ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,851 έως 11,865 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #445255

    Μπράβο Αλέκτορ. Πάντα τέτοια.


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    119
    john1954 στις #445435

    Ευτυχώς που έχουν ξεκινήσει οΙ βροχές. Γενικά έχουν μπειπουλιά.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    31/05/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    87
    ΒΑΡ-ΟΝΟΣ στις #445439

    Να και η ζημιά ,η οποία έγινε σε 3ωρο κυνήγι με σχετικά καλές καιρικές συνθήκες,
    από τις 7 που σήκωσα, οι 4 δε μου έδωσαν την ευκαιρία να τις πλησιάσω, όλες φερμαριστές .
    Τα πουλιά μπήκαν σε καλούς αριθμούς και είναι σε ρέματα πυκνά και σχετικά σε χαμηλό υψόμετρο 700-800Μ οπότε μην τις ψάχνετε ψηλά στα έλατα .Επίσης φέτος παρατήρησα ότι είναι και πιο δεκτικά στην φέρμα από άλλες χρονιές αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι μπαίνουν και νέα πουλιά, από ότι φαίνεται φέτος θα είναι χρονιά για κουτάβια δηλ. πολύ καλή .
    Τώρα λοιπόν το story ,πρωινό ξύπνημα 05.30,μετάβαση στον κυνηγότοπο
    07.30, κατεβαίνω από το αμάξι και ακούω μπιπερ από άλλους κυνηγούς που έχουν είδη ξεκινήσει την διαδρομή που συνήθως κάνω και εγώ, δεν πειράζει λέω, θα πάω από απέναντι ,ξέρω ότι και εκεί κρατά μπεκάτσα, δεν αργό να ακούσω το μπιπερ, τρέχω αλλά δεν προλαβαίνω να πάρω θέση, ακούω την πρώτη μπεκάτσα να σηκώνεται 10 μετρά αριστερά από τα σκυλιά ,τα σκυλιά όμως συνεχίζουν την φέρμα δείχνοντας μου ότι πρέπει να έχει και αλ λη και σε λίγο ακούω την δεύτερη να σηκώνεται και αυτή χωρίς να μου δώσει την ευκαιρία για τουφεκιά ,το μέρος πολύ πυκνό ,ωραία καλά ξεκινήσαμε, εμψυχώνω τα σκυλιά και την αφεντομουτσουνάρα μου και συνεχίζω δεν αργώ να ακούσω το μπιπερ ξανά και αυτήν τη φορά έχω βάλει τα πόδια στα αυτιά και σαν αγριόχοιρος σε δίωξη παίρνω σβάρνα ότι βρίσκω μπροστά μου και προλαβαίνω να φτάσω εγκαίρως και να πάρω θέση βάζοντας το πουλί ανάμεσα σε μένα και τα σκυλιά, δεν αργεί να σηκωθεί και με την δεύτερη τουφεκιά βλέπω την βασίλισσα να πέφτει μέσα στο ρέμα, με ένα άψογο απορτ είναι στα χέρια μου, ωραίο πουλί και σχετικά αν και μικρό καταλαβαίνω ότι έχει μερικές μέρες που μπήκε.
    Συνεχίζω και πάλι μετά από 500 μέτρα ακούω τον ευχάριστο ήχο του μπιπερ, τρέχω αλλά δεν προλαβαίνω ,η βασίλισσα έχει φύγει ,το ίδιο γίνεται και την επομένη 1 ώρα ,αποφασίζω να γυρίσω προς τα πίσω και να ψάξω το μέρος που έχω αφήσει άψαχτο από την δεξιά μεριά ,βάζω τα σκυλιά σε ένα παρακλάδι του ρέματος που πάντα σηκώνω μπεκάτσα και δεν αργώ να ακούσω τα σκυλιά να φερμάρουν ,ευτυχώς αυτήν την φορά το πουλί είναι δεκτικό στην φερμα και με μια τουφεκιά η δεύτερη βασιλισσα είναι δικια μου ,
    Ανεβαίνω το πλάι σε πυκνό καψούρη ντοροι παντού αλλά πουλιά δεν υπάρχουν ,
    Πριν μπλέξω στα πυκνά κατεβαίνω πάλι στο ρέμα και λίγο πριν φτάσω στο τζιπ ακούω τον χαρμόσυνο ήχο του μπιπερ, πιάνω θέση τα σκυλιά κάνουν ποντα και καταλαβαίνω ότι το πουλί περιπατάει τρέχω ποιο μπροστά και δεν αργεί να σηκωθεί και να πέσει πάνω στα σκάγια μου ,η τρίτη βασιλισσα είναι γεγονός ,μου την φέρνει η μπελα μου και είναι μια πανέμορφη βασίλισσα, ωραίο πουλί και μεγάλο.
    Έτσι τελείωσε μια υπέροχη κυνηγητική ημέρα στην ευρύτερη περιοχή του νομού Κιλκίς.

    Ωραίος,αυτή είναι μια ευχάριστη και ξέγνοιαστη κυριακή.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445480

    Στο 90 το σωσαμε το ματσακι,επιτελους ειδαμε λιγη βροχουλα γιατι θα περναν δρομο τα πουλια
    παντος οποιος βγει τωρα θα βρει σιγουρα μπεκατσα,και εκτος απο τα γνωστα φαντασματα
    θα βρει και δεκτικα πουλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445571

    Mε ετρωγε το μεσημερι να παω στο κοτετσακι μου να ψαξω γιατι ημουν σιγουρος οτι ηρθαν οι κυριες
    το κακο ειναι οτι ξαπλωσα λιγο στον καναπε για να παει το φαι κατω και με πειρε λιγο
    με λιγα λογια εφυγα 4.30 απο το σπιτι και στις 4.45 ημουν στο μερος
    σηκωσα και τουφεκισα την πρωτη μπεκατσα για φετος στο κοτετσακι μου,αλλα ηταν πολυ μαγκιορα
    και ειχε λαδακι ακομα το καντιλακι της,ενα σηκωμα τις εκανα,και δεχτηκε την σκυλα
    αλλα ξαφνικα περπατησε να παει να μου την κανει μεσα απο την πυκνουρα,η σκυλα την ειδε
    και μολις την πονταρε μου εβαλε την πυκνουρα μπροστα και με ενα μαγικο σηκωμα μου την εκανε
    εριξα μια μπηχτη αλλα δεν πηγαν τα σκαγια πανω της,και την παρατησα γιατι δεν ειχαμε ωρα
    σουρουπονε σε 10 λεπττα

    πιο πριν ειχα βρει και φρεσκα σκαλισματα απο αλλη μπεκατσα,το σουρουπο καθησα λιγο πιο περα
    και περασε το πουλι απο πανω μου,τι ωραια φαση ηταν,ειδα και μυτες και ολα τα ειδα
    αφου περασε τραβερσα στα 10 μετρα μπροστα μου,το μονο κακο ειναι οτι πριν ενα λεπτο
    ακουσα μια μονη ντουφεκια στην ρεματια,διπλα απο εκει που σηκωσα την μπεκατσα
    οι βρυκολακες ακομα δεν ηρθαν τα πουλια τους την εχουν στημενη
    ηρθαν οι κυριες και στα πευκοτα

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #445582

    Mε ετρωγε το μεσημερι να παω στο κοτετσακι μου να ψαξω γιατι ημουν σιγουρος οτι ηρθαν οι κυριες…

    Βλεπω στην επομενη εξοδο να κανεις ζημια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    06/01/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    10
    spi_hunter στις #445597

    Καλησπέρα και από μένα παιδιά όντως κάτι λίγα πουλιά το σ/κ υπήρχαν και εγώ με το φιλαρακι μου σηκωσαμε 2-3 πουλιά πιστεύω ότι το σ/κ αυτό τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα,λίγο οι καλές βροχές λίγο η θερμοκρασία που πέφτει οι συναντήσεις με την μεγάλη κυρία θα αυξηθούν!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445685

    O χθεσινος καρτερακιας δυστηχος μου στερησε αλλη μια συναντηση με την χθεσινη μπεκατσα
    την εφαγε χθες ο κερατας με την μονη τουφεκια που ακουσα,γιατι το πουλι δεν εφευγε απο εκει με τιποτα,γιατι ειχε μασα εκει,οπως δεν εφυγε και αυτη που ειδα χθες στο καρτερι
    η οποια ηταν πιασμενη 60-70 μετρα πιο κατω απο εκει που μου βγηκε χθες μεσα απο το δασος
    αλλα ηταν πολυ πηδηχτουλα αυτη, και δεν στεκοταν με τιποτα,αλλα μου προσφερε και σημερα
    μια πολυ ωραια πτηση λιγα μετρα πιο περα απο εκει που μου περασε χθες
    παλι καλα που εχει βρει ενα μαντρι που ειναι εκει παραπανο και παει και βοσκη
    και δεν περνα απο τα καρτερια,οποτε θα ξαναρθω ζηκο !:!
    εκει που καθομαι εγω για να δω δεν παει καμια κουφαλα παντος
    αλλα τι να το κανεις που μου τις βαρανε απο την απεναντι μερια

    θα δωσω δουλεια στη θηροφυλακη φετος,γιατι εγω δεν την παλευω και πολυ με τα νευρα μου
    και θα σαλταρω με κανεναν και θα παω φυλακη,οποτε ας κανουν την δουλεια τους
    αυτοι που τους πληρωνω για να την κανουν,αλλιως θα τους παρη και αυτους η μπορα
    μεγαλη πληγη το καρτερι παιδια,μας στερη πουλια που θα σηκωναμε με τα σκυλια
    και θα βγαζαμε τα γουστα μας,εγω δεν την αλλαζω την ψυχρολουσια τις φερμας
    και μιας καλης τουφεκιας,ουτε με μια ντουζινα μπεκατσες βαρεμενες στο καρτερι
    οταν παω στην φερμα του σκυλου παρολο τα 20 και χρονια που την κυνηγαω
    ειναι σαν να πηγενω για πρωτη φορα,η καρδια χτυπαει ακριβως στον ιδιο ρυθμο
    στο ρυθμο τις φερμας

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445688

    Καλησπερα! Πολυ καλα τα λες φιλε Louis..δεν ξερω απο ποιο μερος εισαι αλλα γενικα απο φθιωτιδα και πανω εχει πολυ παραπανω μπεκατσες απο οτι εχει στην Κρητη..θυμαμαι ΑΞΕΧΑΣΤΑ πριν 14 χρονια ημουν φανταρος στην Αρτα..με ειχαν παει στο στρατοπεδο Παπακωστα στην εισοδο της πολης..οπως το εβλεπα το μερος μεσα στο στρατοπεδο λεω λες να περναει καμια μπεκατσα απο εδω να παω να την παρω ματι..παω ενα απογευμα απο το σημειο που φαινοταν το καλυτερο και περασαν 9 πουλια στρωμενα.λεω δεν γινονται αυτα..ονειρο βλεπω..εκει καταλαβα τι μεγαλη ζημια γινετε στις μπεκατσες στο καρτερι..ειναι κριμα πραγματικα να εκτελειτε με αυτον τον τροπο αυτο το πανεξυπνο πουλι.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445690

    θα δωσω δουλεια στη θηροφυλακη φετος

    εσυ ηλια θα τους δωσεις δουλεια αλλα να δουμε αν αυτοι θα την παρουν!!!! κρατησε μας ενημερους αν θες!!!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #445696

    ειναι σαν να πηγενω για πρωτη φορα,η καρδια χτυπαει ακριβως στον ιδιο ρυθμο
    στο ρυθμο τις φερμας

    ηλια μην τρελενεσαι……οντως ειναι αμαρτια να χτυπιεται αυτο το πουλι στο καρτερι.
    Μια χτυπημενη φερμαριστει μπεκατσα (με την ηδονη του σηκωματος) δεν συγκρινετε με οσες και να χτυπησεις στο καρτερι δεν ειναι η ποσοτητα ειναι η ποιοτητα.

    τωρα στα δικα μου π/σ/κ εχει γιαννενα για τσιπουρα και βασιλισα.
    ελπιζω να εχω συναντηση μαζι της……

    φιλικα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/10/2005
    Αρ. μηνυμάτων:
    1142
    ΛΑΜΠΡΟΣ στις #445701

    τυχαια ειδα μια φωτο.υπαρχουνσ δυο καλυκες που εχουν διαφορα 4 μηνες .ο πρωτος ειναι αρχες νοεβρι και ο αλλος τελος φλεβαρι.το πουλι στο ιδιο σημειο η ντουφεκια απο την ιδια πλευρα το πρωτο πουλι ηρθε μαζι μας ηταν και το πρωτο του κουταβιου.το δευτερο ηταν μαστορας μου εβαλε μπροστα το κλαδι της καστανιας(το μονο που ηταν στην πορεια του ολο το υπολοιπο καθαρο) και ολη η ντουφεκια πηγε εκει….ελπιζω να γυρισε και να με περιμενει.
    γιαυτο η βασιλισα δεν παιζεται ειναι απροβλεπτη.

    φιλικα

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    11/09/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    511
    greekhunter στις #445767

    O χθεσινος καρτερακιας δυστηχος μου στερησε αλλη μια συναντηση με την χθεσινη μπεκατσα<br>
    την εφαγε χθες ο κερατας με την μονη τουφεκια που ακουσα,γιατι το πουλι δεν εφευγε απο εκει με τιποτα,γιατι ειχε μασα εκει,οπως δεν εφυγε και αυτη που ειδα χθες στο καρτερι<br>
    η οποια ηταν πιασμενη 60-70 μετρα πιο κατω απο εκει που μου βγηκε χθες μεσα απο το δασος<br>
    αλλα ηταν πολυ πηδηχτουλα αυτη, και δεν στεκοταν με τιποτα,αλλα μου προσφερε και σημερα<br>
    μια πολυ ωραια πτηση λιγα μετρα πιο περα απο εκει που μου περασε χθες<br>
    παλι καλα που εχει βρει ενα μαντρι που ειναι εκει παραπανο και παει και βοσκη<br>
    και δεν περνα απο τα καρτερια,οποτε θα ξαναρθω ζηκο !:!<br>
    εκει που καθομαι εγω για να δω δεν παει καμια κουφαλα παντος<br>
    αλλα τι να το κανεις που μου τις βαρανε απο την απεναντι μερια

    θα δωσω δουλεια στη θηροφυλακη φετος,γιατι εγω δεν την παλευω και πολυ με τα νευρα μου<br>
    και θα σαλταρω με κανεναν και θα παω φυλακη,οποτε ας κανουν την δουλεια τους<br>
    αυτοι που τους πληρωνω για να την κανουν,αλλιως θα τους παρη και αυτους η μπορα<br>
    μεγαλη πληγη το καρτερι παιδια,μας στερη πουλια που θα σηκωναμε με τα σκυλια<br>
    και θα βγαζαμε τα γουστα μας,εγω δεν την αλλαζω την ψυχρολουσια τις φερμας<br>
    και μιας καλης τουφεκιας,ουτε με μια ντουζινα μπεκατσες βαρεμενες στο καρτερι<br>
    οταν παω στην φερμα του σκυλου παρολο τα 20 και χρονια που την κυνηγαω<br>
    ειναι σαν να πηγενω για πρωτη φορα,η καρδια χτυπαει ακριβως στον ιδιο ρυθμο<br>
    στο ρυθμο τις φερμας

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ……………………..ΣΤΕΙΛΕ ΜΗΝΥΜΑ, ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΠΑΡΕΑ !!!ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑΜΕ ΠΟΛΥ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445769

    Χαντερ αεκτζη αμα δεν ερθουν θα τους κανω ρομπα και μεσα απο το φορουμ,και στην υπηρεσια τους
    γιατι αλλη χρονια που τους πηρα με τα χιονια[μιλαμε για ξεφτυλα βαραγανε τα πουλια μεσα στα σπιτια]
    και παρα πολλα πουλια καθε βραδυ,αλλα με στησανε κανονικα στο ραντεβου,για να δουμε

    Γιαννη μενω σε ενα χωριο στην νοτιοανατολικη αττικη, στα συνορα με βοιωτια,η αττικη να ξερεις
    οτι ηταν απο τα καλητερα μπεκατσοτοπια καποτε,και παρολο που την καψανε,κραταη ακομα μπεκατσες
    πιο παλια ηταν παραδεισος,ειδικα οταν ειχε κακοκαιρια η στερεα και βορεια ελλαδα εδω γινοτα χαμος
    καταγωγη εχω απο ευρυτανια που ειναι ενας μαγικος τοπος,καποτε εκει εκανα τα πιο πολλα κυνηγια
    αλλα τωρα η κριση μας εκοψε τα ταξιδια,παλι καλα που εχω δασος διπλα μου και μπορω και κυνηγαω μπεκατσα
    πολυ κοντα στο σπιτι μου,για πιο μακρια αλλα σχετικα κοντα μου ειναι η ευβοια

    Γρηγορη καλη εναρξη στην πατριδα,θα βρεις πουλια να κανεις το κεφι σου

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #445772

    Χαντερ αεκτζη αμα δεν ερθουν θα τους κανω ρομπα και μεσα απο το φορουμ,και στην υπηρεσια τους
    γιατι αλλη χρονια που τους πηρα με τα χιονια[μιλαμε για ξεφτυλα βαραγανε τα πουλια μεσα στα σπιτια]
    και παρα πολλα πουλια καθε βραδυ,αλλα με στησανε κανονικα στο ραντεβου,για να δουμε

    ΘΑ ερθουν-ΔΕΝ θα ερθουν αποδοσεις:1,15-4,50………. ελα να πονταρουμε κυριοι…. ακουω τα στοιχηματα….. 😀
    δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εγω πονταρω 1000 στον ασσο!!!!
    το ειδαμε…..το ξαναδαμε……αστα…βραστα ηλια!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,851 έως 11,865 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων