ΜΠΕΚΑΤΣΑ

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,881 έως 11,895 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Posted In: Θηράματα

  • Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/07/2009
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    Hraklis στις #446047

    Καλα τα λες victfalcon δεν υπαρχει πουλι πουθενα…


    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #446050

    εδω κατω στον νομο αττικης εχει παντος λιγα πουλακια……αλλα δεν δεχονται φερμα με τιποτα…. οποτε αποτελεσμα μηδεν!!!! χτες ο φιλος μου γυρισε χαρουμενος απο τα ‘πολλα’ πουλια που ειχε αλλα δεν εβαλε καμια στο σακι… 😀

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    25/12/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    20
    mark στις #446060

    Δεν ξέρω που έχει στο νομό Αττικής αλλά εγώ σήμερα από Ωρωπό μεριά δεν βρήκα τίποτα.Στην Εύβοια πήγε κανείς;

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    09/12/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    3659
    louis στις #446061

    Σημερα πηγαμε ενα γρηγορο διωρακι,ο φιλος μου επιδη χθες μουρμουραγε γιατι δεν του αρεσει το πυκνο
    και ετσι σημερα τον ακολουθησα σε αλλο μερος το οποιο οπως του ειχα πει δεν βρηκαμε πουλια
    το ενα και μοναδικο πουλι που βρηκαμε δυστηχος το φερμαραμε εμεις,σε μια φαση που αναιβεναμε ενα μονοπατι
    το σκυλι εψαχνε αριστερα και εγω σταματησα[ποσε φορες το εχω κανει εχω ξεχασει] 3 μετρα απο την μπεκατσα
    και εκει που του ελεγα ειδες που δεν βρηκαμε τιποτα και τα ρεστα κανει μπραστ η μπεκατσα
    ο μιτσος μπροστα μου και εγω κολλητα πισω του,εγω τον ειχα μπροστα δεν μπορουσα να ριξω
    αυτος κανει να επωμιση και μου ριχνη μια με τον αγκωνα χα χα,το πουλι τελικα εφυγε ατουφεκιστο
    και ανοιξε και η γη και το καταπιε,ετσι λοιπον δεν την χουφτωσαμε και σημερα
    μιας που απο τις πολλες που βρηκαμε εχθες δεν μας αρεσαν και πηγαμε στα καθαρα να βρουμε τον γκιωνη

    Μπραβο στα φιλαρακια που κανανε σεφτε,βορεια ελλαδα απο οτι λενε τα φιλαρακια μου επανω
    τα ιδια πουλια σηκωνουν που ειχαν μπει τις προαλες,τα οποια εγιναν φαντασματα,δεν δεχοντε φερμα
    και ολοι με κουλουρι γυριζουν,τωρα με το φεγγαρι οπου εχει ριξει νερο θα μπουν πουλια
    εγω θα παω κανα απογευματακι παλι γιατι πρωινα εχω δουλεια,,ακομα με τρωει παντος
    που αφησα τις χθεσινες μπεκατσες και πηγα για πουρναρια,τα δηγματα ειναι καλα παντος
    η συρτα μας δουλεψε νορις,γιατι οχι να μην δουλεψει και στην συνεχεια

    ευχομαι να μουν πουλια παντου και να κανουν ολοι το κεφι τους
    χαντερ αεκτζη εχει πουλια εδω αλλα ειναι ολα μεσα στο πυκνο,στα καθαρα βρισκεις τον γκιωνη

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/03/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    1214
    Hunter21GR στις #446069

    χαντερ αεκτζη εχει πουλια εδω αλλα ειναι ολα μεσα στο πυκνο,στα καθαρα βρισκεις τον γκιωνη

    πολυ σωστα τα λες ηλια

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    10/09/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    5
    bill66 στις #446073

    συμφωνω με τους φιλους στο φορουμ πουλια δεν εχει στα βορεια μετα απο 5 εξοδους αυτην τη βδομαδα σημερα μονο βρηκα μια την οποια και πηρα συνορα σερων θεσ/νικης

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    02/01/2010
    Αρ. μηνυμάτων:
    58
    seteras80 στις #446077

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΦΕΤΟΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΤΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΥΝΑΝΤΙΣΕΙ ΠΟΤΕ.17 Ο ΜΗΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΟΥΛΙ ΣΤΟ ΣΑΚΙΔΙΟ ΑΚΟΜΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΤΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΝΟΤΙΟΙ ΝΑ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΝΤΟΥΦΕΚΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ.ΠΑΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Ο.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    27/04/2006
    Αρ. μηνυμάτων:
    80
    petros hn στις #446094

    Παράξενη η χρονιά φέτος, αλλά τα έχουμε περάσει και άλλες φορές αυτά. Πιστεύω ότι υπάρχει ακόμα χρόνος για ευχάριστες εκπλήξεις, αρκεί να μπορούμε να βγαίνουμε και να ψάχνουμε. Μπεκάτσες μπορεί να μπούν ακόμα και με νοτιάδες και όχι μόνο στα μέρη που θεωρούμε κλασικά μπεκατσοτόπια.

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/02/2007
    Αρ. μηνυμάτων:
    108
    THANASIS78 στις #446117

    ΣΑΒΒΑΤΟ ΤΡΙΩΡΗ ΕΞΟΔΟ ΣΤΟΝ ΜΠΡΑΛΟ ΟΥΤΕ ΜΥΡΩΔΙΑ!ΦΑΣΣΕΣ ΕΙΔΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΓΙΑΡΙΝΕΣ!ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    16/08/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    287
    akardos στις #446139

    καλησπερα.
    εχθες πηρα 2 πουλια σε 4 που σηκωσα…και εννοειται οτι τα σηκωματα ηταν περισσοτερα, καθοσον τα πουλια δεν τα επερνα στο πρωτο σηκωμα…ισως λιγο επειδη το μερος κυνηγηθηκε, λιγο η πολυ υγρασια, τα πουλια ηταν ευαισθητα και σηκωνοντουσαν γρηγορα και νευρικα…και βεβαια οι βροχες που εγιναν και η υγρασια τα σκορπισαν τα πουλια και θελει αρκετο ψαξιμο και αλλαγη περιοχων.
    Παντως συνολο μεχρι τωρα 4 πουλια ( 1+1+2) και ελπιζουμε στον καλο ευρωβορρά να στειλει πουλακια…

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    20/06/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    485
    victfalcon στις #446150

    The Woodcock Network
    Woodcock migration this autumn is looking different to last years. Here in the UK our ringers are reporting fewer birds than normal, French ringers are seeing the same. Norway are telling us that they have a lot of birds there and ringers in Russia are saying they are still seeing a lot of birds as the weather is still quite mild.
    The good news is that Russia reports a higher than normal number of juveniles in their catches which suggests a good breeding season. So the reason for so few birds is probably the unsettled weather and gales that have delayed migration.
    This chart taken from Waarneming.nl shows the daily sightings of woodcock across The Netherlands for both Nov 2012 and Nov 2013. So far this November daily numbers have fluctuated more than normal, suggesting woodcock are building up as they wait for a window in the weather to continue on their migration.
    Για οποιους ξερουν αγγλικα … αυτο ειναι το πανευροπαικο σαιτ μετρισεων μπεκατσας…. τα πουλια δεν εκαναν ακομα μεταναστευση και οι αριθμοι τους ειναι πολυ παραπανω απο το συνηθισμενο!

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #446162

    και εμεις εδω χθεσινο δυο ατομα 3,30 ωρες σε μερη στανταρ περασματος, ουτε ειδαμε ουτε ακουσαμε τιποτα 1 φερμα μονο αδεια ειχα αλλα τιποτα αλλο… ενω ξεκινησε καλα τωρα στην καρδια των περασματων δεν βρησκουμε πουλια, σιγουρα ομως εχει πουλια στον ν. ροδοπης και ν. εβρου Wink

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    28/08/2013
    Αρ. μηνυμάτων:
    11
    Makarios στις #446163

    Σημερινό πρωινό κυνήγι κυκλαδες

    Attachments:
    You must be logged in to view attached files.
    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    30/10/2004
    Αρ. μηνυμάτων:
    3627
    BIK στις #446165

    Σήμερα σε 2ωρο κυνήγι συναντήσαμε 2 κυρίες φερμαριστές. Η μία ήρθε μαζί μας. Η άλλη την έκανε μέσα στα δέντρα και δεν είχα ορατότητα…<br>
    <hr>
    <div class=”bbp-reply-signature”>
    Χρήστος<br>
    Κομοτηνή

    </div>

    μπραβο φιλε χρηστο εγω την κυριακη ενα κλαρινο…. ΝΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ χαχαχ

    Συμμετέχων
    Ημ. εγγραφής:
    23/11/2012
    Αρ. μηνυμάτων:
    30
    OFFROAD στις #446168

    καλησπερα και απο εμενα συναδελφοι.πρωτη εξοδο για βελουδοματες εχθες 3 πουλια βρηκαμε ενα μαζι μας.η εξοδος εγινε στην αιτ/νια σε 900 μετρα περιπου υψομετρο.αρκετα ετοιμος ο τοπος να κρατησει πουλια νερα εχουν πεσει αρκετα ελπιζω να γινουν καλυτερα τα πραγματα

Επισκόπηση 15 δημοσιεύσεων - 11,881 έως 11,895 (από 15,855 συνολικά)
Απευθείας μετάβαση στη σελίδα:

Πρέπει να είστε συνδεδεμένοι για να απαντήσετε σ' αυτό το θέμα.


Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων