ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,776 έως 11,790 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #443399

    Πρώτη έξοδος, χωρίς ίχνος μπεκάτσας. Καλλιδρομος 1100μ, το πρωί ασπρόπαγος και 3 βαθμοί, αλλά πολύ γρήγορα συνθήκες ερήμου. Τα χώματα κατάξερα.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    24/10/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    152
    sedici16 στις #443409

    3ημερο στη βυτίνα περπατήσαμε άποιρα χλμ αποτέλεσμα 0…..κρίμα…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443412

    Αμα δεν κανει λιγα νερα το χασαμε το παιχνιδη στο πρωτο ημιχρονο
    τα χωματα ειναι ολα μπαρουτι

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    19/01/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    9
    ΤΑΚΗΣ_patra στις #443421

    καλησπέρα και από εμένα φίλοι μου , την παρασκευή 25/10 περιοχή φαρρε αχαιας πήρα την πρώτη για εφέτος να είναι καλά ο MAX δυο πουλιά ένα στο χέρι το άλλο ίσα που το είδαμε..

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443440

    Μπραβο παιδια,αντε βαλτε καμια φωτο να περνουμε δυναμη και εμεις που δεν βγηκαμε ακομα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    mark στις #443487

    Την συναντήσαμε πρώτη φορά φέτος στην πρώτη έξοδο μετά από δέκα μήνες ……στον Υμηττό

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    makis στις #443553

    [(Καστανιά) Ημαθίας] Αποτέλεσμα : 0 (ΜΗΔΕΝ) Το χώμα ακόμα και κάτω απο τα πεσμένα φύλλα είναι ξερό …

    Ρε Μήπως να αρχίσουμε τον χορό της βροχής???

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #443639

    κυριακατικο πρωινο σηκωσαμε μια με τον φιλο μου δεν την τουφεκισαμε καν μετα σηκωσαμε και εναν λαγο του ριξαμε 9αρια του κλασαμε και φυγαμε!αυτα και ο τοπος οχι μπαρουτι τσιμεντο!υψοετρο γυρω στα 1200!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/11/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    261
    thor600 στις #443645

    Εγώ χθες το πρωί πήγα για τσίχλα μιας και ήμουν πτώμα απο τις δουλειές της περασμένης εβδομάδος και ενώ περίμενα στο καρτέρι μου αχάραγο ακόμα με ανοιχτό το κλείστρο μου το πουλάκι φάνηκε και το καρπώθηκε ένας άτιμος οπλοφόρος (αυτοί δεν είναι κυνηγοί) και σαν να μην έφτανε αυτό,φωνάζει ο άλλος ο φίλος του: Το πήρες? Και του απαντά ο άλλος:την πήρα την μπεκάτσα! Τρελάθηκα με το θράσος του και πήγα από το καρτέρι του Μανώλη (Hunter21GR) και του ζήτησα το κινητό του (εγώ δεν είχα μονάδες) για να πάρω τον θηροφύλακα! Ε,μη σας τα πολυλογώ δεν απαντούσε στο κινητό του κι ούτε με πήρε πίσω και έμεινα εγω να δαγκώνομαι απο τα νεύρα μου!!!

    ΥΣ1: Τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις? (όσοι γνωρίζουν ας με διαφωτίσουν)

    ΥΣ2: Όσοι διαφωνούν με την πράξη μου έστω κι απο μέσα τους να ξέρουν πως η ανοχή είναι και συνενοχή κι ότι εγώ δεν πρόκειται να γίνω συνένοχος κανενός σε ένα τέτοιο έγκλημα!

    ΥΣ3: Και επειδή κάποιοι απλά διαβάζετε και κάνετε το παπί…να ξέρετε ότι θα με βρείτε απέναντι σας στα ”καρτέρια” σας και τότε προβλέπονται ΚΛΩΤΣΊΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟΓΚΡΕΜΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443654

    Τους θηροφυλακες δεν τους νοιαζει το καρτερι τις μπεκατσας φιλε,ασε που φοβουντε να πανε
    μεσα στο σουρουπο να κανουν ελενχο.ειδικα στα χωρια πεφτει τουμπεκι κανονικα αφου ξερουν
    ποιος κανει καρτερι και που το κανει,,αλλα δεν πανε,εδω μια χρονια ειχε χιονια
    και επιδη καθοντουσαν μεσα στα σπιτια καμια 15 αρια ατομα σαλταρησα και πηρα τηλεφωνο
    τον θηροφυλακα αμαρουσιου,κλεισαμε ραντεβου για την αλλη μερα και δεν ηρθε ποτε
    και το ωραιο που μου ειπε ηταν,,τι να τους κανεις και τα οπλα να τους παρω παλι αυριο εκει θα ειναι
    ακου λογικη τωρα,και εγω πληρωνω αυτον τον τυπο στην αδεια μου
    και οταν τον θελεις ειναι απον,,και οι γνωστες δικαιολογιες ειναι,επηχηρουμε μακρια φιλε
    εεε που ειστε,, δεν μπορουμε τωρα γιατι εχουμε μπλοκο στου κουτρουλι το πευκο

    εσυ να τους βαζεις χερι οπως κανω και εγω,,εκει που κυνηγαω εγω μπεκατσα τους διωχνω
    ητε φευγουν με το καλο ητε με το κακο,φευγουν παντος, γιατι τους λεω οτι θα βαλω δραμια μεσα
    και θα σου κανω το αμαξι σουροτιρι,και δραμια εχω παντα μαζι,και πολλες φορες εχω ερθει σε δυσκολη θεση
    γιατι μερικοι ειναι πρεζακιδες με το καρτερι και δεν περνουν χαμπαρι
    και εδω ειμαστε 5 χωρια σε κοντινη αποσταση και ξερουμε ο ενας τον αλλον
    και σε βαζει στην μπουκα μετα ο αλλος και μπορει να σου κανει ζημια
    εμενα παντος ξερουνε οτι αμα φορτωσω δεν παιρνω χαμπαρι με τιποτα,και ετσι κλαιν μαιν
    μπροστα στο δικαιο δεν φοβαμε καμια κουφαλα,,αυτη η μαστιγα πρεπει σιγα σιγα να παρη τελος

    ετσι μαθανε ετσι κανουν,οποτε να μαθετε τα παιδια σας να μην καθοντε στο καρτερι τις μπεκατσας
    μπας και αλλαξουμε σιγα σιγα,γιατι τωρα ειμαστε για τα μπαζα σε μεγαλο βαθμο

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #443663

    ΗΛΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.
    ΠΙΤΣΙΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ …..ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΚΟΠΗΚΕ .ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΜΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ΑΔΕΙΑΖΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙ.ΑΥΤΟ ΚΟΠΗΚΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΗΝΕΡΙΝΟΙ ΝΕΟΛΑΙΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΗΣ ΦΕΡΜΑΣ ΕΠΕΡΝΑΝ ΤΗΛ .ΤΗΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΔΕΛΒΙΝΑΚΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ-ΚΟΝΙΤΣΑΣ (ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ) ΜΑΖΕΨΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΟΤΕΣ….

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    SPIROS στις #443685

    ΗΛΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.<br>
    ΠΙΤΣΙΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΡΙ …..ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΣΚΥΛΙΑ ΦΕΡΜΑΣ ΚΟΠΗΚΕ .ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΜΑΤΟΣ ΗΤΑΝ ΣΥΝΗΘΕΙΑ ΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ΑΔΕΙΑΖΑΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΓΙΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΚΑΡΤΕΡΙ.ΑΥΤΟ ΚΟΠΗΚΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΗΝΕΡΙΝΟΙ ΝΕΟΛΑΙΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΤΗΣ ΦΕΡΜΑΣ ΕΠΕΡΝΑΝ ΤΗΛ .ΤΗΝ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΔΕΛΒΙΝΑΚΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ-ΚΟΝΙΤΣΑΣ (ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΕΣ) ΜΑΖΕΨΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΟΤΕΣ….

    Απο γιαννενα εισαι φιλε μου? πηγες για καμια μπεκατσα στα μερη μας??

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #443690

    Απο γιαννενα εισαι φιλε μου? πηγες για καμια μπεκατσα στα μερη μας??

    ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ……..ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΡΩΕΙ Η ΚΑΡΙΟΛΑ Η ΑΘΗΝΑ.ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.

    ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ (ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ) ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/01/2011
    Αρ. μηνυμάτων:
    13
    takaros22 στις #443715

    καλησπέρα συνάδελφοι ,

    μετά από ένα τριήμερο συνολικά δεκάωρο κυνήγι σε ορεινή Θεσσαλία . ..2 μπεκάτσες και χωρίς τα πουλιά να δεχτούν φέρμα .

    Δυστυχώς συνάδελφοι η χειρότερη έναρξη τα τελευταία 6 χρόνια ,

    και ο λόγος είναι προφανής : ο χειρότερος Οκτώβρης τα τελευταία 6 χρόνια από άποψη ανομβρίας ,

    ακόμη και τα πιό βορινά κομμάτια δεν κρατούσαν ίχνος υγρασίας ,(υψόμετρο από 1000μ έως 1600 μέτρα )

    πραγματική απογοήτευση βλέποντας και τις προγνώσεις για τις επόμενες 7 ημέρες -Ήλιο και υψηλές θερμοκρασίες ,

    κρίμα γιατί για όλα τα άλλα αποδημητικά πουλιά φαίνεται μία εξαιρετική χρονιά

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ΑΛΕΚΤΟΡ στις #443837

    Αν και θα συμφωνήσω και εγώ με τον προηγούμενο φίλο για τις καιρικές συνθήκες ,
    οι πληροφορίες μου λένε άλλα,φίλοι στα βόρεια σύνορα σε καθιερωμένο κυνήγι 3 άτομα 3 ημέρες καρπωθήκαν 21 μπεκάτσες.
    Πέρσι είχαν κάνει πολύ λιγότερες ,τόσες πολλές μπεκάτσες είχαν χρόνια να κάνουν.
    Ολα τα πουλιά σε ρεματιές και φτέρες με υγρασία.
    Αυτό δείχνει ότι η χρονιά ξεκινά δυναμικά, μακάρι να κάνει μερικές βροχές να τα κρατήσει ,γιατί από ότι βλέπω τα πουλιά θα έρθουν
    και αν δεν βρουν τροφή θα την κάνουν για άλλη γη για άλλα μέρη.

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,776 έως 11,790 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων