ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,791 έως 11,805 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #443850

    Κοντά στα σύνορα γίνονται τα καλύτερα κυνηγια. Άλλα είναι πολύ μακριά για μένα, όπως και πολλούς άλλους.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443851

    Καλημερα,φιλε αλεκτορ τα πουλια οταν εχει ανομβρια τα βρισκεις μαζεμενα
    γιατι ολα κουτουπονουν σε ρεματα μεσα στις φτερες και ειναι μεζεμενα στα λιγα μερη που εχει υγρασια
    δεν απλωνουν οπως οταν εχει κανει νερα,και ετσι κανεις καλα σηκωματα
    τουλαχιστον απο δευτερα αλλαζει το σκηνικο του καιρου με βροχες,και πρεπει να ριξει πολλες
    γιατι το σκουλικι ειναι ενα μετρο κατω απο το χωμα τωρα,και μεχρι να βγει επανω
    θα το χασουμε το κορμι πατριωτη,δηλαδη θα φυγουν ολα τα πουλια που θα μπουν αυτες τις μερες
    αντε να δουμε τι θα δουμε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    07/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    8
    SPIROS στις #443854

    Απο γιαννενα εισαι φιλε μου? πηγες για καμια μπεκατσα στα μερη μας??

    ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ……..ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΡΩΕΙ Η ΚΑΡΙΟΛΑ Η ΑΘΗΝΑ.ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.

    ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΜΗΝΑ (ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ) ΝΑ ΑΝΕΒΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

    αντε με το καλο να ερθεις εδω θα ειναι οι βασιλισες και θα σε περειμενουν!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/05/2003
    Αρ. μηνυμάτων:
    1288
    PRINCE στις #443948

    Καλησπερα και απο εμενα .

    Λιακο δυστηχως δεν επιασε η ευχη σου σε εμενα .

    την κυριακη πολλες φερμες απο τις εμπειρες τις σκυλες αλλα πουλι δεν ειδα ρε φιλε . οταν τελειωσα ημουν ενα πτωμα .

    ειχε πουλια και αρκετα μαλιστα αλλα δεν μας αφηναν να τις κοντεψουμε ουτε στα 20 μετρα .

    στα ανηλια μερη υγρασια φουλ αλλα στα αλλα ξερα πολυ.

    γενικα παντος απο οτι εμαθα σε πολλα μερη χτυπηθηκαν αρκετα πουλια .

    για να λεει ο φιλος μου ο Αλεκτωρ ετσι ετσι θα ειναι .

    αυτη την κυριακη βαφτησια . την τεταρτη ομως θα κανω μια βολτα .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #443974

    Ειναι που ειναι φευγατες αυτες που πρωτομπαινουν φιλε,αλλα και η ξηρασια τις κανει νευρικες
    απο δευτερα κατι αλλαζει στον καιρο με βροχες,,ελπιζω την τεταρτη να σε αφησει καποια
    να την φλερταρης απο κοντα,εγω παντος αμα δεν βρεξει δεν το κουναω,αφου μπαρουτιασανε ολα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #443996

    απο δευτερα θα αλαξουνε τα σκηνικα πολες βροχες απο την δευτερα εως κ παρασκευη για εδω καρδιτσα…… θα γινουνε αλα κολπα…..

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #444065

    ο τοπος θελει βροχη οπωσδηποτε το βουνο εχει πολυ ξερα οπως παει τα πουλια δεν θα κατσουν παλι δυστηχως

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #444225

    ορεινη φθιωτιδα 1/10/13

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    48
    ΠΕΤΡΟΣ στις #444227

    εεεεε ειπαμε ……..1/11/13

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #444230

    σημερα ΝΑ αττικη εκανα την πρωτη μπεκατσα της χρονιας…ενα πολυ ομορφο πουλι μετριο σε μεγεθος!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #444391

    εχθες 2 σηκωματα εκανα , η πρωτη μαστορας περπατουσε πιο πολυ απο περδικα τελικα μετα απο 15 λεπτα την στρημωξε ο σκυλος της εκανα μια τουφεκια αλλα …. στον γαμο… η δευτερη ηρθε σχετικα ευκολα μαζι μου , λογω ξερας τα πουλια τα βρηκα μεσα σε λακκους σε 600μετρα περιπου υψωμετρο, αυριο η συνεχεια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    29/04/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    718
    maniakos στις #444433

    η πρωτη μαστορας περπατουσε πιο πολυ απο περδικα τελικα μετα απο 15 λεπτα την στρημωξε ο σκυλος

    BIΚ ευτηχως που υπαρχουνε κ αυτες για να σωνετε το ειδος…. κ ενας αλος λογος ειναι οτι κανει το κυνηγι πιο ενδιαφερον οταν κανει αυτα τα τερτιπια η βασιλισα…… μακαρι να καταλαβενε κ το καρτερι κ να μην περνουσε ποτε το χαραμα παρα μονο νυχτα……

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #444435

    η χθεσινη…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #444449

    η χθεσινη…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    </div>

    ΜΠΡΑΒΟ ΒΙΚΤΩΡΑ !!!!!!!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #444462

    εχτες ηταν μια πολυ γεματη μερα…. πριν καλα καλα να φτασουμε στο κυνηγοτοπο ενα κοπαδακι φασσες σηκωθηκε διπλα απο τον δρομο απο ενα ψευτοπικνο και περασε απο διπλα μας σαν να μας ελεγαν καλημερα… φτανουμε στο μερος που ειπαμε οτι θα κυνηγισουμε …. ειπαμε να χωριστουμε…. διαλεγουμε τελικα την κατευθηνση του ο καθε ενας και αρχιζουμε να περπαταμε… 10 λεπτα αργοτερα ο αρσενικος εξαφανιζεται… φοναζω… ξαναφοναζω…. τπτ….ε λεω αστον θα ερθει… συνεχιζω να περπαταω… ακουω το καμπανακι του σεττερ του κολλητου μου… α λεω κοντα ειναι κατσε να παω να δω τι λεει.. πριν προλαβω να παω…. ακουω το μπιπερ της σκυλας…. τρεχω… μπενω σε κατι πικνα….. κατακομματιαστηκα… βλεπω την σκυλα μεσα σε μια πικνη βατσινια ερχεται και ο σεττερας με το ακουσμα του μπιπερ και σταματαει τιμητικα στα 5 μετρα … περιμενω … περιμενω… περιμενω…τπτ… ακουω τον κολλητο να ερχεται μεσα απο τα πικνα… και ξαφνηκα ακουω μπαμ μπαμ μπαμ οχι ρε π&^$@να πο(&^(&νη …. το πουλι ειχε περπατισει απο τα σκυλια και πιγε και λουφαξε πανω στην πορια του κολλητου με αποτελεσμα να την σηκωσει και να μη μπορεσει να την παρει…
    που ειναι ρε ο σκυλος μου λεει… δεν ξερω ρε φιλε του απαντω… ( ο σκυλος δεν χανεται..) κανουμε αλλα 600 -700 μετρα σταααακ να το μπιπερ του σεττερα … το ακουει η σκυλα και τρεχει κατα πανω του για να παρει την πρωτια…μπενει και αυτη στη φαση μπενοντας μπροστα απο τον σεττερα και φερμαροντας καμαρωτη καμαρωτη λες και πηρε το ευροπαικο…κλεινουμε τα σκυλια (εν το μεταξη ο μικρος ακομα αφαντος) σηκωνεται η μυταρου ανεβατορι, σηκωνω το οπλο και βλεπω οτι το πουλι κανει πρως τον παυλο… και περιμενω να ακουσω το μπαμ… ετσι και εγινε.. εκουω το μπαμ και βλεπω το πουλι να πεφτει πατσαβουρα στην ριζα μιας οξιας … πανε τα σκυλια.. (εδω ειναι η μεγαλη πλακα….) κανουν ΜΑΖΙ απορτ κρατοντας και τα δυο την μπεκατσα …
    στα 400 μετρα πιο κατω ηταν μια μεγαλη γκιολα που κραταει παντα πολυ νερο… λεω στον φιλο μου παμε εκει …ετσι και εγινε… παμε πιανουμε την γκιολα και απο τις δυο μεριες… και πριν προλαβουμε να φτασουμε στην μεση της…. ακουω απο τη γκιλα φα φα φα φα φα φα καμια 10 παπακια σηκωθηκαν απο το νερο… κανω 2 τουφεκια εγω και αλλα 2 ο κολλητος και κραταμε 3 … αντε λεω συμπληρωθηκε το καρε παμε πρως τα πισω τωρα… μεταβολη και απο αλλο δρομο για το αμαξι… ξαφνηκα ακουω γρηγορα πατηματα στην πλαγια και περνω θεση για το τριχοτο… και τζαααααα να ο κερατας ο ζαρκαδος… περασε αναμεσα μας ανενοχλητος λες και δεν τρεχει τπτ… και σε δευτερολεπτα απο πισω το ταιρι του … τι ομορφο θεαμα… και τι απιστευτο ζωο…τελος παντων τα χαιρετισαμε και συνεχισαμε τον δρομο μας… ο σεττερας αρχισε να ειναι ανησυχος .. το ιδιο βλεπω και στη σκυλα… χαμηλωνουν κορμι και τα δυο και ξαπλωνουν μπροστα μας στα 20 μετρα, τρεχουμε.. κλεινουμε ακουει η σκυλα το συνθηματικο και ορμαει… ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΣΗΚΩΜΑΑΑΑ… μηλαμε λες και ηταν σε καταπελτη του 15 αιωνα το πουλι… και μετα απο 4 τουφεκια τελικα γυρισε και μας τα εδειξε κανονικοτατα…φτανουμε στο αμαξι… και ποιος μας περιμενε εκει??? χαχαχα ο γλυκος μου ειχε την καλοσινη να μας περιμενει κι ολας… ααααααα πουλακι μου εδω εισαι ε??? και με αφεισες να σκασω απο την αγωνια μου τοση ωρα ε??? ελα να σου δωσω το φαρμακο σου.. εβαλα τα αλλα σκυλια μεσα και εδωσα στον γλυκο μου το φαρμακακι του… στο δευτερο μερος που πηγαμε και κατεβασα μονο αυτον το φαρμακο ειχε δρασει και και ο γλυκος μου καθε 1-2 λεπτα γυριζε και με εβρισκε μονος του και ηταν σε αποστασεις 60-70 μετρα… τελεια… τελικα το φαρμακο κανει δουλεια!!! αντε να δουμε και την αλλη κυριακη αν θα χρειαστει και δευτερη δωση!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,791 έως 11,805 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων