ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,596 έως 11,610 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #425101

    to simerino xipnima me taxidepse poli mprosta… ka8ws eixe entoni vroxoptosi, megali mountada k me 8ermokrasia stous 14 va8mous me ekane na nio8o pws hr8e o oktovris k na xamoli8o sto vouno na vrw thn vasilisa tous dasous…… 120 meres k simera…. axaxxxaxaxa


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    pank στις #425108

    Καλημέρα στην παρέα.

    Γράφω μετά απο αρκετά μεγάλη απουσία.

    Παιχνίδι απο το πρωί με τα κουτάβια μου και όνειρα για τη νέα περίοδο..

    Η 18μηνη ολόμαυρη ποιντερίνα μου και ο 4μηνος σετεράκος μου αναστάτωσαν την αυλή… Τον χειμώνα που πέρασε είχα απώλειες.. Εφυγε με ευθανασία ο 17χρονος κούρτσχαρ μου (παρα την θεραπεία και τα φαρμακα , τελικά είχε μείνει κατάκοιτος,  και.. μου το ζήτησε ο ίδιος) . Η 11χρονη σετερίνα μου “έφυγε” απο συστροφή στομάχου κατα την απουσία μου (είχα πάει στην Κορινθία για μπεκάτσες με την μικρή ποιντερ) και δεν την πρόλαβα..  Με περίμενε στο γκαράζ… (ποτέ δεν την είχα δέσει)  αλλά δεν την πρόλαβα.  Τέλος μια επανιέλ , υπεργηρη κι αυτή όπως ο κούρτσχαρ (κληρονομιά απο τον πατέρα μου) μας αποχαιρέτησε λίγο μετά το Πάσχα.  

    Νέα γενιά σκυλάκια λοιπόν , νέα περιοδος έρχεται , νέα όνειρα για φέρμες και εξορμήσεις , εκπαιδευτικά κλπ. 

    Εύχομαι να είμαστε όλοι γεροί και φέτος .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #425109

    Καλημέρα στην παρέα. Γράφω μετά απο αρκετά μεγάλη απουσία. Παιχνίδι απο το πρωί με τα κουτάβια μου και όνειρα για τη νέα περίοδο.. Η 18μηνη ολόμαυρη ποιντερίνα μου και ο 4μηνος σετεράκος μου αναστάτωσαν την αυλή… Τον χειμώνα που πέρασε είχα απώλειες.. Εφυγε με ευθανασία ο 17χρονος κούρτσχαρ μου (παρα την θεραπεία και τα φαρμακα , τελικά είχε μείνει κατάκοιτος, και.. μου το ζήτησε ο ίδιος) . Η 11χρονη σετερίνα μου »έφυγε» απο συστροφή στομάχου κατα την απουσία μου (είχα πάει στην Κορινθία για μπεκάτσες με την μικρή ποιντερ) και δεν την πρόλαβα.. Με περίμενε στο γκαράζ… (ποτέ δεν την είχα δέσει) αλλά δεν την πρόλαβα. Τέλος μια επανιέλ , υπεργηρη κι αυτή όπως ο κούρτσχαρ (κληρονομιά απο τον πατέρα μου) μας αποχαιρέτησε λίγο μετά το Πάσχα. Νέα γενιά σκυλάκια λοιπόν , νέα περιοδος έρχεται , νέα όνειρα για φέρμες και εξορμήσεις , εκπαιδευτικά κλπ. Εύχομαι να είμαστε όλοι γεροί και φέτος .

    file as einai ta teleutea skilakia pou xanis etsi…. kalotixa k panta siderenia na einai oi neoi sintrofoi sou…. k egw perasa exasa kolito(skilaki) m apo fola sto vouno… asximo pragma na pas me parea sto vouno k na epistrefis monos….euxome n mhn to zisi kanis  auto,oute k sto xirotero ex8ro mou……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    32
    pank στις #425132

    Φίλε maniakos , η φόλα είναι ο χειρότερος εφιάλτης όλων μας .  Εχω πάντα μαζί μου φαρμακείο για πρώτη αντιμετώπιση και μεταφέρω δεμένα τα σκυλιά απο και προς το αυτοκίνητο για καμιά 100στη  μέτρα γιατί αυτά τα καθάρματα συνήθως τις πετούν εκεί που σταθμεύουμε. 

     Τώρα όσο αφορά στα δικά μου σκυλιά τα μεν γέρικα απλά τα λυπόμουν , δένεσαι μαζί τους, η σετερίνα μου όμως με πόνεσε γιατι εκτος απο καλό σκυλί ήταν άριστος χαρακτήρας .

    Μοιραία , στη ζωή του κυνηγού, θα περάσουν αρκετά σκυλιά , υποχρεωσή μας να τα φροντίζουμε όσο πιο καλά γίνεται , πάντα τα έβλεπα σαν συντροφους και όχι σαν εργαλεία , αυτό  βέβαια μου στοίχισε γιατί πέρασαν και μέτρια σκυλιά απο τα χέρια μου και πέρασα περιόδους που ενω τάιζα 4  κυνηγούσα με 1.

     

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #425870

    PRINCE wrote:
    Στον Κισσαβο φιλε .

    Καλη ειδηση,αρκει να ειναι αληθινη…Μια ερωτηση PRINCE ειναι εγκυρη η πηγη σου;Σε ποια περιοχη του βουνου τις ειδε; Δεν θελω να πεις μερος γιατι πολλες φορες αυτες οι πληροφοριες κρυβουν κινδυνους …απλα πες γενικα,Νοτια του βουνου Βορεια.

     

    Η πηγη ειναι πολυ εγκυρη δεν λέει μαλακιες . και ειδε πανω απο ενα ζευγαρι .τωρα σε ποια περιοχη του βουνου δεν ξερω δεν ρωτησα καν .Ο Κωστας ειναι απο εκει , εχει μια σκυλιτσα δικια μου και ειναι ο κουμπαρος του Φωντα του κολλητού και συνκυνηγου  μου.το εχει γραψει και στο Facebook o Kωστας στην ομαδα που εχει .

    https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CE%B9-%CE%9F%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83-%CE%9C%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1/188056314635652?fref=ts

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/02/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    91
    balou1982 στις #425898

    balou1982 wrote:

    PRINCE wrote:
    Στον Κισσαβο φιλε .

    Καλη ειδηση,αρκει να ειναι αληθινη…Μια ερωτηση PRINCE ειναι εγκυρη η πηγη σου;Σε ποια περιοχη του βουνου τις ειδε; Δεν θελω να πεις μερος γιατι πολλες φορες αυτες οι πληροφοριες κρυβουν κινδυνους …απλα πες γενικα,Νοτια του βουνου Βορεια.

    Η πηγη ειναι πολυ εγκυρη δεν λέει μαλακιες . και ειδε πανω απο ενα ζευγαρι .τωρα σε ποια περιοχη του βουνου δεν ξερω δεν ρωτησα καν .Ο Κωστας ειναι απο εκει , εχει μια σκυλιτσα δικια μου και ειναι ο κουμπαρος του Φωντα του κολλητού και συνκυνηγου μου.το εχει γραψει και στο Facebook o Kωστας στην ομαδα που εχει . https://www.facebook.com/pages/%CE%9A%CF%85%CE%BD%CE%B7%CE%B3%CE%B9-%CE%9F%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%83-%CE%A0%CE%B5%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83-%CE%9C%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1/188056314635652?fref=ts

     

    Το εύχομαι να ισχύει φίλε μου. Κι εγώ απο την περιοχή αυτή είμαι.Τιμή μας να φιλοξενούμε βασιλισες ολο το χρόνο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #426015

    Mπεκατσες μενουν καθε χρονο στην ελλαδα για γεννες,,λιγες αλλα μενουν,και οι πιο πολλες στην βορεια ελλαδα

    στα δαση τις ροδοπης και σε μερικα αλλα μερη με μικροκλιματικες συνθηκες τετοιες που μπορουν να φιλοξενησουν

    καποια λιγα ζευγαρια,,φιλος του φορουμ και σοβαρος ανθρωπος [αδμητος] εβλεπε προπερσυ ολο τον αυγουστο

    μια μπεκατσα που περναγε καθε απογευμα απο το σπιτι του,,και που παρακαλω,,στην κερκυρα

    εχω μαρτυρια ανθρωπου που ειδε μπεκατσα στην αττικη πριν πολλα χρονια κατακαλοκαιρο

    και εγω στο χωριο μου αυγουστο μηνα ειδα την ωρα τις μπεκατσα 4 πουλια το ενα πισο απο το αλλο

    και δεν πιστευα στα ματια μου,μιλαω για το 1985 περιπου,,μονο στον πατερα μου το ειπα τοτε

    φοβουμενος μην με πουνε παραμυθατζη,,τελικα ενα καλοκαιρι μετα απο καποια χρονια

    ο πατερας μου εβλεπε μια μπεκατσα το καλοκαιρι και ερχωταν καθε σουρουπο σε ενα ρυακι διπλα απο το σπιτι

    που ειχαμε αρκετα μακρια απο το χωριο [εκει που σπερναμε] και επεφτε κατω απο μια κερασια που ηταν διπλα απο το σπιτακι

    και εκει βοσκαγε,ο μπαρμας μου ελεγε οτι μαλον ερχοταν για να τρωει τα σκουλικια απο τα πεσμενα κερασια

    μπορει να ηταν και ετσι,,η μπορει να βοσκαγε σκουλικια στην ακρη στο ρυακι,,το θεμα ειναι οτι πουλια μενουν

    αλλα ειναι πραγματικα φαντασματα το καλοκαιρι που εχουν μικρα,και ειναι πολυ δυσκολο να  δεις καποια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #426032

    απο το i hunt.

    οταν βλεπω κοτοπουλακια να ταλαιπωρουνται…

    http://www.ihunt.gr/content/%CF%83%CE%B5%CF%84%CF%84%CE%B5%CF%81-%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1video

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #426065

    Mπεκατσες μενουν καθε χρονο στην ελλαδα για γεννες,,λιγες αλλα μενουν,και οι πιο πολλες στην βορεια ελλαδα στα δαση τις ροδοπης και σε μερικα αλλα μερη με μικροκλιματικες συνθηκες τετοιες που μπορουν να φιλοξενησουν καποια λιγα ζευγαρια,,φιλος του φορουμ και σοβαρος ανθρωπος [αδμητος] εβλεπε προπερσυ ολο τον αυγουστο μια μπεκατσα που περναγε καθε απογευμα απο το σπιτι του,,και που παρακαλω,,στην κερκυρα εχω μαρτυρια ανθρωπου που ειδε μπεκατσα στην αττικη πριν πολλα χρονια κατακαλοκαιρο και εγω στο χωριο μου αυγουστο μηνα ειδα την ωρα τις μπεκατσα 4 πουλια το ενα πισο απο το αλλο και δεν πιστευα στα ματια μου,μιλαω για το 1985 περιπου,,μονο στον πατερα μου το ειπα τοτε φοβουμενος μην με πουνε παραμυθατζη,,τελικα ενα καλοκαιρι μετα απο καποια χρονια ο πατερας μου εβλεπε μια μπεκατσα το καλοκαιρι και ερχωταν καθε σουρουπο σε ενα ρυακι διπλα απο το σπιτι που ειχαμε αρκετα μακρια απο το χωριο [εκει που σπερναμε] και επεφτε κατω απο μια κερασια που ηταν διπλα απο το σπιτακι και εκει βοσκαγε,ο μπαρμας μου ελεγε οτι μαλον ερχοταν για να τρωει τα σκουλικια απο τα πεσμενα κερασια μπορει να ηταν και ετσι,,η μπορει να βοσκαγε σκουλικια στην ακρη στο ρυακι,,το θεμα ειναι οτι πουλια μενουν αλλα ειναι πραγματικα φαντασματα το καλοκαιρι που εχουν μικρα,και ειναι πολυ δυσκολο να δεις καποια

    wraia afigisi file mou……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #426066

    απο το i hunt. οταν βλεπω κοτοπουλακια να ταλαιπωρουνται… http://www.ihunt.gr/content/%CF%83%CE%B5%CF%84%CF%84%CE%B5%CF%81-%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1video

    Αγιαννιτης παναγιωτης

    merikoi den exoune to theo tous…….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #426307

    Σημερα ετοιμασα και τις 3 τελευταιες μπεκατσουλες που ειχα στην καταψυξη

    οποτε αυριο πρωτα ο θεος εχει κοκκινιστες μπεκατσες με ρυζακι,μια ντοματοσαλατα καλη,κρυο μπιρονι

    και με παρεουλα καλη θα τιμησουμε τις τελευταιες μπεκατσες,να ειναι καλα ολα τα πουλακια

    τα οποια πρεπει να τιμουμε και να σεβομαστε ολοι,,τα πουλια και ολα τα αγρια θηραματα

    ειναι ο πιο ζωντανος κρικος στην τροφικη μας αλυσιδα,,και μην ξεχναμε οτι  κατα καιρους τα θηραματα

    εσωσαν ανθρωπους απο την πεινα, για αυτο πρεπει να τα προσεχουμε για να τα εχουμε

    και να μην τους φερομαστε λες και τα βγαζη καποια μηχανη,,ουτε σαν να ειναι αψυχα πραματα

    αμα μπορουσε καποιος να ζησει ενα καλοκαιρι με ενα θηραμα που κυνηγαει απο κοντα

    τοτε πιστεψτε με οτι  θα αλλαζε η σταση του προς το θηραμα αυτο

     

     

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #426433

    γεια σου ηλια φιλε μαστερ σεφ εγινες…. χαχαχαχ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    22/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    368
    Chrisstk στις #426435

    … μην ξεχναμε οτι κατα καιρους τα θηραματα εσωσαν ανθρωπους απο την πεινα…

    μη χρειαστεί να ξανασώσουν φιλαράκι…

    Ωραία πράματα βλέπω πάντως!  

     

    έρχομαιιιιιιιιιιιιιι  

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #426442

    Kαι δια του λογου το αληθες που λενε και μια φωτο με το φαγακι ετοιμο

    ετσι για σας τρεξουν λιγο τα σαλια, μπας και βγαλετε καμια μπεκατσα απο τους καταψυκτες σας χα χα

    ξερω οτι το πιατο χανει λιγο σε παρουσιαση [ξερετε αυτες τις παπαριες που ακουμε απο τα καναλια]

    την ωρα που ο αλλος δεν εχει να φαει και αυτοι του λενε οτι το πιατο δεν δειχνει και τοσο καλο

    αμα ειναι νοστιμο γ..μω και την παρουσιαση του και το πιατο παρεα,βρε που παμε βρεεεε

    θα πιω και ενα μπιρονι στην υγεια σας

     

    Χρηστο εσυ πως το βλεπεις δηλαδη λες να μην χρειαστη,δεν νομιζω οποτε κρατα κανα φυσιγγι

    αλλιως ελα απο εδω να σου κανω  εξτρα μαθηματα για παγιδες χα χα

    βρε θα παει η ακριδα σουβλακι βεντουζα λεμε,,οτι κινειται θα τρωγετε

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    420
    lefteris.k στις #426450

    Kαι δια του λογου το αληθες που λενε και μια φωτο με το φαγακι ετοιμο ετσι για σας τρεξουν λιγο τα σαλια, μπας και βγαλετε καμια μπεκατσα απο τους καταψυκτες σας χα χα ξερω οτι το πιατο χανει λιγο σε παρουσιαση [ξερετε αυτες τις παπαριες που ακουμε απο τα καναλια] την ωρα που ο αλλος δεν εχει να φαει και αυτοι του λενε οτι το πιατο δεν δειχνει και τοσο καλο αμα ειναι νοστιμο γ..μω και την παρουσιαση του και το πιατο παρεα,βρε που παμε βρεεεε θα πιω και ενα μπιρονι στην υγεια σας Χρηστο εσυ πως το βλεπεις δηλαδη λες να μην χρειαστη,δεν νομιζω οποτε κρατα κανα φυσιγγι αλλιως ελα απο εδω να σου κανω εξτρα μαθηματα για παγιδες χα χα βρε θα παει η ακριδα σουβλακι βεντουζα λεμε,,οτι κινειται θα τρωγετε

    Μας ανοιξες την ορεξη ρε φιλε.  στειλε καμια χαψια και απο δω. φαινετε πεντανοστιμο.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,596 έως 11,610 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων