ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,866 έως 11,880 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #445780

    επεσαν επεσαν κυριες λογικα.πριν με πηρε τηλ ο θειος μου που δουλευει φυλακας σε εργοταξιο και εκανε περιπολια με το αμαξι και σε ενα αναχωμα βοσκουσαν 3 μαζι και σηκωθηκαν!αυριο εχει εξοδο.η μλκ ειναι οτι εκει απαγορευεται αλλα επιτρεπεται απεναντι αντε να δουμε!


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445785

    Ελα ρε ρομαντικε οποτε θες,βαλε και το δυνατο το μπεκατσοπαντελονο γιατι το κοτετσακι μου
    ειναι λιγουλακι πυκνουλι χα χα,,χαιρετισματα στο φωτη,παλι καλα που εριξε νερακι φιλε
    γιατι το ειχαμε χαμενο το κορμι,,χειμωνα θα κανει βαρυ και ας λενε οτι θελουν
    οι λαγοι στα ορεινα εχουν πολυ λιπος στα νεφρα,και γενικα ολα τα σημαδια τις φυσης αυτο λενε
    οποτε κανονικα πρεπει να εχει και μπεκατσες..υγεια να εχουμε,κα λιγες να εχει εγω τις κανω πολλες
    και περναω καλα,οταν θα ερθεις στα μερη μου θα καταλαβεις και πως γινετε αυτο

    χαντερ αεκτζη δεν το βαζω στοιχημα γιατι ξερω περι τινος προκειται

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #445843

    επεσαν επεσαν κυριες λογικα.πριν με πηρε τηλ ο θειος μου που δουλευει φυλακας σε εργοταξιο και εκανε περιπολια με το αμαξι και σε ενα αναχωμα βοσκουσαν 3 μαζι και σηκωθηκαν!αυριο εχει εξοδο.η μλκ ειναι οτι εκει απαγορευεται αλλα επιτρεπεται απεναντι αντε να δουμε!

    φιλε θαναση κρατα μικρο καλαθι φιλε το εργο αυτο το εχουμε δει πολλες φορες ευχομαι αυριο να βρεις πουλια , παντος στον νομο σου εχουν χτυπηθει πουλια και καποιες μερες αρκετα φιλε

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #445873

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>thanasis.p wrote:</div>
    επεσαν επεσαν κυριες λογικα.πριν με πηρε τηλ ο θειος μου που δουλευει φυλακας σε εργοταξιο και εκανε περιπολια με το αμαξι και σε ενα αναχωμα βοσκουσαν 3 μαζι και σηκωθηκαν!αυριο εχει εξοδο.η μλκ ειναι οτι εκει απαγορευεται αλλα επιτρεπεται απεναντι αντε να δουμε!

    φιλε θαναση κρατα μικρο καλαθι φιλε το εργο αυτο το εχουμε δει πολλες φορες ευχομαι αυριο να βρεις πουλια , παντος στον νομο σου εχουν χτυπηθει πουλια και καποιες μερες αρκετα φιλε<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    </div>

    ελα φιλε πηγα σημερα 2 σηκωματα εκανα και δεν μπορεσα να ριξω σε καμια τιναξαν και οι 2!επεσαν και καμια 8-9 οπλα στα καρτερια ξεκινησαν οι ταλιμπαν1οι περισσοτερες εχουν χτυπηθει μεσα στην ελεγχομενη οπου εγω δεν παω!στα γυρω γυρω λιγα πουλια!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #445898

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>BIK wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>thanasis.p wrote:</div><br>
    επεσαν επεσαν κυριες λογικα.πριν με πηρε τηλ ο θειος μου που δουλευει φυλακας σε εργοταξιο και εκανε περιπολια με το αμαξι και σε ενα αναχωμα βοσκουσαν 3 μαζι και σηκωθηκαν!αυριο εχει εξοδο.η μλκ ειναι οτι εκει απαγορευεται αλλα επιτρεπεται απεναντι αντε να δουμε!

    φιλε θαναση κρατα μικρο καλαθι φιλε το εργο αυτο το εχουμε δει πολλες φορες ευχομαι αυριο να βρεις πουλια , παντος στον νομο σου εχουν χτυπηθει πουλια και καποιες μερες αρκετα φιλε<br>

    <hr><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br>
    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    </div>

    ελα φιλε πηγα σημερα 2 σηκωματα εκανα και δεν μπορεσα να ριξω σε καμια τιναξαν και οι 2!επεσαν και καμια 8-9 οπλα στα καρτερια ξεκινησαν οι ταλιμπαν1οι περισσοτερες εχουν χτυπηθει μεσα στην ελεγχομενη οπου εγω δεν παω!στα γυρω γυρω λιγα πουλια!
    [/quote καταλαβα φιλαρακο τα καρτερια θα κανουν καλη δουλεια και φετος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    17/02/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    607
    Γιαννης-Χανια στις #445903

    Καλο μεσημερι! Μολις τωρα μιλησα με συναδελφο μου στη δουλεια,συγκυνηγο και σχεδον αποκλειστικα μπεκατσοκυνηγο με πολυ καλα σκυλια(ποιντερ-σεττερ),οι μπεκατσες ειναι αφαντες στην Κρητη ετσι μου ειπε καθως σε 4-5 κυνηγια του στα καλυτερα μερη αυτη την εποχη για μπεκατσα σε περιοχες του Ψηλορειτη και των Λευκων Ορεων εχει κανει μονο ενα σηκωμα,και του εφυγε και αυτη…παντως κρυο δεν εχει εδω.γενικα ειναι μαλακος ο καιρος
    .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #445905

    Καλησπερα,πηγαμε σημερα με τον φιλο μου τον μητσο για μπεκατσα,τι να γραψω ρε παιδια
    τις ποπης εγινε μεσα στο κοτετσακι μου,5 διαφορετικα πουλια,που τα σηκωσαμε δεν ξερω ποσε φορες
    ρε ουτε μια να μη δεχτη φερμα,μεσα σε βουρτσα μερος και περπαταγανε και πηδαγανε ολες
    ειχαμε και το σετερ του φιλου το οποιο ειναι πολυ καλο σκυλι, αλλα τις παει πολυ μαλακα
    και του κοταριζουν τα πουλια μπροστα,γιατι δεν τα μπλοκαρη απο ασφαλη αποσταση και του φευγουν ποδαρατες
    το πρωι του λεω κατσε να μπυμε μεσα στο ρεμα εδω σε μια γωνιτσα και να φυγουμε,παμε εκει που θελω
    και περημεναμε το σκυλι γι να το βαλω στο σημειο,και καθομασταν 4 μετρα διπλα απο την πρωτη μπεκατσα
    μιλαγαμε μεχρι να ερθη το σκυλι που εψαχνε απεναντι και το πουλι εφυγε σαν κυρια στην πλατη μας χα χα

    επιδη ξερω το μερος σαν το δαχτυλο μου να μπαινω μεσα στα πυκνα για να παω στο σκυλι
    και η μπεκατσες αφαντες,η πιο πολλες φερμες λευκες,περημενα μια μπεκατσα να μου ερθει στο μονοπατι
    το σκυλι την φερμαρε μεσα στο πυκνο,αυτη περασε ποδαρατη μπροστα μου σαν κυρια και μπουκαρε απεναντι
    με αφησε να την περασω και μου σηκωθηκε στην πλατη,τι να πω πολλες τετοιες φασης
    τελικα το γκολ παραλιγο να το βαλω στο 90 στα 100 μετρα απο το αμαξι,το σκυλι φερμαρη μια μπεκατσα
    που την ειχαμε κανη γιογιο,και καθησε σε μια ακρουλα,μπουκαρω μεσα και πονταρο το σκυλι με χαδια
    να την παει κοσα,το σκυλι πονταρη καμια 30 μετρα σιγουλια σιγουλια,το περναω και παω να σηκωσω το πουλι
    τελικα την πατησα και μου κανει μπραστ στα 2 μετρα,τρωει μια ντουφεκια φευγουν πουπουλα καργα
    μου βαζει μια κλαρα μπροστα τρωει και μια δευτερη [τυφλη]στα 4 μετρα το πολυ
    αλλα το πουλι δεν επεσε τελικα,δεν με ενοιαξε που δεν την πηρα,μαγκια της γιατι μου εφυγε απο κατω με τηναγμα μισοφεγκαρο,αυτοι που κοζαρουν ξερουν τι λεω,και σε αυτο το τιναγμα δυσκολα το περνεις το πουλι
    αλλα πολυ φοβαμε μην πηρε σκαγια και παει τζαμπα,ευχομαι να ειναι καλα,τελος καλο ολα καλα
    απο καρδια παντος πρεπει να ειμαστε ενταξη,γιατι σημερα καναμε πολλα καρδιογραφηματα στο καπακι χα χα
    παντος το σιγουρο ειναι οτι το πρωτο πουλι θα το χαρω πολυ με ολα αυτα που επαθα μεχρι τωρα
    και πολυ γουσταρω

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    18/08/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    237
    thanasis.p στις #445926

    <div class=”d4p-bbt-quote-title”>thanasis.p wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>BIK wrote:</div>

    <div class=»d4p-bbt-quote-title»>thanasis.p wrote:</div><br><br>
    επεσαν επεσαν κυριες λογικα.πριν με πηρε τηλ ο θειος μου που δουλευει φυλακας σε εργοταξιο και εκανε περιπολια με το αμαξι και σε ενα αναχωμα βοσκουσαν 3 μαζι και σηκωθηκαν!αυριο εχει εξοδο.η μλκ ειναι οτι εκει απαγορευεται αλλα επιτρεπεται απεναντι αντε να δουμε!

    φιλε θαναση κρατα μικρο καλαθι φιλε το εργο αυτο το εχουμε δει πολλες φορες ευχομαι αυριο να βρεις πουλια , παντος στον νομο σου εχουν χτυπηθει πουλια και καποιες μερες αρκετα φιλε<br>

    <hr><br><br>
    <div class=»bbp-reply-signature»><br><br>
    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    </div>

    ελα φιλε πηγα σημερα 2 σηκωματα εκανα και δεν μπορεσα να ριξω σε καμια τιναξαν και οι 2!επεσαν και καμια 8-9 οπλα στα καρτερια ξεκινησαν οι ταλιμπαν1οι περισσοτερες εχουν χτυπηθει μεσα στην ελεγχομενη οπου εγω δεν παω!στα γυρω γυρω λιγα πουλια!<br>
    [/quote καταλαβα φιλαρακο τα καρτερια θα κανουν καλη δουλεια και φετος<br>

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    ΘΑΣΟΣ …ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΗΣΙ

    </div>

    Αστα να πανε φιλε αυτοι θα κανουν καλη δουλεια η θηροφυλακη ποτε θα κανει καλη δουλεια ειναι το θεμα!αφου ολοι τα ξερουμε γνωστα ειναι τα καρτερια σε καθε τοπο αμα ηθελαν να τους βαλουν χερι θα το εκαναν ανετα!αλλα βλεπεις αμα κυνηγανε παρανομα λαγους και γουρουνια πρωτοι πρωτοι για περιπολια για την μπεκατσα τπτ ουτε λογος!βεβαια υπαρχουν και ατομα που κανουν και σωστη δουλεια και τρεχουν αλλα επι το πληστον η μπεκατσα ειναι παραμελημενη σε μεγαλο βαθμο!και ποιο ειναι το καλο περνουν και τα κοκονια μαζι και μετα σου λενε κοιτα τα εργαλεια που αμα δουνε ελατο θα γυρισουν τα ποδια αναποδα!μαλιασε η γλωσσα ολων μας τοσα χρονια και ποιο το αποτελεσμα!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    26/09/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    57
    ΑΛΕΚΤΟΡ στις #445946

    Καλησπερα,πηγαμε σημερα με τον φιλο μου τον μητσο για μπεκατσα,τι να γραψω ρε παιδια<br>
    τις ποπης εγινε μεσα στο κοτετσακι μου,5 διαφορετικα πουλια,που τα σηκωσαμε δεν ξερω ποσε φορες<br>
    ρε ουτε μια να μη δεχτη φερμα,μεσα σε βουρτσα μερος και περπαταγανε και πηδαγανε ολες<br>
    ειχαμε και το σετερ του φιλου το οποιο ειναι πολυ καλο σκυλι, αλλα τις παει πολυ μαλακα<br>
    και του κοταριζουν τα πουλια μπροστα,γιατι δεν τα μπλοκαρη απο ασφαλη αποσταση και του φευγουν ποδαρατες<br>
    το πρωι του λεω κατσε να μπυμε μεσα στο ρεμα εδω σε μια γωνιτσα και να φυγουμε,παμε εκει που θελω<br>
    και περημεναμε το σκυλι γι να το βαλω στο σημειο,και καθομασταν 4 μετρα διπλα απο την πρωτη μπεκατσα<br>
    μιλαγαμε μεχρι να ερθη το σκυλι που εψαχνε απεναντι και το πουλι εφυγε σαν κυρια στην πλατη μας χα χα

    επιδη ξερω το μερος σαν το δαχτυλο μου να μπαινω μεσα στα πυκνα για να παω στο σκυλι<br>
    και η μπεκατσες αφαντες,η πιο πολλες φερμες λευκες,περημενα μια μπεκατσα να μου ερθει στο μονοπατι<br>
    το σκυλι την φερμαρε μεσα στο πυκνο,αυτη περασε ποδαρατη μπροστα μου σαν κυρια και μπουκαρε απεναντι<br>
    με αφησε να την περασω και μου σηκωθηκε στην πλατη,τι να πω πολλες τετοιες φασης<br>
    τελικα το γκολ παραλιγο να το βαλω στο 90 στα 100 μετρα απο το αμαξι,το σκυλι φερμαρη μια μπεκατσα<br>
    που την ειχαμε κανη γιογιο,και καθησε σε μια ακρουλα,μπουκαρω μεσα και πονταρο το σκυλι με χαδια<br>
    να την παει κοσα,το σκυλι πονταρη καμια 30 μετρα σιγουλια σιγουλια,το περναω και παω να σηκωσω το πουλι<br>
    τελικα την πατησα και μου κανει μπραστ στα 2 μετρα,τρωει μια ντουφεκια φευγουν πουπουλα καργα<br>
    μου βαζει μια κλαρα μπροστα τρωει και μια δευτερη [τυφλη]στα 4 μετρα το πολυ<br>
    αλλα το πουλι δεν επεσε τελικα,δεν με ενοιαξε που δεν την πηρα,μαγκια της γιατι μου εφυγε απο κατω με τηναγμα μισοφεγκαρο,αυτοι που κοζαρουν ξερουν τι λεω,και σε αυτο το τιναγμα δυσκολα το περνεις το πουλι<br>
    αλλα πολυ φοβαμε μην πηρε σκαγια και παει τζαμπα,ευχομαι να ειναι καλα,τελος καλο ολα καλα<br>
    απο καρδια παντος πρεπει να ειμαστε ενταξη,γιατι σημερα καναμε πολλα καρδιογραφηματα στο καπακι χα χα<br>
    παντος το σιγουρο ειναι οτι το πρωτο πουλι θα το χαρω πολυ με ολα αυτα που επαθα μεχρι τωρα<br>
    και πολυ γουσταρω

    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    http://www.youtube.com/watch?v=Z1FcA-Aag6M

    </div>

    Καλησπέρα φίλε luis και εμείς το ίδιο πάθαμε σήμερα ,πολλές φερμες άλλα οι βασίλισσες
    άφαντες . Ευτυχώς το έσωσε το ματσάκι η έμπειρη σετερίνα μου και πήρα μια βασίλισσα.
    Στο τέλος το ρίξαμε στα τσίπουρα ……………και γίναμε γκολ ,ακόμη προσπαθώ να συνέρθω
    Μπας και βγω αύριο κανένα κοντινό .

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    1868
    Chris-Kaz στις #445961

    Σήμερα σε 2ωρο κυνήγι συναντήσαμε 2 κυρίες φερμαριστές. Η μία ήρθε μαζί μας. Η άλλη την έκανε μέσα στα δέντρα και δεν είχα ορατότητα…

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    08/09/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    421
    stefanos64 στις #445984

    Καλησπέρα στους φίλους, σήμερα εγώ έκανα σεφτέ, η πρώτη κυρία ήρθε μαζί μου η οποία μας έκανε κάποια παιχνιδάκια μέχρι να την μπλοκάρουμε αλλά τελικά μας έκανε τη χάρη. Ένα τρίωρο σε καλό μέρος εδώ στα νότια του Έβρου αλλά πουλιά δεν εντόπισα άλλα, τέλος πάντων καλή αρχή να έχουμε !!!!!
    Uploaded with ImageShack.com
    Uploaded with ImageShack.com
    Uploaded with ImageShack.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #446012

    Κάναμε σεφτέ και εμείς. Ορεινή Αργολίδα 1000μ, βοριάς 5βαθμούς, πουρνάρι. Μόνος με τον Μίκι 3 πουλιά που δέχτηκαν φέρμα για λίγο, αλλά πιασμένα σε σχετικά καθαρά μέρη και οι δύο πρώτες γύρισαν παρέα μας
    Uploaded with ImageShack.com

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/07/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    1739
    Panagiotis Agiannitis στις #446017

    Θα σας πω ενα παραμυθι.
    Ειχα ραντεβου με μια μαγισσα.
    Πηγα να την συναντησω στο σπιτι της.
    Το τοπιο μαγευτικο, και ιδανικο για κυνηγι μαγισσων :

    Καπως ετσι ξεκινησαμε την αναζητηση :

    Την αναζητησαμε σε καθε πιθανο σημειο :

    Δεν ηταν συνεπης στο ραντεβου της…
    Απολαυσαμε το μεγαλειο της φυσης …

    ..και επιστρεψαμε γεματοι ενεργεια.

    Να σας πω και μια αληθεια?
    Με εχουν ζωσει τα φιδια οσον αφορα τις μπεκατσες φετος.
    Τα γραφομενα του Ηλια με εκαναν να αισιοδοξω λιγο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/01/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    148
    Kyrmitsos στις #446018

    Σήμερα παίδες ήμουν σε κάποιο άνοιγμα, μόλις είχα βγεί από πυκνό και συνειδητοποιώ οτι δεν ακούω το κουδουνάκι του pointer που είχα μαζί μου (ηταν ενός φίλου που τελευταία στιγμή δεν ήρθε μαζί μου και τα χούγια του δεν τα πολυήξερα). Το σκυλί είχε κατέβει σε μία πλαγιά και μόνο το άκουγα. Μέχρι να σκεφτώ αν πρόκειται για φερμα ή για ..τούρημα του σκυλιού ακούω το φτερούγισμα. Με το που με είδε (αν με είδε και δεν με ένοιωσε) κάνει μία στροφή και δεν βγαίνει στο άνοιγμα. Δύο μπηχτές που έριξα έπεσαν στα δέντρα. Ασε που ήταν 4άρια γιατί πιο μπροστά κλαφούνιαζαν κάτι ζαγάρια και περίμανα λαγό. Αποτέλεσμα μηδέν; οχι γιατί ήταν η πρώτη που την είδα φέτος. Και μόνο που την είδα όμως μου έφτιαξε την μέρα. Κάποια άλλη φορά ίσως …
    Οδηγώντας στην επιστροφή δεν είχα την απογοήτευση που έχω οταν δεν βλέπω ολόκληρο ΣΚ τίποτα. Κατι είναι κι αυτό…
    Καλό βράδυ
    Μήτσος

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #446046

    ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑ ….. σαββατο απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 3 το μεσημερι σε 4 διαφορετικα μεροι… αποτελεσμα… ειδα ενα ζαρκαδι και ενα κοπαδι φασσες κοντα στα 200 πουλια…. τα δυο μεροι ηταν στο νομο κιλκις και τα αλλα 2 στο νομο σερρων…. το κυνηγι εγεινε με 2 εμπειρα σκυλια με πανω απο 200 μπεκατσες στο ενεργητικο τους εκαστος …. λοιπον βγαλτε συμπερασματα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΙΑΑΑΑΑΑ!!!!!

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,866 έως 11,880 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων