεις.
    Κατ’ αυτή την έννοια πάντως των Σκουριών, θα βγουν στο άμεσο μέλλον κάποιοι και θα πουν οτι δεν πρέπει να γίνουν εξορύξεις των υδρογονανθράκων στο Ιόνιο, στα Νότια της Κρήτης και στο Ανατολικό Αιγαίο γιατί θα παρεξηγηθεί η μαρίδα….Παιδιά, ας είμαστε λίγο σοβαροί


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #412255

    Για μενα εκλεισε τελικα η σεζον στο τελευταιο κυνηγι που εκανα με το φιλο την κυριακη

    εκτος αν με πιασουν τιποτα συναισθηματικα με την σκυλα και την βγαλω καμια κοντινη βολτιτσα αυριο χα χα

    ευχομαι σε ολους σας καλη χρονια,με υγεια και ολα τα αλλα θα γινουνε

     

    φιλε salonikios ευχομαι να ξεκουμπιστουν γρηγορα οι ξεζουμιστες στις σκουριες

    γεια σου ρε ρομαντικε με τα ωραια σου,,δωσε χαιρετισματα στον φωτη

    απο τον ηλια τον μπραχαμιωτη πες του,,ελατε καμια μερα παρεα να παμε τα σκυλια

    καμια βολτα,,τωρα κοντα ομως που εχει και καμια κυρια να δουμε καμια φερμα

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #412266

    Για μενα εκλεισε τελικα η σεζον στο τελευταιο κυνηγι που εκανα με το φιλο την κυριακη εκτος αν με πιασουν τιποτα συναισθηματικα με την σκυλα και την βγαλω καμια κοντινη βολτιτσα αυριο χα χα ευχομαι σε ολους σας καλη χρονια,με υγεια και ολα τα αλλα θα γινουνε φιλε salonikios ευχομαι να ξεκουμπιστουν γρηγορα οι ξεζουμιστες στις σκουριες γεια σου ρε ρομαντικε με τα ωραια σου,,δωσε χαιρετισματα στον φωτη απο τον ηλια τον μπραχαμιωτη πες του,,ελατε καμια μερα παρεα να παμε τα σκυλια καμια βολτα,,τωρα κοντα ομως που εχει και καμια κυρια να δουμε καμια φερμα

    Nα είσαι καλά ρε Λιάκουρα θα το πω στον Φώτη!!!!! Θα τα λέμε ρε τρελέ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    100
    stergios laika στις #412302

    Τελειωσε αλλη μια κυνηγετικη σαιζον γεματη  συγκινησεις, επιτυχιες, καρδιοχτυπι, συναντησεις, καρπωσεις αλλα και αστοχιες, κουραση, ταλαιπωρια, εξοδα, βενζινες, γκρινιες κλπ κλπ…. ευχομαι να ειμαστε όλοι γεροι να ξανακατακτησουμε τις κορυφες των βουνων που μας κανουν και νιωθουμε αλλοι ανθρωποι…..μονο εμεις μπορουμε να το νιωσουμε αυτο…μεινετε κοντα στους κυνηγετικους σας συλλογους, βοηθηστε τους γιατι οι κυνηγετικες – οικολογικες και περιβαλλοντολογικες δραστηριοτητες γι αυτους δεν τελειωνουν ποτε..!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #412321

    και του χρονου παιδια. για εμενα τελειωσε νωριτερα το κυνηγι φετος μιας και σε καμια 50αρια μερες περιμενω γενητουρια  απο τη μεγαλη μου σκυλα.

    εντυπωσεις απο τη φετινη χρονια. πολυ μετριες τον τελευταιο μηνα τα πουλια αφαντα,

    πριν 3-4 μερες αρχισε να βαζει πουλια επιστρωφια, αλλα δεν μπορεσα να κανω 1 εξοδο να δω τη παιζει.

    απολογισμος φετινος οπως τα εγραφα στο ημερολογιο που κραταω.  48 σηκωματα. 21 στο χερι.

    μεσα νοεμβρη με μεσα δεκεμβρη η καλυτερες μερες με πολλα σηκωματα ανα εξοδο.

    ας ελπισουμε του χρονου να ειναι καλυτερα σε ολα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    05/02/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    473
    DIONISOS στις #412324

    ….πως ο σύγχρονος κυνηγός είναι ο αδικημένος πραγματικός οικολόγος και φυσιολάτρης που νοιάζεται όσο κανένας άλλος για την φύση, που δεν έχει πάρει επιδοτήσεις για να κάνει δήθεν μελέτες. Είναι εκείνος που θα βάλει το χέρι στον κρουνό να σβήσει τη φωτιά, που θα οδηγήσει τους πυροσβέστες από άγνωστα μονοπάτια για να κυκλώσουν την πύρινη λαίλαπα και να σώσουν όλοι μαζί το δάσος…

     

    Μπράβο greekhunter μου άρεσε το γράψιμό σου,οι ιδέες σου,το βιντεάκι σου,όλα μαζί αυτά δείχνουν την ευαισθησία σου σαν άνθρωπος ,την αγάπη σου για το κυνήγι και την εκτίμηση για τους φίλους,έτσι να συνεχίσεις να πορεύεσαι.Απο τα γραφόμενά σου παίρνω αφορμή,για να αναφερθώ αποκλειστικά και μόνο για όσους δεν το γνωρίζουν σχετικά με το δάσος και το οικοσύστημα που βρίσκεται στις γνωστές πλέον Σκουριές Χαλκιδικής,εκεί που έγιναν πρόσφατα τα επεισόδια με τα μεταλλεία χρυσού.Πρόκειται για ένα απο τα ομορφότερα δάση της Μακεδονίας με οξιές,μεσέδες,πεύκα,φτέρες,ποταμάκια,ρυάκια ,φανταστικός μπεκατσότοπος και όχι μόνον[αγριογούρουνα,ζαρκάδια και πολλές φάσσες]απο τους αγαπημένους μου κυνηγότοπους κυρίως τα προηγούμενα χρόνια τότε που δεν σκεφτόμουνα τη βενζίνη,φέτος δεν μπόρεσα να πάω,είδα ομως σε κάποια φάση στη τηλεόραση,κοντά στο χωματόδρομο που χρόνια ανέβαινα,κουλούρες με αγκαθωτό συρματόπλεγμα,να κλείνουν το δάσος και τρόμαξα.Τι γίνεται εκεί πάνω;Πέρα απο τις πολιτικές σκοπιμότητες που με αφήνουν αδιάφορο,το σίγουρο είναι οτι το μέρος αυτό δεν θα είναι το ίδιο σε μερικά χρόνια.ΚΡΙΜΑ.

     

     

     

     

     

     

     

    Φίλε δεν έχω κυνηγήσει ποτέ στην Χαλκιδική αλλά και εγώ όπως οι περισσότεροι νότιοι γνωρίσαμε το μέρος αυτό μέσα από τα δελτία ειδήσεων. Για τους ποιο ψαγμένους υπάρχουν Ελληνικά και ένα Γαλλικό ντοκυμαντέρ για το θέμα. Θα διαφωνίσω μαζίσου μόνο στην φράση ”πέρα από τις πολιτικές σκοπιμίτητες που με αφήνουν αδιάφορο”…..Πρέπει όλους να μας ενδιαφέρει η πολιτική γιατί τα πάντα είναι πολιτική αφού ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες. Αλλιώς ασχολούντε τα γνωστα λαμόγια με τα επίσης πολύ γνωστά αποτελέσματα.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #412329

    καλημερα παιδια τελικα σημερα δεν μπορεσα το γανοτα παρεδωσε  γιατι εχθες που πηγα το εχεσα , λοιπον 3 η ωρα βγηκαμε με το φιλαρακι απο το τζιπ σε σχετικα ψιλο μερος και ανοιχτο, στο πανω  μερος δεν βρηκαμε τιποτα α να σας πω οτι εβαλα μονο το κουδουνι ετσι για να το κανω πιο δυσκολο, χαχα, οταν κατεβηκαμε τον δρομο  χανω το κουδουνι εχω δει ομως την πορεια του σκυλου μου  ειναι σε ενα ισιωμα ανοιχτο, κοκκαλο φωναζω τον φιλο μου φερμα  ρε ,εκεινος απο πανω με το σεττερ του εγω εχω πιασει απο κατω εκει κανα 2 λεπτο αλλα το πουλι την εχει κανει,περπαταω 100 μετρα τα ιδια παλι χανω τον σκυλο ανεβαινω λιγο τον βλεπω φερμα ερχεται και το σεττερ του το βλεπω και αυτο φερμα (η πρωτη του )εγω ομως ειμαι σιγουρος οτι το πουλι ειναι στη μυτη του ποιντερ φωναζω και τον φιλο, αυτος αυτη την φορα πιο χαμηλα δεν ξερει οτι και το δικο του ειναι σε φερμα, τελικα σηκωνεται το πουλι μπροστα απο το σεττερ παει προς τον φιλο μου  μπαμ το περνει τρεχει το σεττερ του κανει απορτ παω κοντα , του στελιο του λεω το πουλι ειναι της σκυλας σου το ειχε φερμα ,ο φιλος τρελλαθθηκε απο την χαρα του η πρωτη του φερμα σε μπεκατσα αν και το εχει βγαλει παρα πολλες φορες δεν του φηγαν πουλια ,παντα ο δικος μου τα εβρισκε , τελος παντων πολυ ομιχλη , κρυο και ψιλοβροχο φευγουμε παμε πιο ψιλα σε αλλο μερος σε 5 λεπτα φερμα ο δικος μου αλλα πηγε η μικρη (λογω απειριας ) και σηκωνεται τις ριχνω δυο αλλα τιποτα α λεω του φιλου παμε πιο κατω να ηρεμισει το πουλι και θα  το βρουμε ,αφου ψαξαμε γυρισαμε μετα απο κανα τεταρτο στην γνωστη (ο σκυλος εχει λυσσαξει εχει φαει ολο το βουνο), οντως σε λιγο κοκκαλο αλλα η κυρια εχει φυγει , το μερος το ξερω καλα, λεω του φιλου θα περασουμε απεναντι εκει θα ειναι οντως εκει ηταν αλλα και παλι δεν καθοταν ,το γονατο μου εχει κουτσαθει εντομεταξυ, παμε του λεω αυριο παλι , φτανουμε στο τζιπ  ο σκυλος μου παλι φευγει τον χανω σφυριζω επι 5 λεπτα τιποτα ξερω οτι ειναι σε φερμα σε αλλο πουλι περιμενω περιμενω τιποτα δεν ακουγεται τιποτα ,τωρα; περιμενε του λεω κατεβενω  κατεβενω ησυχια  τωρα; πω πω  αφου τον ψαχνω 10 λεπτα ξανα ανεβαινω στον δρομα σφυριζω τιποτα , τελικα λεω αφου ειναι σε φερμα θα ριξω μια τουφεκια , ριχνω και μετα απο κανα 2 λεπτο ηρθε  πουλι δεν ειδα φυσικα εκει που ηταν , αυτα  τα νε α πο δω ωραια ηταν μετανιωσα που δεν φορουσα την καμερα , και του χρονου ο φιλος πηγε και σημερα εγω δεν μπορω να περπατησω χαχα, απολογισμος χαλια, 31 φορες πηγα για μπεκατσα 29 συναντησεις και 15 στο χερι η χειροτερη χρονια τα τελευταια 20  χρονια  , και του χρονου ναμαστε καλα εμεις και τα σκυλια μας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #412352

    Πέφτει σήμερα η αυλαία της κυνηγετικής περιόδου με ωραίες αναμνήσεις – εικόνες που μας μένουν και θα μας κρατούν συντροφιά για το υπόλοιπο της χρονιάς. Με υγεία να ξαναβρεθούμε στους τόπους όπου αγαπήσαμε, ενθουσιαστήκαμε αλλά και κουραστήκαμε, νευριάσαμε, απογοητευτήκαμε, παρέα με τα σκυλιά μας τους αγαπημένους μας φίλους αλλά πάντα με υγεία. Φετινή σεζόν  που σήμερα τελείωσε όσον αφορά την αγαπημένη μας βασίλισσα θα την έκρινα για μένα στα μέρη που κυνηγώ ως πολύ κακή ιδικά τους δύο τελευταίους μήνες, με αρκετές εξόδους και 27 καρπώσεις τελικό αποτέλεσμα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #412353

    [/URL]

    Uploaded with ImageShack.us

    ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ !!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    16
    pavlou tasos στις #412364

    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΜΠΕΚΑΤΣΑΔΕΣ-ΠΕΡΔΙΚΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝΕ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΟΥΤΕ 20 ΠΟΥΛΙΑ Ο ΗΛΙΟΣ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #412367

    Salonikios wrote:
    ….πως ο σύγχρονος κυνηγός είναι ο αδικημένος πραγματικός οικολόγος και φυσιολάτρης που νοιάζεται όσο κανένας άλλος για την φύση, που δεν έχει πάρει επιδοτήσεις για να κάνει δήθεν μελέτες. Είναι εκείνος που θα βάλει το χέρι στον κρουνό να σβήσει τη φωτιά, που θα οδηγήσει τους πυροσβέστες από άγνωστα μονοπάτια για να κυκλώσουν την πύρινη λαίλαπα και να σώσουν όλοι μαζί το δάσος… Μπράβο greekhunter μου άρεσε το γράψιμό σου,οι ιδέες σου,το βιντεάκι σου,όλα μαζί αυτά δείχνουν την ευαισθησία σου σαν άνθρωπος ,την αγάπη σου για το κυνήγι και την εκτίμηση για τους φίλους,έτσι να συνεχίσεις να πορεύεσαι.Απο τα γραφόμενά σου παίρνω αφορμή,για να αναφερθώ αποκλειστικά και μόνο για όσους δεν το γνωρίζουν σχετικά με το δάσος και το οικοσύστημα που βρίσκεται στις γνωστές πλέον Σκουριές Χαλκιδικής,εκεί που έγιναν πρόσφατα τα επεισόδια με τα μεταλλεία χρυσού.Πρόκειται για ένα απο τα ομορφότερα δάση της Μακεδονίας με οξιές,μεσέδες,πεύκα,φτέρες,ποταμάκια,ρυάκια ,φανταστικός μπεκατσότοπος και όχι μόνον[αγριογούρουνα,ζαρκάδια και πολλές φάσσες]απο τους αγαπημένους μου κυνηγότοπους κυρίως τα προηγούμενα χρόνια τότε που δεν σκεφτόμουνα τη βενζίνη,φέτος δεν μπόρεσα να πάω,είδα ομως σε κάποια φάση στη τηλεόραση,κοντά στο χωματόδρομο που χρόνια ανέβαινα,κουλούρες με αγκαθωτό συρματόπλεγμα,να κλείνουν το δάσος και τρόμαξα.Τι γίνεται εκεί πάνω;Πέρα απο τις πολιτικές σκοπιμότητες που με αφήνουν αδιάφορο,το σίγουρο είναι οτι το μέρος αυτό δεν θα είναι το ίδιο σε μερικά χρόνια.ΚΡΙΜΑ.

    Φίλε δεν έχω κυνηγήσει ποτέ στην Χαλκιδική αλλά και εγώ όπως οι περισσότεροι νότιοι γνωρίσαμε το μέρος αυτό μέσα από τα δελτία ειδήσεων. Για τους ποιο ψαγμένους υπάρχουν Ελληνικά και ένα Γαλλικό ντοκυμαντέρ για το θέμα. Θα διαφωνίσω μαζίσου μόνο στην φράση »πέρα από τις πολιτικές σκοπιμίτητες που με αφήνουν αδιάφορο»…..Πρέπει όλους να μας ενδιαφέρει η πολιτική γιατί τα πάντα είναι πολιτική αφού ζούμε σε οργανωμένες κοινωνίες. Αλλιώς ασχολούντε τα γνωστα λαμόγια με τα επίσης πολύ γνωστά αποτελέσματα.

    Δεν αδιαφορώ, θα ήθελα να το κάνω, αλλά δεν γίνεται οπότε ζω κ γω μέσα σ’ αυτή όπως όλοι μας άλλωστε. Επίσης για το θέμα όπως είδες πήρα θέση, δική μου θέση ξεκάθαρη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #412368

    καλημερα παιδια τελικα σημερα δεν μπορεσα το γανοτα παρεδωσε γιατι εχθες που πηγα το εχεσα , λοιπον 3 η ωρα βγηκαμε με το φιλαρακι απο το τζιπ σε σχετικα ψιλο μερος και ανοιχτο, στο πανω μερος δεν βρηκαμε τιποτα α να σας πω οτι εβαλα μονο το κουδουνι ετσι για να το κανω πιο δυσκολο, χαχα, οταν κατεβηκαμε τον δρομο χανω το κουδουνι εχω δει ομως την πορεια του σκυλου μου ειναι σε ενα ισιωμα ανοιχτο, κοκκαλο φωναζω τον φιλο μου φερμα ρε ,εκεινος απο πανω με το σεττερ του εγω εχω πιασει απο κατω εκει κανα 2 λεπτο αλλα το πουλι την εχει κανει,περπαταω 100 μετρα τα ιδια παλι χανω τον σκυλο ανεβαινω λιγο τον βλεπω φερμα ερχεται και το σεττερ του το βλεπω και αυτο φερμα (η πρωτη του )εγω ομως ειμαι σιγουρος οτι το πουλι ειναι στη μυτη του ποιντερ φωναζω και τον φιλο, αυτος αυτη την φορα πιο χαμηλα δεν ξερει οτι και το δικο του ειναι σε φερμα, τελικα σηκωνεται το πουλι μπροστα απο το σεττερ παει προς τον φιλο μου μπαμ το περνει τρεχει το σεττερ του κανει απορτ παω κοντα , του στελιο του λεω το πουλι ειναι της σκυλας σου το ειχε φερμα ,ο φιλος τρελλαθθηκε απο την χαρα του η πρωτη του φερμα σε μπεκατσα αν και το εχει βγαλει παρα πολλες φορες δεν του φηγαν πουλια ,παντα ο δικος μου τα εβρισκε , τελος παντων πολυ ομιχλη , κρυο και ψιλοβροχο φευγουμε παμε πιο ψιλα σε αλλο μερος σε 5 λεπτα φερμα ο δικος μου αλλα πηγε η μικρη (λογω απειριας ) και σηκωνεται τις ριχνω δυο αλλα τιποτα α λεω του φιλου παμε πιο κατω να ηρεμισει το πουλι και θα το βρουμε ,αφου ψαξαμε γυρισαμε μετα απο κανα τεταρτο στην γνωστη (ο σκυλος εχει λυσσαξει εχει φαει ολο το βουνο), οντως σε λιγο κοκκαλο αλλα η κυρια εχει φυγει , το μερος το ξερω καλα, λεω του φιλου θα περασουμε απεναντι εκει θα ειναι οντως εκει ηταν αλλα και παλι δεν καθοταν ,το γονατο μου εχει κουτσαθει εντομεταξυ, παμε του λεω αυριο παλι , φτανουμε στο τζιπ ο σκυλος μου παλι φευγει τον χανω σφυριζω επι 5 λεπτα τιποτα ξερω οτι ειναι σε φερμα σε αλλο πουλι περιμενω περιμενω τιποτα δεν ακουγεται τιποτα ,τωρα; περιμενε του λεω κατεβενω κατεβενω ησυχια τωρα; πω πω αφου τον ψαχνω 10 λεπτα ξανα ανεβαινω στον δρομα σφυριζω τιποτα , τελικα λεω αφου ειναι σε φερμα θα ριξω μια τουφεκια , ριχνω και μετα απο κανα 2 λεπτο ηρθε πουλι δεν ειδα φυσικα εκει που ηταν , αυτα τα νε α πο δω ωραια ηταν μετανιωσα που δεν φορουσα την καμερα , και του χρονου ο φιλος πηγε και σημερα εγω δεν μπορω να περπατησω χαχα, απολογισμος χαλια, 31 φορες πηγα για μπεκατσα 29 συναντησεις και 15 στο χερι η χειροτερη χρονια τα τελευταια 20 χρονια , και του χρονου ναμαστε καλα εμεις και τα σκυλια μας

    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    Εύχομαι σε όλους και του χρόνου με υγεία! Δεν πειράζει Βίκτωρα. Έλα με το καλό Κομοτηνή να το ρίξουμε σε εκπαιδευτικό στις καμπίσιες. Βέβαια αν και παλιές για να σου ανοίξω την όρεξη δες (λίγο προσεκτικά) τις φωτό:

    [/URL]

    [/URL]

     

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/10/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    89
    Salonikios στις #412432

    H γνώμη μου μέχρι στιγμής για Κεντρ. Μακεδονία που κυνηγάω είναι ότι η χρονιά είναι καλή,απο την άποψη οτι λόγω καιρού τα πουλιά μπένανε σταδιακά και όχι απότομα,με αποτέλεσμα σε κάθε έξοδο[τον Δεκέμβριο κυρίως]να έχω σταθερά ικανοποιητικό αριθμό συναντήσεων ,σε μέρη που χαίρομαι να τα κυνηγάω[πλεύρες με κοντομεσέ και ρέματα ]και σε πουλιά που τις περισσότερες φορές μένανε στη φέρμα.

    Αυτά έγραψα στις 3/1/2013 και αντιπροσωπεύουν τη φετεινή μου καλή χρονιά στο κυνήγι της μπεκάτσας  που τελείωσε σήμερα.Στη 30χρονη περίπου πορεία μου, γνώρισα και κυνήγησα σε πολλά μπεκατσοτόπια απο Μπέλλες μέχρι Κάνιστρο,φέτος όμως κυνήγησα περισσότερο μία συγκεκριμένη περιοχή που όντως  έβαζε σταδιακά  πουλιά και τα κρατούσε και χαιρόμουνα να τη κυνηγάω[δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος με το ψηλό πουρνάρι και τις ..ζούγκλες],έτσι οι έξοδοί μου είχαν μία κάποια συνέχεια ως πρός τα σηκώματα .Αυτά φίλοι μου τα λίγα κι απο μένα,σας χαιρετώ και καλή αντάμωση με υγεία.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    ΧΡΗΣΤΟΣ στις #412626

    εύχομαι υγεία και καλή αντάμωση σε όλους .

    Αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση απ΄όλη τη χρονιά έιναι η τοποθέτηση κάποια στιγμή ενός συναδέλφου ο οποίος κατέθεσε πινακίδες λόγω οικονομικών δυσχερειών και δεν θα μπορεί να κάνει τη τρέλα του , ευνουχισμός γ….τα .

    ΧΡΗΣΤΟΣ ( RAUL)

    Ανενεργός
    Ημ. εγγραφής:
    25/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    7067
    Ανώνυμος στις #412628

    πο τα γραφόμενά σου παίρνω αφορμή,για να αναφερθώ αποκλειστικά και μόνο για όσους δεν το γνωρίζουν σχετικά με το δάσος και το οικοσύστημα που βρίσκεται στις γνωστές πλέον Σκουριές Χαλκιδικής,εκεί που έγιναν πρόσφατα τα επεισόδια με τα μεταλλεία χρυσού.Πρόκειται για ένα απο τα ομορφότερα δάση της Μακεδονίας με οξιές,μεσέδες,πεύκα,φτέρες,ποταμάκια,ρυάκια ,φανταστικός μπεκατσότοπος και όχι μόνον[αγριογούρουνα,ζαρκάδια και πολλές φάσσες]απο τους αγαπημένους μου κυνηγότοπους κυρίως τα προηγούμενα χρόνια τότε που δεν σκεφτόμουνα τη βενζίνη,φέτος δεν μπόρεσα να πάω,είδα ομως σε κάποια φάση στη τηλεόραση,κοντά στο χωματόδρομο που χρόνια ανέβαινα,κουλούρες με αγκαθωτό συρματόπλεγμα,να κλείνουν το δάσος και τρόμαξα.Τι γίνεται εκεί πάνω;Πέρα απο τις πολιτικές σκοπιμότητες που με αφήνουν αδιάφορο,το σίγουρο είναι οτι το μέρος αυτό δεν θα είναι το ίδιο σε μερικά χρόνια.ΚΡΙΜΑ.

    Φιλαράκι μου το θέμα των μεταλλείων είναι ένα τεράστιο θέμα…Από τη μια υπάρχει μια μεγάλη επένδυση την οποία έχει η χώρα μας πραγματική ανάγκη, ειδικά αυτή την εποχή με την τόση οικονομική κάμψη. Απο την άλλη πλευρά υπάρχει προσωρινή απόφαση του Συμβουλίου της Επικρατείας με την οποία επιτρέπει τη συνέχιση των εργασιών, απο την άλλη πάλι πλευρά άνεργοι τρώνε πλέον ψωμί απο το εργοτάξιο των Σκουριών. Στην αντίθετη τώρα όχθη τώρα, ναι έχει γίνει παρέμβαση στο περιβάλλον, ναι πιθανό να υπάρχει κάποιου είδους μόλυνση και εδώ έρχεται ν” απαντήσει το αρμόδιο όργανο το ΙΓΜΕ με μια μελέτη άκρως καθησυχαστική. Υπάρχουν αντιδράσεις απο μερίδα των κατοίκων. Είναι ένα θέμα πολυποίκιλο απ” όπου κι” αν το πιάσεις. Κατ” αυτή την έννοια πάντως των Σκουριών, θα βγουν στο άμεσο μέλλον κάποιοι και θα πουν οτι δεν πρέπει να γίνουν εξορύξεις των υδρογονανθράκων στο Ιόνιο, στα Νότια της Κρήτης και στο Ανατολικό Αιγαίο γιατί θα παρεξηγηθεί η μαρίδα….Παιδιά, ας είμαστε λίγο σοβαροί

    Είναι ένα θέμα που αφορά όλους του Ελληνες , αλλά πρώτα απ όλα ¨καίει¨ τους κατοίκους των γύρω περιοχών.Δεν ξέρω πως κατάφεραν και σας έπεισαν ότι με 11 εκατομύρια που δόθηκαν στο κράτος για ένα εν δυνάμει κόιτασμα των 12 δισ  και με την μισθοδοσία μερικών εργαζομένων ότι  θα έρθει ανάπτυξη στην περιοχή και στην χώρα δεν μπορώ να το καταλάβω.  Πάντως θα πρέπει να λαβετε σοβαρά υπ οψιν εσείς που έχετε δίπλα σας αυτά τα μέρη ότι….

    Για να εξορυχτούν τα κοιτάσματα αυτά απαιτούνται απίστευτες παρεμβάσεις οι οποίες θα είναι μόνιμου χαρακτήρα. ΔΕΝ γίνεται να εξορυχθεί μετάλλευμα σε αυτή τη κλίμακα και τάξη μεγέθους αν δεν έχουν πρώτα αποψιλώσει τεράστιες δασικές εκτάσεις, δεν έχουν μολύνει τον υδάτινο ορίζοντα (όσος θα μείνει…) και δεν έχουν αφήσει ως κληρονομία εκατομμύρια κυβικά μέτρα στερεών και υγρών αποβλήτων τίγκα στο κυάνιο, στο αρσενικό και στις θειούχες ενώσεις. Για τα σωματίδια δεν αναφέρω καν, ας πούμε ότι δεν μετράνε, έτσι και αλλιώς οι β.ελλαδίτες θα τα εισπνεύσουν .

    Επειδή αναφέρατε καθησυχαστικές μελέτες σας λεω ότι ούτε μια ούτε δύο αλλά πάρα πολλές  Πανεπιστημιακές μελέτες, ενυπόγραφες με oν/μο, καταδεικνύουν ότι τα συγκεκριμένα κοιτάσματα, με τον τρόπο που θα εξορυχθούν και θα επεξεργασθούν, θα επιφέρουν ανεπανόρθωτες και μη αναστρέψιμες ζημίες στο περιβάλλον.

    Επίσης Οι ταμιευτήρες υγρών και στερέων αποβλήτων που θα δημιουργηθούν, είναι αδύνατον να ουδετεροποιηθούν ή στεγανοποιηθούν και θα αποτελλούν για εκατοντάδες χρόνια ωρολογιακές βόμβες.

    Κατά την αποψή μου λοιπόν θα έπρεπε όχι μόνο να ΜΗΝ  είσαστε  αδιάφοροι για οτιδήποτε αφορά την περιοχή σας αλλά  να είσαστε και δυναμικά ενεργοί στην προστασία του φυσικού περιβάλλοντος που καταστρέφεται καθημερινά.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,521 έως 11,535 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων